| gerila a întrebat:

Verisoara mea s-a sinucis!. De 2 ani a fost diagnosticata cu schizofrenie, a stat in spital, si a avut de urmat un tratament. Parintii ei au dus-o la biserica, si acolo preotii le-a zis sa nu ia medicamentele ca ea e sanatoasa, doar ca e posedata. A lasat-o acolo la biserica vreo cateva zile ....cand a ajuns acasa s-a aruncat de la etaju 4. si nu mai este! Desi mama mea ii zicea lui maica-sa sa-i dea pastilele, si doctorii la fel i-a zis, ca schizofrenia poate fi ameliorata, si bolnavul poate sa para ca un om sanatos ..ai ei au refuzat, a crezut in preoti. Acum e in mormant! Stiind ca a fost bolnava psihica, si nu e vina ei ca s-a sinucis, preotul a inmormantat-o ca un sinucigas... e normal asa? pana cand preotii astia o sa pacaleasca lumea asta grea incercata?

84 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| unbaiatanonim a răspuns (pentru ΚαςςιαnFilellinιkoς):

Esti cumva crestin? Nu ma mir ca nu stii sa citesti, tocmai a zis ca verisoara ei s-a sinucis, nu sorsa. Si ce parte din schizofrenie nu intelegi? Schizofrenia e o boala mintala, s-a sinucis fara sa vrea, dar tu ai mintea prea inchisa ca sa iti dai seama pe ce lume traiesti. Hello, aici Terra!

| unbaiatanonim a răspuns:

Nu vreau sa par rau, dar familia ei isi merita soarta, au dus-o la preot, acum sa suporte consecintele. Evident, daca povestea e adevarata.

Răspuns utilizator avertizat
| gerila explică (pentru ΚαςςιαnFilellinιkoς):

Nu e sora mea, doamne iarta-ma ...am zis verisoara! si daca stii ce-i aia schizofrenie... nu ai discernamant, nu stii ce-i cu tine! ai halucinatii si poti vedea pe unul care iti zice sa te arunci cu parasuta de pe geam. E o boala, si majoritatea schizfrenicilor au tentative de sinucidere!

| unbaiatanonim a răspuns (pentru gerila):

Asta incercam si eu sa-i zic, dar nu ai ce sa vorbesti cu crestinii de teapa lui.

Răspuns utilizator avertizat
| unbaiatanonim a răspuns (pentru ΚαςςιαnFilellinιkoς):

Nu e vina mea ca nu stii sa citesti. Nu e nevoie sa te enervezi, si daca ai studiat psihiatrie ti-ai fi dat seama din prima in ce consta boala aceea.

Răspuns utilizator avertizat
| unbaiatanonim a răspuns (pentru ΚαςςιαnFilellinιkoς):

Serios? Boala nu e o scuza? Ba da, este, si una foarte mare. Un om schizofrenic nu mai face diferenta intre realitate si inchipuire. S'ar fi putut sa se fi sinucis din greseala, crezand ca zboara.

Răspuns utilizator avertizat
| gerila explică (pentru unbaiatanonim):

E adevarat! nu vreau sa dau si numele bisericii nu cred ca-si are rostul, dar e undeva prin moldova. Inquisitor nu are dreptate, eu am vazut pe fata cum se manifesta verisoara mea. Ei i se pareau oamenii mult mai mici decat ea, zicea ca pe noi ne vede foarte mici asa cam de marimea unui deget! si multe altele... oricum daca nu vezi un bolnav de schizfrenie, nu crezi ce poate gandi!

| unbaiatanonim a răspuns:

Odata ce cineva e schizofrenic, acea persoana nu gandeste normal, ar trebui sa fii mai rau ca Satana sa trimiti pe cineva in iad pentru o sinucidere cand omul era schizofrenic. (Am primit ignore de la InquisitorRadomil)

| laurentiu80 a răspuns (pentru ΚαςςιαnFilellinιkoς):

Unul la mana schizofrenia nu se poate vindeca dar se poate tine in frau. Doi la mana nu te poti asigura daca ai pe cineva in preajma pentru ca nu stii cand te ia damblalele. Trei la mana vina nu este a parintilor iti ajunge un motiv de neatentie sau esti la toaleta si aia se poate arunca.

Dar sa raspund la intrebare, is preoti care se pretind ca vindeca si cancere, so omul aflat la o nenorocire se duce si incearca. Un om aflat la necaz devine foarte naiv si se increde in oricine, il poate prosti oricine, pentru ca esti disperat si incerci orice varianta sa-ti fie bine.

Răspuns utilizator avertizat
| Andrei7520152 a răspuns (pentru ΚαςςιαnFilellinιkoς):

"eu datoria mi-am facut-o, nu sunt obligat sa stau sa conving toata prostimea ca am dreptate! "

datoria de troll ratat laughing am inteles, esti un monument de genialitate. simti asa nevoia sa convingi lumea ca esti atat de inteligent. Ti'ai facut datoria, ai jignit, ai amenintat acum hai pa

| DyNo a răspuns:

Pai schizofrenia poate duce si la sinucidere deoarece este o boala psihica si avand in vedere ca preoti au sfatuit-o sa numai ia medicamente, ca e posedata... pana unde vor sa mearga astia cu inselatul lumii? Ar trebui sa-i dai in judecata, asa cum a facut un infractor care a dat patriarhia romana in judecata deorece in ciuda tuturor ritualurilor pe care le-a indeplinit ( botez, nunta religioasa, sfestanie etc.) a ajuns infractor.

Răspuns utilizator avertizat
| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Ai vreo problema cu crestinii?

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru lolosaurus):

Ai vorbit precum karl marx aici

Răspuns utilizator avertizat
| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru lolosaurus):

Cum iti explici ca mai toti dictatorii sunt atei? evolutionismul bagat pe gat transforma omul in animal

Răspuns utilizator avertizat
| Miauti a răspuns:

De asta imi plac oamenii. Se duc la X preotul care are audi, ca a auzit nu stiu pe cine Y ca face 'minuni'.
Preotul a mormatato cum i-a cerut docma, daca te duceai la un preot medic poate intelegea.