| anonim_4396 a întrebat:

Unde scrie în Biblie sau în vreo altă carte divină că Iisus s-a născut pe 25 decembrie?

36 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Important e ca s- a nascut, indiferent de data.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

"Important e ca s- a nascut..."

De fapt mai important pentru crestinatate e ca a murit. Miezul povestii nu e nasterea lui, ci moartea.

| doctorandus a răspuns (pentru Holiday):

NumaPompilius nu-si da seama ca o nastere la precis 9 luni dupa calendarul iulian sau gregorian este usor prematura.

| ania a răspuns (pentru Holiday):

Cea mai importanta e invierea.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

Daca nu-l agatau astia pe stalp, si ajungea sa moara de batranete, nu mai exista nici povestea cu invierea. Dar oricum, nu stiu ce te agiti atata, dupa propriile voastre dogme, oricum vei ajunge in Iad.
1 Corinteni 14:34
"34 Femeile să tacă în adunări, căci lor nu le este îngăduit să ia cuvântul în ele, ci să fie supuse, cum zice şi Legea."

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu scrie explicit in Biblie dar poti sa-ti dai seama si sa calculezi din informatiile extrase din Biblie.
Deci indirect scrie ca Iisus S-a nascut pe 25 decembrie.

| Panamax a răspuns:

Faceti orele de religie degeaba.

| Digikey a răspuns:

Biblia este di vina.

| CIaudiu a răspuns:

Nu scrie niciunde. A fost scornita de papa Iulius 1 ca sa nu se piarda sarbatoarea.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru CIaudiu):

De fapt nu a fost scornit de niciun papa si de fapt scrie in Biblie, dar indirect.

| CIaudiu a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Hai nu mai spune, nu scrie deloc si nici nu face referinta la acea data.
Baga putin reserch si nu contrazice tu cetatean umil prea marii preoti mafioti.
https://adevarul.ro/......index.html
Din pacate voi lasa si un link de la nebunii aia martori dar par sa vina si ei cu ceva bun:
https://www.jw.org/ro/invataturi-biblice/intrebari/cand-s-a-nascut-isus/

| CostinAlamariu a răspuns (pentru CIaudiu):

Nu stiu despre ce "prea mari preoti" vorbesti tu, dar data de 25 decembrie reiese logic din Biblie. În primul rând preotul Zaharia a slujit de Yom Kipur care pica în ziua de 23 septembrie. Astfel ziua de nastere a lui Ioan Botezatorul a fost 23 septembrie + 270 de zile = 24 iunie. Buna vestire a venit la 6 luni după (Luca 1:26) conceperea Sfantului Ioan Botezatorul deci Buna Vestire a avut loc în data de 25 martie, iar 9 luni de la 25 martie înseamnă 25 decembrie.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru CIaudiu):

Nu mai vorbind ca Sfantul Irineu de Lyon a calculat Buna Vestire cu mai bine de 100 de ani înainte de papa Iuliu 1, deci nu are nicio legatura cu acel papă. Creștinii știau că pe 25 decembrie S-a nascut Iisus cu mult înainte de acest papă Iulius I.

| iurii75 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"preotul Zaharia a slujit de Yom Kipur care pica în ziua de 23 septembrie." -si ceva argumente biblice la afirmațiile tale?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru iurii75):

Desigur.
"8. Și a fost că pe când Zaharia slujea înaintea lui Dumnezeu în rândul cetei sale,
9. după rânduiala preoției i-au ieșit sorții să intre în templul Domnului și să tămâieze.
10. Iar la ceasul tămâierii toată mulțimea poporului era afară, rugându-se.
11. Și îngerul Domnului i s'a arătat stând de-a dreapta altarului tămâierii."
(Luca 1:8-11)

Tamaierea templului se facea în timpul sarbatorii Yom Kippur. Aceasta sarbatoare se tinea in jurul datei de 23 septembrie.

| iurii75 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Altarul tămâiei" se afla în extremitatea vestică a compartimentului din tabernacol numit Sfânta, în imediata apropiere a perdelei care despărțea acest compartiment de Sfânta Sfintelor. (Ex 30:1; 37:25; 40:5, 26, 27) Și în templul lui Solomon exista un altar al tămâiei. (1Cr 28:18; 2Cr 2:4) Pe aceste altare se ardea tămâie sfântă în fiecare dimineață și în fiecare seară. (Ex 30:7, 8; 2Cr 13:11) O dată pe an, în Ziua Ispășirii, marele preot lua cu un vas pentru arderea tămâiei, sau un făraș pentru foc, cărbuni aprinși și „două mâini de tămâie" și le ducea în Sfânta Sfintelor, unde tămâia era pusă să fumege înaintea capacului Arcei. (Le 16:12, 13) Zaharia nu era marele preot că să ofere tămâie de ziua ispășirii. Deci argumentația ta e falsă. Alte dovezi?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru iurii75):

Nu scrie nicaieri ca Zaharia nu era mare preot. Putea foarte bine sa fie, chiar daca Evanghelistul Luca nu a scris asta explicit. Nu ar fi prima data totusi. Si Iisus este numit pur si simplu "preot" cand de fapt e evident ca ar trebui sa fie numit "mare preot".

| iurii75 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"Nu scrie nicaieri ca Zaharia nu era mare preot. " - super argument, dacă nu scrie că nu era - înseamnă că era!
Hai sa citim mai atent. " 8. Și a fost că pe când Zaharia slujea înaintea lui Dumnezeu în rândul cetei sale," - " in rândul cetei sale" - deci era unul dintre preoți și că toți ceilalți slujeau cu rândul. "după rânduiala preoției i-au ieșit sorții să intre" - marele preot nu slujea cu rânduiala, nu erau mai mulți că să slujească cu rândul. "10. Iar la ceasul tămâierii toată mulțimea poporului " - deci era totuși vorba de arderea zilnică care se făcea la anumite ore. "Când s-au încheiat zilele serviciului său sfânt*, s-a dus acasă" - iarăși, marele preot nu slujea cu perioada.
Cele prezentate de tine sunt doar o încercare de a justifica cumva adoptarea de către creștinătate a unei sărbători păgâne.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru iurii75):

Nu exista nicio sarbatoare pagana la sfarsitul lui decembrie. Daca vrei sa stii sarbatoarea lui Sol Invictus a fost adoptata undeva prin secolul 3-4. Inainte nu exista nicio dovada istorica ca ar fi existat acea sarbatoare. Daca tu crezi ca exista esti liberi sa o cauti.
In schimb creștinii sarbatoreau data de 25 decembrie înainte cu cel putin 100 de ani de la inaugurarea lui Sol Invictus. Avem ca dovezi istorice numeroase scrieri printre care si cea a Sfantului Irineu de Lyon. Pe vremea acestui sfant nu exista sarbatoarea Sol Invictus

| bettybetty a răspuns (pentru CostinAlamariu):

De unde știi că Zaharia a slujit de Tom Kipur? happy

| CostinAlamariu a răspuns (pentru bettybetty):

Yom Kippur vrei sa zici.
Reiese logic din descrierea sarbatorii.

| bettybetty a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Da. Autocorector sorry.
Știu sărbătoarea dar de unde știi că Zaharia a slujit atunci? Putea fi un sabat normal

| CostinAlamariu a răspuns (pentru bettybetty):

Nu avea cum sa fie un sabbat normal fiindca reiese din descriere ca era o sarbatoare mare

| bettybetty a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Care descriere?
Mie nu mi se pare ceva diferit. Cunoscând Legea și obiceiul lor...nu iese in evidență că fiind o mare sărbătoarea.
Îmi poți da trimiterea? happy

| CostinAlamariu a răspuns (pentru bettybetty):

Luca, capitolul 1. Daca citesti mai atent se refera la o multime de oameni, chiar tot poporul. E evident vorba de o sarbatoare mai mare decat o simpla sambata.

| bettybetty a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Pai având în vedere că toți oamenii trebuiau să fie la templu in ziua Domnului...

| CostinAlamariu a răspuns (pentru bettybetty):

Plus ca scrie ca Zaharia era din ceata preoteasca a lui Abia. Aceasta ceata preoteasca trebuia sa slujeasca de Yom Kippur conform Paralipomena

| doctorandus a răspuns (pentru bettybetty):

Chiar daca acceptam premizele lui NumaPompilius, concluzia lui tot nu reiese, deoarece nu scrie nicaieri in Biblie ca Maria a fatat la precis 9 luni, in precis aceeasi zi a lunii dupa calendarul adoptat ulterior (dupa multe sute de ani) de crestinii europeni.

Pur si simplu, el are o singura ecuatie cu multe necunoscute, deci nu putem avea nicio incredere ca el vorbeste cu temei.

| doctorandus a răspuns (pentru CIaudiu):

Enciclopedia Catolica admite ca "nu exista nicio luna din an stabilita de autoritati pentru nasterea lui Iisus". https://ziare.com/......ci-1340235

| doctorandus a răspuns (pentru bettybetty):

There are 40 weeks (or 280 days) in a pregnancy. https://www.whattoexpect.com/......-week.aspx

| doctorandus a răspuns (pentru CIaudiu):

This can be confusing, because a normal pregnancy is 40 weeks, a bit longer than 9 months. https://www.hunterdonhealthcare.org/......-by-month/

| pacatosulBogdan a răspuns:

Daca Biserica sarbatoreste Nasterea Fiului lui Dumnezeu pe 25 decembrie, atunci asa este corect, fiindca Biserica Dumnezeului celui viu este "stalp si temelie a adevarului"! - 1 Timotei 3, 15 Revelatia dumnezeiasca s-a facut prin Biblie si Traditie, care apartin amandoua Bisericii lui Hristos, Bisericii Dreptei Credinte, una, sfanta, soborniceasca si apostoleasca: Ortodoxa de Rasarit.

| h379m3973423 a răspuns:

Nu scrie data exactă, dar scrie în ce perioadă a anului s-a născut: Luca 2:8
Când crezi că stau păstorii de veghe noaptea? Primăvara când se nasc mieii. Și mai ales ei de atunci care trebuiau să fie foarte atenți la mieii fără cusur ca să-i pună deoparte pentru perioada Paștelui(și nu numai)(pentru jertfire).

| Whateverrr a răspuns:

Ba unii presupun dupa niste calcule ca s ar fi nascut in Noiembrie

| doctorandus a răspuns (pentru Whateverrr):

9 luni sunt circa 274 zile, in timp ce o sarcina normala are 280 zile.

| serenityxx a răspuns:

Nu scrie