| Inferno a întrebat:

CUm toate religiile fac afirmatii ce nu pot fi probate si demonstrate,fie le negam pe toate, fie le acceptam pe toate.
Daca negam toate religiile, atunci Dumnezeul crestin nu exista si gata.
Daca acceptam toate religiile atunci sansele ca Dumnezeul crestin sa existe sunt de 0, 0002%.
Deci fie Dumnezeu nu exista fie sunt 0, 0002% sa existe si asta daca plecam de la premisa ca toate religiile sunt adevarate.

10 răspunsuri:
| nesuferit a răspuns:

Ce tot lungim chestia asta, hai sa vedem ce poate dumnezeu, tot il pupati intre buci, hai sculatil sa vedem ce poate, ori ne arata ce poate ori ne pisam pe el

| RAY a răspuns:

Parerea mea e ca dumnezeu a fost inventat de om pentru nevolile sale

| WR104 a răspuns:

Bine deci vad ca insisti cu chestia asta.
Vreau sa te intreb si eu ceva, ai jucat la loterie macar o data in viata ta, stii ce sanse aveai sa castigi?
Cred ca tot pe la 0, 0002% si totusi..ai crezut.
Numai bine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru WR104):

Diferenta e ca la loterie exista oameni care cistiga pe bune, si afla asta inaintea mortii, iar efectul e vizibil si palpabil.

| WR104 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu asta era ideea, rezultatul nu este important aici si oricum au jucat unii oameni de fapt mai multi la loterie toata viata lor si nu au castigat niciodata dar au crezut.
Numai bine.

| DyNo a răspuns:

Pai poate or fi sanse de 0, 0001 sanse ca Buda sa existe, nu stiu sigur s-ar putea sa nu fie asa, dar exista sanse, daca e sa calculam exista sanse pentru fiecare zeu sa existe, deci care este cel real?
DIntre zei cunoscuti momentan nici unul nu poate sa aiba pretentia sa-l numesti Divinitate, cu atat mai putin cel crestin, ai citit Biblia? Dumnezeul crestin este xenofob, rasist, misogin etc... ti se par niste atributii pentru o Divinitate care ar trebui sa fie Creatoare si Morala?

| Inferno explică (pentru DyNo):

Plecand de la premisa ca religiile sunt corecte, desigur.

| DyNo a răspuns (pentru Inferno):

Pai nici o religie nu este corecta, chiar daca ar fi una corecta, nu este, dar daca ar fi le-ar contrazice pe celelalte si nu ar mai fi decat una suprema si celelalte zeci de mii incorecte.

| Inferno explică (pentru DyNo):

Mai, stiu ca nu sunt corecte, dar daca plecam de la premisa ca una dintre religiieste corecta, probabilitatea ca Dumnezeul crestin sa fie cel adevarat este tot una extrem de mica, 0, 0002% si asta daca admitem prin absurd ca exista si religii corecte, dar este evident ca religia este doar nevoia primitiva a omului de a crede in ceva, cu timpul devenind o sursa de profit pentru anumiti oameni, oameni ce o mentin vie in mintile prostilor.

| TheTigerX a răspuns:

?