| Inferno a întrebat:

Unde scrie in Biblie ca Iisus s-a nascut pe 25 decembrie?

10 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu scrie!

Răspuns utilizator avertizat
| William a răspuns:

Iisus Hristos S-a nascut mai inainte de toti vecii. La Craciun sarbatorim intruparea Lui. ''S-a pogorat din Ceruri si S-a intrupat de la Duhul Sfant si din Maria Fecioara si S-a facut om''. Aaaaa si ca sa iti raspund la intrebare: nu stiu, nu am gasit nicaieri asta in Biblie.

| RAY a răspuns:

Nu stim anul, ziua, luna dar a existat ce comic

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Mai degraba a fost copia lui Horus caci dovezi in afara bibliei nu gasim.

| martzian a răspuns:

Nu scrie.

| DyNo a răspuns:

Nu scrie nicaieri in Biblie. Apocrifele ne spun ca Iisus s-ar fi nascut cu 7 ani inaintea anului 0, pe 28 martie, nu pe 25 decembrie.
Pe 25 decembrie era sarbatoarea ariana "Soarele Invingatorilor", considerata eretica de catre Biserica, iar pentru a o acoperii a fost plasata pe 25 decembrie nasterea lui Jeshua ( Iisus Hristos ).

| IoanieCriminalul a răspuns:

Nu scrie, dar noi sarbatorim craciunul oricum(nu nasterea).

| Mădă0611 a răspuns (pentru IoanieCriminalul):

Exact! Traiasca Mos Craciun big grin

| 1dintrevoi a răspuns:

Nicaieri. Biserica a propus aceasta data pentru a acoperi o alta sarbatoare pagana.