| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa nu va suparati pe mine pentru urmatoarele intrebarii

1 de ce pun uni atatea intrebarii religioase find ateii?
2 de ce inceraca sa se faca un fel de propaganda ateista e ateismul o religie mai nou?
3 de unde fantatismul asta impotriva religiei?

uni vb de ceva ce nu exista mai mult decat de ceva ce exista e cam absurd, vreau sa lamuresc ceva si anume credinta
credinta are ca baza credinta in ceva ce nu vezi,simnti, auzi etc deci fara cele 5 simnturi sau dovedite prin metoda stiintifica,credinta omului nu poate fi contrazisa prin dovezi pentru ca e un non sens din moment ce el nu crede ca se poate dovedi asa ceva, deci discutile astea sunt o pierdere de timp nu se va ajunge niciodata la o intelegere si doar la dialoguri inutile intre crestini vs ateii

Metodă ştiinţifică

Criteriile teoriei științifice

Lipsa afirmațiilor care se conțin pe ele însele ca premise
Consistență internă: lipsă de contradicții în cadrul teoriei
Consistență externă: lipsă de contradicții cu alte teorii recunoscute
Valoarea cercetării: explicarea unor noi probleme care până acum nu au putut fi explicate
Testabilitate empirică
Explicație eficientă
Falsificabilitate: o teorie trebuie să fie astfel formulată, încât afirmațiile să poată fi infirmate prin experiment. Teorii nefalsificabile, deci care nu pot fi infirmate prin experiment nu pot fi considerate științifice

credinta

Credinţa este marea eludare, marea scuză pentru evitarea nevoii de a gândi şi evalua dovezi. Credinţa se manifestă în ciuda, poate chiar din cauza, lipsei dovezilor.

6 răspunsuri:
| rocco09 a răspuns:

Cam putini atei si-au dat cu parerea la intrebarea asta! Oare de ce?hee hee

| SakonSIUkon a răspuns:

Eu cred ca e mai bine sa tragem linie credinciosii cu speranta lor intr-o viata de dincolo si ateei cu somnul lor vesnic pentru ca pana la urma moartea e destinul tuturor si de aia mai bine tragem o bara ca asa ajungem sa ne contrazicem pe strada sa ne batem, deja TPU din site de ajutor a devenit un meci...

| werewolfbruno a răspuns:

Bai uni zic ca este o religie care il are ca profet pe Darwin.

| Justrollin a răspuns:

Tu ce faceai bai partzare acu o luna doua? erai in topul celor mai tampite intrebari de la sectiunea asta

| Miauti a răspuns (pentru Justrollin):

La gasit pe dumneze dupa perdea, dar era mos craciun.

| RAY a răspuns (pentru Justrollin):

Da recunosc dar uni sunt prea fanatici