| TheSCHEPSIS a întrebat:

Unde scrie in Biblie ca Iisus s-a nascut pe 25 decembrie?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

De la începutul creştinismului se ştie că în cazul foarte multor sărbători nici nu s-a dorit o corespondenţă exactă cu data la ca s-a întâmplat evenimentul.

Pretentia exclusivista de a coincide exact datele este cel putin fixist "ritualică" (axată fiind pe o numerologie oarecum păgână), ca şi când coincidenţa ar conferi ceva magic, vreo putere ceva...
Dar creştinismul nu urmăreste obsesiv astfel de coincidenţe exacte, care ar devein astfel superficiale, superstiţioase.

Simpla dedicare şi "consfinţire" a unei zile de către Biserica primelor secole în memoria unui eveniment sau persoana este suficientă. Rugaciunea si legatura harica este esentiala şi nu o numerologie care aminteste mai mult de practice necrestine.

| MskDesign a răspuns (pentru milan9):

laughing laughing laughing
Sper ca nu te superi ca rad?!
De cand hotareste biserica data de nastere a mantuitorului vostru?
Nu era Dumnezeu atotstiitorul? Daca exista, nu ar fi trebuit sa va spuna mai exact asa ceva? Ar fi trebuit ca biserica sa fie supusa lui Dumnezeu si nu invers.
laughing laughing laughing

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

In Biblie nu scrie, iar data conteaza pentru un crestin care vrea sa faca ce zice Biblia, mai ales ca data de 25 decembrie era o data la care romanii tineau sarbatoare in cinstea soarelui, ca si paganii. Apoi, daca era important sa tinem nasterea sa ne-ar fi spus, exact cum ne spune data la care a murit si ne spune sa o tinem.

| milan9 a răspuns:

Data celebrării nu conteaza!
Nu are efect sarbatoarea doar daca exista coincidenta de data sau nu. Cinstirea unei sărbători nu este o "vrajă"! Nu se bazează pe numerologie sau superstitii...

Sarbatoarea este un timp special consacrat celebrarii anuale a unui eveniment.
Nasterea Domnului nu a facut decat sa elimine vechi forme care aveau intentii bune dar nu cunosteau pe Dumnezeu.

Iar din moment ce Dumnezeu a fost facut cunoscut, cinstirea Lui trebuia sa inlocuiasca ceata in care se aflau oameniii necunoscatori. A fost o trecere normala.

| Alcyon a răspuns:

Initial, era sarbatorit pe 6 Ianuarie. Mai apoi a fost mutat pe 25 Decembrie, fiindca atunci romanii sarbatoreau Soarele neinvins. Oricum, data nu e importanta, ci semnificatia sarbatorii.

| Jardelin a răspuns:

La pagina 178, stinga sus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu scrie ma? baaaiii frateee.da scrie ca s-a nascut.in iesle.si mai scrie si despre steaua care a rasarit la nasterea lui.si despre cei patru magi care au venit la el, dar care ajuns-au doar trei al patrule-a, melchior, nu a ajuns.da cetit-ai biblia sa vezi? daca nu, nu meriti nici sa stii decat ca nasterea lui a marcat inceputul mantuirii neamului omenesc.

| TheSCHEPSIS explică (pentru anonim_4396):

Calm laughing Ca nu am zis ca nu cred sau ceva de genul... doar am intrebat unde scrie? Atat am vrut sa stiu daca scrie sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu s-a nascut pe niciun 25..Am zis de zeci de ori saptamana asta numa'. Mi-e lene sa mai aduc argumente..Crezi ce vrei.

| Decstar a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa este, s-a nascut de fapt pe 24 spre 25, so...

| Scarbo a răspuns:

Cauta mai bine ca scrie!

| Cyrano a răspuns:

Nu scrie asa ceva. 25 decembrie e pentru cei cu spirit de turma care sarbatoresc o sarbatoare pagana!