| OctavianDanielMaria a întrebat:

Unde scrie ca zeul iudeu a zis ca oamenii trebuie sa se inmulteasca prin sex? De ce nu se inmultesc ca plantele?

29 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

"De aceea va lasa omul pe tatal sau si pe mama sa, si se va lipi de nevasta sa si se vor face un singur trup." (Geneza.2:24)

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns:

Sau prin clonare...

| microsedd a răspuns:

Tot in Biblie sau intr-una din Cartile Sfinte trebuie sa scrie despre asta. Dacă bine imi amintesc asta a fost una din pedepsele primite de om dupa ce a mancat din pomul cunoasterii binelui si raului.
Plantele se inmultesc printr-o varianta a mecanismului de fecundare ce funtioneaza si la om doar ca plantele au nevoie de un intermediar (insecte de obicei si cateodata pasari-gen pasarea colibri) care sa duca produsele de fecundare in cazul plantelor - polenul (la om sperma) la o alta floare care este polenizata (fecundata) cu polenul altei flori, după polenizare incepe dezvoltarea fructului. La fel ca in cazul plantelor la oameni e nevoie de fecundatie atat ca nu se petrece cu intermediari ci direct intre doua persoane prin intermediul a ceea ce numim sex. Acest sex este metoda de inmultire si a multor mamifere ce traiesc pe pamant. Singurul moment cand ai putea sa zici ca oamenii se "inmultesc ca plantele" ar fi in cazul fertilizarilor asistate unde exista intermediari care ajuta cu fecundarea.
Sper ca ti-am raspuns la intrebare și te-am ajutat sa intelegi. Daca nu, poti sa mai intrebi. Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| microsedd a răspuns:

Nu trebuie interpretata "mot a mot" Biblia, plus ca e importanta ce traducere a Bibliei ai fiindcă difera ce scrie in ea in functie de traducere. Tocmai de aia ca sa nu fie probleme si sa interpreteze fiecare după cum crede ceea ce scrie acolo exista preotii/pastorii ca sa îi poata indruma pe crestini.
Eu nu sunt preot/pastor, dar ai putea intreba asta data viitoare cand mergi la biserica.
Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| microsedd a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu scrie ca e pe baza de sex. Dar scrie " Deeaceea va lasa omul pe tatal sau si pe mama sa si se va lipi de nevasta sa si se vor face un singur trup."

| microsedd a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Biblia se interpreteaza si iti recomand sa mai citești sa vezi ca se interpreteaza. Acuma fiecare poate crede ce vrea si sa se ghideze cum vrea după Biblie. Dar Biblia e un ghid scris acum mult timp si care trebuie adaptat la zilele noastre. Cum am zis, intreaba preotul cum sta treaba mai exact cand mergi la biserica data viitoare. Oricum pe partea asta de religie putem discuta oricat și din pacate din cauza ca oamenii nu s-au putut pune de acord in ceea ce tine de religie sau de dumnezeul lor a dus la razboaie "sfinte" in care au murit oameni crezand ca ceea ce fac e bine. Trebuie avut grija ca se poate ajunge la situatii nefericite in anumite contexte chiar daca totul a pornit de la "cuvantul lui Dumnezeu"

Răspuns utilizator avertizat
| microsedd a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca nu ar fi prin sex atunci nu ar mai exista oameni pe pamant. Tu cum crezi ca se fac copii?

Răspuns utilizator avertizat
| microsedd a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Exact ce ti-am explicat mai sus. Fructele sunt "copii" plantelor.

Răspuns utilizator avertizat
| microsedd a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ba, fac sex dar au nevoie de un "postas" sa le duca "samanta" de la una la alta. Plantele nefiind deplasabile.

| microsedd a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Păi atunci de ce mai au organe sexuale? Nu conteaza ca sunt detasabile tot la sex le folosesc.

| tudorvolcano a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu prea ați stat la țară să creșteți plante, se pare.
Și plantele „fac sex", prin polenizare.

Partea masculină, stamina, produce polenul, care este transferat prin insecte (ex. albine) către partea masculină al unui alt organism, sau chiar aceluiași ocazional, și așa se produc semințele.

În practică, se înmulțesc la fel ca noi, doar că fiind mai puțin mobile, nu se pot deplasa ca animalele să facă singure acest proces, și de aceea sunt într-o relație simbiotică cu polenizatorii.

Oamenii, de mii de ani, au descoperit acest proces, și au început să taie flori pentru a face polenizare manuală/mecanică, reunind două flori pentru a face o selecție artificială a unor caracteristici specifice (fructe mai dulci, mai mari, flori mai frumos mirositoare etc.).
Dar dat fiind că nu prea ați stat la țară, nu cunoașteți lucrurile de bază despre lumea care vă înconjoară, nu mă mir de ce aveți întrebări despre religie lipsite de noimă. Mai bine ați lăsa deoparte întrebările prostești despre religie, și ați învăța ceva util, cum ar fi să vă creșteți singur acasă cel puțin legumele, și cum să le împerecheați.

Răspuns utilizator avertizat
| microsedd a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da exista dovezi ca omul a existat inainte de perioada mentionata in Biblie.

https://www.descopera.org/cea-mai-veche-civilizatie-din-lume/

Click pe link-ul de mI sus ca sa invatati ceva?

| tudorvolcano a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Citiți aici: https://journals.openedition.org/ethnoecologie/2229?lang=en#
Se vede că nu prea știți multe laughing.

Mii de ani, nu știu să fie cineva să spună că lumea are mai puțin de 3000, nici protestanții fundamentaliști din America.
Iarăși, nu vă băgați la lucruri mai presus de dumneavoastră, învățați mai întâi să creșteți legume acasă, și vorbim după ce-mi arătați cum ați crescut cel puțin 2-3 roșii.

Răspuns utilizator avertizat
Întrebări recente