| Bocristi7 a întrebat:

Dacă am pus mâna pe biblie și am zis : "Jur (promit, nu știu exact cum am zis) cu mana pe biblie că nu voi mai face păcatul malahiei timp de o luna, apoi după 2 săptămâni am repetat pacatul " asta e luat drept un jurământ? Am înțeles că atunci când juri trebuie sa zici o formula "Jur sa spun adevărul și numai adevărul". Eu daca nu am zis aceasta formula este un jurământ acesta când am zis eu fara aceasta formula?

1 răspuns:
| Wr3nch a răspuns:

Atata timp cat ai zis ca juri, da, se pune ca juramand. Aia cu adevarul e doar cand juri in instanta.