| anonim_4396 a întrebat:

Unele intrebari, pe care le au unii cu privire la existenta Lui Dumnezeu, nu reflecta dorinta lor de cunoastere ci frustrarea.

85 răspunsuri:
| Tyler9 a răspuns:

Frustrare? De ce? Am multi prieteni care nu cred in existenta Lui. In fine. Am discutat o data pe tema asta cu ei. Si am inteles ca ei nu cred in Dumnezeu din simplul fapt ca nu l-au vazut simtit niciodata. Cu totii au citit biblia si au gasist o multime de lucruri contradictorii cu cele reale si stintifice din ziua de azi. Daca mai ai vreo intrebare, intreaba. Mereu imi place sa vorbesc pe asa tema

| Holiday a răspuns:

Aia care au intrebari cu privire la existenta lui sunt credinciosi, si intr-adevar au dreptate sa fie frustrati, cand de fiecare data fie intrebarile sunt stupide, fie raspunsurile logice duc la inexistenta vreunui zeu, ateii au inteles foarte clar ca nu exista zei, de aici si lipsa vreunei frustrari pe tema asta.

| BlackSulphur a răspuns:

Ma bucur ca ai dorit sa-ti exprimi parerea, insa stau si ma intreb cu ce scop ai postat?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru BlackSulphur):

Asta ma intreb si eu, unde e intrebarea?

| 4inel a răspuns:

Eu ma uit la intrebarile ateilor. CHIAR DORESC SA CUNOASCA? Sunt deadreptul disperati.

| Polaris a răspuns:

Frustrare? Ce frustrare, nene? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probabil sant frustrati.dar raman la parerea mea; sant rosti tare dar la gramada.in schimb se dau dastepti.varsta mica, lipsa judecatii, si indoctrinarea de mici cu mesaje subliminale, inca din desenele animate, la cat sant de rationali ei nu pricep ca sant OGORUL cel mare.lucrat de satan cu atata usurinta incat, nu prea transpira gagiul, ca astia vin singuri la el.fiind multi, isi inchipuie ca e normal, doar asa face toata lumea.da. insa vor merge acolo unde este aproape toata lumea.nu prea vor voi ei, dar nu vor avea de ales fiindca altii ii vor duce.destepti frate, ca porcu cu teleanca.bine este scris in biblie,cau urechi,dar nu aud, au ochi, dar nu vad, minte au, dar nu pricep nimic. legume.

| 4inel a răspuns (pentru BlackSulphur):

Nu am nevoie de asta "In evolutionism nu exista scop sau directie"

| 4inel a răspuns (pentru Tyler9):

Daca ei nu L-au vazut pe Dumnezeu, Tu ai vazut evolitia, si simtit-o, ai gustat-o, ai pipait-o, ai auzit-o, Cum ai ajuns sa CREZI ata? Ai fost tu la marginea universului sa vezi ca nu e nimic acolo. Doar presupuneri.

A fi stiintific nu inseamna sa fii ATEU. si eu sunt stiintific stiu si eu sa interpretez stiinta nu numai ATEII. De asta sunt mai multe conceptii despre lume si viata ca fiecare are parerea lui.

| CinevaNou a răspuns:

Si intrebarea este?

| BlackSulphur a răspuns (pentru 4inel):

Nu credeam ca o sa vad vreodata atata irelevanta intr-un raspuns.

| Tyler9 a răspuns (pentru 4inel):

Am dat parerile prietenilor mei atei -_____-

| Tyler9 a răspuns (pentru 4inel):

Eu cred in Dumnezeu insa nu cel din biblie! In biblie intr-adevar sunt o gramada de lucruri aiurea, fara logica și erodiate. Cat despre religie, nu am nici o religie. Religia e cea mai mai forma de manipulare, iar biserica cea mai banoasa afacere

| sublime89 a răspuns:

Hai sa ne uitam in istorie si sa vedem un exemplu de adevarati frustrati. Cand a devenit in sfarsit clar ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui, si nu invers, cine au fost cei frustrati? Pai se pare ca cei care credeau orbeste in biblie, adica cei mai mari crestini. Aia da frustrare. Sa-i arzi pe rug pe toti cei care iti contrazic iubitul tau basm. Sa omori in chinuri groaznice atatia oameni de seama, descoperitori ai adevarului. Pai vezi tu, chiar asta e problema. Pe crestini ii frustreaza cel mai mult adevarul. Asa a fost si asa va ramane.

Răspuns utilizator avertizat
| 4inel a răspuns (pentru sublime89):

Dragul meu faci o confuzie mare.
Te rog sa spui care "RELIGIE CRESTINA" a promovat inchizitia.
Nu-i baga pe toti intr-o oala.
Da este adevarat, religiile asa zis crestine care au la baza TRADITIA au initiat inchizitia.
Protestantii de ce crezi ca au aparut, poate ca numele lor iti spune ceva, PROTEST la adresa unor abuzuri care le-a facut biserica traditionala de atunci asupra descoperirilor in stiinta arta literatura dar si interpretarii ciudate a Bibliei.

Sunt trei categorii mari de credinte crestine.
TRADITIONALI - BIBLICI - LIBERALI
Prima si ultima au facut cel mai mult rau omenirii.

| Polaris a răspuns (pentru anonim_4396):

Mentalitatea conservatoare bazată pe superstiții e cancerul umanității. Asta merge și pentru ateismul militant de care vorbești. Practic tu și cu dujmanyy tăi sunteți proștii la grămadă care se dau dăștepți - dar știi tu povestea, vârstă mică, lipsa judecății, îndoctrinarea de mici. Pinocchio e de vină, dă-l în ecler.

| milan9 a răspuns:

Nu numai Biserica, dar chiar si fiecare sectă de pe lumea asta poartă în spate o tradiţie, poartă tradiţii...

Ca un exemplu, în urma reformei protestante au rezultat pentru început atunci mai multe traditii (cu adevarat omenesti, fara legatura cu divinul):
traditia protestanta lutherana;
traditia protestanta reformata, calvina;
traditia protestanta anabaptista;
traditia protestanta anglicana;
Când Scriptura se pronunţă "critic" cu privire la "obiceiuri" (pentru că nu întotdeauna se pronunţă critic) se referă la obiceiurile greşite, fie ale evreilor (unele din obiceiuri), fie ale păgânilor.

Deci in concluzie, conteaza DE UNDE vin acele traditii: de la Martin Luther si acolitii lui, Calvin si Zwingli (eretici ai sec XVI), sau daca acele traditii sunt lucruri neschimbate de catre secte de-a lungul timpului, lucruri lasate chiar de EPISCOPII PRIMELOR SECOLE CREŞTINE!

Ceea ce in Biserica este numita Traditie nu este altceva decat un corp compact de invataturi patristice NESCHIMBATE. Atât de "neschimbate" încât atunci când în istoria Bisericii s-a schimbat un singur cuvânt, doar unul singur (filioque) din Sf. Traditie, a aparut prima schismă si prima grupare dizidentă, separată de Biserică: Catolicismul.

| milan9 a răspuns:

Nu-mi aduc aminte cine, dar bine spunea cineva, ca acele abuzuri din spatiul apusean (evul mediu) n-au fost comise de Biserica catolica (cu a ei invatatura) ci de catre prostii care din pacate apartineau atunci acelei biserici... Si eu cred ca e adevarat sad
Imi este greu sa-mi imaginez de ce e in stare individual omul care interpreteaza totul dupa sine, care e dispus să-şi calce în crezul, valorile toate, toate lucrurile bune in esenta lor, toate certitudinile, pentru a face loc abuzului LIBERTĂŢII sale, in forma sa primar animalica. sad

| 4inel a răspuns (pentru milan9):

De finitia TRADITIEI este: un set de reguli si invataturi omenesti care nu au nimic in comun cu BIBLIA.
Icoane, Cruci, Moaste, Metanii, Lumanari, Pomeni, si multe altele.
Te rog sa nu generalizezi, ai spus acolo TRADITIA si ai enumerat cultul. Faci o mare confuzie. Studiaza-i separat si vei vedea diferenta. Spune, care Traditie PROTESTANTA a interzis stiinta si a ars pe rug? Nu uita ca Newton a fost protestant si om de stiinta.

| 4inel a răspuns (pentru Tyler9):

Ai spus "Eu cred in dumnezeu" Admiti o lume creata de un dumnezeu? Nu te-ai intrebat de vreme ce eu am fost creat undeva s-a revelat acest dumnezeu, cum ai ajuns sa crezi in el? Lasam la oparte religia. Cum il vezi tu? nu cumva este unul imaginat de mintea ta?

Te cred ca esti frustrat de religia pe care o vezi, stii ce si eu sunt scarbit de unele religii, dar sa stii ca nu toti sunt asa cum vezi tu, inca nu ai vazut totul, mai uita-te. Este o religie in care Dumnezeu este cu adevarat Dragoste, Mila, Bunatate, Cauta Dumnezeul acela care se potriveste cu religia ta. El chiar exista, pe mine m-a schimbat.'

| milan9 a răspuns:

Te condamni singur ca fiind necunoscator al Bibliei daca refuzi obiectele de cult din momnet ce
Insusi Dumnezeu le-a cerut evreilor zeci si zeci de obiecte de cult.
Te ajuta cu ceva daca iti ofer o astfel de lista a obiectelor de cult din Vechiul Testament? happy

| sublime89 a răspuns (pentru 4inel):

"Dragul meu", aici nu e vorba doar de inchizitie, ci de adevar sau neadevar. Cand am spus ca pe crestini ii frustreaza cel mai mult adevarul, m-am referit la toti, pentru ca asa e. Tu ii lauzi pe protestanti in acest raspuns, dar uiti ca parintele protestantilor, pe nume Martin Luther, l-a insultat pe Copernic, facundu-l "prost" pentru ca a afirmat ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui. Luther era de parere ca biblia spune adevarul in totalitate, si ca oricine o contrazice e un prost. Luther doar a continuat traditia crestina de a distruge adevarul. Cine s-a dovedit oare mai prost pana la urma, Luther sau Copernic?

| milan9 a răspuns:

- "Fraţilor, vă laud că în toate vă aduceţi aminte de mine şi ţineţi tradiţiile cum vi le-am dat." I Corinteni 11, 2
- "Deci, dar, fraţilor, staţi neclintiţi şi ţineţi tradiţiile pe care le-aţi învăţat, fie PRIN CUVÂNT, fie prin EPISTOLA noastră." II Tesaloniceni 2, 15 ( apostolii se referă la conţinuturi şi învăţături date suplimentar, în afară de cele conţinute în Biblia formată -adunată- mult mai târziu de Biserică.)

Din Noul Testament vedem că apostolii îi LAUDĂ pe cei care respectă "tradiţiile"! Deci depinde despre ce fel de Tradiţii vorbim, pentru că fiecare religie, fiecare credinţă şi cult are "tradiţiile" lui, istoricul lui…
Biserica a păstrat în mod obsesiv caracterul neschimbat al acestor tradiţii (predanii) ale sale.

Daca te referi la "traditiile" sectelor, intr-adevar acestea sunt de condamnat deoarece au parasit Biserica pentru unitatea careia Mantuitorul a spus ca si-a varsat sangele... sad

| 4inel a răspuns (pentru milan9):

As fi incantat daca mi-ai spune lista obiectelor de cult din Noul Testament.
Pentru ca asa cum se spunein Luca 16:16 Legea şi proorocii au ţinut până la Ioan; de atunci încoace, Evanghelia Împărăţiei lui Dumnezeu se propovăduieşte: şi fiecare, ca să intre în ea, dă năvală.

Chiar as fi curios sa-mi spui si mie care lege din Vechiul Testament imi spune sa fac Icoane, Pomeni la morti, Lumanari, Cruci etc. ca eu am la argumente contra destule. Vreau si pasajul din Biblie.

Eu am fost Ortodox si stiu ce spun, Traditiile si ritualurile Ortodoxe nu au nimic in comun cu BIIBLIA.

| Tyler9 a răspuns (pentru 4inel):

Crede-ma ca știu despre ce vorbești big grin. Dumnezeul meu eu unul bun care iarta mereu. Doar ca nu sunt de acord cu faptul ca te-ai nascut in pacat, trebui sa te botezezi ca sa scapi de pacat și vei muri, iar Dumnezeu va trebui sa vada daca iti iarta pacatele big grin ...Cred ca toti ne-am nascut in dragoste, bucurie big grin.Eu traiesc dupa principiul, Bine faci, bine gasești,, Karma daca ma intelegi. Insa nu am nimic cu celelalte religii Le accept pe toate. Fiiecare iși are Dumnezeul sau, INCHIPUINDUȘi-l in diferite moduri. Insa el e unul singur. In orice caz. asta este ideea mea fata de lume

| milan9 a răspuns:

Nu ritualurile sunt esentiale in Biserica intemeiata de Hristos. Dar ele exista tot la fel cum in Noul Testament intalnim multe ritualuri simbolice. Mandria si orgoliul te-au facut sa renunti Biserica unica lasata de Hristos, aceea careia Mantuitorul i-a incredintat harul sau.

Mantuitorul a savarsit ritualul spalarii picioarelor apostolilor, dar apostolii nu L-au tradat parasindu-i Biserica. Tu in schimb ai facut-o sad

| 4inel a răspuns (pentru milan9):

Dragul meu din ce Biblie imi citesti tu?

D Cornilescu spune: 1 Corinteni 11:2 Vă laud că în toate privinţele vă aduceţi aminte de mine, şi că ţineţi învăţăturile întocmai cum vi le-am dat.

K.J.V. spune: 1 Corinteni 11:2 Now I praise you, brethren, that ye remember me in all things, and keep the ordinances, as I delivered them to you.

Biblia Ortodoxa spune: 1 Corinteni 11:2 Fraţilor, vă laud că în toate vă aduceţi aminte de mine şi ţineţi predaniile cum vi le-am dat.

Biblia condamna orice forma de traditie:
V.D.C. Marcu 7:8  Voi lăsaţi porunca lui Dumnezeu, şi ţineţi datina aşezată de oameni, precum: spălarea ulcioarelor şi a paharelor, şi faceţi multe alte lucruri de acestea."
V.ORT. Marcu 7:8  Căci lăsând porunca lui Dumnezeu, ţineţi datina oamenilor: spălarea urcioarelor şi a paharelor şi altele ca acestea multe, pe care le faceţi.

| milan9 a răspuns:

Unde scrie in Biblie despre sfanta traditie? Tradiţie=PREDANIE, iar "predanie" este într-adevăr un nume des întâlnit în Sfânta Scriptură:

1). -II Tesaloniceni 2, 15:,, Deci, dar, fratilor, staţi neclintiţi şi tineţi predaniile pe care le-aţi învăţat, fie prin cuvint, fie prin epistola noastra." (şi alte învăţături, suplimentare faţă de cele trimise prin epistolă, prin scrisoare)
2). -Ioan 20, 30: "Deci si alte multe minuni a facut Iisus inaintea ucenicilor Sai, care nu sunt scrise in cartea aceasta." ( Sf. Traditie, Predanie)
3). -I Corinteni 11, 2:,, Fraţilor vă laud că în toate va aduceţi aminte de mine şi ţineţi predaniile aşa cum vi le-am dat"
4). -Faptele Apostolilor 2, 42,, Şi stăruiau în învăţătura apostolilor şi în împărtăşire, în frângerea pâinii şi în rugăciuni."
5). -II Petru 3, 2:,, Ca să vă aduceţi aminte de cuvintele cele mai înainte grăite de sfinţii prooroci şi de porunca Domnului şi Mântuitorului dată prin apostolii voştri."
6). -Filipeni 4, 9:,, Cele ce aţi învăţat si ati primit si ati auzit şi ati văzut la mine, acestea să le faceţi, şi Dumnezeul păcii va fi cu voi."
7). -II Tesaloniceni 3, 6:,, Fraţilor, va poruncim în numele Domnului nostru Iisus Hristos, să vă feriţi de orice frate care umblă fără de rânduială şi nu după predania pe care aţi primit-o de la noi."
8). -II Timotei 1, 13:,, Ţine dreptarul cuvintelor sănătoase pe care le-ai auzit de la mine, cu credinţă şi cu iubirea ce este în Hristos Iisus."
9). -Ioan 21, 25:,, Dar sunt şi alte multe lucruri pe care le-a facut Iisus şi care, daca s-ar fi scris cu de-amanuntul, cred ca lumea aceasta n-ar cuprinde cărţile ce s-ar fi scris. Amin."
10). -II Timotei 2, 2:,, Şi cele ce ai auzit de la mine, cu mulţi martori de faţă, acestea le încredinţează la oameni credincioşi, care vor fi destoinici să înveţe şi pe alţii."etc...

| milan9 a răspuns:

Deci, în analiza cuvântului "obicei"-"obiceiuri" trebuie ţinut cont de CONTEXT. Iată, aici este vorba de OBICEIURI SFINTE ale CREŞTINILOR:
Fapte 16, 21:"Şi vestesc obiceiuri care nouă nu ne este îngăduit să le primim, nici să le facem, fiindcă suntem romani." (acuzatorii păgâni se refereau la "obiceiurile" sfinte ale apostolilor)
"Nu vă lăsaţi înşelaţi. Tovărăşiile rele strică obiceiurile bune." I Corinteni 15, 33 etc…

Unii chiar ar trebui să se teama cumplit de mult chiar pentru că printre singurele locuri în care cuvântul "obicei" este folosit CRITIC este următorul:
"Fără să părăsim Biserica noastră, precum le este OBICEIUL UNORA, ci îndemnători făcându-ne, cu atât mai mult, cu cât vedeţi că se apropie ziua aceea." Evrei 10, 25

Deci, cum spuneam si altadata, in concluzie conteaza DE UNDE vin acele traditii: de la Martin Luther si acolitii lui, Calvin si Zwingli (eretici ai sec XVI), sau daca acele traditii sunt lucruri neschimbate de catre secte de-a lungul timpului, lucruri lasate chiar de EPISCOPII PRIMELOR SECOLE CREŞTINE...