| Theo94 a întrebat:

Unii inteleg ateismul gresit, se eticheteaza atei doar ca sa para (mai) intelectuali, rebeli, etc.
"Noua religie atee din Apus"

https://adevarul.ro/......index.html

"Reacţia multor tineri educaţi ai unei modernităţi antinaţionaliste şi antireligioase e dictată de necazul care-i chinuie. Vor mima ateismul şi-şi vor clama aderenţa la globalism, dar vor cotiza, uneori inconştient, la altă ideologie totalitară, pseudoreligioasă. Vor găsi încă înainte de-a claca vinovatul viitorului lor insucces nu doar "în celălalt", ci şi în lumea care-l tolerează."

P.S.: Sunt ateu.

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Neomarxismul e o teorie a conspiratiei (la modul la care foloseste el termenul).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vor mima ateismul.
Alții mimiează credința. Așa face alienatul, se face că face.

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

Prietene anti-nationalismul e o reactie la extremism, pe scurt cele două mari războaie mondiale au lăsat sechele adânci în umanitate, gândul că naționalismul ar putea fi rădăcina unei noi catastrofe planetare îi duce pe mult la o alte extremă anti-nationalisă, că despre anti-regiliozitate, the same ***, religia a dat naștere celor mai mari războaie din istorie. Cât despre globalism nu trebui să "aderezi" asta e ceva natura, trăim în era informatiei, structurile culturale numai pot fi segregate nici dacă vrei, odată cu tehnologia transporturilor si telecomunicări distanțele culturale si geografice s-au micsorat deci globalizarea e ceva "natural" să zic așa, culmea că fenomenul acesta Karl Marx îl prevazu-se în că acum 200 de ani, în celebra sa lucrare denumită Manifestul Comunist, el prevedea revolutia industrială va duce la globalizarea fortei de muncă, ceea ce va genera migratia unor populatii locale si nu numai deci implicit si multiculturalismul, deci doctrina politică a lui Marx a fost un dezastru a prevazut totusi perfect ce urma să se întâmple, mica burghezie uma să moară, nu ar fi supravietuit concurenței de piață pe care o punea capitalismul, și așa ar fi luat naștere marile corporații, corporații care până la urmă unea munciitori in toate clasele sociale, dar nimeni nu prevedea în ani 1800 un astfel de avans tehnologic în numai 2 secole, avâns care a dus conceptul de globalizarea mult mai departe. Pe măsură ce generațiile trec mentalitațiile se schimbă, dacă vom supraviețui suficient și nu vom ajunge la un alt război de magnitudinea celor două războaie mondiale, e foarte posibil ca planeta în sine să devine un stat unitar si indivizibil, iar tările să devină mici sectoare multi-etnice, multi-culturale, și poli-religioase.

| Theo94 explică (pentru SG1995):

E bine sa fi anti nationalism de tip sovin, exenofob, extremism religios, dar sa nu cazi in extrema cealalta.
In articol scria "Vor mima ateismul..."
Eu am pus intrebarea fix cu privire la ateism, nu la altceva.

| SG1995 a răspuns (pentru Theo94):

Ateismul nu e o ideologie să poate fi mimat, e pur si simplu lipsa credinței într-o divinitate.

| Theo94 explică (pentru SG1995):

"Ateismul nu e o ideologie să poate fi mimat"
Numa ideologiile pot fi mimate, depinde ce cred altii ca inseamna ateismul.
Practic poti sa imiti orice, sau aproape orice.
In articol se refera ca "Vor mima ateismul" (unii) doar ca sa fie impotriva religiei sau a unei religii.

| SG1995 a răspuns (pentru Theo94):

Cum să iti explic mai bine: Poți mima faptul că crezi ceva, nu poți mima lipsa de credință. Ateismul e un minus, e lipsa unui statement cum ar veni, adică nefiind o ideologie sau un sistem credințe ateismul nu afirmă nimic, doar infirmă credința in zei. Pe scurt ca să poți mima o ideologie ar trebui măcar de fatadă sa fii adept al respectivei ideologii si să-i cunosti regulile, sau ateismul nu are vreo regulă, pentru e simpla infirmare a existenței divine. Adică de ce ar pretinde cineva că e ateu si nu e?

| CostinAlamariu a răspuns:

De obicei tinerii care reactioneaza impotriva modernitatii sunt religiosi si nu atei. Cam ciudata exprimare

| Theo94 explică:

Credeti ca articolul e biased?

| Daniel323 a răspuns:

Si intrebarea care este?

| Theo94 explică (pentru Daniel323):

Dupa "etc." am uitat sa pun semnul intrebarii.