| PîineIon a întrebat:

VĂ ROG NUMAI RĂSPUNSURI SERIOASE! Salut TPU! Vreau să mă convertesc la Islam. Dacă fac acest lucru voi putea să mai particip la obiceiuri și ritualuri creștine?

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Obiceiurile Si ritualurile asa zis creștine sunt păgâne de fapt, stii?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine te va opri?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca nu. Bine, știu ca e strict alegerea ta, dar de ce ai face asta? Singurul Dumnezeu adevărat e Dumnezeu, Allah nu există... Da, faci cum simți, dar acolo mergi sa te rogi unui dumnezeu inexistent și care nu te poate ajuta. În plus, am auzit de la un om care s-a convertit la creștinism (era musulman) ca acolo se fac ritualuri satanice. Mna, nu e chiar ok... Dar faci cum consideri tu, dacă asta simți sa faci, nu îți pot sta eu împotrivă sau altcineva. Dar din ce știu, musulmanii nu pot sa se închine lui Dumnezeu în continuare sau ceva

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu si Alah sunt de fapt acelasi spiridus la origine. Daca nu exista unul, nu exista nici celalalt.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Ba nu. Numai Dumnezeu există.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista niciunul. Dar nu asta era discutia, ci faptul ca ambele personaje sunt de fapt unul si acelasi, dar privit din perspective diferite.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Există, dacă tu nu crezi în existența Lui, nu înseamnă că nu există.
Și nu, nu sunt același Dumnezeu. Dumnezeu e Dumnezeu și Allah e Allah. Allah permite lucruri pe care Dumnezeu nu le permite și sunt diferiți, dar singurul real e Dumnezeu.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Credinta" nu inseamna existenta/inexistenta. Daca crezi in ceva, nu inseamna ca acel ceva exista. Nu conteaza ce crede unul, sau altul, ca ar permite, ci originea personajului, care este aceeasi pentru ambele denumiri ale spiridusului. Mai exista si a treia varianta a personajului, cea folosita in iudaism. Toate trei sunt aceeasi Marie, cu alta palarie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Crezi ce vrei.
"Și credința este o încredere neclintită în lucrurile nădăjduite, o puternică încredințare despre lucrurile care nu se văd." (Evrei 11:1)
E o încredere în ce nu se vede, dar EXISTĂ, nu în ce nu există

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt e doar o incredere in una dintre sutele de povesti, cu mii de personaje, care nu "se vad", dar adeptii lor cred ca exista. Nu crestinismul a inventat asta. Nici macar iudaismul, stramosul crestinismului si al mahomedanismului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Prin ce afirmi tu ca sunt niște invenții?

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Toata lumea afirma asta, nu doar eu. Si misticii sunt de acord ca toate sunt de rahat, cu exceptia celei pe care o inhaleaza ei. Oricum, cea mai buna demonstratie a imbecilitatii povestilor crestine, de exemplu, e facuta tot de crestini. Orice grupare crestina iti poate de monstra foarte eficient ca ceea ce crede alta grupare crestina e o prostie.winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Ce mai argument... Dacă sunt mai mulți care afirma asta, e adevărat? Pai mulți afirma ca exista Dumnezeu, chiar mai mulți decât cei ce infirma acest lucru. În plus, cei ce spun ca alta religie nu e buna, nu spun ca nu exista Dumnezeu sau ca Biblia nu e adevărată, doar spun ca anumite practici nu sunt bune, deci nu demonstrezi nimic cu vorbele tale.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt, 75% din populatia lumii nu e interesata deloc de povestile cu spiridusi in stil crestin. Exista doar vreo 2 miliarde de crestini. Dar nu asta era ideea. Ideea e ca de aproape 2.000 de ani crestinii nu s-au pus de acord pe ce parte si-o tine Isus, dar au pretentia ca povestea spiridusilor lor e reala.

"nu spun ca nu exista Dumnezeu sau ca Biblia nu e adevărată..."

De fapt exact asta spun gruparile crestine unele altora: Dumnezeul tau, si Biblia ta, sunt de rahat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Nu e adevărat, părerea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand biserica ortodoxa e cea adevărată a lui Dumnezeu. Mohamed nu a respectat poruncile lui Dumnezeu. Islamul este o religie de către Mahomed. Ortodoxia nu e o religie e o învățătură. Toate sunt secte. Te-ai documentat și vrei sa ai mai multe femei că Mahomed Dumnezeu nu accepta asta cei care au mai multe femei vor plăti la sfârșitul lumii că e aproape e scris in biserica ortodoxa. Sunt scrise multe în biserica ortodoxă dar nu stau să ți le zic eu.

| Whateverrr a răspuns:

Nu are sens să faci asta. Lui Dumnezeu nu ii place inima impartita. Eu iti sugerez sa-L cauti din toata inima, si El ti se va descoperi.