| dany1988122 a întrebat:

Unde a primit Moise cele 10 porunci?

27 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Scrie în Biblie

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Nu stiu. Da numele locului.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Spor la citit Biblia. În viață e mai bine să ne documentăm și singur, nu să luăm totul de-a gatawinking

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Iti e frica ca te fac rolling on the floor

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Că mă faci ce? De ce sa-mi fie frică? Tu ești cel care a pus întrebarea deci tu ești cel care nu știe. Dacă vrei sa "mă faci" mă poți "face" daca citesti Biblia.

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Hai sa te fac. Ba le-a scris Barbosul, ba Moise

| anonim_4396 a răspuns (pentru dany1988122):

Bărbosu-L le-a scris în mod supranatural cu foc; după care i-le-a înmânat lui Moise, pentru a-le aduce în fața poporul evreu!

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Sa ma faci ce? Nu inteleg ce zici. Cum adica sa ma faci? Cum sa ma faci?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

La versete

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Adica?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Iti arat ca Biblia e varza

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

De ce sa fie "varza"? Nu inteleg

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

E plina de contradictii

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

De fapt nu există nicio contradictiea în Biblie

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Serios? rolling on the floor Ce inseamna ''Contradictie''?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Daca eu zic intr-o carte ca Stefan cel Mare a castigat Chilia, si mai incolo zic ca a castigat-o Bathory. Cum se numeste asta? Nu contradictie?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Ma, voi habar nu aveti ce inseamna ''contradictie'' rolling on the floor

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

John Mill a gasit peste 30.000 de erori in manuscrise. Despre ce vorbim aici? Rastalmacindu-l pe Iisus - Bart D. Ehrman

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe muntele Horeb/ (Sinai)!

| dany1988122 explică (pentru anonim_4396):

Nu merge. E Sinai sau Horeb

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

E Sinai, sau Horeb?

| anonim_4396 a răspuns (pentru dany1988122):

E același munte dar cu doua nume diferite!
La fel cum pe unul î-l cheamă X și Y!

| dany1988122 explică (pentru anonim_4396):

Nu merge. Unde scrie ca avea doua nume? Care e al file nume al Everestului?

| anonim_4396 a răspuns (pentru dany1988122):

Nu știu dacă Everestul mai are și alt nume dar, muntele Horeb/ (Sinai) / Sinai/ (Horeb) este unul și același!
Sinai/Sin este peninsulă ce desparte Egiptul de Canaan/ Israel (tărâmul promis)!
De acolo și numele de muntele Sinai; fiindcă este/ se-presupune că ar-fi localizat unde pe-peninsula Sin!
https://www.egypttoday.com/siteimages/Larg/20201005010436436.jpg

Deasemenea muntele pe care a-urcat Moise pentru a-primii cele 10 Porunci este numit Sinai după peninsula Sin
Sursa:
https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Muntele_Sinai

Horeb este stâncă din care a-țâșnit apă când Moise le-a dat/ asigurat evreilor apa dorită cu/ prin ajutorul Lui Dumnezeu!

Refidim – Stânca din Horeb
https://www.biblegateway.com/......?/passage/
("Stâncă din Horeb"! - adică de undeva din apropierea muntelui Horeb!)

"In other biblical passages, these events are described as having transpired at Mount Sinai. Although most scholars consider Sinai and Horeb to have been different names for the same place,[3][4][5] there is a minority body of opinion that they may have been different locations."
Sursa: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Mount_Horeb

"Horeb" is thought to mean glowing/heat, which seems to be a reference to the Sun, while Sinai may have derived from the name of Sin, the Ancient Mesopotamian religion deity of the Moon, and thus Sinai and Horeb would be the mountains of the Moon and Sun, respectively.

https://www.shtiu.ro/......9.html/amp

https://carm.org/......-mountain/

https://www.biblestudy.org/meaning-names/red-sea.html

Concluzionând referitor la muntele de-pe care a primit Moise cele 10 Porunci, unii î-l numesc Sinai, alții Horeb!

| dany1988122 explică (pentru anonim_4396):

Evident, din Biblie e luat. Deci nu se pune.

| dany1988122 explică (pentru anonim_4396):

''este o posibilă localizare a biblicului Munte Sinai''

| Mariushgv a răspuns:

Pe muntele Sinai