| Exilee a întrebat:

V-ati pus vreodata intrebarea: credinta invinge ratiunea?

Daca cei care considerati ca sunteti adeptii acestei afirmatii de ce? Dar cei care nu sunt de acord?

V-ati gandit oare cat de multe vieti poate sa schimbe Cuvantul Domnului Dumnezeu? Gandeste-te El vrea ca tu sa crezi in El pentru ca sa obti intr'insul Viata, DAR nu trebuie decat UN SINGUR PAS FACUT, iar restul ii va face Creatorul. Atat. Sa crezi si vei vedea ca totul este posibil. Constientizezi ca acest "pas", "treapta" este atat de importanta incat sa-ti asigura vesnicia, nu-i asa?

Răspuns Câştigător
| Mikhtarian a răspuns:

Credinta invinge totul.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Credința reprezintă convingerea existenței unuia sau a mai multor zei, în funcție de religia la care se referă. Utilizarea informală a credinței este destul de răspândită, incluzând încrederea sau credința fără dovezi

V-ati pus vreodata intrebarea: credinta invinge ratiunea?

nu cred ca daca ne-a creat un creator vrea sa credem in el prin credinta si nu prin ratiune nu pot crede asa ceva

V-ati gandit oare cat de multe vieti poate sa schimbe Cuvantul Domnului Dumnezeu?

sincer am in jurul meu doar crestini asa ca vad cum se comporta adepti lui,imi amintesc o data eram afara era furtuna si una nu m-a lasat in sala de asteptare autogari, am stat si am indurat pana a trecut m-am convins de iubirea crestinilor de en ori desi sincer faza cu cuvantul domnului e vrajeala

daca exista dovezi care sa dovedeasca ca exista iadul,raiul desigur ca as vrea,dar astea sunt amagiri, eu sunt convins ca viata de apoi e imposibila
de un lucru sunt convins viata de apoi nu exista ghici ce asta ma tine in viata ma face sa lupt, sa trec peste toate, ma face fericit ca traiesc, ma trezesc cu un zambet pe fata cand vad soarele care ma creat

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Cred ca daca avem credinta, trebuie sa o dovedim prin fapte.Iar viata vesnica se obtine prin asimilarea cunostintei exacte despre Dumnezeu si despre fiul Sau Isus Cristos, iar cine v-a infaptui vointa lui Dumnezeu se v-a putea bucura de viata pe un pamant nou sub conducerea lui Dumnezeu, prin guvernul sau instituit si avandul ca Rege de drept pe Isus Cristos.

| doctorandus a răspuns:

Creatorul meu nu e totuna cu caricatura infecta de zeu creator descrisa in Biblie. Dumnezeul biblic a iubit oamenii asa de mult incat a imprumutat toate metehnele lor.

| M25M a răspuns:

Credinta nu neaparat, speranta da...

| Mădă0611 a răspuns:

De unde stii ca el vrea?

Daca te nasteai acum cativa ani, in nu stiu ce zona si iti zicea lumea ca Sailor Moon a creat totul si ca te ajuta si te iarta (deci pacatuieste cat vrei), ai fi simtit la fel cand vorbeai de ea.

| Mădă0611 a răspuns:

Am uitat de intrebare. Ratiunea invinge cand e vorba de oameni dispusi sa accepte realitatea, in cazul celorlalti, credinta invinge, fiind prea slabi pentru lume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mi-am pus-o deoarece stiu raspunsul! Daca ai ratiune poti sa ai credinta sau nu! Ratiunea nu contrazice cu nimic existenta lui Dumnezeu. Deci credinta nu tine neaparat de ratiune. Ratiunea ne ajuta sa luam singuri decizile si sa nu fim influentati de cei din jur atat!

| Acidacetilsalicilic a răspuns:

Dumnezeu are nevoie de robi, prietene și nu înțeleg de ce voi creştinii vă amagiţi atâta.

| Exilee explică (pentru Mădă0611):

Nici vorba.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Exilee):

Cum sa recunosti ca am dreptate, iar? laughing Ar fi culmea.