| Moisie a întrebat:

Daca citim primele verste din Biblie vedem ca Dumnezeu nu stia ca lumina este buna!
Cum va explicati ca Dumnezeu s-a apucat sa creeze lumea, viata si Universul cand el nu stia ce stie astazi orice om aberat internat la casa de nebuni, si anume ca "lumina este buna"?!
Cand ai asemenea lacune gigantice in cunostinte, poti fi credibil cand te lauzi ca ai creat Lumea, Viata si Universul?
Cu atat mai mult cu cat Biblia scrie ca lumea a fost creata cu cca 6000 de ani urma, in timp ce stiinta a dovedit ca panatul are cca 4, 5 miliarde de ani, iar Universul are cca 13, 5 miliarde de ani?

6 răspunsuri:
| ady123 a răspuns:

Nu scrie nicaieri ca Dumnezeu nu stia ca lumina este bunastraight face

| Moisie explică (pentru ady123):

Sau mai degraba nu te duce pe tine mintea sa iti dai seama care este intelesul unei simple propozitii!

| ady123 a răspuns (pentru Moisie):

Nu intelegi propozitile scrise de tine....trist

| ilovebeer a răspuns:

Biblia nu precizeaza ca Dumnezeu nu stia ca lumina e buna si tu crezi ca pamantul exista de 4, 5 miliarde de ani in urma oamenii de stiinta au mai spus ca vine sfarstul lumii in anul 2000 si nu a venit prin 2008 s-a spus ca vine sfarsitul lumii datorita unui experiment esuat deal lor un om de stiinta a spus prin 2011 ca vine sfarsitul lumii si daca nu ma insel dupa un an sau mai putin a suferit de un preinfarct sau infarct

| AragorN88 a răspuns (pentru ilovebeer):

Nu stiu unde ai vazut tu ca oamenii de stiinta au spus ca vine sfarsitul lumii in 2000. Si chiar daca era un om de stiinta care spunea acest lucru, el a fost spus din considerente religioase, care nu aveau nicio dovada stiintifica.

In 2008 a fost vorba despre pornirea acceleratorul de particule LHC, unii omeni de stiinta credeau ca la pornirea lui se va crea o gaura neagra. Acesti "oameni de stiinta" care credeau acest lucru erau o minoritate, consensul din comunitatea stiintifica era ca nu se va intampla nimic, deoarece astfel de ciocniri intre particule se intampla mereu in univers si sunt ceva comun. Probabil faima si paranoia a facut pe unii sa creada acest lucru, iar mass-media sare repede pe astfel de subiecte.

In 2011, Harold Camping "a prezis" ca va veni Isus pe pamant si nu era om de stiinta, ci un evanghelist. http://en.wikipedia.org/wiki/Harold_Camping

| Moisie explică (pentru ilovebeer):

Nu, evident, dar asta este foarte evident prin faptul ca Dumnezeu s-a mirat ca lumina este buna, desi trebuia sa STIE aceasta, si nu sa se mire de asta