| Mădă0611 a întrebat:

V-am mai intrebat o data, nu ati raspuns, o fi fost grea intrebarea sau greu sa fiti sinceri, imi ajunge daca sunteti cu voi, nu trebuie sa imi raspundeti, deci:
Daca venind de la munca sau scoala gasiti un obiect valoros in fata usii, nu stiti cine l-a pus, va intrebati, intrebati in jur, iar daca nu gasiti raspunsul, spuneti ca e de la dumnezeu si-l folositi ca pe un bun care vi se cuvine?

"Science knows it doesn't know everything; otherwise, it'd stop. But just because science doesn't know everything doesn't mean you can fill in the gaps with whatever fairy tale most appeals to you." - Dara Ó Briain

28 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Era o sceneta cu Dem Radulescu, in reeducare la mititica.
-ce facem noi daca gasim un portofel?

| CristiB93 a răspuns:

Daca chiar se intampla asta, atunci o sa pastrez obiectul, nu o sa cred ca e de la Dumnezeu, ci probabil o sa cred ca la pierdut cineva din greseala si nu imi bat capul cu asta.

| danay72 a răspuns:

Daca e un obiect cum ar fi un portofel il duc la politie, dar daca e un lucru oarecare si am intrebat in jurul meu daca cineva a pierdut ceva si nimeni nimic, il iau.

| Kaℓi a răspuns:

Mi s-ar parea foarte suspect!
De ce fix in fata usii mele? si cum se poate sa fie pierdut/abandonat ceva atat de valoros? Nu se poate sa fie vorba de pur noroc, nu in cazul meu!
Cred ca as pasi peste el, as intra in casa si as incuia usa.
(Candid camera fail)

| neutrino a răspuns:

Depinde de multe lucruri, dar nu cred ca-l voi pastra.

| sublime89 a răspuns:

Daca ar pricepe si crestinii citatul asta, tare bine ar mai fi. Si l-as mai completa si eu cu ceva. Nu poti sa pretinzi ca stii totul cand stiinta ti-a demonstrat deja ca vechile tale credinte sunt false, si au fost inventate de oameni care nu stiau pe ce planeta traiesc, sau mai bine zis nu stiau ce e aia o planeta. Religia ar vrea sa umple acele goluri ale stiintei cu niste credinte care au fost anulate deja de catre stiinta. Nu trebuie sa stii totul ca sa-ti dai seama ca potopul lui Noe n-a existat, sau Adam si Eva, sau sarpele vorbitor la fel. Din pacate, oamenii se agata disperati de orice speranta, si cat timp stiinta nu va sti tot, ei tot vor spera ca poate religia lor se bazeaza pe adevar. Probabil religiile nu vor disparea niciodata, pentru ca adevarul suprem nu va fi aflat niciodata.

| GhuRtty1989 a răspuns (pentru sublime89):

Stiinta adevarata nu a demostrat niciodata ca ceea ce cred crestinii este fals, ba chiar crestinismul a ajutat stiinta sa isi revizuiasca unele concluzii care erau defecte.

| Mădă0611 explică (pentru GhuRtty1989):

Stiinta nu cu asta se ocupa. Cu ce a ajutat crestinismul stiinta?

| sublime89 a răspuns (pentru GhuRtty1989):

Nu stiu pe ce planeta ai trait tu pana acum.

| Radu284 a răspuns:

Ce imi place mie ipocrizia asta 'doublestandardista', in care zicem ca "stiinta will find out stuff eventually", dar daca 'umplem' locurile alea cu 'fairy tales' e total gresit si da dovada de un intelect redus si superstitios. Stiinta nu va gasi niciodata raspunsul la intrebari de genul: "Cum a inceput universul", sau "ce a fost inainte sa inceapa, if anything". Sau cum a aparut viata pe pamant. Dar e OK sa zici ca stiinta va gasi raspunsurile alea, nu? Chiar daca va dura o eternitate, right?

Si ca sa-ti raspund la intrebare, raspunsul este ca da, daca as gasi un obiect valoros in fata usii, dupa ce as intreba in jur sa ma asigur ca nu l-a pierdut nimeni, as crede ca este de la univers pentru mine, si l-as lua.

| Mădă0611 explică (pentru Radu284):

Vai, m-ai scos de la ignore ca sa zici ca am zis ce nu am zis, minunabil, vorba unui user. Poate va afla, poate nu, macar nu se minte, nu minte pe altii si nu te obliga sa minti.

| Radu284 a răspuns (pentru Mădă0611):

Cum nu ai zis? Nu ai dat citatul ala, in care se zice exact asta? Ca stiinta nu se va opri pana nu va cunoaste toate raspunsurile?

| Mădă0611 explică (pentru Radu284):

Nu spune chiar asta, n-o sa traim ca specie atat, si cred ca si acei oameni stiu, dar nu e graba, natura se schimba mereu, o sa avem mereu lucruri de inteles.

| Radu284 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai: "Science knows it doesn't know everything; otherwise, it'd stop." deci, daca nu avem all the answers, the science will never stop, nu?

| Mădă0611 explică (pentru Radu284):

Nu mai bine imi dai iar ignore? Mi-e lene sa iti explic, oricum nu intelegi.

| Radu284 a răspuns (pentru Mădă0611):

Good idea.

| suffarstar a răspuns:

Nu inteleg unde vrei sa ajungi. Cred ca orice om corect ar trebui sa se intereseze sa afle al carei persoane este bunul pierdut.
"Indiferent cât de absurd ar părea, oamenii ar face orice pentru a evita să stea faţă în faţă cu propriul lor suflet."

"Eu nu cred că există Dumnezeu. Eu sunt sigur că există. "

"Dacă nu înţelegem un om, avem tendinţa să îl considerăm prost."

Carl Gustav Jung

Fiindca Jung crede in Dumnezeu nu demonstreaza ca el exista, insa ar trebui sa te gandesti ca nu doar persoanele naive, fricoase si inguste cred in divinitate.

| Mădă0611 explică (pentru suffarstar):

Scrie in engleza unde vreau sa ajung.
Pai nu e pierdut, cum au inteles unii, sau s-au facut ca inteleg, e pus in fata usii tale. Tu crezi in zeul evreilor, sau intr-un creator pe care oamenii il numesc dumnezeu? "I am against religion because it teaches us to be satisfied with not understanding the world.", nenea Dawkins.

| suffarstar a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu cred intr-un Creator universal revelat oamenilor prin mai multe feluri,uneori subtile,uneori directe,in functie de evolutia spirituala a fiecaruia. Oamenii au in ei acea constiinta divina, o bucatica din Dumnezeu, un imbold sensibil de a evolua spre eternitate.
Pai daca e pus in fata usii mele, atunci sa fie intr-un ceas bun; ma folosesc de el.
Nu cred ca ar trebui ca religia sa fie o piedica in intelegerea lumii, desi scopul ei este intelegerea sinelui si relegarea fiintei cu Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

''Look upon it as the beginnings of the philosophy which you will carry forward. We find ourselves in an important epoch in world history, in a ferment, when spirit has taken a leap forward, where it has sloughed off its old form and is acquiring a new one. The whole mass of existing ideas and concepts, the very bonds of the world have fallen apart and dissolved like a dream. A new product of the spirit is being prepared. The chief task of philosophy is to welcome it and grant it recognition, while others, impotently resisting, cling to the past and the majority unconsciously constitute the masses in which it manifests itself. Recognizing it as the eternal, it falls to philosophy to pay it reverence.’
Hegel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie neaparat sa fiu la fel de tantalau si sa zic ca e de la Dumnezeu?

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Daca dumnezeu e raspunsul intrebarilor la care inca nu ai raspuns, dap. smug

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Şi era avva Agaton înţelept cu mintea şi fără de preget cu trupul şi se îndestula cu toate şi cu lucrul mâinilor şi cu hrana şi cu îmbrăcămintea. Acesta mergea pe drum cu ucenicii lui şi unul dintr-înşii găsind un păhăruţ de lemn verde pe drum, a zis bătrânului: "Părinte, porunceşte să-l iau". Iar bătrânul s-a uitat la el minunându-se şi i-a zis: "Tu l-ai pus acolo?" Şi a răspuns fratele: "Nu!" Şi a zis bătrânul: "Cum dar vrei să iei ceea ce nu ai pus?" Un frate a venit la avva Agaton, zicând: "Lasă-mă să locuiesc cu tine". Şi mergând pe drum a găsit puţin săpun şi l-a adus la el. Şi a zis bătrânul: "Unde ai găsit săpunul?" Zis-a fratele: "Pe drum l-am găsit, când umblam şi l-am luat". Zis-a lui bătrânul: "Dacă ai venit să locuieşti cu mine, cum ai luat ceea ce n-ai pus?" Şi l-a trimis să-l ducă de unde l-a luat.

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Sunt curioasa daca vazand pe cineva drag murind o sa incepeti sa ziceti pilde.
Oky, raspunsul e nu, vad ca majoritatea a raspuns asa, ciudat, ca daca un ateu/liber cugetator nu are raspunsul la o intrebare, hopa, dumnezeu e. oh go on

| SAMM0603 a răspuns:

Depinde de persoana. Cei care nu au credinta sau care pur si simplu nu sunt interesati vor spune ca la pierdut cineva sau ca i l-a trimis o ruda fara sa anunte gen "o surpriza"...etc
Ca orice alta persoana, as folosi acest bun. Daca nu gasesc o explicatie pentru aparitia lui, nici nu aud sa fi pierdut cineva acel bun, pot spune ca e un dar dat de cineva de sus care te priveste. Mai ales daca aveai si nevoie de acel bun.

| dogee92 a răspuns:

Initial iau acel ceva.Il pastrez.Intreb in jur si daca e al cuiva il inapoiez, daca nu... il pastrez pana in momentul cand cineva mi-l va cere.
Insa dupa cum spunea colegul depinde de acel lucru, obiect. Daca e ceva simbolic il pastrez pana cand cineva mi-l va cere.Chiar si cativa ani!winking. Daca e o punga de cipsuri o voi arunca la gunoi. Daca sunt bani, voi anunta imediat politia! Sper ca odata ajyns in acel moment Bunul Dumnezeu sa ma ajute sa iau decizia corecta.happy

| ioniche35 a răspuns:

Probabil cineva la lasat ca si cadou. Nimeni nu cred ca isi pierde obiectul in fata usii altei persoane. Pastreazal, nu are ce sa se intample.