| Raniia a întrebat:

Unii oameni îsi petrec ziua fie regretând esecurile de ieri, fie frământându-se cu privire la provocările de mâine. Însă Dumnezeu nu trăieste în ziua ta de ieri. sau mâine.Trăiesti la maximum ziua ta de astăzi?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Da.Ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a mai daruit o zi de care sa ma bucur, sa iubesc, sa ma rog.Imi fac viata frumoasa bucurandu-ma de lucrurile marunte ale ei, dar si de cele mari. Dar tu, draga mea Tea?

18 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Mă bucur că așa gândește God, un om inteligent trăiește la maxim având grijă să nu-și uite greșelile din trecut sau chiar și lucrurile bune și gândindu-se la ziua de mâine. Dacă de gândești doar la ziua de azi însemană că ești un om limitat fără viitor.

| Raniia explică (pentru FucktheSystem):

Si daca la noapte Dumnezeu vine si spune...vin si iti iau sufletul(doamne fereste)ce mai faci cu viitorul? Ziua de astazi are importanta, asa ca lucreaza ca ea sa fie cea mai buna zi a ta, deoarece ziua de maine nu ti-a fost promisa.

| FucktheSystem a răspuns (pentru Raniia):

Nu prea am de ec să mor în noaptea asta, nu-s bătrână, boli care să-mi pună viața în pericol n-am...deci nu.
Poate mor mâine, dar dacă nu mor am un viitor de care să mă îngrijesc deci îmi asum riscul.

| Raniia explică (pentru FucktheSystem):

In urma cu doi ani gandeam la fel ca tine dar te rog sa meditezi mai mult si ai sa vezi ca nu exista viitor, maine este a lui Dumnezeu. Ziua de maine le apartine numai acelora care pun mana pe ziua de astazi, deoarece ziua de azi este startul pentru ziua de maine.

| FucktheSystem a răspuns (pentru Raniia):

Și eu am zis exact asta doar că fără Dumnezeu în propoziție. Am zis că e importantă ziua de azi pentru că e începutul pentru ziua de mâine, dar dacă nu te gândești la ziua de mâine asta însemană că ți-ai rata ziua de azi făcând nimic productiv care să aibă efect în ziua de mâine.

| Esperança a răspuns:

Traieste ca si cum Hristos ar fi murit ieri, ar fi inviat azi si s-ar intoarce maine!

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Da, imi place sa traiesc la maxim ziua de azi.

| Woodenpints91 a răspuns:

Eu nu regret nici eşecurile din trecut, si nu mă gândesc nici măcar la ziua de mâine. Cu toate astea, nu dau 2 bani pe nici un dumnezeu. Am chestii mai importante de făcut.

| EmaS a răspuns (pentru Woodenpints91):

Si anume ce reprezinta pentru tine o prioritate fata de vesnicie?

| Woodenpints91 a răspuns (pentru EmaS):

Veşnicie? Dar cine a spus că aş crede în aşa ceva.
Vreau doar să-mi trăiesc viaţa aşa cum îmi place mie...în rest nu prea mă interesează ce se întâmplă.

| harciog a răspuns:

Scuza-ma dar in momentul cind traiesti la maxim nu stiu daca "vrei"sa gindesti macar atit pentru ca toata trairea s-ar duce naibii.

| trolololo a răspuns:

Tea se vede ca ești în un copil, căci dacă aveai familie de crescut pun pariu ca te gândeai la ziua de maine, cum sa îți folosești banii pentru întreținerea ei. Asa dai din gura.
Orice om rațional se gândește la trecut ca sa nu greșească în viitor.

| Raniia explică (pentru trolololo):

Da sunt un copil a lui Dumnezeu si viata de credinta nu este pentru ieri sau pentru maine; este pentru ziua de azi! Credinta lucreaza acum.Este raspunsul meu adresat lui Dumnezeu si Cuvantului Sau-ACUM.Astfel,in loc sa am regrete cu privire la cine am fost sau cu privire la ce am facut in trecut sau sa ma ingrijorez cu privire la ce imi rezerva viitorul, ma concentrez asupra momentului prezent.

| trolololo a răspuns (pentru Raniia):

Oricum ar fi greșești. Creierul uman are o întârziere de 0.8 secunde, deci credința ta e imposibila folosind termenul acum și prezent care sunt abstracți în acest caz.

| ateu123 a răspuns:

Da incerc sa traiesc

| AxyTM a răspuns:

Dumnezeu te calauzeste, in mod evident, toata ziua in fiecare moment al vietii noastre, El stiind tot ce facem sau gandim.
El este Atosstiutor, Atottiitor, Atotputernic deci El stie tot ce am facut de la inceputul vietii pana in prezent si mai departe.
Nu stiu daca te convinge acest raspuns, insa sper sa te ajute.
Daca nu te ajuta, imi pare rau.
Toate cele bune.
Bafta xD

| danay72 a răspuns:

Incerc sa-mi traiesc fiecare zi facand bine altora si discutant cu ei din Biblie, asa nu am nici un regret cu privire la nimic.

| DannyCaponne a răspuns:

Incerc din rasputeri sa o fac la maxim happy... nu ma gandesc la trecut, sau la ce va fi, eu sunt prezentul si sunt ceea ce sunt ^^