| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa scap de masturbare ca nu stiu ce sa mai fac ca sa mai scap? Nu mai vreau comentarii ce sa fac in coninuare vreau sa ma opresc ca nu a existat zi in care sa nu fac din a III-a zi de Paste incoace am facut zi de zi. Ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| AxyTM a răspuns:

Pai... in primul rand gandeste-te pozitiv, nu esti singurul care o face. Pentru ca suntem la sectiunea religie o sa iti spun intr-un limbaj mai teologic. In primul rand, incearca sa nu te mai gandesti la lucruruile care te determina sa o faci. Incearca, in momentele de slabiciune, sa te relaxezi, cum sti tu mai bine. Te joci pe pc, asculti muzica, iesi cu prietenii afara, activitati de genul asta incat sa nu ai atat de multe ganduri inspre aceasta directie. Mai apoi, daca nu reusesti, roaga-te la D-zeu sa te ajute, sa iti dea putere sa rezisti acestor ispite diavolesti, ca D-zeu te ajuta sa stii. Ideea este ca trebuie sa te rogi aprins cu dorinta de a scapa de acele lucruri, nu sa te rogi doar asa in repezeala. Eu personal imi spun rugaciunile seara. Deci sper ca te-am ajutat. Bafta xD

29 răspunsuri:
| Coconutz a răspuns:

Nu ai nevoie de ajutor si nici nu ar trebui sa te opresti.
Este mecanismul prin care tu poti tine hormonii sub control. Orice ai face tot acolo ajungi.Sa presupunem ca nu te masturbezi.Esti mai sfant ca popa dupa dus.Iesi prin parc.Vezi o gramada de idioate care in mintea lor moda inseamna cat mai putine haine cu putinta.
Automat de exciti dar NU! Nu te masturbezi.

Te culci. A doua zi te trezesti cu chilotii uzi. E gen felul creierul de a iti zice : " Ori faci sex cu cineva ori faci sex cu tine ca altfel tot aici ajungem".
Acum poti sa ii asculti pe mici nostri sfinti pe TPU care sunt indopati cu ipocrizie si sa nu te masturbezi ca e PACAT. Distrugi atatea milioane de suflete.
Sunt niste idioti. Stii ce mai ucide atatea milioane de suflete? Ciclul. Ca dracia asa fie UN SUFLET, trebuie sa adaugi un ovul in ecuatie. In rest tot ce ai tu e jumate de suflet care e cam nimic.
E decizia ta.Fie in servetel fie in chilotel.

| CannabisFan a răspuns (pentru Coconutz):

Coconutz,RESPECT!big grinParerea mea e ca raspunsul tau e cel mai adevarat de aici, pana la urma Dumnezeu de ce a creat placerile, in ziua de azi aproape orice chestie este un pacat?straight face

| thekillerboyka a răspuns (pentru Coconutz):

laughing ba omule tu chiar vorbesti serios? (fara baza frate si eu as cam vrea sa scap de asta ca faza e cam asa: te masturbezi si dupa aia iti zici: frate ce ****, pentru ce o frec? Nici nu-i asa fain ce de ****, is un obsedat, si blah blah blah, nu-ti place vrei so lesi naibi de masturbare, acum fara probleme religioase, fi serios, dar cum naiba faci macar sa nu iei penisu in mana la prima forma placuta ce o vezi?)

| OOOLEOOO a răspuns:

Inlatura : Pliciteasa, filmele porno, gandurile perverse. Nu o sa poti scapa dintrodata, masturbeazate o zii fara sa te uiti la filme +18 iar abtine-te cateva zile si tot asa iar de fiecaredata prelungesti acele zile! Inca odata evita filmele porno! O sa-ti ia timp nu te descuraja si eu fac asta si vecinul tau si prietenul tau! Toti! Viata e lunga si exista placeri mult mai mari decat cele ale masturbari!

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Dumnezeu nu iti da ispite peste puterile tale!big grin
Pacebig grin

| Floris83 a răspuns:

spovedanie, rugăciune, multă rugăciune, eviți site-urile pornografice, și celelate pricini care de obicei te împing la așa ceva, și mergi mai des la biserică, sunt putenice rugăciunile Bisericii. Tre să-ți cauți și tu o prietenă, și să te căsătorești cîndva, că de asta e și căsătoria!

| dragos9234 a răspuns:

Pur si simplu oprestete, ce ti se pare asa de greu? Doar nu intra mana singura in pantaloni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pacatele sexuale sant grave si cele mai greu de parasit fiindca sant pacate ale carnii.masturbarea te face introvertit, iti creeaza sentiment de vinovatoie si te indeparteaza de sexul normal si de femei.deasemeni probleme la relationarea cu sexul opus.las-o naibii de laba ca tipa astea pe aici dupa cuc, precum tarzan dupa elefanti prin jungla.si le falfaie chilotie, precum steagul natiunilor unite pe cladirea pentagonului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Taie ti ***

| Silviuloan a răspuns:

Am citit undeva ca daca te vei ruga lui Dumnezeu si veui privi icoana Maicii Domnului si mai faci rugaciuni pentru ispite sigur nu vei mai face incerci sa faci cat mai putin pana te vei lasa evita sa te uiti la tot felul de filme... si evita locul unde faci ....numai prin dorinta de a nu mai savarsi acest pacat urat cred ca te vei curati de el.

| Eduard196 a răspuns:

Am citit Masturbarea-un act sinucigas, am aflat ca de fapt masturbarea nu e sanatoasa ci e autodistrugere si mi-am propus sa ma las si dupa mult efort si perioade cand am cedat, am reusit sa ma opresc. dar trebuie sa mai renunti si la filme pentru adulti

| doctorandus a răspuns (pentru Eduard196):

"Am citit-o. Virgiliu Gheorghe nu e om de știință, iar cartea este o adunare de obsesii și manifestări paranoice lipsite de orice suport. Presupun că acum glumești, nu? Nu poți, în mod serios, într-o discuție serioasă, să-mi recomanzi așa ceva. Cartea ar fi revoltătoare dacă nu ar fi hilară. Și acum vorbind serios, spune-mi o carte adevărată, nu îți mai bate joc." Brigaela.

| SmexyBoy a răspuns:

Sti cu pacatul asta am avut de furca din copilarie, totusi am scapat de el.

Totusi nu eu eram dependent de masturbare, ea era dependenta fata de mine.

Din moment ce iti place stimulul acela cu greu ii faci fata si cu greu rezisti cand apare "pofta" pentru ca iti place senzatia aceea nu-i asa? de aceea spui "Nu pot" cand de fapt nu vrei... am sa te ajut dar ramane intre 4 ochi sa discutam despre asta

| richarddawkins a răspuns:

Omule tu esti stapan pe trupul tau cum adica nu poti, orice se poate, gandeste pozitiv si mai multa vointa si vei reusi

http://sondajdeopiniecenonreligieai.blogspot.com/

| ȚiganTranspirat a răspuns:

Freacă-te mereu pe ambele mâini cu ardei iute. După prima oară, nu mai faci.laughing

| sprezero a răspuns:

Nu-mi spune nimic! Îţi cunosc mizeria, necazurile luptele şi ispitele sufletului tău, aşa cum eşti tu! Dă-mi inima ta! Dacă o să aştepţi să devii înger ca să Mi te dăruieşti, atunci n-ai să Mă iubeşti niciodată! Chiar când eşti laş, fricos, trufaş şi neîncrezător în împlinirea săvârşirii iubirii, a sfinţeniei, chiar când recazi în aceleaşi păcate pe care nu ai vrut a le repeta…ei bine, chiar şi atunci Eu nu-ţi dau voie să nu Mă iubeşti! Iubeşte-Mă. Aşa cum eşti tu În orice loc, moment şi-n orice situaţie te-ai afla, în credincioşie sau în trădare, în râvnă, întristare sau uscăciune, tu să Mă iubeşti aşa cum eşti! Eu vreau să Mă poţi iubi din puţina şi săraca ta inimă, atât de chinuită. Dacă aştepţi şi-mi ceri să te aştept până vei fi desăvârşit, atunci n-ai să Mă iubeşti niciodată. N-aş putea Eu oare să fac din fiecare fir de nisip un serafim sau un înger care să strălucească de curăţie şi dragoste? Nu sunt Eu Domnul Dumnezeu şi am zidit toate şi pot totul? Inima ta de om, zidită de mine, este lăcaşul Meu. Eu aştept să-Mi dai această inimă Mie şi să Mă laşi să te iubesc aşa cum eşti! Desigur, Eu am să te schimb, dar până atunci, iubeşte-Mă aşa cum eşti, căci Eu te iubesc, cu toate că eşti aşa! Eu vreau să simt porumbelul iubirii tale zvâcnind către Mine, chiar din puţina, săraca, neputincioasa ta inimă! Din adâncul învoielilor tale, al murdariei tale! Eu te iubesc şi când eşti slab şi necurat; tu ce vină-Mi găseşti? Nu vreau o iubire izvorâtă din mândria virtuţilor tale nici a spectacolului care poţi fi tu, ci dintr-o inimă smerită înaintea Mea şi resemnată a fi chiar ceea ce este: o biată inimă care Mă iubeşte şi pe care o pot curăţi oricând! Nu-mi trebuie virtuţile tale, talentele tale, înţelepciunea ta. Eu vreau doar să Mă iubeşti şi să lucrezi întru iubirea aceasta. Crezi că ai virtuţi, dar dacă ţi le-aş da, tu eşti aşa de slab şi de mândru, încât aş hrăni amorul tău propriu şi nu M-ai cinsti pe Mine, ci pe tine! Apropie-te deci cu iubire! Unui fier negru şi rău flăcările de foc nu numai că i-ar curăţa rugina, dar l-ar face incandescent! Doar iubeşte-Mă, neîchipuindu-ţi că eşti curat şi demn; aceasta ar fi o mândrie pentru tine, Iubeşte-Mă pentru că sunt obosit şi vreau sa mă odihnesc în inima ta! Deci nu te zbate şi nu te strădui să- Mi placi, ci iubeşte-Mă pur şi simplu. Eu aş putea să fac, prin tine, lucruri mari pentru mintea omenească, dar nu! tu ai să-Mi fii slugă rea, şi nefolositoare, şi neputincioasă şi am să-ţi iau şi puţinul pe care tu te încrezi că-l ai! De ce oare? Pentru ca Eu te-am zidit din iubire, ca să-ţi dau iubirea, fără ca tu să-Mi poţi da ceva! Nu încerca să-mi plăteşti iubire prin nimic, mă doare că încerci! Nu mai sta departe de Mine. Îţi lipseşte nu sfinţenia pe care numai Eu ţi-o pot da, ci o inimă gata să Mă iubească oricând şi până la capat! De aceea, Eu stau mereu la uşa inimii tale ca un cerşetor, deşi sunt Domnul şi Dumnezeul tău. Nu mă lăsa să aştept, ca să te împodobeşti şi să-Mi pregăteşti daruri, căci tu nu poţi nimic fără Mine şi dacă te încrezi în tine, fără Mine, voi fi nevoit să te las în cădere, la masura cu care te apreciezi singur! Dacă Mă primeşti, te voi ajuta să înţelegi, să Mă cunoşti şi să Mă iubeşti mai mult decât îţi poţi închipui. Lasă sângele Meu să curgă în sângele tău şi să bată inima Mea într-a ta! Eu ţi-am dat-o pe Sfânta Preacurata Mea Maică. Lasă să treacă totul prin inima ei curată, încât să poată mijloci pentru tine! Nu aştepta să devii sfânt, ca pe urma să Mă iubeşti! În acest fel nu m-ai iubi niciodată! Si acum vino! Eu sunt cu tine, cu voi, până la sfârşitul veacurilor! AMIN!

| Se7en98 a răspuns:

Daca te lasi... nu o sa ai sperma... nu o sa ai sperma nici copii n-o sa ai,. in fine masturbareae ceva normal alti o dau de 5 ori pe zi. si nu trebuie sa te opresti nimeni nu trebuie sa se opreasca straight face

| Florisa a răspuns:

Mda..iti va fi extrem de greu, din moment ce ai inceput sa faci asta..Stiu sigur ca e pacat, dar poate nu vei putea sa te abtii s-o faci, pentru ca e uman sa gresim si sa avem placeri interzise..Macar nu fa din asta un viciu, nu deveni dependent..Nu stiu de ce ai scris la religii,dar vreau sa stii ca doar Dumnezeu te poate scoate de aici,asa cum a scos pe multi.tu esti special si nu meriti sa fii sub jugul acestei masturbari,nimeni nu-ti poate spune cum sa scapi de asta... poate altii au scapat dar au avut o ''reteta'' care li se potrivesc doar lor, tu esti altfel, doar Dumnezeu te poate ajuta. daca nu esti asa religios si nu prea-ti pasa de astea, incearca totusi cand vrei sa faci astfel de lucruri sa te refugiezi undeva in public, in familie, cu prietenii sa mai uiti de dorinta eului...sau refugiaza-te citind Biblia si Dumnezeu pe langa ca te va ajuta sa scapi iti va face viata un coltisor de rai.happy
Daca citesti Biblia vei fi atins de acele cuvinte speciale,cu o putere deosebita si nu vei putea sa te mai masturbezi,cel putin pe moment.
Sper sa poti renunta la asta,chiar daca o s-o mai faci nu renunta din lupta asta,renunta la masturbare nu la lupta cu ea.
Si nu gandi ca e normal,sau ca si alti o facstraight face e treaba lor,tu nu trebuie sa fii ca si ei,caci va veni o judecata,nu stiu daca esti baiat sau fata dar vreau sa zic ca ar trebui sa te gandesti cum te-ar vedea iubita/ul tau cand faci aceste lucrui sau daca inca nu ai iubit/a gandeste-te la viitoarea/ul ta/u iubit/a.
Nu ti-am spus toate astea sa primesc fundita, poti sa le-o dai altora care au nevoie de ea, m-as bucura foarte mult sa ma anunti ca ai reusit, chiar daca nu prin sfaturile mele, dar m-as bucura foarte mult pentru. tine!
Sper sa reusesti, nu uita toate lucrurile ii sunt cu putinta celui ce crede.
Cred totul in Cristos care ma intareste!
Fii binecuvantat!

| ReadZore a răspuns:

Cate raspunsuri legate de D-zeu / spovedanie / rugaciune / si atata credinta pentru masturbare. Ce dracu ma e mare chesti. O omori pe mata? Masturbeazate pentru ca :
1. E bine si placutlaughing
2. E o diferenta daca te masturbezi odata pe saptamana sau la 2 saptamani si alta e zilnic. Tu deja ai problemelaughing
3. E ceva normal BYE

| St3F4n a răspuns:

Sincer si eu am aceeas probleba dar e ok
gandeste pozitiv
gandeste relaxant
si chiar fa-ti o prietena
asculta muzicaa de care vrei tu si ai sa vezi ca poti trece peste

| drgby a răspuns:

rolling on the floor Nu ma pot opri din ras. Esti dependent de LABA.

Ai ajuns raw!

| Crucianu_Ionut_1990 a răspuns:

Ba,laba e ca un drog odata luat scapi foarte greu de el dar nu te poate ajuta nimeni nici macar D-zeu asta e o cale care ti-o faci singur daca nu reusesti fa odata o laba sa te saturi

| paulanonim a răspuns:

In toata viata mea, am reusit sa ma las de fumat si alte vicii. Faza cu masturbarea a fost o fantezie lunga de vreo 5 ani. Daca o faceam la doua zile, era super placut si relaxant.Dar dupa mi-am pus intrebarea: Cati posibili copii mor, daca nu eu, ci 80% din barbati sau adolescenti fac asta zilnic sau la doua zile? Intr-adevar tragic.O, si un puternic imbold a avut, nu numai la mine dupa cum am citit, ocuparea timpului pe care il rezervi pentru masturbare.Si totusi, eu am folosit o chestie care m-a scapat si de 3 luni nu mai fac:in timpul masturbarii, care tine putin sau mult(depinde de "experienta" acumulata), am inceput sa fac cruce cu limba, si in acel moment totul trecea.M-i s-a parut ciudat, dar a functionat.Si poti de la o varsta sa devii "sec" thinking ceea ce te-ar indeparta de fete/femei.Hmm...totusi,e sigur ca fiecare adolescent sau barbat, cand nu a mai putut, a facut.Deci,desi cred ca te-am plicitisit,nu uita ca numai tu contezi happy Fa-ti cruce,ocupa-ti timpul sau nu urmari orice duce la gandul la sex,chiar si fundul colegelor de scoala, daca esti elevhee hee ca si ala e frumos si te face s-o iei razna cand ajungi acasa. Sper ca te-am ajutat cumva si succes in a scapa de acest obicei, din pacate oarecum firesc, si nu uita ca de fiecare data cand te masturbezi, un suflet moare.Pa pa happy

| doyoucare a răspuns:

Sa-ti spun ceva, si unele fete au problema asta.eu una, ma masturbez de la 7 ani.(ups.)acum am renuntat,pentru ca, asa cum a mai spus cineva, nu eu vroiam sa fac asta, ci era o nevoie, ceva ce-mi placea.Acum,am mai crescut, creierul ma ascultalaughinginainte nici nu vroiam sa ma opresc.Si eu credeam ca e pacat.Inca mai cred.Si cred ca trebuie sa ma marturisesc:-s(la preot, stii tu)

| istoricul a răspuns:

Eu nu inteleg de ce vrei sa scapi de masturbare? de ce trebuie? Daca nu ne masturbam ce facem? cum scapam de surplusul de hormoni? daca esti foarte urat ca si aspect fizic ce mai faci te apuci de violuri? dumnezeu a lasat si asta dar cu limite nu in exces eu zic sa o faci in continuare dar fa-ti un program si respectal?

| ErNeStErNeSt a răspuns:

Fa-ti o prietena.

| IGBerbec a răspuns:

Propun sa ne mutam in munti ca acolo nu exista ispita, sau renunti la net si gata, iti spun e mult mai eficient si cum o spus si domnu cu funda mergi la himnoza si zi sa te scapewinking
.

| Valcan_Sorin_1996 a răspuns:

Asculta-am te rog. Imi este martor Dumnezeu ca nu fac nici o gluma. Eu am reusit sa scap intr-un mod la care cred ca nimeni nu s-a gandit. Cand iti vine la baie nu te duce. Mai asteapta vreo jumatate de ora pana nu mai rezisti. Inlocuieste momentul in care esti fericit cu cel in care te eliberezi. Iti JUR ca eu asa am reusit sa scap dupa vreo 5 ani in care parca nu mai gaseam solutii. Bafta!winking