| anonim_4396 a întrebat:

Doar pentru atei
as vrea sa stiu daca sunteti atei negativi sau pozitivi?
si daca credeti ca teoria big bang este suta la suta reala sau inca mai trebuie descoperit ceva?
mai am o intrebare e o diferenta intre a crede si a observa? eu consider ca este de fapt asta cred ca facem cu toti noi atei observam dovezi, tot zilele astea sa descoperit http://www.descopera.ro/......al-tuturor inca o dovada ca teoria evolutiei e reala
mai am o intrebare daca v-ati declarat ateismul in familie? prietenii?

multumesc de raspunsuri

( Se disting două modele de ateism: ateismul pozitiv (sau „tare") și ateismul negativ (sau „slab"). În timp ce un ateu pozitiv afirmă inexistența divinității, un ateu negativ nu face decât să nu afirme existența sa. Cele două modele sunt cel mai ușor de distins cu ajutorul următoarelor enunțuri: „Consider că nu există zei." (ateu pozitiv); „Nu consider că există zei." (ateu negativ).
Dat fiind că lipsa divinității ar goli de sens religia, dar nu neapărat[4], existând religii care nu încorporează zei în cadrul lor, ateismul este deseori echivalat cu o respingere a religiei în general)

22 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Te referi la HIV, Doamne fereste!

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Ce hiv ema? citeste intrebarea sunt 2 concepti de ateu negativ si pozitiv

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

M-am speriat.

| EmaS a răspuns:

Te referi la HIV, Doamne fereste!?

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Ar fi frumos daca am avea hiv cu toti nu-i asa?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Doamne fereste! Mai bine as prefera sa va vad pe toti pocaiti!

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Nu suntem asa multi dupa cum vezi

| MMihai a răspuns:

Ai copiat din definiția cu ateii
http://ro.wikipedia.org/wiki/Ateism,
ateismul poate să fie relativ sau absolut.
http://www.descopera.ro/dnews/9216960-a-fost-descoperit- cel-mai-vechi-animal-din-lume-stramosul-nostru-al-tuturor
nu este încă o dovadă că teoria evoluției e reală.
Vezi și :
http://www.descopera.ro/......e-evolutie
http://www.descopera.ro/......in-istorie
Teoria evoluționistă este ceva mai puțin căcăciosă decât creaționismul Bibliei, dar tot nu este bună și de acceptat.
Cum a fost nu știm, în etapa actuală!
Am citit într-o carte dar nu mai știu în ce carte, că oamenii sau niște ființe superioare existau și atunci când nu ar fi putut exista hominide după teoria evoluționistă!
Au găsit în niște straturi geologice obiecte metalice ce nu puteau aparține decât unor civilizații superioare, atipice stratului geologic respectiv.
Pe site-ul www.lovendal.net
http://www.lovendal.net/......e-rechini/
http://www.lovendal.net/......-partea-1/
http://www.lovendal.net/......-partea-2/
http://www.lovendal.net/......-partea-3/
http://www.lovendal.net/......ta-nibiru/
http://www.lovendal.net/......-dreptate/
http://www.lovendal.net/......ne-de-ani/
http://www.lovendal.net/......la-paluxi/
http://www.lovendal.net/......ne-de-ani/
http://www.lovendal.net/......niciodata/
http://www.lovendal.net/......lutionism/
http://www.lovendal.net/......-evoluat2/
http://www.lovendal.net/......ntamplare/
etc
http://www.lovendal.net/......universul/

Dacă dinozaurii au fost în același timp cu oamenii, de duce dracului toată teoria darwinistă și evoluționistă.

| MortemAeternum a răspuns:

Sunt negativ(ist).
Teoria big bang are o problema majora, la care nu cred ca se va raspunde in timpul vietii mele si anume ce naiba a fost inainte de Big Bang, cum a aparut el de fapt(energia primordiala).Are multe lacune, la fel ca evolutia, teoriile se schimba din ce in ce mai des, eu sunt nihilist, deci nu prea cred intr-un adevar suprem.Dar eu refuz sa cred in Dumnezeu doar pentru ca nu cunosc ceva, daca Dumnezeu exista accept sa cred in el doar pe baza a ceea ce stiu.
Cu familia mea nu am treaba, sunt pocaiti, nu am ce sa dicut cu ei despre Dumnezeu.Eu am doar amici si da ei stiu ca sunt ateu.
http://www.youtube.com/watch?v=lkUBECRoAwM enjoy the beauty of the universe.

| anonim_4396 explică (pentru MortemAeternum):

Am citit filozofia Nihilism si imi place ca miai spus ca nu stiam de ea si eu cred la fel nimeni nu detine adevarul suprem, totul e relativ in univers, nu teau botezat parintii?

| MortemAeternum a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu m-au botezat, ca apartin unui cult religios care nu isi boteaza copii la nastere, decizia trebuie sa fie a mea personala.

| anonim_4396 explică (pentru MortemAeternum):

Si eu am fost la pocaiti cu mama care face parte din acea secta penticostala, dar ce tea determinat sa devi ateu?

| MortemAeternum a răspuns (pentru anonim_4396):

Penticostalii au si ei practiciile lor eretice dpdvd biblic, in religia mea( http://ro.wikipedia.org/wiki/Bisericile_baptiste ) se punea foarte mult accent pe studiu biblic nu se intamplau lucruri iesite din comun pe acolo, cum ar fi vorbitul in limbi ca si la penticostali, sau oameni care se scutura ca bezmeticii pe jos zicand ca au duhul sfant in ei ca la carizmatici.
Cunoasterea mea asupra bibliei m-a determinat sa devin ateu, nu motive stiintifice, ca eu in ultimii mei ani de crestinism credeam in teoria evolutiei si in creatie si stiam sa le impac chiar foarte frumos plus ca ii crestea gloria lui Dumnezeu considerabil daca totul a fost creat prin evolutie, spre deosebire de creatia literala in care Dumnezeu doar bate din palme si apare totul, ceea ce este o aberatie chiar si din punct de vedere biblic.
Deci motivele pentru care am devenit ateu sunt mai mult de natura filozofica, majoritatea se leaga de moralitatea lui Dumnezeu, imi este greu sa cred intr-un Dumnezeu atat de imoral(nu am sa intru in detalii, ca oricum nu are cine sa imi raspunda la intrebari aici si cam peste tot, de obicei mi se raspunde ca nu am dreptul sa il chestionez pe Dumnezeu, ceea ce este total absurd si ma intristeaza profund o astfel de gandire).

| anonim_4396 explică (pentru MortemAeternum):

E o diferenta de exprimare o tot observ, ai scris asa scincer si inteligent

| Nuvăsufăr a răspuns:

Negativ, deoarece mi-am pierdut încredere în umanitate.

Teoria Big-Bang, e cea mai plauzibilă explicaţie de până acum.

Sincer nu-mi mai pasă ce cred creştinii despre părerile mele.

| anonim_4396 explică (pentru Nuvăsufăr):

Scuze ca te intreb dar asa imi vine acum, dar in oamenii care vin cu dovezi despre evolutie, big bang de ce crezi? sau esti observator nu crezi?

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru anonim_4396):

Excepţiile întotdeauna confirmă regula.

| muffy1 a răspuns:

Offfff, incep sa ma plictisesc, cred ca incetez sa mai explic pe site ca nu se leaga nimic de nimeni
orice e o teorie, absolut orice, gravitatia, big bangul, teoria muzicii, radiatia, teoriile din fizica, fie ea newtoniana fie ea quantica, evolutia, etc. toate sunt teorii stiintifice.
cred ca pamantul se sprijina pe testoase e o teorie filozofica, sau na, o teorie personala
teoriile stiintifice ca cele de mai sus inseamna altceva. teoria e un titlu, un rang sa spun asa, care arata ca mereu avem ceva de invatat, nu exista un adevar absolut pentru ceva, cat timp putem afla mereu ceva, fie in economie sau gravitatie, se va pune cuvantul teorie inainte
o teorie stiintifica e de fapt suma a trei elemente:
1. FAPTE-care sunt verificate si confirmate si rasconfirmate de societatea academica, lucruri irefutabile si de necontrazis
2. Legi-care reprezinta felul cum se manifesta un lucru in niste conditii date, de exemplu legea gravitatiei, care arata cum in univers, corpurile se atrag intre ele si cu cat mai mare cu atat gravitatia este mai mare, sau legile termodinamicii, sau in cazul evolutiei legile ce tin de mutatii si influenta mediului
3. IPOTEZE-(nu nu ipoteza mea e ca sunt un bucatar mai bun) ipoteze stiintifice, care inseamna de fapt o explicatie a cum functioneaza faptele si legile, de exemplu e un fapt ca pamantul se roteste in jurul soarelui, ipoteza este explicatia, adica datorita gravitatiei exercitate de soare, pamantul este angajat in o orbita eliptica in jurul soarelui, asta e ipoteza, explicatia felului in care functioneaza faptele si legile de mai sus
e, suma tuturor acestor lucruri, AIA E O TEORIE
mereu va mai fi posibila o descoperire in plus, indiferent de ce teorie este vorba, nu exista un adevar absolut, nu putem afla universal totul despre ceva, deci, toate vor ramane teorii
dar asta nu inseamna ca o teorie e ceva ce nuy explica lucruri sau nu are greutate pentru ca are titlul de teorie, cum zic toti tampitii care vor sa arate ca evolutia nu e reala, pentru ca e doar o teorie
si big bangul, si evolutia, pentru a fi teorii, au nevoie de fapte sigure si verificate si legi si explicatii ale acestora, si wow, ele chiar exista, daca macar unu din atatia de pe site in loc sa dea sus si tare cu verigi lipsa si faptul ca nu are relevanta, ar cauta, ar vedea, exista toate verigile alea lipsa, exista toate explicatiile pentru mutatii genetice si selectie naturala, in legatura cu big bangul la fel, exista nenumarate fapte si legi care le explica, de aia se si cheama TEORII, dar pentru asta e nevoie sa fie citit pe siteuri de stiinta si ale marilor universitati, nu pe niste siteuri de propaganda crestina, care sursa la articol o reprezinta invetiile unuia. a si inca ceva, toate facultatile si toate institutiile de stiinta din lume, TOATE, dau evolutia si big bangul ca teorie valabila si pana acum de necontrazis, orice ar spune niste imbecili ca au citit ei nu stiu unde si au auzit ei ca de fapt biologii spun ca nu e adevarata, absolut toate institutiile care au credibilitate stiintifica dau drept singure teorii viabile evolutia si big bangul, daca vom descoperi in viitor ceva ce le va contrazice, si acel ceva va fi verificat si confirmat de societatea academica, asta e, stiinta nu crede in lucruri ca ii palce, stie lucruri pentru ca le verifica pana confirma ca sunt adevarate, si de vin altele care verificate arata o alta natura, atunci teoriile se schimba, dar pana acu, le avem pe astea
acu ca sa raspund la faza cu ateii tai negativi si pozitivi.,.bai, nu suntem sarcini electrice, cui ii pasa cum a formulat un ateu propozitia, nu credem in zei, punct, eu sunt ateu pozitiv sau ateu negativ, nu stiu unde ai citit asta, da cine a spus asa ceva e retard mental clar

am explicat ce e aia o teorie, am aratat de ce argumentele unora sunt inepte, daca tot nu vor sa inteleaga unii, eu sincer m-am saturat de prostia de pe site, imi ajunge, am destui oameni inteligenti in jur cu care sa vorbesc, siteul asta incepe sa imi omoare neuronii

| anonim_4396 explică (pentru muffy1):

Aici scrie http://ro.wikipedia.org/wiki/Ateism, dar ateu negativ seamana cu agnostismul nu stiu de ce inca exista agnostici, daca exista optiunea ateu negativ

| MortemAeternum a răspuns (pentru muffy1):

Cred ca te-ai referit la mine, nu ma intelege gresit, cunosc cat de cat si din teoria evolutiei, la momentul actual mi se parea cea mai logica, dar nu cred ca reprezinta adevarul suprem, asta am vrut sa subliniez.

| muffy1 a răspuns (pentru MortemAeternum):

A nu, tu esti printre aia care stiu despre ce vorbesc, si ai observat ca am zis teoria nu e un adevar, mereu se poate afla ceva in plus, adevar se gaseste doar in matematica si stiinte exacte, in evolutie big bang, nu exista adevaruri, sunt fapte verificate, si cum am zis, la adevaratele articole de stiinta, nu pe siteuri religioase cu citate scoase din xontext ale oamenilor de stiinta, gasesti absolut totul despre evolutie, si vezi ca asa zisele probleme ridicate de credinciosi nu exista si au fost explicate de mult, doar ei nu vor sa creada ca nu le convine. si aici accetuez, si ca ateu, nu pot spune ca nu dzeu a creeat universul si viata, evolutia nu are nici o legatura cu aparitia universului, cu aparitia vietii, explica doar biodiversitatea asta de forme, nu zice viata a aparut asa, si mi se pare ironic, eu ca ateu pot spune ca e posibil ca un zeu suprem sa fi declansat big bangul, ca nu stiu ce a fost atunci, cumva ei ca crestini, nu domle ce scrie in o carte de acu 4 mii de ani, cand oamenii credeau ca pamantul e plat, ala e adevarul suprem.
ma repet, nu ziceam nimic de tine, dar am citit asa de multe respunsuri si intrebari date de atotcunoscatorii astia, care ziceau baaaaaa, evolutia si big bangul e o teorie baa, daca ar fi confirmate si reale nu ar fi teorii, si am zis sa explic ce e aia teorie stiintifica, ca la ei teorii inseamna a spune ca teoria mea e ca masonii conduc lumea, si cred ca tot astfel de teorie e si evolutia. da am obosit sincer, de vrea cineva sa puna in o intrebare definitia teoriei stiintifice ca sa o vada mai multi si sa inteleaga toti si sa nu mai vina cu argumentul inept ca e doar o teorie n-are decat, eu ca sa invat prostii ca pamantul e rotund si ne rotim in jurul soarelui nu fac.

| Wolf_Dark_1991 a răspuns:

In primul rand ateii pozitivi cum i numesti tu de fapt se numesc "Agnostici" si nu are treaba cu ateismul, eu personal cred in tot ce are logica si m-am declarat ateu in familie si prieteni