| AvalohAlyn a întrebat:

V-ați întrebat vreodată ce este după moarte?
Ce ați aflat? Ce credeți? Știu că cel mai probabil nimic dar eu sper sa existe totuși ceva altfel traim degeaba și n-avem sens,sper sa există o continuarea a conștienții,o lume mai buna, tărâm cum zice Biblia și mulți filozofi și nu în ultimul rând și oameni de știință,că noi suntem energii, iar energia nu se pierde.(Dumitru Constantin Silvan, Eben Alexander) și mulți alții.Chiar și Newton credea în Dumnezeu și viața de după.

3 răspunsuri:
| danut a răspuns:

NU existan viata dupa moarte ci O NOUA viata pentru cei iertati care o vor capata la REVENIREA lui Hristos sau doar o scurta viata pentru JUDECATA FINALA pentru restul. Newton nu credea intr-o viata dupa moarte ci in ceea ce spune BIblia (in ceea ce cred si eu).

| doctorandus a răspuns:

Conform lui Isaac Newton trinitarienii sunt sataniști.

" Iată ce spune în acest sens F. E. Manuel în lucrarea sa Isaac Newton, Historian (Isaac Newton, istoricul): „Newtonienii sau și-au ținut secrete opiniile, sau și-au stăvilit entuziasmul... Ceea ce Newton ținea secret, Whiston striga în gura mare"."

"Motivația evidentă a lucrărilor lui Whiston a fost iubirea sa pentru Biblie, el a susținut cu tărie „concepția tradiționalistă potrivit căreia Biblia este singura sursă infailibilă a istoriei antice". În iulie 1708, Whiston a scris atât arhiepiscopului de Canterbury, cât și celui de York, îndemnându-i să schimbe doctrina Bisericii Anglicane din cauza învățăturii false despre Trinitate, așa cum era aceasta prezentată în Crezul lui Atanasie. Bineînțeles că el a fost sfătuit să fie prevăzător. Totuși, Whiston a persistat. „Am studiat aceste probleme în profunzime, a spus el, și sunt cu desăvârșire convins că Biserica Creștină le-a prezentat de mult timp, folosind o înșelătorie crasă; dar, cu binecuvântarea lui Dumnezeu, și dacă îmi va sta în putere, ea nu va mai înșela." Newton se temea că Whiston își va pierde poziția pe care o avea în societate și în învățământ, însă acesta din urmă era nepăsător. După ce și-a cristalizat convingerile antitrinitariene, el a scris un pamflet în care și-a prezentat concepțiile. Dar, în august 1708, Universitatea Cambridge a refuzat să-i acorde dreptul de a tipări acest material, care era considerat neortodox. În 1710 Whiston a fost acuzat că preda o doctrină contrară credinței Bisericii Anglicane. El a fost găsit vinovat, destituit din funcția de profesor și alungat din Cambridge. Însă, în pofida procesului care i s-a intentat și care a durat aproape încă cinci ani, Whiston nu a fost niciodată condamnat pentru erezie. El a părăsit Biserica Anglicană în 1747. Deși concepțiile lui antitrinitariene erau apropiate de cele ale lui Whiston, Newton nu s-a ridicat în apărarea prietenului său, doar în 1754, cercetările biblice în care Newton demasca Trinitatea au fost în sfârșit publicate — la 27 de ani de la moartea sa. Dar acestea nu-i mai puteau fi de nici un folos lui Whiston, care murise cu doi ani înainte. Înainte de a muri, Whiston și-a pus toată energia în slujba scrisului, cea mai importantă lucrare a sa până la data aceea fiind „Primitive Christianity Revived", în patru volume, Pentru William Whiston, adevărul nu admitea compromisuri, iar convingerile personale erau mai prețioase decât laudele din partea oamenilor. Whiston a fost un erudit onest și un apărător neînfricat al Bibliei, pe care o considera Cuvântul lui Dumnezeu. În Scoția un elev de numai 18 ani, pe nume: Thomas Aikenhead, a fost spânzurat pentru că a susținut păreri contra doctrinei trinității (1697). "

| lpavel a răspuns:

Binenteles ca exista viata de dupa moarte de asta sa mai sigur decat de ziua de maine!