| AlbertoO2001 a întrebat:

Va salut.
Am zis cu mana pe o biblie sectară :"Daca mai fac păcatul malahiei sa îmi dea Dumnezeu cancer" asta e jurământ sau promisiune in fata lui Dumnezeu? Am încălcat asta de vreo 10 ori, acum 2 săptămâni iar am zis așa fără a pune mâna pe acea biblie sectară (cred că e blestemată Biblia aia, când citeam din ea mereu îmi venea să fac păcatul MALAHIEI) ce ziceți ce trebuie sa fac să mă ierte Dumnezeu că nu m-am ținut de cuvânt? Ce e asta ce am zis eu jurământ sau promisiune?

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

"cred că e blestemată Biblia aia, când citeam din ea mereu îmi venea să fac păcatul MALAHIEI"
Nu e Biblia blestemata. Cind apare lumina, orice lucru, fie bun, fie rau, se vede. Cind te confrunti cu adevarata lumina, din Biblie, ai doua optiuni, fie a te indepartezi de ea, fie sa o accepti. Cind am primit prima Biblie, am primit-o cu o dedicatie pe prima pagina: "Cartea aceasta ori te va indeparta de pacat, ori pacatul te va indeparta de ea". Se pare ca tu esti atit de patruns de pacatul tau incit simpla citire te face sa te indepartezi de Biblie. La fel cum am vazut oameni demonizati, cu probleme extrem de serioase, care nu suportau Biblia pe aproape, cum te apropiai cu Biblia de ei, faceau crize de isterie, fara motiv, si fara sa se ia nimeni de ei, cum te indepartai, reveneau la normal. Dar asta nu inseamna ca Biblia e blestemata.

Ce ai facut tu nu e nici juramint, nici promisiune. Nu ai spus: "Nu mai fac!" ca sa fie promisiune, si nici nu ai jurat, ca sa fie juramint. Ai facut o conditionare ("daca..., atunci..."), adica te-ai legat fara sa te doara capul. Cred ca ai facut-o in gluma. Dar, si asa, nu te poti juca cu cuvintele, mai ales cand e vorba de lucruri spirituale. Ele pot lega si pot dezlega. Am auzit de cazuri cand au spus in gluma, si s-a implinit.
Ce poti face ca Dumnezeu sa te ierte? Sa ii ceri iertare. Si sa ii ceri ca sa te dezlege de prostia care ai spus-o.

| sierra1 a răspuns:

"Ce e asta ce am zis eu jurământ sau promisiune?"

ce ai zis tu e o glumă. Bunicică

| minrest a răspuns:

Ai facut o tampenie asa de mare, incat poti sa faci cancer chiar fara sa te fi auto satisfacut. Apropo, ''malahie'' e un cuvant in greaca veche, asemanator cu cel din greaca vorbita azi, si care inseama sa inseli, nu are legatura cu sexualitatea. Ai pus in miscare un mecanism de autosugestie extrem de puternic. Ca sa vezi, prostia nu doare, dar te poate omora. Mai gandeste-te daca exista vreun motiv ca sa crezi in varianta de crestinism fundamentalist in care crezi, si daca iti da Dumnezeu gandul cel bun si realizezi ca crezi intr-o tampenie, esti salvat.

| mentholinks a răspuns:

Malahia nu e pacat. Iti spun asta cu mana pe pla.

Răspuns utilizator avertizat
| CIaudiu a răspuns:

"cred că e blestemată Biblia aia, când citeam din ea mereu îmi venea să fac păcatul MALAHIEI" - mergi la un psiholog. S-ar putea sa ai niste surprize.