| RAY a întrebat:

Unele persoanele pe care nu le inteleg de ce contrazic pe dumnezeul biblic,crestin, cred si ei tot in dumnezeu doar ca asta e mondern a creat doar big bang apoi sa pensionat pe caz de big bang,intrebarea e nu e acelasi lucru?

eu cred ca aceste pesroane cred in dumnezeu dar ca sa fie mai diferiti spun ca dumnezeul lor nu e crestin, sunt uni care duc lipsa de imaginatie si spun ca e imposibil sa dovedesti existenta lui dumnezeu,asa pot spune si eu ca e imposibil sami dovedesti ca exista planeta pluto pai pana nu am descoperito multi ar fi spus ca e imposibil sa existe si totusi exista,totul se poate dovedi, nu exista ca nu poate, ce nu se poate dovedi acum se va dovedi maine,unicornul roz poate exista pe alta planeta,sau oamenii care plutesc din cauza gravitatiei,vedeti voi eu propun sa nu afirmam nimic,nici sa nu infirmam nimic doar sa negam provizoriu,dar nu sa spunem da dumnezeu a creat dar sa pensionat, ba a continuat, ba nu este imposibil de dovedit ca exista am dreptate noi traim provizoriu, poate maine se dovdeste ca exista dumnezeu, unicornul roz

ca de exemplu eu nu cred in nimic
nu sunt convins de nimic

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Dumnezeului iudeo-crestin ii face contra-reclama Biblia, prin contradictii, absurditati, atrocitati, primitivisme. Si nu cred ca universul a aparut dintr-un neant absolut. De aceea eu cred in Deus sive Natura. Asta se poate demonstra filosofic, dupa cum se poate demonstra filosofic orice opinie contrara. Filosofia nu produce certitudini, nu este stiinta. Iar religia produce pretinse certitudini pe care altii sunt liberi sa nu le creada.

21 răspunsuri:
| nesuferit a răspuns:

DA, eu zic ca existenta lui dumnezeu nu poate fi dovedita, si nu duc deloc lipsa de imaginatie
E inposibil sa dovedesti existenta a ceva ce nu exista

| RAY explică (pentru nesuferit):

Nu-i adevarat nu-i imposibila, e posibila doar ca inca nu sa gasit dovezii, de unde sti ca e imposibila? este imposibil momentan sa dovedesti ca exista viata in univers? da este dar se va gasi, pana se va gasi i negi existenta

| Kyrie a răspuns (pentru nesuferit):

Bravo
mi-ai citit gandurile

| nesuferit a răspuns (pentru RAY):

Am zis eu ca nu exista viata in univers sau ca nu poate fi dovedita.
Din moment ce nu exista nici macar 0.001 posibilitati ca noi oamenii sa fim condusi de zei, atunci existenta zeilor nu poate fi dovedita. sau tu crezi ca dumnezeu sta acum ascuns, si peste 2 miliarde el isi va scoate capu si atunci va putea fi dovedita existenta lui?

| RAY explică (pentru nesuferit):

Imposibil acum, de unde sti viitorul?

| nesuferit a răspuns (pentru RAY):

Pai daca dumnezeu nu exista acum, crezi ca va aparea in viitor? nu creezi ca am evoluat destul sa nu mai fim dependenti de zei... serios acum?
au existat mii de zei, s-a dovedit existenta vreunuia dintre ei?

| RAY explică (pentru nesuferit):

Pai daca extraterestrii nu exista acum, crezi ca va aparea in viitor? eu unu cred intr-un univers fara vreo interventie divina dar nu sa spunem ca e imposibil ceva, si doar sa negam in lipsa de dovezii din toate formele ateismul este cea mai rationala forma, nu afirma nu exista, nu infirma, nu spune ca e imposibil, pur si simplu neaga nu e logic?

| Justrollin a răspuns:

Calea lactee intre 100-400 miliarde de stele, fiecare stea cu planetele lor, iar in univers sunt circa 200 de miliarde de galaxii de aici=>ca suntem singuri in univers, trebuie sa fii prea ipocrit, si prea redus sa crezi asta, sa te gandesti ca un "zeu"a creat doar pe aceasta planeta o forma de viata.

| RAY explică (pentru Justrollin):

Ai dreptate

| nesuferit a răspuns (pentru RAY):

Ce zici tu teoretic e adevarat,

| RAY explică (pentru nesuferit):

Daca isi pot recomanda ceva, isi recomand ateismul

| stefancelmare7 a răspuns:

D-ZEU nu e ceva palpabil, nu e ceva ce oamenii de stiinta o sa vada sau o sa atinga.El este o fiinta suprema si existenta Sa nu e presupusa, e dovedita.Biblia ne spune acest lucru si viata noastra de zi cu zi demonstreaza ca nimic nu e la intamplare.Cineva vede ce se intampla si are grija de aceste lucruri

| nesuferit a răspuns (pentru stefancelmare7):

Pai parca omanii sunt exact imaginea lui dumnezeu? nu suntem noi palpabili. sau nea mintit dumnezeu cand a zis ca semenam cu el

| stefancelmare7 a răspuns (pentru nesuferit):

Da,da suntem.El ne-a creat asemenea lui(in gradina Eden), dar noi am pacatuit si L-am lepadat, ne-am transformat in cea ce suntem astazi, pacatosi.

| RAY explică (pentru stefancelmare7):

Zana maseluta nu e ceva palpabil, nu e ceva ce oamenii de stiinta o sa vada sau o sa atinga.El este o fiinta suprema si existenta Sa nu e presupusa, e dovedita. fratii grim ne spune acest lucru si viata noastra de zi cu zi demonstreaza ca nimic nu e la intamplare.Cineva vede ce se intampla si are grija de aceste lucruri

| nesuferit a răspuns (pentru stefancelmare7):

Suntem copiii lui si nu a putut sa ne ierte dupa ce am fost pedepsiti? Orice parinte isi va ierta copilul oricat de mult l'ar dezamagi, pana si un om care ucide va fi iertat ( dupa ce a stat la rece 25 de ani)
Deci Chestia asta cu pedeapsa nu e plauzibila deloc

| Yuuki81 a răspuns:

Eu personal le rad in fata celor care zic ca dumnezeu exista.
De ce sa cred intr-o persoana sau fiinta ce o fi care nu exista si sincer imi vine sa vomit cand trebuie sa ma duc la biserica(obligat de parinti) mai bine mor decat sa ma duc la biserica cei ce cred in dumnezeu sunt dusi.
eu cred doar intr-un lucru in Diavol

| RAY explică (pentru Yuuki81):

De ce crezi in diavol?

| Yuuki81 a răspuns (pentru RAY):

Pur si simplu deoarece el are adevarata putere el e dumnezeul nostru sau cel putin pentru cei ce cred in el

| RAY explică (pentru Yuuki81):

Maturizate omule si tu cati ani ai?

| Yuuki81 a răspuns (pentru RAY):