| RAY a întrebat:

Unde scrie in biblie ca trebuie sa mergi la biserica? sau ca iisus a facut vreo religie?

https://www.tpu.ro/......re-veneau/

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Nu spune că trebuie să mergi, cel puțin nu direct. Acolo sunt date doar exemple ce țin de biserică, însă adevărul e că nu știm la ce fel de biserică se face referire acolo. Cel mai probabil nu e cea ortodoxă cu oase pe care le pupi și la care te închini.

"Oricine se va atinge, pe camp, de un om ucis de sabie, sau de un mort, sau de oase omenesti, sau de vreun mormant, va fi necurat timp de sapte zile." (Num.19:16)

Sau cu picturi sau sculpturi cu sfinți și altele de genul.

"Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri, sau jos pe pamant, sau in apele mai de jos decat pamantul." (Exod.20:4)

Deci chiar dacă ar trebui să mergi la biserică, biserica ortodoxă nu prea corespunde cu descrierile Biblice. Cine ar citi Biblia și nu ar fi auzit de ortodocși cel mai probabil ar fi crezut că fac voia satanei.

În fine. Uite, am găsit un citat interesant, că tot vorbeam de biserică.

"Si dupa cum Biserica este supusa lui Hristos, tot asa si nevestele sa fie supuse barbatilor lor in toate lucrurile." (Efes.5:24)
Cât la % din femeile din România sunt creștine? Șansele tale cresc, le dai gata cu citatul ăsta.

| RAY explică (pentru T0T):

Omul la necaz pupa si moaste, Romania e inca o tara cu oamenii creduli si dogmatici, fara o gandire rationala asta se vede peste tot

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

"Voia Satanei" tu insuti te afli facand-o, falsificand lucrurile in mod tendentios...

Vorbesti despre moaste dar habar nu ai de faptul ca IN PRIMUL SECOL crestinii ridicau altare pe mormintele martirilor persecutiilor lui Nero si Diocletian.
Una din doua: ori esti un eretic tendentios, ori esti cel mai de plans dintre oropsiti daca NU STII FAPTUL ELEMENTAR ca in catacombele din Roma sau Pompei se aflau INCA DIN PRIMUL SECOL reprezentari picturale.

Si cum iti permiti sa reduci Biserica doar la papat obiecte? Numai o Satana intrupata in user TPU ar putea fi atat de tendentios... sad sad

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Și încă mai înainte de primul secol erau păgâni care făceau lucruri asemănătoare. De mult înțeleg că încerci să induci lumea în eroare, însă cu mine nu merge. Ceea ce zice Biblia acolo e clar. Ceea ce fac ortodocșii e de asemenea foarte clar. De asemenea nu înțelegi că e o diferență să creezi reprezentări și a te ruga ca un păgân fanatic ce face o mare blasfemie împotriva cărții ce cică o susține.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu dedicație pentru milan ce se roagă la moaște(oase de oameni) și picturi.

""Pleaca, Satano", i-a raspuns Isus. "Caci este scris: "Domnului Dumnezeului tau sa te inchini si numai Lui sa-I slujesti." (Mat.4:10)"

8 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Le pupăm, ne închinăm, ne tăvălim în genunchi pentru ele, dar e doar cinstire. O altă abureală specifică ție.

| milan9 a răspuns:

"Unde scrie in biblie ca trebuie sa mergi la biserica?"

Pai iata unde... in zecile de versete in care arata cum El- Fiul lui Dumnezeu a intemeiat Biserica thinking

| RAY explică (pentru milan9):

Da versetul unde scrie asa ceva

| milan9 a răspuns:

Este un lucru esenţial faptul că Sf. Cruci sau icoanelor li se acordă doar "CINSTIRE" şi nu "închinare" (nu divinizare)! Icoanele sunt doar obiecte de cult.

Evreii nu se "temeau" de sutele de feluri de obiecte de cult adoptate la cererea lui Dumnezeu...
Deşi cinstirea sfinţilor sau a obiectelor de cult mai este numită uneori "închinare", aceasta nu e decât o confuzie cauzată lingvistic de polisemia termenului. Confuzie explicată probabil prin faptul că acest termen provine din latinescul lat."inclinare" – înclinare.

Ori, ştim foarte bine că NE ÎNCLINĂM în sute de moduri diferite, spre a arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc…