| OctavianDanielMaria a întrebat:

Unde pot sa gasesc si eu ceva istoric despre Solomon si David, plus coroana de 34.5 kg pe care a luat-o de la un rege?

4 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Cred ca nu stătea mult cu ea pe cap happy

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru halogen001):

Practic, despre Solomon cel istoric nu stim nimic si in afara de Biblie si sursele bazate pe Biblie nu exista nimic despre el.

Despre David exista o bucatica de piatra scrisa de un mic rege arameu la circa un secol dupa David, in care e vorba de "Casa lui David" (bytdwd) si se pare ca regele arameu a invins circa 70 regi israeliti si iudei. De aici se deduce ca "rege" nu insemna mare lucru, la fel cum la ora actuala sunt sute sau mii de regi in Africa de Sud.