| fuhhgyr374 a întrebat:

Unii spun ca e pacat sa porti pantaloni pentru ca in biblie spune ca "femeile sa nu poarte haine barbatesti si barbatii sa nu poarte haine femeiesti ", dar apostolii nu purtau pantaloni, ei purtau un fel de rochie lunga dupa cum am vazut in icoane. E pacat sau nu? Dar e pacat ca femeile sa se machieze sau sa isi vopseasca parul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand iti vopsesti parul, te dai cu fard, te rujezi, te rimelezi sau iti dai cu oja, Il hulesti pe Dumnezeu ca si cum ai spune: "Dumnezeu n-a stiut sau n-a putut sa ma faca cu buze sau unghii rosii; si ceea ce n-a putut sa faca Dumnezeu, o voi face eu, ca sa par mai frumoasa sa ma admire si preţuiasca barbatii şi femeile fara minte şi sa-mi spuna ca sunt „moderna, nu înapoiata". Insaa in felul acesta il intristezi pe Dumnezeu."Despre femei ce să mai spun? Nu au în minte altceva decât cum să se împodobească. Se întrec una pe alta în vesminte. Ce sa spun şi despre imbracamintea necuviincioasa pe care le îndeamna sa o poarte nascocitorul rautatii, diavolul. Vai şi amar! Cum de nu le e rusine femeilor crestine? Tigancile şi musulmanele se imbraca decent, pentru a nu-i sminti pe barbati, pe cand femeile crestine, care au traditie de la Hristos, de la apostoli, de la Sfintii Parinti sa se imbrace decent, au ajuns la nebunie desavarsita prin felul în care se imbraca! In principiu, femeia ispiteste și fără să vrea, prin hainele sale, prin corpul sau, prin frumusetea fizica ce o poseda, de aceea nu este ingaduit femeilor sa poarte pantaloni.
Biblia, la Deutronom 22, 5 spune clar: „Femeia sa nu poarte imbracaminte barbateasca, si barbatul sa nu se imbrace cu haine femeiesti; caci oricine face lucrurile acestea este o uraciune inaintea Domnului, Dumnezeu." Iar CANONUL 13 Gangra (OSANDA FEMEILOR CARE IMBRACA VESMINTE BARBATESTI) spune: „Daca vreo femeie, din asceza paruta, i-ar schimba imbracamintea, si in locul hainei femeiesti obisnuite, ar lua îmbracaminte barbateasca, sa fie anatema."

8 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Haine femeiesti sau barbatesti conform cu epoca in care traiesti. Si inca ceva, in icoane sunt reproduse personaje asa cum si-a imaginatat autorul.

| danay72 a răspuns:

Nu e păcat. Azi sunt pantaloni specifici femeilor, nu sunt bărbătești. Apoi, legat de machiaj și par vopsit, nu e greșit, dar sa nu fie exagerat, ci echilibrat. 1Timotei2:9.

| Clorox a răspuns:

In biblie femeile trebuie sa fie nepensate, nemachiate, neepilate, etc...
Ce dracu? Suntem maimute? laughing

| Divy a răspuns:

Să îți explic la ce face referire acest îndemn.
Deci reguli simple:
- iubește-L pe Dumnezeu din tot cugetul tău, toată inima ta și toate puterile tale
- iubește-l pe aproapele tău ca pe tine însuți
Îți zic după regula a doua de ce e păcat: Pantaloni poți din pricina că desfrânații vor da târcoale ca să își satisfacă poftele dar în biserică, cel puțin acolo încearcă să porți o rochie lungă.
Motivul pentru care pantalonii sunt interziși era formele feminine ispitesc bărbații, precum cel rău l-a ispitit pe Iisus așa ispitești nu doar bărbatul ci și femeia care nu are aceste forme.
Apostoli au purtat robe, sub aceste robe aveau pantaloni "Iar dimineaţa preotul să se îmbrace cu haina sa cea de in, după ce şi-a luat pantalonii săi" și "Să le faci pantaloni de în, de la brâu până sub genunchi, ca să-şi acopere goliciunea trupului lor"
Machiajul la fel ca pantalonii aduci întristare aproapelui tău care ori nu-și permite, ori nu poate fi la fel de frumos la chip ca tine, etc.
Privind în ansamblu acestea nu sunt păcate mari care să te depărteze de Dumnezeu, mare e neascultarea părinților e mai mare ca machiajul, vopsirea părului ori purtarea de haine bărbătești!

| FaraNume1245 a răspuns:

Si cine a hotarat care sunt hainele barbatesti si cele femeiesti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

�Priviti � ne indeamna un parinte � la chipurile si imbracamintea Sfintei Elisabeta, sotia batrana a preotului Zaharia si mama Sfantului Ioan Botezatorul, si la tanara pururea Fecioara Maria si luati pilda de purtare si imbracaminte.�Vedeti la dansele: cap, piept, maini ori picioare goale, cum invata modele lumii inselatoare? Vedeti aici: cercei, margele, coliere, martisoare, bratari, inele, pudra, vopsele, manichiura?". �tagaduind ca fiinta omului e de la Dumnezeu, spun in gura mare ca omul se trage din maimuta si cauta ca prin viata lor sa se apropie cat mai mult de maimuta.
De fapt, chiar in felul cum isi ingrijesc trupurile, acesti oameni � si din nefericire formeaza o mare majoritate � se aseamana maimutei si salbaticilor. Se boiesc si se pocesc salbaticii, se pocesc si se boiesc si oamenii nostri; luati aminte si cercetati o cucoana, asa-zis moderna; sprancene nu mai are, pentru ca si le-a scos si a facut altele cu creionul, care nu mai sunt ca ale oamenilor, asa cum i le-a facut Dumnezeu. [�] isi pun salbaticii la gat, la urechi, la maini fel de fel de gateli, apoi vedeti prin ce se deosebesc femeile noastre de ei. Din unghii si-au facut gheare. �Si aceasta se numeste civilizatie?! Nu este curata salbaticie?

| Iunix a răspuns:

Și tot în biblie se spune că Pământul e plat și că Dumnezeu a făcut mai întâi lumina, apoi Soarele. Nu e nici un păcat, îndoctrinarea asta...