| AvalohAlyn a întrebat:

Ce credeți că se întâmplă după moarte? Există șansa să existe ceva după?
(După omul de știință Dr. Eben Alexander da, exista)

3 răspunsuri:
| slayer09 a răspuns:

Daca o exista sau nu ceva dupa moarte, numai tu poti sa simti, daca tu crezi, atunci pentru tine va exista, daca nu crezi, nu va exista. Important e sa alegi sa te schimbi tu in bine ca apoi si viata o sa ti se schimbe in bine si viata te va invata daca va exista ceva dupa sau nu. Credinta este totul. Dumnezeu este viu!

P.S. daca ai stii ca exista viata dupa moarte ai schimba ceva la tine? ti-ai schimba ceva in viata asta?

| roty78 a răspuns:

Profetul Isaia zice: Morţii Tăi vor trăi, şi trupurile lor vor învia! (Isaia 26, 19 ).
Profetul Iezechiel spune la rândul său: Iată Eu voi deschide mormintele voastre şi vă voi scoate pe voi, poporul Meu, din mormintele voastre (Iezechiel 37, 12).
Și  profetul Daniel zice: Şi mulţi dintre cei care dorm în ţărâna pământului se vor scula, unii la viaţă veşnică, iar alţii spre ocară şi ruşine veşnică (Daniel 12, 2).
Multe pericope din Sfânta Scriptură se referă la învierea morţilor. Amintesc doar câteva dintre ele: învierea de-a patra zi a lui Lazăr, învierea fiului văduvei din Nain şi a fetei lui Iair, mai marele sinagogii. De asemenea, trebuie să consemnăm faptul că la Răstignirea Domnului s-au despicat pietrele, s-au deschis mormintele, şi trupurile multor morţi au înviat. Neapărat trebuie să spun şi că însuşi Mântuitorul Hristos a înviat din morţi
Apostolul Pavel propovăduieşte limpede: Căci trebuie ca acest trup stricăcios să se îmbrace în nestricăciune, şi acest trup muritor să se îmbrace în nemurire (I Corinteni 15, 53). Prin urmare, trupul va învia. Şi mai ales nu aşa neputincios precum este acum, ci dobândind nestricăciunea (adică nu va suferi de durere, de boală, de moarte). Starea lui se va schimba, precum fierul care intră în foc şi se preface într-o masă fierbinte. Oarecum astfel se vor schimba trăsăturile corpului nostru, după voia Domnului, care-l va învia.

| Angeloxd a răspuns:

Eu cred că ne putem naște de mai multe ori în alte corpuri