| anonim_4396 a întrebat:

ESTE vreo diferenta intre Ateism si Agnosticism? de ce un agnostic nu poate fi numit ateu? din afirmatia asta de pe wikipedia inteleg ca un ateu negativ= agnostic ( În timp ce un ateu pozitiv afirmă inexistența divinității, un ateu negativ nu face decât să nu afirme existența sa. Cele două modele sunt cel mai ușor de distins cu ajutorul următoarelor enunțuri: „Consider că nu există zei." (ateu pozitiv); „Nu consider că există zei." (ateu negativ) (Agnosticismul este concepția filozofică potrivit căreia adevărul anumitor afirmații, mai ales afirmații teologice privind existența unui Dumnezeu sau a unor zei, este fie necunoscut, fie imposibil de afla)

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
8 răspunsuri:
| anonim_4396 explică (pentru MMihai):

Ateu slab nu-i agnostic man?

| n0matterman a răspuns:

Daca le pui fata in fata cu religia, da, nu sunt diferite.In rest, ti-au spus cei de mai sus.

| Polaris a răspuns:

Ateu: "Știu sigur că God nu există"
Agnostic negativ: "Nu ștu, nene, e posibil să nu existe."

| AnghelB a răspuns:

Acum crei sa te dai agnostic. Tot manelist ramai.

Offff viata ta...

| anonim_4396 explică (pentru AnghelB):

Manelisti au banii moldovean prost

| callie2 a răspuns:

Agnosticul e neutru sa zicem asa. nici nu baga pe gat altora crestinismul si ideea de dumnezeu da nici nu-l ia peste picior si zice cu vehementa ca nu exista.