| anonim_4396 a întrebat:

Unele intrebari, pe care le au unii cu privire la existenta Lui Dumnezeu, nu reflecta dorinta lor de cunoastere ci frustrarea.

85 răspunsuri:
| Polaris a răspuns:

Frustrare? Ce frustrare, nene? laughing

| 4inel a răspuns:

Eu ma uit la intrebarile ateilor. CHIAR DORESC SA CUNOASCA? Sunt deadreptul disperati.

| Mădă0611 a răspuns (pentru 4inel):

Eu doresc sa cunosc daca exista vreun gram de bun simt si inteligenta in cei care cred in zei. Asa-i ca ai sub 15 ani? Nu ca as avea probleme cu varsta cuiva, ci ca sa nu iti raspund la fiecare aberatie, in caz ca nu imi dai ignore, ca baubau, caruia ar trebui sa-i multumesc, e prea dăştept ca sa ma obosesc sa-l citesc, e mult peste nivelul meu, nu pot intelege.

| 4inel a răspuns (pentru Mădă0611):

De unde stii ca nu exista bun simt si inteligenta? Tu nu stii ce este in inima mea si nici ce este in mintea mea. Esti cruda in domeniu, dupa imaginea pe care ai pus-o parca ai fi de seama copiilor mei.
Ce sa spun, ma bucur ca in sfarsit cineva din zona ateista recunoaste frustrarea. din comentariul de mai sus. Frustrarea se vede din tonul prin care voi puneti intrebarile sau purtati discutiile cu altii, sunteti irascibili, violenti i vorbire, jigniti, toti sunt prosti si inculti, nu stiti sa dati argumente, se pot spune multe. Credeti ca stiti dar nu stiti de fapt nimic. Toate informatiile pe care le-ati acumilat sunt ce v-a invatat scoala, care nu mai este conectata la realitatile din afara.

Eu nu sunt aici sa jignesc pe nimeni dar m-am uitat pe intrebarile puse de atei la adresa crestinilor si vad atata ura si dusmanie in ele, sunt sigur, sau poate ca asa lasati sa se inteleaga, ca daca statul v-ar da voie ati omora in numele crezului vostru.

| Mădă0611 a răspuns (pentru 4inel):

Hopa, hopa, eu ti-am zis ce as dori sa cunosc, si era un daca acolo. Uita-te peste intrebarile mele si o sa vezi ca in niciuna nu incerc sa conving pe cineva sa creada in ce cred eu, ci sa vada anumite lucruri pe care religia le sustine; iar la partea cu ucisul, parca altfel sta treaba.

| Tyler9 a răspuns (pentru Mădă0611):

Dar ce sustii si in ce crezi?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Tyler9):

Zeii sunt inventii umane. Tot ce e viu e la fel, nimeni nu e superior cuiva, nimeni nu e favorizat, e dovada de egoism, egocentrism si lipsa de inteligenta sa ne credem superiori oricarei alte forme de viata, favorizati de "creator". Natura e singura creatoare. Nu exista bine si rau, rasplata sau pedeapsa, e doar perceptie, perceptia e o unealta a creierului in scopul supravietuirii, totul e pentru supravietuire, nu exista diavoli. Biblia invata mai mult rau decat bine. Fara religii, dar cu o buna educatie, lumea ar fi buna, as fi spus mai buna, dar momentan nu e buna.

| 4inel a răspuns (pentru Mădă0611):

Draguta tu crezi ca eu nu vad bine, Uite ce intrebi: "Eu doresc sa cunosc daca exista vreun gram de bun simt si inteligenta in cei care cred in zei."

Tu spui ca vrei sa cunosti daca exista inteligenta si bun simt la cei ce cred in zei, am inteles destul de bine.

Si ce am raspuns eu? De unde stii ca nu exista bun simt si inteligenta? Eu sunt unul din aia la care faci tu referinta.

Cine v-a bagat in cap ca a convinge pe cineva de un lucru este gresit, daca ai bun simt si putere de a ma convinge te rog CONVINGE.MA
Ma uit la conceptia voastra in care traiti si vad ca va distrugeti viata, alcool, sex, droguri, o rebeliune impotriva a tot ce este autoritate, parinti, stat, ce sa mai vorbim de Dumnezeu, L-ati scos afara din viata voastra. Ma intreb ce vor invata copiii vostri de la voi, cum arata societatea cladita de voi? Aveti notiunea a ce este binele si ce este raul?

Iar despre partea aia pe care tot o bagati voi pe gat ca religia a omorat pe cei care cred in stiinta. Care religie a facut asta? Da un nume. Nu ii bagati pe toti in aceeasi oala. Inchizitia au facut-o CATOLICII mana in mana cu statul din vremea lui, nu protestantii. Du-te la ei si cere-le socoteala de problema asta.

| Mădă0611 a răspuns (pentru 4inel):

Nene, daca vreau sa vad daca exista, inseamna ca nu stiu daca exista sau nu.

"Cine v-a bagat in cap ca a convinge pe cineva de un lucru este gresit" ce zici de drepturile fiecaruia garantate de constitutia tarii noastre? in cazul asta, liberatea constiintei, libertatea gandirii si a opiniilor.

"Ma uit la conceptia voastra in care traiti si vad ca va distrugeti viata, alcool, sex, droguri, o rebeliune impotriva a tot ce este autoritate, parinti, stat, ce sa mai vorbim de Dumnezeu, L-ati scos afara din viata voastra." unde m-ai vazut pe mine? laughing

"Inchizitia au facut-o CATOLICII mana in mana cu statul din vremea lui, nu protestantii." - protestantii sunt un fel de primii crestini, nu? De Hypatia ai auzit?

| 4inel a răspuns (pentru Mădă0611):

Tu gandesti la fel ca o materialista, si o sa-ti spun unde este pericolul in gandirea ta:

1 Care este realitatea prima? Materia. Matura e creatoarea
2 Care este natura lumii din jurul nostru? Evolutie oarba.
3 Cum poti cunoaste ceva? 5 simturi.
4 Ce este OMUL? Animal evoluat. unii traiesc ca maimutele
5 Ce valoare are omul? Nu are valoare. cat un sobolan
6 Ce se intampla cand omul moare? Descompunere.
7 Cum stim ce este BINE sau RAU? Noi decidem ce e bine si rau,
8 Are semnificatiae (rost, scop) viata? Nu are.
9 Ce semnificatie are istoria? Nu are.

Astea sunt premizele. Cum as putea eu sa traiesc fericit intr-o lume ca asta? Sa fiu considerat un animal, fie el si evoluat. Ce valoare am eu aici? Poate ca o musca este mai fericita decat mine. Ai valoare daca esti frumoasa, si atingi scopurile celui ce te foloseste, dupa aia vine selectia naturala, una mai frumoasa ca tine si esti eliminata. Binele si raul nu exista, daca noi decidem ca trebuie sa moara tiganii ca nu se spala, sau sa omoram un pruncii in pantece, sau sa violez un copil. Nu am dreptul sa fac ce vreau, eu imi sunt propriul reper moral. De ce trebuie sa fiu bagat la puscarie ca am violat o minora, daca gandirea se formeaza datorita chimiei din capul meu? Omul nu mai are valoare, viata nu mai are valoare. aceasta este gandirea materialista.

Eu nu pot trai in lumea aceasta, Friedrich Nietzsche
a incercat sa traiasca in lumea oferita de materialisti si saracul de el a ajuns la casa de nebuni

| Mădă0611 a răspuns (pentru 4inel):

Nenea, eu tu te-am jignit, in schimb tu, tot incerci, si cica eu sunt aia. laughing Tipic. Daca ai scrie naspa, as crede ca esti baubau al nostru.

A fi materialist nu inseamna ceva rau cand materialist nu inseamna ce cred unii ca inseamna.

"Cum as putea eu sa traiesc fericit intr-o lume ca asta?" si cine zice ca trebuie sa fii fericit? Oricum, ca si crestin, nu cred ca ar fi cazul sa vorbesti despre fericire referindu-te la viata pe care o traiesti acum. Cine zice ca trebuie sa ai vreo valoare? Evreii au trait dupa propriile repere morale pe care le-au pus pe seama unui zeu inventat, asa tot ce unora ni se pare imoral, era moral. Moralitatea nu vine din exterior, ci din interior, din empatie. Daca un ateu nu are un zeu care sa-i spuna ce e moral si ce un, un teist poate inventa un zeu care ii spune ca e moral sa violezi, sa omori, sa stapanesti oameni, asa cum au facut parintii crestinismului, evreii, ei sunt. laughing

Mi-am dat seama ca nu poti, altfel erai ateu, erai impacat cu lumea, erai linistit, fericit, deloc frustrat, dar religiile va invata ca asa ceva nu e posibil decat in poala lui dumnezeu, astfel va iau tot ce viata va ofera, cu promisiunea ca dincolo o sa primiti mai mult, doar ca la o scurta analiza, promisiunile acelea pica in fata logicii, in fata realitatii.

| 4inel a răspuns (pentru Mădă0611):

Faptul ca te-am facut materialista, sau evolutionista, asta nu este o jignire, este ceea ce te defineste pe tine. Tu sti care erau apelativele materialistilor pe vremea lui Stalin? Mai animalule, poate ca ai mai auzit expresia asta pe undeva, sau mai boule, vaco, mai porcule, si alte animale ca tot am evoluat din ele. Eu nu jignesc pe nimeni.
Spune-mi si tu, MAI CRESTINULE, eu nu ma supar. O zi buna

| Mădă0611 a răspuns (pentru 4inel):

Ma rog, tot zici de frustrare, care e frustrarea ateilor?

"Toate informatiile pe care le-ati acumilat sunt ce v-a invatat scoala, care nu mai este conectata la realitatile din afara." ateii zic ca crestini sunt prosti, ziceai. Parca esti troll. Ateii sunt cei care invata zilnic ceva, in timp ce crestinii citesc odata biblia, daca o citesc, si gata, aia e tot ce trebuie sa stie, isi inchid mintea si https://www.youtube.com/watch?v=gBzJGckMYO4

"Ma uit la conceptia voastra in care traiti si vad ca va distrugeti viata, alcool, sex, droguri, o rebeliune impotriva a tot ce este autoritate, parinti, stat, ce sa mai vorbim de Dumnezeu, L-ati scos afara din viata voastra." aici erau jignirile, intentia de fapt. :))

| danay72 a răspuns:

Probabil au fost dezamagiti de cei care au dat o interpretare gresita Bibliei si nu mai cred in Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns:

Ne-ai prins. Ia sa vedem daca te stii. De ce suntem frustati?

| milan9 a răspuns:

Nu numai Biserica, dar chiar si fiecare sectă de pe lumea asta poartă în spate o tradiţie, poartă tradiţii...

Ca un exemplu, în urma reformei protestante au rezultat pentru început atunci mai multe traditii (cu adevarat omenesti, fara legatura cu divinul):
traditia protestanta lutherana;
traditia protestanta reformata, calvina;
traditia protestanta anabaptista;
traditia protestanta anglicana;
Când Scriptura se pronunţă "critic" cu privire la "obiceiuri" (pentru că nu întotdeauna se pronunţă critic) se referă la obiceiurile greşite, fie ale evreilor (unele din obiceiuri), fie ale păgânilor.

Deci in concluzie, conteaza DE UNDE vin acele traditii: de la Martin Luther si acolitii lui, Calvin si Zwingli (eretici ai sec XVI), sau daca acele traditii sunt lucruri neschimbate de catre secte de-a lungul timpului, lucruri lasate chiar de EPISCOPII PRIMELOR SECOLE CREŞTINE!

Ceea ce in Biserica este numita Traditie nu este altceva decat un corp compact de invataturi patristice NESCHIMBATE. Atât de "neschimbate" încât atunci când în istoria Bisericii s-a schimbat un singur cuvânt, doar unul singur (filioque) din Sf. Traditie, a aparut prima schismă si prima grupare dizidentă, separată de Biserică: Catolicismul.

| milan9 a răspuns:

Nu-mi aduc aminte cine, dar bine spunea cineva, ca acele abuzuri din spatiul apusean (evul mediu) n-au fost comise de Biserica catolica (cu a ei invatatura) ci de catre prostii care din pacate apartineau atunci acelei biserici... Si eu cred ca e adevarat sad
Imi este greu sa-mi imaginez de ce e in stare individual omul care interpreteaza totul dupa sine, care e dispus să-şi calce în crezul, valorile toate, toate lucrurile bune in esenta lor, toate certitudinile, pentru a face loc abuzului LIBERTĂŢII sale, in forma sa primar animalica. sad

| 4inel a răspuns (pentru milan9):

De finitia TRADITIEI este: un set de reguli si invataturi omenesti care nu au nimic in comun cu BIBLIA.
Icoane, Cruci, Moaste, Metanii, Lumanari, Pomeni, si multe altele.
Te rog sa nu generalizezi, ai spus acolo TRADITIA si ai enumerat cultul. Faci o mare confuzie. Studiaza-i separat si vei vedea diferenta. Spune, care Traditie PROTESTANTA a interzis stiinta si a ars pe rug? Nu uita ca Newton a fost protestant si om de stiinta.

| milan9 a răspuns:

Te condamni singur ca fiind necunoscator al Bibliei daca refuzi obiectele de cult din momnet ce
Insusi Dumnezeu le-a cerut evreilor zeci si zeci de obiecte de cult.
Te ajuta cu ceva daca iti ofer o astfel de lista a obiectelor de cult din Vechiul Testament? happy

| 4inel a răspuns (pentru milan9):

As fi incantat daca mi-ai spune lista obiectelor de cult din Noul Testament.
Pentru ca asa cum se spunein Luca 16:16 Legea şi proorocii au ţinut până la Ioan; de atunci încoace, Evanghelia Împărăţiei lui Dumnezeu se propovăduieşte: şi fiecare, ca să intre în ea, dă năvală.

Chiar as fi curios sa-mi spui si mie care lege din Vechiul Testament imi spune sa fac Icoane, Pomeni la morti, Lumanari, Cruci etc. ca eu am la argumente contra destule. Vreau si pasajul din Biblie.

Eu am fost Ortodox si stiu ce spun, Traditiile si ritualurile Ortodoxe nu au nimic in comun cu BIIBLIA.

| milan9 a răspuns:

- "Fraţilor, vă laud că în toate vă aduceţi aminte de mine şi ţineţi tradiţiile cum vi le-am dat." I Corinteni 11, 2
- "Deci, dar, fraţilor, staţi neclintiţi şi ţineţi tradiţiile pe care le-aţi învăţat, fie PRIN CUVÂNT, fie prin EPISTOLA noastră." II Tesaloniceni 2, 15 ( apostolii se referă la conţinuturi şi învăţături date suplimentar, în afară de cele conţinute în Biblia formată -adunată- mult mai târziu de Biserică.)

Din Noul Testament vedem că apostolii îi LAUDĂ pe cei care respectă "tradiţiile"! Deci depinde despre ce fel de Tradiţii vorbim, pentru că fiecare religie, fiecare credinţă şi cult are "tradiţiile" lui, istoricul lui…
Biserica a păstrat în mod obsesiv caracterul neschimbat al acestor tradiţii (predanii) ale sale.

Daca te referi la "traditiile" sectelor, intr-adevar acestea sunt de condamnat deoarece au parasit Biserica pentru unitatea careia Mantuitorul a spus ca si-a varsat sangele... sad

| 4inel a răspuns (pentru milan9):

Dragul meu din ce Biblie imi citesti tu?

D Cornilescu spune: 1 Corinteni 11:2 Vă laud că în toate privinţele vă aduceţi aminte de mine, şi că ţineţi învăţăturile întocmai cum vi le-am dat.

K.J.V. spune: 1 Corinteni 11:2 Now I praise you, brethren, that ye remember me in all things, and keep the ordinances, as I delivered them to you.

Biblia Ortodoxa spune: 1 Corinteni 11:2 Fraţilor, vă laud că în toate vă aduceţi aminte de mine şi ţineţi predaniile cum vi le-am dat.

Biblia condamna orice forma de traditie:
V.D.C. Marcu 7:8  Voi lăsaţi porunca lui Dumnezeu, şi ţineţi datina aşezată de oameni, precum: spălarea ulcioarelor şi a paharelor, şi faceţi multe alte lucruri de acestea."
V.ORT. Marcu 7:8  Căci lăsând porunca lui Dumnezeu, ţineţi datina oamenilor: spălarea urcioarelor şi a paharelor şi altele ca acestea multe, pe care le faceţi.

| milan9 a răspuns:

Nu ritualurile sunt esentiale in Biserica intemeiata de Hristos. Dar ele exista tot la fel cum in Noul Testament intalnim multe ritualuri simbolice. Mandria si orgoliul te-au facut sa renunti Biserica unica lasata de Hristos, aceea careia Mantuitorul i-a incredintat harul sau.

Mantuitorul a savarsit ritualul spalarii picioarelor apostolilor, dar apostolii nu L-au tradat parasindu-i Biserica. Tu in schimb ai facut-o sad

| milan9 a răspuns:

Unde scrie in Biblie despre sfanta traditie? Tradiţie=PREDANIE, iar "predanie" este într-adevăr un nume des întâlnit în Sfânta Scriptură:

1). -II Tesaloniceni 2, 15:,, Deci, dar, fratilor, staţi neclintiţi şi tineţi predaniile pe care le-aţi învăţat, fie prin cuvint, fie prin epistola noastra." (şi alte învăţături, suplimentare faţă de cele trimise prin epistolă, prin scrisoare)
2). -Ioan 20, 30: "Deci si alte multe minuni a facut Iisus inaintea ucenicilor Sai, care nu sunt scrise in cartea aceasta." ( Sf. Traditie, Predanie)
3). -I Corinteni 11, 2:,, Fraţilor vă laud că în toate va aduceţi aminte de mine şi ţineţi predaniile aşa cum vi le-am dat"
4). -Faptele Apostolilor 2, 42,, Şi stăruiau în învăţătura apostolilor şi în împărtăşire, în frângerea pâinii şi în rugăciuni."
5). -II Petru 3, 2:,, Ca să vă aduceţi aminte de cuvintele cele mai înainte grăite de sfinţii prooroci şi de porunca Domnului şi Mântuitorului dată prin apostolii voştri."
6). -Filipeni 4, 9:,, Cele ce aţi învăţat si ati primit si ati auzit şi ati văzut la mine, acestea să le faceţi, şi Dumnezeul păcii va fi cu voi."
7). -II Tesaloniceni 3, 6:,, Fraţilor, va poruncim în numele Domnului nostru Iisus Hristos, să vă feriţi de orice frate care umblă fără de rânduială şi nu după predania pe care aţi primit-o de la noi."
8). -II Timotei 1, 13:,, Ţine dreptarul cuvintelor sănătoase pe care le-ai auzit de la mine, cu credinţă şi cu iubirea ce este în Hristos Iisus."
9). -Ioan 21, 25:,, Dar sunt şi alte multe lucruri pe care le-a facut Iisus şi care, daca s-ar fi scris cu de-amanuntul, cred ca lumea aceasta n-ar cuprinde cărţile ce s-ar fi scris. Amin."
10). -II Timotei 2, 2:,, Şi cele ce ai auzit de la mine, cu mulţi martori de faţă, acestea le încredinţează la oameni credincioşi, care vor fi destoinici să înveţe şi pe alţii."etc...

| 4inel a răspuns (pentru milan9):

Cine iti da tie dreptul sa inlocuiesti un cuvant din Biblie. In Biblia Ortodoxa spune predanii si tu spui traditii. Care dictionat spune ce spui tu? Sa stii ca eu am fost Ortodox, si am simtit foarte bine schimbarile subtile pe care le fac preotii si trag Biblia de par sa sune cum vor ei.

Mi-ai turnat acolo niste versete si tu vrei sa le citesc cu adaugirea ta, eu refuz sa fac asta, pentru ca Dumnezeu spune sa nu adaugi si sa nu scazi nimic din textul Bibliei. Unde textul te baga in ceata du-te la ORIGINALUL din greaca sau ebraica. Daca vezi ca Americanii, sau alte traduceri internationale nu folosesc cuvantul traditie acolo unde il folosesti tu, eu zic ca ai o problema.

Convinge-l pe un American de ceea ce imi spui tu mie sa vedem te crede el?

Daca eu nu cunosteam textul Bibliei poate ca puneam botul la ce spuneai tu.

| Tyler9 a răspuns (pentru 4inel):

Eu nu prea inteleg care e intrebarea ta de fapt. Spune, poate te pot ajuta (am citit si eu biblia)

| Tyler9 a răspuns (pentru 4inel):

Care e intreabrea ta totusi?

| milan9 a răspuns:

Deci, în analiza cuvântului "obicei"-"obiceiuri" trebuie ţinut cont de CONTEXT. Iată, aici este vorba de OBICEIURI SFINTE ale CREŞTINILOR:
Fapte 16, 21:"Şi vestesc obiceiuri care nouă nu ne este îngăduit să le primim, nici să le facem, fiindcă suntem romani." (acuzatorii păgâni se refereau la "obiceiurile" sfinte ale apostolilor)
"Nu vă lăsaţi înşelaţi. Tovărăşiile rele strică obiceiurile bune." I Corinteni 15, 33 etc…

Unii chiar ar trebui să se teama cumplit de mult chiar pentru că printre singurele locuri în care cuvântul "obicei" este folosit CRITIC este următorul:
"Fără să părăsim Biserica noastră, precum le este OBICEIUL UNORA, ci îndemnători făcându-ne, cu atât mai mult, cu cât vedeţi că se apropie ziua aceea." Evrei 10, 25

Deci, cum spuneam si altadata, in concluzie conteaza DE UNDE vin acele traditii: de la Martin Luther si acolitii lui, Calvin si Zwingli (eretici ai sec XVI), sau daca acele traditii sunt lucruri neschimbate de catre secte de-a lungul timpului, lucruri lasate chiar de EPISCOPII PRIMELOR SECOLE CREŞTINE...

| milan9 a răspuns:

PREDANIE = "tradiţie". Cuvantul "predanie" este într-adevăr un cuvant des întâlnit în Sfânta Scriptură.
"Predanii" nu se identifica cu cuvantul "invataturi". Nu sunt sinonime.

"Predanii" se identifica cu sensul de "obiceiuri transmise". In analiza cuvântului "obicei" /"obiceiuri" trebuie ţinut cont de CONTEXT. Iată, aici este vorba de obiceiurile sfinte ale crestinilor:
Fapte 16, 21: "Şi (crestinii) vestesc obiceiuri care nouă (persecutorilor) nu ne este îngăduit să le primim, nici să le facem, fiindcă suntem romani" (acuzatorii păgâni se refereau la "obiceiurile" sfinte ale apostolilor pe care nu le intelegeau asa cum au ajuns sa NU le inteleaga nici multele culte neoprotestante de astazi).

| 4inel a răspuns (pentru milan9):

PREDANIE = "tradiţie". Cuvantul "predanie" este într-adevăr un cuvant des întâlnit în Sfânta Scriptură.
"Predanii" nu se identifica cu cuvantul "invataturi". Nu sunt sinonime.

Da de unde vine PREDANIE e sinoniim cu TRADITIE?

PREDANIE se identifica mai mult cu A PREDICA, dar nu cu traditie.
Iti place sa ciufulesti textul, ca pana si un copil de clasa 5 isi da seama de fals. Nu ti-e frica de avertizarile care sunt in Cuvant?

De asta am renuntat eu la Ortodoxie ca sunt foarte multe falsuri.

Ai zis ca imi dai lista aia din Vechiul testament cu Icoanele, Lumanarile, ceucile, pomeni la morti, botezul copiilor mici, maica Domnului, etc

Deaia sunt protestant sa protestez impotriva unor falsuri si abuzuri ca sa nu adaugi si sa nu scazi nimic din BIBLIE.

| milan9 a răspuns (pentru 4inel):

Nu exista nici un fals in Biserica lui Hristos. Biserica una, sectele sunt vreo 40000.
Cuvantul "Predanii" are sensul de lururi predate, se identifica cu sensul de "obiceiuri transmise":

Iată doar câteva citate biblice despre Predanie (sensul actual al "Sf. Tradiţii"):
1). -II Tesaloniceni 2, 15:,, Deci, dar, fratilor, staţi neclintiţi şi tineţi predaniile pe care le-aţi învăţat, fie prin cuvint, fie prin epistola noastra." (şi alte învăţături, suplimentare faţă de cele trimise prin epistolă, prin scrisoare)
2). -Ioan 20, 30: "Deci si alte multe minuni a facut Iisus inaintea ucenicilor Sai, care nu sunt scrise in cartea aceasta." ( Sf. Traditie, Predanie)
3). -I Corinteni 11, 2:,, Fraţilor vă laud că în toate va aduceţi aminte de mine şi ţineţi predaniile aşa cum vi le-am dat"
4). -Faptele Apostolilor 2, 42,, Şi stăruiau în învăţătura apostolilor şi în împărtăşire, în frângerea pâinii şi în rugăciuni."
5). -II Petru 3, 2:,, Ca să vă aduceţi aminte de cuvintele cele mai înainte grăite de sfinţii prooroci şi de porunca Domnului şi Mântuitorului dată prin apostolii voştri."
6). -Filipeni 4, 9:,, Cele ce aţi învăţat si ati primit si ati auzit şi ati văzut la mine, acestea să le faceţi, şi Dumnezeul păcii va fi cu voi."
7). -II Tesaloniceni 3, 6:,, Fraţilor, va poruncim în numele Domnului nostru Iisus Hristos, să vă feriţi de orice frate care umblă fără de rânduială şi nu după predania pe care aţi primit-o de la noi."
8). -II Timotei 1, 13:,, Ţine dreptarul cuvintelor sănătoase pe care le-ai auzit de la mine, cu credinţă şi cu iubirea ce este în Hristos Iisus."
9). -Ioan 21, 25:,, Dar sunt şi alte multe lucruri pe care le-a facut Iisus şi care, daca s-ar fi scris cu de-amanuntul, cred ca lumea aceasta n-ar cuprinde cărţile ce s-ar fi scris. Amin."
10). -II Timotei 2, 2:,, Şi cele ce ai auzit de la mine, cu mulţi martori de faţă, acestea le încredinţează la oameni credincioşi, care vor fi destoinici să înveţe şi pe alţii."etc...

| milan9 a răspuns (pentru 4inel):

Dumnezeu nu are NIMIC împotriva obiectelor de cult! Mai ales că acestea au rostul de a INTENSIFICAsentimentul religios, de a sugera SEMNIFICAŢII mistice.

Spre exemplu, LA CEREREA LUI DUMNEZEU sau sub îndrumarea profetilor, evreii Vechiului Testament aveau (sau după caz, chiar au) nenumărate obiecte de cult:

sfeşnice, lumânările, Chivotul legii, HERUVIMII DIN AUR(!), veşmintele specifice, cărţile de cult, jertfele specifice, diferite obiecte şi materii indispensabile cultului, rugăciuni fixe, Scrierile sfinte, Yarmulke, Kippa (acoperamantul capului), mezuzot (cutiuţe care se puneau simbolic pe tocurile usilor), Mezuzah (tocul usii cu valoare simbolică), Tzitzit (franjuri rituale atasate unui vesmant purtat de un barbat), obiectele şi materiile folosite în ritualul circumciziei, alte obiecte: Bimah, Aron Kodesh, Mizrah – zidul plangerii, Petikha (draperia care acoperea Sfânta Sfintelor), Aliya, Hagba si Glila, Karen Kayemet LeYisrael (cutia ce culoare albastru cu alb necesara strangerii fondurilor), tefillin (cutiute negre la care sunt atasate curele de piele neagra), arba kanfot (cu câte 613 franjuri), etc...

Alături de obiectele de cult insultate de către eretici se află şi gesturile CU VALOARE SIMBOLICĂ nerecunoscute în general de către aceştia. La evrei spre exemplu, acestea erau întâlnite cu mare ABUNDENŢĂ: ruperea hainelor -Kriyah- (pentru a exprima durerea), Nichum Avelim, Kaddishul, ceremonialul Bar-Mitzvah, ceremonialul Tahara, misiunea celei numite Chevra Kaddisha, ceremonialul numit Brit Milah, etc, etc...

| 4inel a răspuns (pentru milan9):

Cuvantul ERETIC este acela care nu respecta BIBLIA

Biblia interzice icoanele
Biblia interzice cultul mortilor
Biblia interzice pomeni pentru morti
Biblia interzice botezul copiilor mici
Biblia interzice traditia si obiceiurile
Biblia interzice inchinarea la sfinti
Biblia nu afirma nimic despre Maria ca a ramas pururea fecioara, ca este mijlocitoare, ca este vreo imparateasa a cerului.
Biblia afirma ca preotia nu mai este valabila Apostoli. Prezbiteri, Pastori, Invatatori si Diaconi

Daca Domnul Isus a r fi considerat ca sunt valabile ne-ar fi spus, de aceea este un nou TESTAMENT Evrei 7:12 Pentrucă, odată schimbată preoţia, trebuia numaidecât să aibă loc şi o schimbare a Legii.

| milan9 a răspuns (pentru 4inel):

Biblia NU interzice icoanele (Dumnezeu a cerut evreilor zeci si zeci de obiecte de cult)
Biblia NU interzice cinstire celor care au murit. *("Apoi a murit Elisei şi l-au îngropat, iar în anul următor au intrat în ţară cete de moabiţi. Dar iată, odată când îngropau un mort, s-a întâmplat ca cei ce-l îngropau să vadă una din aceste cete şi speriindu-se au aruncat mortul în mormântul lui Elisei. Căzând acela S-A ATINS DE OASELE LUI ELISEI ȘI A ÎNVIAT şi s-a sculat pe picioarele sale" ( IV.Regi13,20-22). )

Biblia interzice pomenirea celor decedati, faptele bune facute in memoria lor.

Biblia NU interzice botezul copiilor mici.
- Irineu de Lyon (anii 130-202!) - episcop hirotonit de apostoli : "Iisus a venit sã mântuiascã prin Sine pe toţi, adicã pe cei ce se renasc printr-însul pentru Dumnezeu: pe copii pe tineri şi pe bãtrâni"
- Origen ( anii 185 - 254 d.Hr!) spune: "Biserica a primit de la apostoli tradiţia de a împãrtãşi şi pruncilor botezul".

| 4inel a răspuns (pentru milan9):

Textele pe care le-ai citat tu nu fac altceva decat sa arate falsul
Tu pui in paranteze parerea ta adaugata textului, Dumnezeu nu are nevoie de carjile tale. Ia citeste tu textele de jos fara ca eu sa fac vreo paranteze.

Isaia 29:13  Domnul zice: „Când se apropie de Mine poporul acesta, Mă cinsteşte cu gura şi cu buzele, dar inima lui este departe de Mine, şi frica pe care o are de Mine, nu este decât o învăţătură de datină omenească.
Marcu 7:8  Voi lăsaţi porunca lui Dumnezeu, şi ţineţi datina aşezată de oameni, precum: spălarea ulcioarelor şi a paharelor, şi faceţi multe alte lucruri de acestea."
Marcu 7:9  El le-a mai zis: „Aţi desfiinţat frumos porunca lui Dumnezeu, ca să ţineţi datina voastră.
Marcu 7:13  Şi aşa, aţi desfiinţat Cuvântul lui Dumnezeu, prin datina voastră. Şi faceţi multe alte lucruri de felul acesta!"
Coloseni 2:8  Luaţi seama ca nimeni să nu vă fure cu filosofia şi cu o amăgire deşartă, după datina oamenilor, după învăţăturile începătoare ale lumii, şi nu după Hristos.
Galateni 1:14  şi cum eram mai înaintat în religiunea Iudeilor decât mulţi din neamul meu, de o vârstă cu mine. Eram însufleţit de o râvnă nespus de mare pentru datinile strămoşeşti.
Coloseni 2:8  Luaţi seama ca nimeni să nu vă fure cu filosofia şi cu o amăgire deşartă, după datina oamenilor, după învăţăturile începătoare ale lumii, şi nu după Hristos.

Un alt fals: ai citat acest text din Ioan.
Dar sunt şi alte multe lucruri pe care le-a facut Iisus şi care, daca s-ar fi scris cu de-amanuntul, cred ca lumea aceasta n-ar cuprinde cărţile ce s-ar fi scris. Amin.
Vezi ce vad si eu? Acolo spune "daca s-ar fi scris" dar nu s-au scris, Canonul Bibliei s-a inchis deja

| milan9 a răspuns (pentru 4inel):

Biblia NU interzice traditiile si obiceiurile sfinte ale Bisericii lasate de Dumnezeu. Biblia ESTE NASCUTA DE TRADITIA Bisericii primelor secole.

Biblia NU interzice cinstirea sfintilor ci o recoanda.

Sectantii se straduiesc cu toata silnicia sa o denigreze pe Maica Fiului lui Dumnezeu, mai marele arhanghel Gavriil s-a smerit in fata ei…
Biblia o numeste pe Maica Domnului "imparateasa", gruparile neoprotestante o hulesc spre a lor necinste vesnica…

| 4inel a răspuns (pentru milan9):

Vorbe eu vreau argumente Biblice, eu ti-am dat destule argumente. Sunt multi preoti care se intorc la Dumnezeu si vin sa contrazica ceea ce spui tu.

Punem o intrebare logica:
TRADITIA TE MANTUIESTE SAU HRISTOS TE MANTUIESTE?
Cum ajungi in Rai tinand traditii sau primindu-L pe Hristos in inima ta?
Daca traditia este buna atunci de ce a trebuit sa mai moara Hristos?

| 4inel a răspuns (pentru milan9):

Sa inteleg ca Ireneu si Origen este Biblia ta
Apropos, stii la ce varsta s-a botezat Ioan Gura de aur?

Ai vreun exemplu in Biblie de botez la copii?

| milan9 a răspuns:

"Canonul Bibliei s-a inchis deja" si l-a inchis Biserica primelor trei secole dupa ce mai intai cuvintele Scripturii au circulat in PREDANIA Bisericii (traditia neschimbata).

Biblia nu şi-a propus să fie o lucrare exhaustivă! NICI VORBĂ. Este doar o colecţie accidentală a unor scrieri, AUTENTICE însă, ce au aprţinut apostolilor şi ucenicilor direcţi, cei care au preluat nemijlocit (fără intermediari) învăţăturile creştine autentice.

Niciunde nu există pretenţia că Biblia conţine tot. Nicăieri în biblie nu există pretenţia că ea ar fi exhaustivă, că ar fi un manual complet, că prezintă absolut toate aspectele vieţii creştine apostolice. Nu, nicidecum! Dimpotrivă, Scriptura recunoaşte în cuprinsul ei faptul că nu este completă în privinţa tuturor informaţiilor!

Celelalte aspecte au rămas consemnate în ceea ce Biblia numeşte "PREDANIE", desfăşurări practice ale Bisericii APOSTOLICE păstrate în mod neschimbat de Biserică – EXACT cum neschimbată a fost alcătuită şi păstrată de Biserică: Biblia – Scriptura!

| milan9 a răspuns:

Nu-mi amintesc sa fi aparat "datina aşezată de oameni, precum: spălarea ulcioarelor şi a paharelor", si nici despre "datinile strămoşeşti" ale evreilor (desi nici macar ele nu au fost condamnate direct si nici indirect, ci condamnata era parasirea lui Dumnezeu.)

Daca exista in Biserica acte ritualice acelea au doar valoare simbolica, precum a facut MANTUTORUL cand A SPALAT PICIOARELE UCENICILOR.

Din ce secta faci parte daca poti afirma un lucru atat de irational, ilogic si stupid precum acesta: "preotia nu mai este valabila", din moment ce PREOTIA CRESTINA a fost intemeiata de Fiul lui Dumnezeu si confirmata de Noul Testament prin sute de versete?

| 4inel a răspuns (pentru milan9):

In ce priveste traditia am dat destule argumente sa nu mai tin datini si obiceiuri omenesti, Iti dau o dezlegare, sa tii obiceiurile si datinile Lui Hristos lasate in Evanghelii. Asta tin si eu. Nu e pacat de altele ma feresc.

M-ai intrebat de SECTA, ce este aia o SECTA?
Eu stiu ca o secta este acea grupare care nu respecta BIBLIA. Tu stii ca in fata statului fiecare confesiune este egala in fata legii, nu ai nici un dreot sa ii numesti pe altii sectanti. Cuvantul SECTANT, Ortodocsii il folosesc ca sa dispretuiasca celelalte culte) In conceptia mea si tu esti o SECTA pentru ca nu respecti litera si spiritul SCRIPTURII. Adica faci parte din Secta Ortodoxa.

De ce crezi ca multi preoti din Secta Ortodoxa vin la SECTANTI asa cum spuneti voi? Secretarul BOR s-a pocait, multi din preoti din Banat, Moldova, s-au pocait, au inceput sa studieze Scriptura si sa o traiasca, numai care ii cunosc eu si am vorbit cu ei si am lucrat impreuna cu ei.

Sa stii ca cunosc destul de bine problema preotiei poate vrei sa zici PREOTIA UNIVERSALA A TUTUROR CREDINCIOSILOR nu doar a preotilor din biserica Ortodoxa. Cand perdeaua din templu s-a rupt in doua toti oamenii au acces la Dumnezeu, fara vreun mijlocitor omenesc. Marele Preot Fiind Hristos. Deci toti credinciosii sunt preoti.

1 Petru 2:9  Voi însă Sunteţi o seminţie aleasă, o preoţie împărătească, un neam Sfânt, un popor pe care Dumnezeu Şi l-a câştigat ca să fie al Lui, ca să vestiţi puterile minunate ale Celui ce v-a chemat din întuneric la lumina Sa minunată; Cui vorbeste Petru aici, tuturor credinciosilor imprastiati prin Pont, Glatia, Capadocia etc

| milan9 a răspuns (pentru 4inel):

Acei dizidenti (nu stiu cati sunt dar pe youtube ii numeri pe degetele de la picioare) nu s-au "pocait" ci au tradat, au parasit taina Sfintei Pocainte (a Spovedaniei, a iertarii prin har). Si au facut aceasta tradare asemeni unor "Iude" pentru bani, pentru mai multi bani (zeciuala e mai mare decat lumanarica ce o primeau ei la Liturghie) impotriva a ceea ce le-a lasat lor Insusi Hristos Mantuitorul:

- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU ZBÂRCITURĂ, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)

- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

- "Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată EU CU VOI SUNT (erau prezenţi doar apostolii- clerul Bisericii) în toate zilele, PÂNĂ LA SFÂRŞITUL VREMILOR. Amin." - Matei 28, 20

- „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18

| milan9 a răspuns (pentru 4inel):

- Noul Testament vorbeşte foarte clar despre o ierarhie în Biserică (distincţia între diaconi, preoţi şi episcopi)

- NOUL TESTAMENT despre preoţi:
1). -Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
2). - Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). - I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
4). -I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
5). -Tit l, 5: "Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi PREOŢI PRIN CETĂŢI (doar unii erau numiţi preoţi), precum ţi-am rânduit."

6). -Ioan 20, 21-23:,,Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: LUAŢI DUH SFÂNT; Cărora VEŢI IERTA PĂCATELE se vor ierta şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
7). - Timotei 5, 22: "NU-ŢI PUNE MÂINILE DEGRABĂ PE NIMENI (gest prin care episcopii transmiteau harul), nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat. (consacrarea preotului era o acţiune HARICĂ- transmitere de HAR)"
8). -I Tim.1, 14:,, Comoara cea buna ce ti s-a incredintat, pazeste-o cu ajutorul Sfântului Duh, care sălăşluieşte întru noi."
9). -Faptele Apostolilor l4.23:,,Şi hirotonindu-le preoţi in fiecare biserică, rugâdu-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în care crezuseră."
10). -II loan 1.1:,,Preotul, către aleasa Doamnă (Biserica) şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul."
11). -I Timotei 6, 20:,, O, Timotei, păzeşte comoara ce ţi s-a încredinţat, depărtându-te de vorbirile desarte şi lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei mincinoase."
12). -Fapte 11, 30 :..."Ceea ce au şi făcut, trimiţând preoţilor prin mâna lui Barnaba şi a lui Saul."
13). -I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
14). Şi cuvântul lui Dumnezeu creştea, şi se înmulţea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă şi mulţime de preoţi erau supuşi credinţei.
15). -Fapte 20.17:,,Şi trimiţând din Milet la Efes, a chemat la sine pe preoţii Bisericii."
16).-Evrei 7,24:,,Aici însă, Iisus, prin aceea că rămâne în veac, are o preoţie netrecătoare (veşnică)".
17). – Evrei 6, 2:..."A învăţăturii despre botezuri, despre punerea mâinilor (ritual de transmiterea a harului preoţilor), despre învierea morţilor şi despre judecata veşnică."

- NOUL TESTAMENT despre episcopi (mitropolitul şi patriarhul având tot harul de episcopi, diferenţa de titulatură ţinând doar de organizare administrativă):
1). -Fapte 20, 28:,, Drept aceea, luaţi aminte de voi şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câstigat-o cu însuşi sângele Său."
2). -I Timotei 3, 2:,, Se cuvine, dar, ca episcopul să fie fără de prihană, bărbat al unei singure femei, veghetor, înţelept, cuviincios, iubitor de străini, destoinic să înveţe pe alţii."
3). -I Timotei 3, 6: "Episcopul să nu fie de curând botezat, ca nu cumva, trufindu-se, să cadă în osânda diavolului."

NOUL TESTAMENT despre diaconi:
1). -I Timotei 3, 10:,, Dar şi aceştia să fie mai întâi puşi la încercare, apoi, dacă se dovedesc fără prihană, să fie diaconiţi."
2). -I Timotei 3, 8-9 :,, Diaconii, de asemenea, trebuie să fie cucernici, nu vorbind în două feluri, nu dedaţi la vin mult, neagonisitori de câştig urât, păstrând taina credinţei în cuget curat."
3). -I Timotei 3, 12:,, Diaconii să fie bărbaţi ai unei singure femei, să-şi chivernisească bine casele si pe copiii lor."
4). -Faptele Apostolilor 6, 6: "Pe care i-au pus înaintea apostolilor, şi ei, rugându-se şi-au pus mâinile peste ei ( i-au hirotonit diaconi)." Etc...

| 4inel a răspuns (pentru milan9):

Tu cand ai facut matemetica la scoala invatatoerea te-a invatat sa inumeri pe degetele de la picioare, ai mai putine degete la picioare decat la maini. Eu stiu de ce ai zis la picioare, pentru ca preotii acestia care au avut curajul sa infrunte SECTA Ortodoxa nu merita sa fie numarati pe degetele de la maini, in conceptia ta.

Matei 23:24  Călăuze oarbe care strecuraţi ţânţarul şi înghiţiţi cămila!
25  Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că voi curăţiţi partea din afară a paharului şi a blidului, iar înăuntru sunt pline de răpire şi de lăcomie.
26  Fariseule orb! Curăţă întâi partea dinăuntru a paharului şi a blidului, ca să fie curată şi cea din afară.
27  Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că semănaţi cu mormintele cele văruite, care pe din afară se arată frumoase, înăuntru însă sunt pline de oase de morţi şi de toată necurăţia.
28  Aşa şi voi, pe din afară vă arătaţi drepţi oamenilor, înăuntru însă sunteţi plini de făţărnicie şi de fărădelege.
29  Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că zidiţi mormintele proorocilor şi împodobiţi pe ale drepţilor,
30  Şi ziceţi: De am fi fost noi în zilele părinţilor noştri, n-am fi fost părtaşi cu ei la vărsarea sângelui proorocilor.
31  Astfel, dar, mărturisiţi voi înşivă că sunteţi fii ai celor ce au ucis pe prooroci.
32  Dar voi întreceţi măsura părinţilor voştri!
33  Şerpi, pui de vipere, cum veţi scăpa de osânda gheenei?
34  De aceea, iată Eu trimit la voi prooroci şi înţelepţi şi cărturari; dintre ei veţi ucide şi veţi răstigni; dintre ei veţi biciui în sinagogi şi-i veţi urmări din cetate în cetate,

| milan9 a răspuns:

"Punem o intrebare logica:
SCRIPTURA TE MANTUIESTE AU HRISTOS TE MANTUIESTE?
Cum ajungi in Rai, tinand capitole si versete sau primindu-L pe Hristos in inima ta?
Daca Scriptura este buna atunci de ce a trebuit sa mai moara Hristos?"

PREDANIA Bisericii a nascut Sriptura. PREDANIA Bisericii contine cuvintele Apostolilor si obiceiurile sfinte lasate de ei crestinilor.
Cina cea de taina A FOST UN RITUAL, dar apostolii nu au aruncat cu mizerii in acest ritual asa cum fac sectantii care te-au inselat pe tine... sad

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Dacă maturii pot primi HARUL prin botez, atunci pruncii cu atât mai mult! Botezul ocazional al celor maturi a fost şi este doar un caz particular.
Pruncii nu au oare nici un merit să-L primească pe Hristos, să se unească cu Hristos? sad

Trebuie neapărat să ajungă maturi şi plini de păcate ca să-l poată primi abia atunci pe Hristos? Cât au fost mai mici, cu sufletul curat, le era departe de ei acest DAR? Curios lucru! sad

Evreii şi creştinii Bisericii nu au îndrăznit să-i nedreptăţească tocmai pe prunci şi să-i îndepărteze jumătate de viaţă de la unirea cu Hristos!
1). Astfel, evreii aveau happy "intrarea în legământ" (SINGURUL "BOTEZ" al evreilor aplicat pruncilor), la vârsta prunciei: CIRCUMCIZIA,

2). Iar Biserica, dă această posibilitate a DARULUI happy "ŞI" la această vârstă:
- Irineu de Lyon (anii 130-202!): "Iisus a venit sã mântuiascã prin Sine pe toţi, adicã pe cei ce se renasc printr-însul pentru Dumnezeu: pe copii pe tineri şi pe bãtrâni"
- Origen ( anii 185 - 254 d.Hr!) spune: "Biserica a primit de la apostoli tradiţia de a împãrtãşi şi pruncilor botezul".

Despre botezul copiilor, Noul Testament vorbeşte în repetate rânduri:
- I Corinteni 1, 16: "Am botezat şi casa lui Ştefana; afară de aceştia nu ştiu să mai fi botezat pe altcineva." Prin expresia "casa lui Ştefana", Apostolul Pavel nu exclude pe nimeni din familia respectivă. În nici un caz copiii!

- I Corinteni 10, 2: "Şi toţi, întru Moise, au fost botezaţi în nor şi în mare."

- I Corinteni 12, 13: "Pentru că într-un Duh ne-am botezat noi toţi, ca să fim un singur trup, fie iudei, fie elini, fie robi, fie liberi, şi toţi la un Duh ne-am adăpat."

- Luca 3, 21: "Şi după ce s-a botezat TOT POPORUL, botezându-Se şi Iisus şi rugându-Se, s-a deschis cerul."

- Fapte 13, 24: "După ce Ioan a propovăduit, înaintea venirii Lui, botezul pocăinţei, la TOT POPORUL lui Israel."

- Fapte 2, 41: "Deci cei ce au primit cuvântul lui s-au botezat şi în ziua aceea s-au adăugat ca la trei mii de suflete." De ce trebuie unii să presupună că între cei trei mii de oameni prin care s-a întemeiat la început Biserica, nu se aflau şi copiii acestora? Cum puteau rămâne tocmai ei în afara Bisericii, rupţi parcă şi de părinţii lor? De unde barbaria şi păgânitatea unui astfel de mod de gândire?

- Faptele Apostolilor 16, 15: "Iar după ce s-a botezat şi ea ŞI CASA EI, ne-a rugat, zicând: De m-aţi socotit că sunt credincioasă Domnului, intrând în casa mea, rămâneţi". Expresia "ea şi casa ei" este în mod indubitabil o dovadă a faptului că nici acest citat şi nici alte zeci de citate referitore la botez, nu au exclus botezul copiilor. Botezul copiilor este făcut în acord cu Evanghelia Mântuitorului Hristos, începând cu primele comunităţi creştine, şi continuând cu întreaga istorie de 2000 de ani a Bisericii!

- Fapte 10, 48: "Şi a poruncit CA ACEŞTIA să fie botezaţi în numele lui Iisus Hristos. Atunci l-au rugat pe Petru să rămână la ei câteva zile."
- Fapte 10, 44: "Încă pe când Petru vorbea aceste cuvinte, Duhul Sfânt a căzut peste TOŢI cei care ascultau cuvântul." (!) Şi imediat spune despre aceşti TOŢI:...

| 4inel a răspuns (pentru milan9):

Regula in botez este sa auda Evanghelia, sa creada Evanghelia, sa se boteze. Pruncii nu au cum sa auda Evanghelia, nu au cum sa creada Evanghelia. Cand enumeri acele versete din Scriptura pe care eu le-am studiat, nu trebuie sa rupi versetul din context.

Un exemplu: In Faptele Apostolilor 2:41 Deci cei ce au primit cuvântul lui s-au botezat şi în ziua aceea s-au adăugat ca la trei mii de suflete. 42 Şi stăruiau în învăţătura apostolilor şi în împărtăşire, în frângerea pâinii şi în rugăciuni.

In primul rand au ascultat Cuvantul
2 au crezut Cuvantul
3 s-au poacit
4 apoi au fost botezati
5 apoi staruiau in invatatura

Bebelusii nu pot face asta deci ce spui tu este fals, celelalte versete le interpretezi la fel rupandu-le din context. Cand spune ca a botezat pe toti din casa lui, vezi ca inainte ei au primit propovaduirea au crezut si dupa aceea au fost botezati.

| milan9 a răspuns:

Bebelusii evrei care intrau in LEGAMANTUL LEGII VECHI nu puteau face "declaratii".
In schimb insa, STAREA DE HAR (*obtinuta prin botezul in Biserica) este ca o lumină care te ajută să discerni şi să MERGI PE CALE!
Dumnezeu este atât de bun încât îţi dă mai întâi lumina (harul) pentru a te ajuta PE CALE, şi nu invers! Nu te pune să mergi corect "pe cale" pentru a-ţi da abia mai apoi Lumina (harul)!

Ajutorul acesta nu-ţi ia nimic din merit, dar să fim sinceri să recunoaştem "ajutorul"…
Aşa se explică de ce harul s-a coborât asupra oamenilor fără ca aceştia individual să-l ceară! Dumnezeu nu l-a dat abuziv cu forţa! Ştia că este doar spre binele lor. Apostolii îşi încheiau epistolele transmiţând şi invocând harul – şi nu la cererea cuiva expresă, nominală, "pe persoană fizică"… happy

Raţiunea practică a harului este ajutorul primit prin el, "lumina" primită prin el, înţelepţirea şi sprijinul lui Dumnezeu!
"HAR" nu înseamnă că cineva te-a mântuit deja forţat, ci este "LUMINA" care "te ajută să lupţi eficient, cunoscând înţelept diferenţele"…

Viaţa nu este tot un dar lipsit de confirmare prealabilă? La fel este starea de har necesară formării spirituale.
Prin libertatea sa, orice poate păstra un dar primit, sau îl poate abandona. Fiecare după ceea ce doreşte să facă cu sufletul său.

| milan9 a răspuns:

Exista deci versete in care se spune precis faptul ca intreaga familie primea botezul.
Situatia botezului maturilor era doar o exceptie (pentru ca de-abia incepuse increstinarea iar ei nu mai puteau deveni din nou copii pentru a beneficia fara intrerupere de acest har...).

| 4inel a răspuns (pentru milan9):

Of, am urmarit toate textele pe care le-ai postat, interpretarea pe care o dai este ciudata, iti place sa scoti versete din contextul lor, adaugi la text in paranteze pareri personale. Ce spui tu acolo despre botez ma doare capul, tu stii bine ca Biblia nu spune nimic, ba dincontra Ioan a botezat adulti, Hristos a fost adult apostolii si toti crestinii erau adulti. BOTEZUL ADULTILOR nu este o exceptie, este o regul in Biblie. Nu ai nici un argument Biblic. Tu vi cu fraze din astea ca: (pentru ca de-abia incepuse increstinarea iar ei nu mai puteau deveni din nou copii pentru a beneficia fara intrerupere de acest har...). mai omule, astea sunt inventii. Astea sunt adaugiri la Biblie. Sunt traditii omenesti. Tu nu vezi ca nu ai suport Biblic.

Si inca ceva de unde pana unde asociezi tu botezul la copiii mici cu taerea imprejur a evreilor. Fals si erezie, A spus Hristos sa faci asta, sau vreunul din apostoli?
Ce reprezinta BOTEZUL? Imbracarea ta cu Hristos.
Imbracarea cu Hristos (botezul) nu se face dacat dupa pocainta ta.
Copiii nu pot sa creada, ei nici nu sunt constienti de sine.
Aspune ca primeste increstinatea datorita Nasului, este fals.
Botezul este ca si o casatorie, un act de vointa personala, nu poti sa mariti si sa insori un copil in fasha?

Voi da doar un exemplu: Si nu este singurul
Faptele Apostolilor 8:35 Atunci Filip a luat cuvântul, a început de la Scriptura aceasta, şi i-a propovăduit pe Isus.
36 Pe când îşi urmau ei drumul, au dat peste o apă. Şi famenul a zis: „Uite apă; ce mă împiedică să fiu botezat?"
37 Filip a zis: „Dacă crezi din toată inima, se poate." Famenul a răspuns: „Cred că Isus Hristos este Fiul lui Dumnezeu."
38 A poruncit să stea carul, s-au pogorât amândoi în apă, şi Filip a botezat pe famen.

Ce vezi aici?
Famenul a ascultat propovaduirea
Famenul a crezut
Deci conditia este "Daca crezi din toata inima" (se intampla asta la la botezul bebelusilor?)
Famenul a fost botezat

Acesta a fost ultimul meu comentariu, sa ai o zi binecuvantata!

| milan9 a răspuns (pentru 4inel):

Nu este o exceptie? Cum nu? In ce an te afli? Tu poti face diferenta intre perioade despartite de 2000 de ani?

La început, în procesul "răspândirii Evangheliei", când lumea nu era creştină, era normal ca iniţierea în creştinism să vizeze ÎN PRIMUL RÂND convingerea oamenilor maturi (dar nu doar pe ei!), botezarea lor MAI ÎNTÂI!

Cu ei a început totul, era normal. Când apostolii vizitau o comunitate pâgână, nu începeau pur şi simplu să le boteze pruncii şi apoi să le dea bună ziua. La început au fost vizaţi părinţii, şi mai apoi copiii –nu există nici o interdicţie în acest sens, dimpotriva. Noul Testament include de multe ori botezul copiilor în cadrul botezului întregii familii:
Despre botezul copiilor, Noul Testament vorbeşte în repetate rânduri:

- I Corinteni 1, 16: "Am botezat şi casa lui Ştefana; afară de aceştia nu ştiu să mai fi botezat pe altcineva." Prin expresia "casa lui Ştefana", Apostolul Pavel nu exclude pe nimeni din familia respectivă. În nici un caz copiii!

- I Corinteni 10, 2: "Şi toţi, întru Moise, au fost botezaţi în nor şi în mare."

- I Corinteni 12, 13: "Pentru că într-un Duh ne-am botezat noi toţi, ca să fim un singur trup, fie iudei, fie elini, fie robi, fie liberi, şi toţi la un Duh ne-am adăpat."

- Luca 3, 21: "Şi după ce s-a botezat TOT POPORUL, botezându-Se şi Iisus şi rugându-Se, s-a deschis cerul."

- Fapte 13, 24: "După ce Ioan a propovăduit, înaintea venirii Lui, botezul pocăinţei, la TOT POPORUL lui Israel."

- Faptele Apostolilor 16, 15: "Iar după ce s-a botezat şi ea ŞI CASA EI...", etc, etc.

Expresia "ea şi casa ei" este în mod indubitabil o dovadă a faptului că nici acest citat şi nici alte zeci de citate referitore la botez, nu au exclus botezul copiilor.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Mântuitorul Hristos a primit ca PRUNC "botezul Legii iudaice" – CIRCUMCIZIA. Până la Învierea Mântuitorului, acesta a fost singurul "botez", calea de intrare în LEGĂMÂNTUL pe care evreii îl aveau cu Dumnezeu.

Acel "botez" nu încălca drepturile copilului pentru că Legământul sacru al evreilor era privit ca DAR, ca legământ al promisiunilor şi profeţiilor divine. Era o dovadă a devotamentului față de legea Lui Dumnezeu…

"Botezul" făcut de Sf. Ioan Botezătorul a fost doar un FAPT IZOLAT, nicidecum procedura obişnuită a evreilor.

| milan9 a răspuns:

Apostolii nu se referă la modul obişnuit în care isi botezau familiile copiii. Prioritatea era la început RĂSPÂNDIREA CREŞTINISMULUI!

La început când nu exista nici o comunitate creştină, apostolii nu îndrăzneau să se gândească la vremuri în care toate familiile să fie creştine.

La început, când lumea nu era creştină, era normal ca iniţierea în creştinism să vizeze convingerea oamenilor maturi, botezarea lor mai întâi. Cu ei a început totul, era normal. Când apostolii vizitau o comunitate pâgână, nu începeau pur şi simplu să le boteze pruncii şi apoi să le dea bună ziua. La început au fost vizaţi părtinţii, mai apoi şi copiii- nu exista nici o interdicţie în acest sens.

| milan9 a răspuns:

Hristos nu a glumit când a spus:,, Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." (Fapte 20, 28)

Chiar în ciuda unor exemple negative referitoare la preoţia evreiască a fariseilor, Fiul lui Dumnezeu a inclus cu toate acestea misiunea preoţilor în linia activităţii Bisericii pe care a întemeiat-o pentru mântuirea oamenilor (subliniind durata misiunii lor: „până la sfârşitul veacurilor"). A considerat lucrarea lor de transmiterea a învăţăturilor şi harului ca fiind indispensabilă Bisericii Sale.

Nu este nimic nou în zilele noastre. Cazuri de "lipsă de vocaţie" au existat mai mult sau mai puţin şi în timpul Mântuitorului şi al apostolilor. Şi ei se confruntau cu necesitatea unei aspre selectări a oamenilor care doresc să poarte o astfel de sarcină a preoţiei:

1). - Timotei 5, 22:,, Nu-ţi pune mâinile degrabă pe nimeni (pentru a transmite harul), nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat."
2). - Timotei 5, 17:,, Preoţii, care îşi ţin bine dregătoria, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). -I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
4). -I Timotei 3, 6: "Episcopul să nu fie de curând botezat, ca nu cumva, trufindu-se, să cadă în osânda diavolului."
5). -I Petru 5, 1-2:,,Pe preoţii cei dintre voi îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere.
Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
6). -Fapte 20, 28:,, Drept aceea, luaţi aminte de voi şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câstigat-o cu însuşi sângele Său."
7). -I Tim. 4, 14:,, Nu fi nepasator faţă de harul care este întru tine, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea miinilor mai-marilor preoţilor."

| Holiday a răspuns:

Aia care au intrebari cu privire la existenta lui sunt credinciosi, si intr-adevar au dreptate sa fie frustrati, cand de fiecare data fie intrebarile sunt stupide, fie raspunsurile logice duc la inexistenta vreunui zeu, ateii au inteles foarte clar ca nu exista zei, de aici si lipsa vreunei frustrari pe tema asta.

| sublime89 a răspuns:

Hai sa ne uitam in istorie si sa vedem un exemplu de adevarati frustrati. Cand a devenit in sfarsit clar ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui, si nu invers, cine au fost cei frustrati? Pai se pare ca cei care credeau orbeste in biblie, adica cei mai mari crestini. Aia da frustrare. Sa-i arzi pe rug pe toti cei care iti contrazic iubitul tau basm. Sa omori in chinuri groaznice atatia oameni de seama, descoperitori ai adevarului. Pai vezi tu, chiar asta e problema. Pe crestini ii frustreaza cel mai mult adevarul. Asa a fost si asa va ramane.

| 4inel a răspuns (pentru sublime89):

Dragul meu faci o confuzie mare.
Te rog sa spui care "RELIGIE CRESTINA" a promovat inchizitia.
Nu-i baga pe toti intr-o oala.
Da este adevarat, religiile asa zis crestine care au la baza TRADITIA au initiat inchizitia.
Protestantii de ce crezi ca au aparut, poate ca numele lor iti spune ceva, PROTEST la adresa unor abuzuri care le-a facut biserica traditionala de atunci asupra descoperirilor in stiinta arta literatura dar si interpretarii ciudate a Bibliei.

Sunt trei categorii mari de credinte crestine.
TRADITIONALI - BIBLICI - LIBERALI
Prima si ultima au facut cel mai mult rau omenirii.

| sublime89 a răspuns (pentru 4inel):

"Dragul meu", aici nu e vorba doar de inchizitie, ci de adevar sau neadevar. Cand am spus ca pe crestini ii frustreaza cel mai mult adevarul, m-am referit la toti, pentru ca asa e. Tu ii lauzi pe protestanti in acest raspuns, dar uiti ca parintele protestantilor, pe nume Martin Luther, l-a insultat pe Copernic, facundu-l "prost" pentru ca a afirmat ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui. Luther era de parere ca biblia spune adevarul in totalitate, si ca oricine o contrazice e un prost. Luther doar a continuat traditia crestina de a distruge adevarul. Cine s-a dovedit oare mai prost pana la urma, Luther sau Copernic?

| CinevaNou a răspuns:

Si intrebarea este?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CinevaNou):

Cat e tuica la barul din colt?

| CinevaNou a răspuns (pentru Mădă0611):

șasă cai.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CinevaNou):

Tăţ frumoş, cu ştea în frunce.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probabil sant frustrati.dar raman la parerea mea; sant rosti tare dar la gramada.in schimb se dau dastepti.varsta mica, lipsa judecatii, si indoctrinarea de mici cu mesaje subliminale, inca din desenele animate, la cat sant de rationali ei nu pricep ca sant OGORUL cel mare.lucrat de satan cu atata usurinta incat, nu prea transpira gagiul, ca astia vin singuri la el.fiind multi, isi inchipuie ca e normal, doar asa face toata lumea.da. insa vor merge acolo unde este aproape toata lumea.nu prea vor voi ei, dar nu vor avea de ales fiindca altii ii vor duce.destepti frate, ca porcu cu teleanca.bine este scris in biblie,cau urechi,dar nu aud, au ochi, dar nu vad, minte au, dar nu pricep nimic. legume.

| Polaris a răspuns (pentru anonim_4396):

Mentalitatea conservatoare bazată pe superstiții e cancerul umanității. Asta merge și pentru ateismul militant de care vorbești. Practic tu și cu dujmanyy tăi sunteți proștii la grămadă care se dau dăștepți - dar știi tu povestea, vârstă mică, lipsa judecății, îndoctrinarea de mici. Pinocchio e de vină, dă-l în ecler.

| anonim_4396 explică (pentru Polaris):

Puiule? sant un om liber, care face gandeste si spune ce vrea, dar doar ceia ce trebuie, adica ADEVARUL.sant absolvit de orice frica,temere,frustrare,prin credinta,si educatie spirituala, respect omul ca fiinta, dar nu prostul, ca entitate si sa-mi fie cu iertare, dar prin OM s-ar futea sa intalegem lucruri diferite.Cam ca nea dorel CARE-I SPUNEA LU NEA VASILE; NEA VASILE? Mie-mi place omul OM si porcul porc.dar mata nu esti OM nea vasile.pricepi nea gepetto
? ori pularis cum scrie ca te cheama?

| Polaris a răspuns (pentru anonim_4396):

Militezi pentru „adevărul" în majuscule acum. De ce crede toată lumea că deține adevărul? De ce aveți toți creștinii și ateii complexul ăsta de superioritate? De ce, Jorpale, de ce?

| 4inel a răspuns (pentru Polaris):

Domnule, Nu crestinii sustin ca au adevarul absolut, ei doar afirma ce a spus ISUS. In Ioan 14:6 Isus i-a zis: „Eu SUNT CALEA, ADEVARUL şi VIATA. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine.

Nu trebuie sa fii suparat pe crestini, ei doar il citeaza si Il cred pe Isus. Spune-i Lui Isus, mie nu-mi place de tine ca spui ca esti ADEVARUL, sau detii ADEVARUL.

Asa cum cred materialistii evolutia.

| anonim_4396 explică (pentru Polaris):

Da ce crezi tu ca este adivarul? ce adivarul tine de ateism ori crestinism? adevarul oamenilor este relativ,si ce e bun astazi maine este perimat,dovada, toate doctrinele, sloganurile, organizatiile sociale, si orice altceva cu pretentii de adevaruri absolute.superioritate? DA.singur Dumnezeu este adevarat,si vesnic, iar acest adevar daca nu e trait, il poti denumi cu definitii omenesti cat vrei, fiindca ce e omenesc trece ca fumul, iar ce e divin transcende vesniciile.

| Polaris a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu știu care e adevărul, nu știu de ce ține adevărul, și sunt conștient că adevărul este relativ. Nu știu prin ce definești Dumnezeul și divinul, le consider concepte primitive și expirate pentru ceva mult mai profund, mult mai haotic, mult mai superb (da, nu există grad de comparație pentru asta), ce da, transcende universul și veșniciile. Nu știu ce e lucrul acela, și sunt destul de optimist încât să cred că suntem pe drumul de a afla, ca specie. Considerăm că deținem adevărul prins în cuie dar nu realizăm că suntem nimic în universul nostru, iar conștiința și rațiunea noastră sunt doar ferestre minuscule spre Alpha și Omega, pulsul Universului, mișcarea dirijată a atomilor și a quarcilor condusă de o forță exacerbată, incredibilă, „divină", dacă vrei s-o numești așa.
Nu, nu Dumnezeu. Universul nu funcționează în Dumnezei.

| BlackSulphur a răspuns:

Ma bucur ca ai dorit sa-ti exprimi parerea, insa stau si ma intreb cu ce scop ai postat?

| anonim_4396 explică (pentru BlackSulphur):

Asta ma intreb si eu, unde e intrebarea?

| 4inel a răspuns (pentru BlackSulphur):

Nu am nevoie de asta "In evolutionism nu exista scop sau directie"

| BlackSulphur a răspuns (pentru 4inel):

Nu credeam ca o sa vad vreodata atata irelevanta intr-un raspuns.

| Blamely a răspuns:

Și cum să nu fii frustrat când vezi că 90% din populație trăiește o minciună.

| 4inel a răspuns (pentru Blamely):

Poti sa repari ceva ca lumea sa nu mai minta, unde este ADEVARUL?

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

4inel, ai comis un oximoron. Nici n-ai intrebat, dar nici n-ai raspuns.

| Tyler9 a răspuns:

Frustrare? De ce? Am multi prieteni care nu cred in existenta Lui. In fine. Am discutat o data pe tema asta cu ei. Si am inteles ca ei nu cred in Dumnezeu din simplul fapt ca nu l-au vazut simtit niciodata. Cu totii au citit biblia si au gasist o multime de lucruri contradictorii cu cele reale si stintifice din ziua de azi. Daca mai ai vreo intrebare, intreaba. Mereu imi place sa vorbesc pe asa tema

| 4inel a răspuns (pentru Tyler9):

Daca ei nu L-au vazut pe Dumnezeu, Tu ai vazut evolitia, si simtit-o, ai gustat-o, ai pipait-o, ai auzit-o, Cum ai ajuns sa CREZI ata? Ai fost tu la marginea universului sa vezi ca nu e nimic acolo. Doar presupuneri.

A fi stiintific nu inseamna sa fii ATEU. si eu sunt stiintific stiu si eu sa interpretez stiinta nu numai ATEII. De asta sunt mai multe conceptii despre lume si viata ca fiecare are parerea lui.

| Tyler9 a răspuns (pentru 4inel):

Am dat parerile prietenilor mei atei -_____-

| Tyler9 a răspuns (pentru 4inel):

Eu cred in Dumnezeu insa nu cel din biblie! In biblie intr-adevar sunt o gramada de lucruri aiurea, fara logica și erodiate. Cat despre religie, nu am nici o religie. Religia e cea mai mai forma de manipulare, iar biserica cea mai banoasa afacere

| 4inel a răspuns (pentru Tyler9):

Ai spus "Eu cred in dumnezeu" Admiti o lume creata de un dumnezeu? Nu te-ai intrebat de vreme ce eu am fost creat undeva s-a revelat acest dumnezeu, cum ai ajuns sa crezi in el? Lasam la oparte religia. Cum il vezi tu? nu cumva este unul imaginat de mintea ta?

Te cred ca esti frustrat de religia pe care o vezi, stii ce si eu sunt scarbit de unele religii, dar sa stii ca nu toti sunt asa cum vezi tu, inca nu ai vazut totul, mai uita-te. Este o religie in care Dumnezeu este cu adevarat Dragoste, Mila, Bunatate, Cauta Dumnezeul acela care se potriveste cu religia ta. El chiar exista, pe mine m-a schimbat.'

| Tyler9 a răspuns (pentru 4inel):

Crede-ma ca știu despre ce vorbești big grin. Dumnezeul meu eu unul bun care iarta mereu. Doar ca nu sunt de acord cu faptul ca te-ai nascut in pacat, trebui sa te botezezi ca sa scapi de pacat și vei muri, iar Dumnezeu va trebui sa vada daca iti iarta pacatele big grin ...Cred ca toti ne-am nascut in dragoste, bucurie big grin.Eu traiesc dupa principiul, Bine faci, bine gasești,, Karma daca ma intelegi. Insa nu am nimic cu celelalte religii Le accept pe toate. Fiiecare iși are Dumnezeul sau, INCHIPUINDUȘi-l in diferite moduri. Insa el e unul singur. In orice caz. asta este ideea mea fata de lume

| 4inel a răspuns (pentru Tyler9):

Cine ti-a spus minciuna aceasta ca daca ii ceri iertate Lui Dumnezeu el mai sta pe ganduri sa vada daca te iarta sau nu?
Uite ce spune 1 Ioan 1:9 Dacă ne mărturisim păcatele, El este credincios şi drept, ca să ne ierte păcatele şi să ne curăţească de orice nelegiuire.
Tu trebuie sa crezi ca Dumnezeu nu minte, daca ii ceri iertare El te iarta si gata.

Te indemn sa iei Biblia si sa te hranesti cu promisiunile Lui.

Chestia cu Karma (soarta) aia nu este din crestinism este din Budism. Budistii cred in Karma (soarta). La ei daca esti sarac mori sarac, daca esti bogat mori bogat, daca esti bolnav stai asa ca asta-i soarta, adica accepta-ti Karma.

| Tyler9 a răspuns (pentru 4inel):

Omule big grin.tu nu citesti deloc ce scriu eu big grin... Am scris ca chestia cu pacatul și cu neiertarea mi se pare o prostie. Am spus ca pentru mine el iarta pe toti. Iar chestia cu Karma cred, de fapt nu cred, sunt sigur ca e adevarata big grin