| anonim_4396 a întrebat:

Unele intrebari, pe care le au unii cu privire la existenta Lui Dumnezeu, nu reflecta dorinta lor de cunoastere ci frustrarea.

85 răspunsuri:
| 4inel a răspuns (pentru Tyler9):

Cine ti-a spus minciuna aceasta ca daca ii ceri iertate Lui Dumnezeu el mai sta pe ganduri sa vada daca te iarta sau nu?
Uite ce spune 1 Ioan 1:9 Dacă ne mărturisim păcatele, El este credincios şi drept, ca să ne ierte păcatele şi să ne curăţească de orice nelegiuire.
Tu trebuie sa crezi ca Dumnezeu nu minte, daca ii ceri iertare El te iarta si gata.

Te indemn sa iei Biblia si sa te hranesti cu promisiunile Lui.

Chestia cu Karma (soarta) aia nu este din crestinism este din Budism. Budistii cred in Karma (soarta). La ei daca esti sarac mori sarac, daca esti bogat mori bogat, daca esti bolnav stai asa ca asta-i soarta, adica accepta-ti Karma.

| Tyler9 a răspuns (pentru 4inel):

Omule big grin.tu nu citesti deloc ce scriu eu big grin... Am scris ca chestia cu pacatul și cu neiertarea mi se pare o prostie. Am spus ca pentru mine el iarta pe toti. Iar chestia cu Karma cred, de fapt nu cred, sunt sigur ca e adevarata big grin

| Mădă0611 a răspuns:

Ne-ai prins. Ia sa vedem daca te stii. De ce suntem frustati?

| Mădă0611 a răspuns (pentru 4inel):

Eu doresc sa cunosc daca exista vreun gram de bun simt si inteligenta in cei care cred in zei. Asa-i ca ai sub 15 ani? Nu ca as avea probleme cu varsta cuiva, ci ca sa nu iti raspund la fiecare aberatie, in caz ca nu imi dai ignore, ca baubau, caruia ar trebui sa-i multumesc, e prea dăştept ca sa ma obosesc sa-l citesc, e mult peste nivelul meu, nu pot intelege.

| 4inel a răspuns (pentru milan9):

Cine iti da tie dreptul sa inlocuiesti un cuvant din Biblie. In Biblia Ortodoxa spune predanii si tu spui traditii. Care dictionat spune ce spui tu? Sa stii ca eu am fost Ortodox, si am simtit foarte bine schimbarile subtile pe care le fac preotii si trag Biblia de par sa sune cum vor ei.

Mi-ai turnat acolo niste versete si tu vrei sa le citesc cu adaugirea ta, eu refuz sa fac asta, pentru ca Dumnezeu spune sa nu adaugi si sa nu scazi nimic din textul Bibliei. Unde textul te baga in ceata du-te la ORIGINALUL din greaca sau ebraica. Daca vezi ca Americanii, sau alte traduceri internationale nu folosesc cuvantul traditie acolo unde il folosesti tu, eu zic ca ai o problema.

Convinge-l pe un American de ceea ce imi spui tu mie sa vedem te crede el?

Daca eu nu cunosteam textul Bibliei poate ca puneam botul la ce spuneai tu.

| Tyler9 a răspuns (pentru 4inel):

Eu nu prea inteleg care e intrebarea ta de fapt. Spune, poate te pot ajuta (am citit si eu biblia)

| 4inel a răspuns (pentru Mădă0611):

De unde stii ca nu exista bun simt si inteligenta? Tu nu stii ce este in inima mea si nici ce este in mintea mea. Esti cruda in domeniu, dupa imaginea pe care ai pus-o parca ai fi de seama copiilor mei.
Ce sa spun, ma bucur ca in sfarsit cineva din zona ateista recunoaste frustrarea. din comentariul de mai sus. Frustrarea se vede din tonul prin care voi puneti intrebarile sau purtati discutiile cu altii, sunteti irascibili, violenti i vorbire, jigniti, toti sunt prosti si inculti, nu stiti sa dati argumente, se pot spune multe. Credeti ca stiti dar nu stiti de fapt nimic. Toate informatiile pe care le-ati acumilat sunt ce v-a invatat scoala, care nu mai este conectata la realitatile din afara.

Eu nu sunt aici sa jignesc pe nimeni dar m-am uitat pe intrebarile puse de atei la adresa crestinilor si vad atata ura si dusmanie in ele, sunt sigur, sau poate ca asa lasati sa se inteleaga, ca daca statul v-ar da voie ati omora in numele crezului vostru.

| Tyler9 a răspuns (pentru 4inel):

Care e intreabrea ta totusi?

| Mădă0611 a răspuns (pentru 4inel):

Hopa, hopa, eu ti-am zis ce as dori sa cunosc, si era un daca acolo. Uita-te peste intrebarile mele si o sa vezi ca in niciuna nu incerc sa conving pe cineva sa creada in ce cred eu, ci sa vada anumite lucruri pe care religia le sustine; iar la partea cu ucisul, parca altfel sta treaba.

| Tyler9 a răspuns (pentru Mădă0611):

Dar ce sustii si in ce crezi?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Tyler9):

Zeii sunt inventii umane. Tot ce e viu e la fel, nimeni nu e superior cuiva, nimeni nu e favorizat, e dovada de egoism, egocentrism si lipsa de inteligenta sa ne credem superiori oricarei alte forme de viata, favorizati de "creator". Natura e singura creatoare. Nu exista bine si rau, rasplata sau pedeapsa, e doar perceptie, perceptia e o unealta a creierului in scopul supravietuirii, totul e pentru supravietuire, nu exista diavoli. Biblia invata mai mult rau decat bine. Fara religii, dar cu o buna educatie, lumea ar fi buna, as fi spus mai buna, dar momentan nu e buna.

| 4inel a răspuns (pentru Mădă0611):

Draguta tu crezi ca eu nu vad bine, Uite ce intrebi: "Eu doresc sa cunosc daca exista vreun gram de bun simt si inteligenta in cei care cred in zei."

Tu spui ca vrei sa cunosti daca exista inteligenta si bun simt la cei ce cred in zei, am inteles destul de bine.

Si ce am raspuns eu? De unde stii ca nu exista bun simt si inteligenta? Eu sunt unul din aia la care faci tu referinta.

Cine v-a bagat in cap ca a convinge pe cineva de un lucru este gresit, daca ai bun simt si putere de a ma convinge te rog CONVINGE.MA
Ma uit la conceptia voastra in care traiti si vad ca va distrugeti viata, alcool, sex, droguri, o rebeliune impotriva a tot ce este autoritate, parinti, stat, ce sa mai vorbim de Dumnezeu, L-ati scos afara din viata voastra. Ma intreb ce vor invata copiii vostri de la voi, cum arata societatea cladita de voi? Aveti notiunea a ce este binele si ce este raul?

Iar despre partea aia pe care tot o bagati voi pe gat ca religia a omorat pe cei care cred in stiinta. Care religie a facut asta? Da un nume. Nu ii bagati pe toti in aceeasi oala. Inchizitia au facut-o CATOLICII mana in mana cu statul din vremea lui, nu protestantii. Du-te la ei si cere-le socoteala de problema asta.

| Blamely a răspuns:

Și cum să nu fii frustrat când vezi că 90% din populație trăiește o minciună.

| Mădă0611 a răspuns (pentru 4inel):

Nene, daca vreau sa vad daca exista, inseamna ca nu stiu daca exista sau nu.

"Cine v-a bagat in cap ca a convinge pe cineva de un lucru este gresit" ce zici de drepturile fiecaruia garantate de constitutia tarii noastre? in cazul asta, liberatea constiintei, libertatea gandirii si a opiniilor.

"Ma uit la conceptia voastra in care traiti si vad ca va distrugeti viata, alcool, sex, droguri, o rebeliune impotriva a tot ce este autoritate, parinti, stat, ce sa mai vorbim de Dumnezeu, L-ati scos afara din viata voastra." unde m-ai vazut pe mine? laughing

"Inchizitia au facut-o CATOLICII mana in mana cu statul din vremea lui, nu protestantii." - protestantii sunt un fel de primii crestini, nu? De Hypatia ai auzit?

| 4inel a răspuns (pentru Blamely):

Poti sa repari ceva ca lumea sa nu mai minta, unde este ADEVARUL?

| 4inel a răspuns (pentru Mădă0611):

Tu gandesti la fel ca o materialista, si o sa-ti spun unde este pericolul in gandirea ta:

1 Care este realitatea prima? Materia. Matura e creatoarea
2 Care este natura lumii din jurul nostru? Evolutie oarba.
3 Cum poti cunoaste ceva? 5 simturi.
4 Ce este OMUL? Animal evoluat. unii traiesc ca maimutele
5 Ce valoare are omul? Nu are valoare. cat un sobolan
6 Ce se intampla cand omul moare? Descompunere.
7 Cum stim ce este BINE sau RAU? Noi decidem ce e bine si rau,
8 Are semnificatiae (rost, scop) viata? Nu are.
9 Ce semnificatie are istoria? Nu are.

Astea sunt premizele. Cum as putea eu sa traiesc fericit intr-o lume ca asta? Sa fiu considerat un animal, fie el si evoluat. Ce valoare am eu aici? Poate ca o musca este mai fericita decat mine. Ai valoare daca esti frumoasa, si atingi scopurile celui ce te foloseste, dupa aia vine selectia naturala, una mai frumoasa ca tine si esti eliminata. Binele si raul nu exista, daca noi decidem ca trebuie sa moara tiganii ca nu se spala, sau sa omoram un pruncii in pantece, sau sa violez un copil. Nu am dreptul sa fac ce vreau, eu imi sunt propriul reper moral. De ce trebuie sa fiu bagat la puscarie ca am violat o minora, daca gandirea se formeaza datorita chimiei din capul meu? Omul nu mai are valoare, viata nu mai are valoare. aceasta este gandirea materialista.

Eu nu pot trai in lumea aceasta, Friedrich Nietzsche
a incercat sa traiasca in lumea oferita de materialisti si saracul de el a ajuns la casa de nebuni

| Mădă0611 a răspuns (pentru 4inel):

Nenea, eu tu te-am jignit, in schimb tu, tot incerci, si cica eu sunt aia. laughing Tipic. Daca ai scrie naspa, as crede ca esti baubau al nostru.

A fi materialist nu inseamna ceva rau cand materialist nu inseamna ce cred unii ca inseamna.

"Cum as putea eu sa traiesc fericit intr-o lume ca asta?" si cine zice ca trebuie sa fii fericit? Oricum, ca si crestin, nu cred ca ar fi cazul sa vorbesti despre fericire referindu-te la viata pe care o traiesti acum. Cine zice ca trebuie sa ai vreo valoare? Evreii au trait dupa propriile repere morale pe care le-au pus pe seama unui zeu inventat, asa tot ce unora ni se pare imoral, era moral. Moralitatea nu vine din exterior, ci din interior, din empatie. Daca un ateu nu are un zeu care sa-i spuna ce e moral si ce un, un teist poate inventa un zeu care ii spune ca e moral sa violezi, sa omori, sa stapanesti oameni, asa cum au facut parintii crestinismului, evreii, ei sunt. laughing

Mi-am dat seama ca nu poti, altfel erai ateu, erai impacat cu lumea, erai linistit, fericit, deloc frustrat, dar religiile va invata ca asa ceva nu e posibil decat in poala lui dumnezeu, astfel va iau tot ce viata va ofera, cu promisiunea ca dincolo o sa primiti mai mult, doar ca la o scurta analiza, promisiunile acelea pica in fata logicii, in fata realitatii.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CinevaNou):

Cat e tuica la barul din colt?

| 4inel a răspuns (pentru Mădă0611):

Faptul ca te-am facut materialista, sau evolutionista, asta nu este o jignire, este ceea ce te defineste pe tine. Tu sti care erau apelativele materialistilor pe vremea lui Stalin? Mai animalule, poate ca ai mai auzit expresia asta pe undeva, sau mai boule, vaco, mai porcule, si alte animale ca tot am evoluat din ele. Eu nu jignesc pe nimeni.
Spune-mi si tu, MAI CRESTINULE, eu nu ma supar. O zi buna

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Polaris):

Puiule? sant un om liber, care face gandeste si spune ce vrea, dar doar ceia ce trebuie, adica ADEVARUL.sant absolvit de orice frica,temere,frustrare,prin credinta,si educatie spirituala, respect omul ca fiinta, dar nu prostul, ca entitate si sa-mi fie cu iertare, dar prin OM s-ar futea sa intalegem lucruri diferite.Cam ca nea dorel CARE-I SPUNEA LU NEA VASILE; NEA VASILE? Mie-mi place omul OM si porcul porc.dar mata nu esti OM nea vasile.pricepi nea gepetto
? ori pularis cum scrie ca te cheama?

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

4inel, ai comis un oximoron. Nici n-ai intrebat, dar nici n-ai raspuns.

| Mădă0611 a răspuns (pentru 4inel):

Ma rog, tot zici de frustrare, care e frustrarea ateilor?

"Toate informatiile pe care le-ati acumilat sunt ce v-a invatat scoala, care nu mai este conectata la realitatile din afara." ateii zic ca crestini sunt prosti, ziceai. Parca esti troll. Ateii sunt cei care invata zilnic ceva, in timp ce crestinii citesc odata biblia, daca o citesc, si gata, aia e tot ce trebuie sa stie, isi inchid mintea si https://www.youtube.com/watch?v=gBzJGckMYO4

"Ma uit la conceptia voastra in care traiti si vad ca va distrugeti viata, alcool, sex, droguri, o rebeliune impotriva a tot ce este autoritate, parinti, stat, ce sa mai vorbim de Dumnezeu, L-ati scos afara din viata voastra." aici erau jignirile, intentia de fapt. :))

| CinevaNou a răspuns (pentru Mădă0611):

șasă cai.

| Polaris a răspuns (pentru anonim_4396):

Militezi pentru „adevărul" în majuscule acum. De ce crede toată lumea că deține adevărul? De ce aveți toți creștinii și ateii complexul ăsta de superioritate? De ce, Jorpale, de ce?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CinevaNou):

Tăţ frumoş, cu ştea în frunce.

| milan9 a răspuns:

PREDANIE = "tradiţie". Cuvantul "predanie" este într-adevăr un cuvant des întâlnit în Sfânta Scriptură.
"Predanii" nu se identifica cu cuvantul "invataturi". Nu sunt sinonime.

"Predanii" se identifica cu sensul de "obiceiuri transmise". In analiza cuvântului "obicei" /"obiceiuri" trebuie ţinut cont de CONTEXT. Iată, aici este vorba de obiceiurile sfinte ale crestinilor:
Fapte 16, 21: "Şi (crestinii) vestesc obiceiuri care nouă (persecutorilor) nu ne este îngăduit să le primim, nici să le facem, fiindcă suntem romani" (acuzatorii păgâni se refereau la "obiceiurile" sfinte ale apostolilor pe care nu le intelegeau asa cum au ajuns sa NU le inteleaga nici multele culte neoprotestante de astazi).

| 4inel a răspuns (pentru milan9):

PREDANIE = "tradiţie". Cuvantul "predanie" este într-adevăr un cuvant des întâlnit în Sfânta Scriptură.
"Predanii" nu se identifica cu cuvantul "invataturi". Nu sunt sinonime.

Da de unde vine PREDANIE e sinoniim cu TRADITIE?

PREDANIE se identifica mai mult cu A PREDICA, dar nu cu traditie.
Iti place sa ciufulesti textul, ca pana si un copil de clasa 5 isi da seama de fals. Nu ti-e frica de avertizarile care sunt in Cuvant?

De asta am renuntat eu la Ortodoxie ca sunt foarte multe falsuri.

Ai zis ca imi dai lista aia din Vechiul testament cu Icoanele, Lumanarile, ceucile, pomeni la morti, botezul copiilor mici, maica Domnului, etc

Deaia sunt protestant sa protestez impotriva unor falsuri si abuzuri ca sa nu adaugi si sa nu scazi nimic din BIBLIE.

| milan9 a răspuns (pentru 4inel):

Nu exista nici un fals in Biserica lui Hristos. Biserica una, sectele sunt vreo 40000.
Cuvantul "Predanii" are sensul de lururi predate, se identifica cu sensul de "obiceiuri transmise":

Iată doar câteva citate biblice despre Predanie (sensul actual al "Sf. Tradiţii"):
1). -II Tesaloniceni 2, 15:,, Deci, dar, fratilor, staţi neclintiţi şi tineţi predaniile pe care le-aţi învăţat, fie prin cuvint, fie prin epistola noastra." (şi alte învăţături, suplimentare faţă de cele trimise prin epistolă, prin scrisoare)
2). -Ioan 20, 30: "Deci si alte multe minuni a facut Iisus inaintea ucenicilor Sai, care nu sunt scrise in cartea aceasta." ( Sf. Traditie, Predanie)
3). -I Corinteni 11, 2:,, Fraţilor vă laud că în toate va aduceţi aminte de mine şi ţineţi predaniile aşa cum vi le-am dat"
4). -Faptele Apostolilor 2, 42,, Şi stăruiau în învăţătura apostolilor şi în împărtăşire, în frângerea pâinii şi în rugăciuni."
5). -II Petru 3, 2:,, Ca să vă aduceţi aminte de cuvintele cele mai înainte grăite de sfinţii prooroci şi de porunca Domnului şi Mântuitorului dată prin apostolii voştri."
6). -Filipeni 4, 9:,, Cele ce aţi învăţat si ati primit si ati auzit şi ati văzut la mine, acestea să le faceţi, şi Dumnezeul păcii va fi cu voi."
7). -II Tesaloniceni 3, 6:,, Fraţilor, va poruncim în numele Domnului nostru Iisus Hristos, să vă feriţi de orice frate care umblă fără de rânduială şi nu după predania pe care aţi primit-o de la noi."
8). -II Timotei 1, 13:,, Ţine dreptarul cuvintelor sănătoase pe care le-ai auzit de la mine, cu credinţă şi cu iubirea ce este în Hristos Iisus."
9). -Ioan 21, 25:,, Dar sunt şi alte multe lucruri pe care le-a facut Iisus şi care, daca s-ar fi scris cu de-amanuntul, cred ca lumea aceasta n-ar cuprinde cărţile ce s-ar fi scris. Amin."
10). -II Timotei 2, 2:,, Şi cele ce ai auzit de la mine, cu mulţi martori de faţă, acestea le încredinţează la oameni credincioşi, care vor fi destoinici să înveţe şi pe alţii."etc...

| milan9 a răspuns (pentru 4inel):

Dumnezeu nu are NIMIC împotriva obiectelor de cult! Mai ales că acestea au rostul de a INTENSIFICAsentimentul religios, de a sugera SEMNIFICAŢII mistice.

Spre exemplu, LA CEREREA LUI DUMNEZEU sau sub îndrumarea profetilor, evreii Vechiului Testament aveau (sau după caz, chiar au) nenumărate obiecte de cult:

sfeşnice, lumânările, Chivotul legii, HERUVIMII DIN AUR(!), veşmintele specifice, cărţile de cult, jertfele specifice, diferite obiecte şi materii indispensabile cultului, rugăciuni fixe, Scrierile sfinte, Yarmulke, Kippa (acoperamantul capului), mezuzot (cutiuţe care se puneau simbolic pe tocurile usilor), Mezuzah (tocul usii cu valoare simbolică), Tzitzit (franjuri rituale atasate unui vesmant purtat de un barbat), obiectele şi materiile folosite în ritualul circumciziei, alte obiecte: Bimah, Aron Kodesh, Mizrah – zidul plangerii, Petikha (draperia care acoperea Sfânta Sfintelor), Aliya, Hagba si Glila, Karen Kayemet LeYisrael (cutia ce culoare albastru cu alb necesara strangerii fondurilor), tefillin (cutiute negre la care sunt atasate curele de piele neagra), arba kanfot (cu câte 613 franjuri), etc...

Alături de obiectele de cult insultate de către eretici se află şi gesturile CU VALOARE SIMBOLICĂ nerecunoscute în general de către aceştia. La evrei spre exemplu, acestea erau întâlnite cu mare ABUNDENŢĂ: ruperea hainelor -Kriyah- (pentru a exprima durerea), Nichum Avelim, Kaddishul, ceremonialul Bar-Mitzvah, ceremonialul Tahara, misiunea celei numite Chevra Kaddisha, ceremonialul numit Brit Milah, etc, etc...

| 4inel a răspuns (pentru Polaris):

Domnule, Nu crestinii sustin ca au adevarul absolut, ei doar afirma ce a spus ISUS. In Ioan 14:6 Isus i-a zis: „Eu SUNT CALEA, ADEVARUL şi VIATA. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine.

Nu trebuie sa fii suparat pe crestini, ei doar il citeaza si Il cred pe Isus. Spune-i Lui Isus, mie nu-mi place de tine ca spui ca esti ADEVARUL, sau detii ADEVARUL.

Asa cum cred materialistii evolutia.