| mimimumu a întrebat:

Buna!
Este păcat ca o fata (si mai nou si baietii) sa se penseze,sa poarte cercei in urechi,sa se machieze,sa se epileze,sa isi vopseasca parul,sa se dea cu oja pe unghii?
Dar,ca fata,este păcat sa iti tunzi parul baieteste(asa cum imi place mie)? Ca fata, este păcat sa porti haine bărbătești:pantaloni? Este păcat sa iti expui trupul exagerat(asa cum vedem in ziua de azi)?
Nu vreau răspunsuri de la atei sau de la persoane de alte credinte.
Vreau răspunsuri de la crestini-ortodocsi cu argumente din Biblia ortodoxa aprobată de mai marii Bisericii.
Multumesc!

25 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Inseamna ca nu crezi ca Dumnezeu te-a creat frumos si atunci da, este pacat, dar nu unul care iti impiedica mantuirea.
Poti purta pantaloni, fuste, tot ce vrei tu, dar daca minti, inseli, barfesti, furi, omori... hainele acestea nu au valoare. Hainele au fost create de oameni pentru oameni, cu scopul de a se acoperi si de a le tine de cald. Poti purta ce vrei tu, dar sa fie decent. Fusta spre exemplu este o piesa vestimentara feminina, dar daca e scurta si stramta astfel incat ispiteste, o porti fiind pacat. La pantaloni la fel. Se gasesc modele care sa nu iti puna in evidenta formele(daca le ai).
Sa iti expui trupul este pacat pentru ca ispitesti

Am vazut ca s-a scris de purtarea fustei iarna... eu o port de peste 20 de ani si nu mi-a fost frig niciodata. Conteaza materialul, daca iti iei una de lana si pui dres/colanti pe sub ea iti va fi bine. Exista modele tineresti si pentru fuste de iarna, dar trebuie sa cauti mai mult.

| NGheorghe a răspuns:

Iarna, obligatoriu, trebuie sa porți fustă... altfel nu esti creștină. Oare in ce an s-au inventat chilotii? (Dacă s-au in inventat dHr atunci nici din ăia nu ai voie sa porți! )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E păcat să ai părul pe mănă ca fată sub 5cm lungime, iar ca băiat e păcat să ai păr pe mână.

| Golyat18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa-ti fie ru#ine BULAN#IULE!

Răspuns utilizator avertizat
| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Apostolul Pavel spunea
12. Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate îmi sunt de folos. Toate îmi sunt îngăduite, dar nu mă voi lăsa biruit de ceva.

| souarez a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

De unde stii tu fraiere ce spunea Saul din Tars?
Nici macar nu l-a cunoscut pe Iisus.
A avut o vedenie. Putea foarte bine sa fie diavolul.

| Golyat18 a răspuns:

La baieti sincer mi se pare scarbos la fete nu. In pacate nu cred.

PS. Multumesc naturii ca am niste sprancene groase dar si asezate de parca ar fi lustruite.

| LOVW a răspuns:

Să te pensezi sau să te epilezi nu este păcat, căci acestea sunt pentru îngrijire dar cu privire la machiaj sau vopsirea părului, ne vom agăța de Biblie,, Asemenea şi femeile, în îmbrăcăminte cuviincioasă, făcându-şi lor podoabă din sfială şi din cuminţenie, nu din păr împletit şi din aur, sau din mărgăritare, sau din veşminte de mult preţ;
10. Ci, din fapte bune, precum se cuvine unor femei temătoare de Dumnezeu.,, 1 Timotei 2 : 9-10
Din aceste versete îți voi spune despre îmbrăcăminte și coafuri, inele și lănţişoare, etc.
Îmbrăcate în chip cuviincios- modest ( cu sensul de a fi conservator ).
Rușine- respect de sine, modestie;
Sfială-minte sănătoasă, autocontrol
Împletituri de păr- adică să nu-ți faci părul ca la salon când mergi la Biserică, dar nici să nu te piepteni și să nu te îngrijești ( o codiță împletită nu strică ).
Aur, mărgăritare, haine scumpe- fără a pune pe tine două tone de inele sau altele. Verigheta nu este o podoabă căci ea arată legământul cu soțul/soția ta. Oamenii care se împodobesc așa nu arată frumos, aceștia dau impresia că vor să fie admirați prea mult de sexul opus. Hainele sunt foarte importante, decolteul prea mare sau fustițele scurte, hainele mulate, mai ales pe femei, nu sunt potrivite unui adevărat creștin. Pantalonii sunt făcuți pentru ambele părți ( femeiască și bărbătească ), deci un pantalon adecvat nu va trebui să atragă privirea pastorului/preotului, etc.
Fapte bune-atrage atenţia atât la natura externă cât şi la cea internă a religiei adevărate. Podoaba cea mai atrăgătoare şi mai de preţ sunt faptele bune. Numai acestea vor aduce unei femei satisfacţia că este iubită din inimă şi respectată. Hainele atrăgătoare, oricât ar fi de multe, nu vor ascunde o fire neplăcută şi lipsa faptelor bune.
Evlavioasă- cuviincioasă, cu respect către Domnul, prin îmbrăcămintea arătată de Pavel în epistola sa, femeia acesta va arăta sfințenia sa și loialitatea ei către Domnul.
Machiajul nu ar trebui să fie abundent, ce exemplu dă o creștină dacă se machiază cu toate cosmeticile ei, dacă mă întrebi pe mine machiajul nu este foarte important, eu nu mă voi machia în viitor. Băieții care se pansează nu mi se par ok, în Grădina Edenului omul a primit o conștiință a binelui și al răului, ne putem da seama dacă ceva e bun sau rău prin rațiune ( logică).
Sper că am răspuns bine la orice întrebare, eu nu fac parte din Biserica Ortodoxă, pentru că citind Biblia am descoperit alt creștinism, dar te rog să nu-mi ignori răspunsul.
PACEA DOMNULUI!