| BogdantheDreamer a întrebat:

Va prezint un clip de 1:39 de secunde!

https://www.youtube.com/watch?v=3kKT9tYVbsw

Un cetatean este intrebat ce parere are despre alocarea de fonduri, pentru construirea Catedralei Mantuirii Neamului.

Va rog sa comentati raspunsul acestuia!

Răspuns Câştigător
| Jardelin a răspuns:

Sa stii ca in America situatia nu e asa roza si nici in Romania nu e asa de groaznica. America are cei mai multi milionari dar si daca te duci pe strada, intre oamenii de rand te sperii.

In Romania saracia e generata de proasta guvernare, de coruptie, de hotie, de evaziune, de golaneala politica, de nesimtire, de lene, de tupeu, etc, etc. Daca la noi s-ar indrepta lucrurile in sensul ca nu s-ar mai fura (uita-te si tu ce se intampla in ultimile zile legat de taierea padurilor), ar scadea coruptia, oamenii sa fie mai corecti si harnici ai sa vezi ca si nivelul de viata s-ar ridica simtitor.

15 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Un limbaj de rahat, si totusi oamenii mor in spitale si scolile se darama.

| Jardelin a răspuns (pentru Doub):

Care e legatura?

| Doub a răspuns (pentru Jardelin):

Construim ditamai catedrala, in loc sa amenajam spitalele. Asta e legatura.

| Jardelin a răspuns (pentru Doub):

Păi in primul rand ca tu esti neoprotestant asa ca nu inteleg care e treaba ta. Voi cand va construiti biserici va spune cineva ceva? Iar statisticile arata ca neoprotestantii au mai multe biserici raportat la numarul de credinciosi decat ortodocsii. Deci stai in banca ta si nu vorbi cand nu trebuie.

Legat de spitale. Am spus de mai multe ori, si se vede ca trebuie sa repet, nu e treaba bisericii ortodoxe sa amenajeze spitale. Asta e treaba guvernului. Că de aia are minister al sanatatii si minister de finante! Te duci intr-un spital si esti nemultumit de dotare si servicii? Ce faci, te duci la Bucuresti si-l iei de gat pe Patriarhul Daniel? Nu ti se pare absurd? La fel de bine si absurd ai putea sa-l iei de gat pe muftiul musulmanilor, rabinul sef al evreilor, monseniorul catolicilor, pe seful protestantilor, al adventistilor, etc. Si ei construiesc biserici, moschei si temple, in loc sa amenajeze spitale!

Deci, ca sa n-o mai lungim, cultele isi fac biserici, iar de spitale si scoli e datoria statului sa se ocupe ca de aia platim taxe si impozite. Ca sa avem armata, politie, sanatate, educatie, drumuri, etc. E adevarat ca sunt sume de bani care merg din bugetul statului catre culte iar cultele folosesc acesti bani si pentru constructia de biserici, insa sumele sunt prea mici in comparatie cu nevoia si necesarul urias de bani din sanatate si educatie. Nu mai vorbesc de cati bani trebuie la autostrazi, drumuri si alte elemente de infrastructura care sunt planificate sa fie facute.

| Doub a răspuns (pentru Jardelin):

Loool, ia stai.laughing))) De unde stii tu ca sunt "neoprotestant"?laughing. Si chiar daca as fi... nu mergem pe principiul "acelasi Dumnezeu pentru toti"? Mno, probabil o sa te intrebe pe tine Dumnezeu la judecata ce religie ai fost.thinking

In fine, daca tu crezi ca tara asta are nevoie de n biserici (indiferent din ce cult), in loc sa facem ceva mult mai util cu ei, e ok, e dreptul tau sa ai propria parere.

"nu e treaba bisericii ortodoxe sa amenajeze spitale"- Aham, eu credeam ca Biserica ajuta oamenii. Mersi ca m-ai luminat.

| Jardelin a răspuns (pentru Doub):

Draga Doub, si constructia bisericilor repecta intr-o foarte mare masura principiul cererii si ofertei. Indiferent de cult. Adica, daca sunt credinciosi se fac biserici, daca nu, nu. Nimeni nu e nebun sa risipeasca o gramada de bani sa construiasca o biserica fara ca ea sa aiba in zona credinciosi care sa o frecventeze. Asadar, se vor construi biserici atata timp cat se va cere, daca nu vor fi suficienti credinciosi se vor opri constructiile iar daca dispar credinciosii (sau credinta) bisericile se vor transforma in depozite.

Referitor la ultimul tau paragraf in care declari ca te-am luminat. Bisericile (toate cultele), ajuta oamenii, dar nu au ca obiect de lucru amenajarea spitalelor. Daca nu amenajezi spitale nu inseamna ca nu ajuti oameni.

| Holiday a răspuns:

De unde vedem ca exista si atei mai tampitei, probabil de aia ati si rezistat atat si acum mai intra in discutie in Romania secolului 21 construirea unei aberatii cum e catedrala aia.
Dar oricum, pentru orice ateu prostanac exista 10 credinciosi asemenea, multi chiar din randul popilor...
Ia uite aici unu patruns de crestinism.

https://www.youtube.com/watch?v=N5GzZYrHcmo

| Jardelin a răspuns:

Ai uitat sa spui ca filmuletul e cu patratel rosu! happy

Stii cum e, Dumnezeu iti da dar nu-ti baga in sac. Ma uitam la cetateanul din film care se plangea ca are 700 lei si care jignea de mama focului biserica.

Doua lucruri as vrea sa spun. Unu. Daca cetateanul respectiv o duce greu, nu e din cauza ca ortodocsii isi fac o catedrala. Ci in primul rand din cauza sa, si a proastei organizari a propriei vieti. Are 700 lei pensie si o buna parte din ei ei ii iroseste pe tigari si bautura (pentru ca omul este si machitor). Admit ca 700 lei este o suma foarte mica dar sa iti mai bati joc de ei cheltuindu-i aiurea! Nu merge! Si doi, asa om asa raspuns! Ce pretentie la un raspuns corect si inteligent sa ai de la un betiv? Daca reporterul intreba un academician mai ziceam, dar asa?

P.S. Reporterul a fost de asemenea slab.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

Chiar si asa care e utilitatea noi catetedrale?

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmmm, chiar nu intuiesti? Hai sa-ti spun ceva, motivul pentru care ateii si unii care s-au lasat prostiti de atei sunt impotriva Catedralei de la Bucuresti NU este legat de fondurile din care se costruieste. Asta e asa de suprafata, insa motivul adevarat este legat de efectul pe care il va avea Catedrala dupa construirea ei.

Aparitia unui centru religios putenic si reprezentativ pentru ortodoxia romana, va avea multe efecte benefice si pentru credinta ortodoxa si pentru poporul roman in ansamblu, efecte care ii deranjeaza la culme pe atei si alti oameni "de bine".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

Stai tu chiar crezi ca acest proiect megaloman va determina oamenii sa frecventeze Biserica?

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ce crezi? Hai sa te intreb altfel. Daca vei construi un super-stadion crezi ca oamenii vor veni si-l vor umple la fiecare meci? Nu, pentru ca nu conteaza mai deloc stadionul. Conteaza echipa care evolueaza in teren si rezultatele pe care le are. Echipa aduce oamenii la stadion, nu stadionul in sine.

Cam asa este, in linii mari, si cu catedrala, si pana la urma cu orice biserica din Romania. Ca oamenii sa vina la biserica, conteaza in primul rand echipa (preotii) care "joaca" in ea. Ai preoti buni si seriosi, vin oamenii, ai preoti prosti, oamenii nu vin.

Deci nu, constructia in sine nu face oamenii sa vina la biserica. Dar totusi si constructia are rolul ei. In cazul unei catedrale, se creaza impresia de maretie si de atmosfera inaltatore. La mine in Iasi slujbele de la Catedrala Mitropolitana sunt deosebite. O slujba la catedrala unde ai o acustica extraordinara si unde iti canta un cor profesionist de 25-30 de persoane este cu totul altceva si nu se compara cu o slujba care se tine la o biserica de cartier unde ai la strana 2-3 dascali.

Ar fi mai multe de spus despre Catedrala de la Bucuresti si insemnatatea ei, insa nu prea am timp sa dezvolt subiectul si merge si greu cu scrisul ca scriu de pe tableta.

P.S. Nu e chiar asa megaloman proiectul. Nu prelua toate exagerarile care se vehiculeaza pe Internet. De altfel sa stii ca si pe la altii se construiesc biserici, as spune cu adevarat megalomane, numai ca pe la ei nu e chiar asa multa valva, minciuna si dezinformare cum e pe la noi.

http://www.therichest.com/......achurches/

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

Mai in alte parti nu e aceiasi situatie economica de groaza ca in Ro.

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa stii ca in America situatia nu e asa roza si nici in Romania nu e asa de groaznica. America are cei mai multi milionari dar si daca te duci pe strada, intre oamenii de rand te sperii.

In Romania saracia e generata de proasta guvernare, de coruptie, de hotie, de evaziune, de golaneala politica, de nesimtire, de lene, de tupeu, etc, etc. Daca la noi s-ar indrepta lucrurile in sensul ca nu s-ar mai fura (uita-te si tu ce se intampla in ultimile zile legat de taierea padurilor), ar scadea coruptia, oamenii sa fie mai corecti si harnici ai sa vezi ca si nivelul de viata s-ar ridica simtitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai nenica? templu mantuirii neamul omenesc a fost daramat si s-a ridicat singur in trei zile. teoretic vorbind, nici un alt templu nu v-a aduce nici un fel de mantuire neamului omenesc, fiindca Iisus Hristos este singurul.Cred cu tarie ca numele acelei pesteri de talhari, a fost ales gresit. sper sa fie terminata, pentru gloria si biruinta credintei si a domnului.si sa nu ajunga o pestera de talhari.ci intr-adevar o casa de inchinare si de rugaciune folositoare oamenilor.

| IonutCG90 a răspuns:

Salut Bogdan. Sunt de acord cu răspunsul bătrânului, s-a exprimat el mai vulgar dar are dreptate, mulți fură bani în numele religiei.