| RAY a întrebat:

Unde scrie in biblie ca isi sunt iertate pacatele daca bagi o dieta /post negru?

banuiesc ca cei care sunt la dieta sunt in post tot timpul nu?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Nu scrie nicaieri ca trebuie sa postim. De obicei oamenii postesc si se roaga inainte de o lucrare. Primii crestini posteau si se rugau inainte de a duce evanghelia in diferite tinuturi.

Isaia 58:
5 Oare aceasta este postul plăcut Mie: să-şi chinuiască omul sufletul o zi? Să-şi plece capul ca un pipirig şi să se culce pe sac şi cenuşă? Acesta numeşti tu post şi zi plăcută Domnului?
6 Iată postul plăcut Mie: dezleagă lanţurile răutăţii, deznoadă legăturile robiei, dă drumul celor asupriţi şi rupe orice fel de jug;

20 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Postul nu este doar a nu manca. In Biblie, postul este mereu asociat cu rugaciunea (Post si Rugaciune). Iertare nu este decat prin Isus, postul nu poate aduce iertare. Acesta are rol de sfintire a omului. Dar postul facut doar pentru ca asa scrie in calendarul romanesc este doar o dieta.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Dami versetul unde scrie ca prin post si rugacine se iarta pacatele

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Nu exista asa ceva. Am zis ca postul nu poate ierta pacatele.

| VelaJohnny a răspuns:

Nici macar nu scrie de post negru. Uite cum sta treaba, cultura evreilor, si a natiunilor din jur asa era, cand regretai cu adevarat un lucru, nu iti ardea sa mananci, sa imbraci haine scumpe sau sa faci alte lucruri. Evreii, cand sufereau amarnic, cel putin natiunea lor, nu stiu daca si altele, dar se puneau in genunchi, cu capul la pamant si iti puneau pamant in cap, asa isi manifestau jalea. Sau isi sfasiau hainele ce le purtau, sau in semn de umilinta isi luau haine din materialul sacilor de panza si stateau in cenusa. Alexandru cel Mare (parca big grin ) dupa ce si-a omorat prietenul cel mai bun in urma unei betii zdravene, nu a iesit din camera lui vreo 3 zile daca imi amintesc bine, in tot acel timp nemancand nimic. In timpurile acelea, postul nu era o formalitate cum e in prezent, nu traim in asa cultura, deci nu are nici o valoare postul in stilul asta, pentru ca noi nu ne manifestam regretul in mod instinctiv, pentru faptele rele, prin astfel de practici.

| RAY explică (pentru VelaJohnny):

Si tu meriti fundita

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

Mersi!

| Yasmin875 a răspuns:

Eu nu cred în Dumnezeu.Tu chiar crezi ca daca ti post ți se vor ierta păcatele? Cine să ți le ierte? Stai liniștit ca nu vei ajunge în iad.Da-o în pana mea de biserică. Mananca ce vrei, fa ce-ți cere sufletul. Daca nu ajungi în pușcărie totul e ok.

| RAY explică (pentru Yasmin875):

Fii calma ca sunt ateu, am vazut multe intrebarii referitoare la postul la romanii

| Yasmin875 a răspuns (pentru RAY):

Am înțeles acum.Vai da' ce multe lucruri avem în comun.Esti si ateu, iti place limba germana si ai tulburare bipolara.Eu stau foarte prost cu nervii.Am făcut un test pe internet si am aflat că sufăr de tulburare bipolara severă.De asta îmi place mie de tine.

| RAY explică (pentru Yasmin875):

Eu nu sufar de tulburare bipolara severă, din contra sunt calm, da multe avem in comun asta vad si eu

| T2LS a răspuns (pentru Yasmin875):

Suntem pe tema unui subiect, nu la piață.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Postul daca este tinut doar in ceea ce priveste mancarea, nu-i decat un exercitiu biologic. Postul negru nu este o obligatie, decat in unele zile anumite(vinerea mare,...). Unii oameni care tin post negru in timp indelungat se pot imbolnavi. Ravna nesocotita( post peste putere, milostenia atat de multa incat sa sufere cei din casa) este un pacat. Caci daca cineva posteste de bunavoie si atunci cand s-a imbolnavit si stie ca din cauza asta ar putea muri si intr-adevar moare, reiese ca se sinucide, nu? Postul negru nu este interzis decat sambata si duminica. Insa oricum, il tii numai daca vrei si iti permite sanatatea.

| RAY explică (pentru CinevaAnonimă):

Eu te-am intrebat ceva, da-mi un singur verset in care scrie ca trebuie tinut vreun post

| RAY explică (pentru CinevaAnonimă):

Ei I-au zis: „Ucenicii* lui Ioan, ca şi ai fariseilor, postesc des şi fac rugăciuni, pe când ai Tăi mănâncă şi beau."
* Mat 9:14; Marc 2:18;
34 El le-a răspuns: „Oare puteţi face pe nuntaşi să postească în timpul când mirele este cu ei?
35 Vor veni zile când va fi luat mirele de la ei; atunci vor posti în acele zile."
36 Le-a spus* şi o pildă: „Nimeni nu rupe dintr-o haină nouă un petic ca să-l pună la o haină veche; altminteri, rupe şi haina cea nouă şi nici peticul luat de la ea nu se potriveşte la cea veche.
* Mat 9:16; Mat 9:17; Marc 2:21; Marc 2:22;
37 Şi nimeni nu pune vin nou în burdufuri vechi; altminteri, vinul cel nou sparge burdufurile, se varsă, şi burdufurile se prăpădesc;
38 ci vinul nou trebuie pus în burdufuri noi şi amândouă se păstrează.
39 Şi nimeni, după ce a băut vin vechi, nu voieşte vin nou, căci zice: ‘Este mai bun cel vechi.’"

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Singur ti-ai dat versetul.
...; atunci vor posti in acele zile.

| RAY explică (pentru CinevaAnonimă):

Când va fi luat mirele de la ei; atunci vor posti în acele zile."
nu interpreta versetul in folosul tau, versetul este metaforic

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Nu scrie nicaieri ca trebuie sa postim. De obicei oamenii postesc si se roaga inainte de o lucrare. Primii crestini posteau si se rugau inainte de a duce evanghelia in diferite tinuturi.

Isaia 58:
5 Oare aceasta este postul plăcut Mie: să-şi chinuiască omul sufletul o zi? Să-şi plece capul ca un pipirig şi să se culce pe sac şi cenuşă? Acesta numeşti tu post şi zi plăcută Domnului?
6 Iată postul plăcut Mie: dezleagă lanţurile răutăţii, deznoadă legăturile robiei, dă drumul celor asupriţi şi rupe orice fel de jug;

| m1dn1gh7 a răspuns:

Citat din Biblie, traducerea Cornilescu:
,, Când postiţi*, să nu vă luaţi o înfăţişare posomorâtă, ca făţarnicii, care îşi sluţesc feţele, ca să se arate oamenilor că postesc. Adevărat vă spun că şi-au luat răsplata.
* Isa 58:5;
17 Ci tu, când posteşti, unge-ţi* capul şi spală-ţi faţa,
* Rut 3:3; Dan 10:3;
18 ca să te arăţi că posteşti nu oamenilor, ci Tatălui tău, care este în ascuns; şi Tatăl tău, care vede în ascuns, îţi va răsplăti."
Apoi, cautăm trimiterea la Isaia 58: https://biblia.resursecrestine.ro/isaia/58 (îți dau link pentru că e mai mult de citit)
Poți citi mai mult de aici: http://www.resursecrestine.ro/studii/68897/1-postul
Dieta e pentru corpul tău, pentru slăbit, sănătate (la nevoie), sau alte lucruri care nu au treabă cu partea spirituală (dar deja știai și tu asta, mă gândesc).

| RAY explică (pentru m1dn1gh7):

Am vazit filmul cu iisus si l-am cam memorat de asta am intrebat asta am si citit biblia cateodata, din pacate multi vad postul ca pe o dieta

| T2LS a răspuns:

Dar cine a spus că postul este pentru iertarea păcatelor?