| gerila a întrebat:

Verisoara mea s-a sinucis!. De 2 ani a fost diagnosticata cu schizofrenie, a stat in spital, si a avut de urmat un tratament. Parintii ei au dus-o la biserica, si acolo preotii le-a zis sa nu ia medicamentele ca ea e sanatoasa, doar ca e posedata. A lasat-o acolo la biserica vreo cateva zile ....cand a ajuns acasa s-a aruncat de la etaju 4. si nu mai este! Desi mama mea ii zicea lui maica-sa sa-i dea pastilele, si doctorii la fel i-a zis, ca schizofrenia poate fi ameliorata, si bolnavul poate sa para ca un om sanatos ..ai ei au refuzat, a crezut in preoti. Acum e in mormant! Stiind ca a fost bolnava psihica, si nu e vina ei ca s-a sinucis, preotul a inmormantat-o ca un sinucigas... e normal asa? pana cand preotii astia o sa pacaleasca lumea asta grea incercata?

84 răspunsuri:
| sunrises a răspuns (pentru laurentiu80):

Nu exista preoti care sa pretinda ca vindeca boli sau cancer, ei doar fac rugaciuni pentru cei bolnavi, fara sa pretinda ca ar putea da asigurarea realizarii unei minuni!

Pentru ca s-au intamplat si se intampla minuni in cazul sfintilor, asta nu este "vina" lor! Ei au datoria sa spuna ca Dumnezeu poate face minuni, dar n-o sa-ti confirme tie niciodata ca ti se va intampla o minune daca faci un lucru sau altul!

La fel este si in cazul celor considerati posedati pe care familia îi aduce la Biserică pentru a li se face rugăciuni. Nu exista nici aici vreo pretentie si vreo asigurare totala de vindecare.

Este un lucru cunoscut de toti faptul ca aproape toti cei carora li se spun rugaciuni, se linistesc. Cu toate acestea, mai rar se intampla ca sa se produca si vindecarea definitiva. Familia stie acest lucru. Nu este o simpla raceala. Nimeni nu stie daca vindecarea îi va fi vreodata completa. Si cu toate acestea, chiar si pentru linistirea sufletului ei, familia îi mai aduce din cand in cand pe acele persoane la Biserica.

| roxaa15 a răspuns:

In primul rand un preot adevarat nu iti spune sanu iti mai iei medicamentele mai laes la o boal asa de grava cu si schizofrenia(Sa ne fereasca Dumnezeu de asa ceva). Preotii in general trimit oameni la doctor si pe lanaga le da sa faca si rugaciuni.Doamne ajuta tuturor

| RAY a răspuns:

Si parintii ei sau bucurat banuiesc ca doar au scapat de un demon ce parinti de rahat nu e devina popa care el doar facea ce face un clovn pacaleste lumea e de vina oamenii aia numa parinti nu se pot numi

| RAY a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Tu vb de ateii? uitate in jurul tau nu vezi ca totul e de rahat si traim intro tara asa zis crestina plina de hoti, criminali etc suntem cea mai saraca tara din ue cea mai penala, corupta etc apoi uitate la Germania din nimic sau ridicat da ateii pot face din nimic ceva, crestinii din multe fac un nimic

| Esperança a răspuns:

Eu cred că preotul acela este posedat.
Dacă preotul vă spune să vă aruncați în Dunăre o faceți? Ce oameni...
Ideea este una singură, preoții fac pe atotștiutorii și de fapt nu știu nimic.

| RAY a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Karl marx omul asta a vrut egalitate intre oamenii nu unu sa aiba si o mie sa moara de foame sau sa traiasca in saracie

| RAY a răspuns (pentru lolosaurus):

Comunismul creștin este o formă de comunism religios, care pornește de la creștinism. Acest tip de comunism este o teorie teologică și politică în conformitate cu care învățătura dată de Iisus Hristos obligă creștinii să afirme comunismul drept sistem social ideal. Deși nu există un consens unanim asupra momentului în care a fost fondat comunismul creștin, mulți comuniști creștini susțin că, în conformitate cu Biblia[1], primii creștini, printre care și apostolii au format o mică societate comunistă în anii care au urmat învierii Mântuitorului. Mulți susținători ai comunismului creștin susțin că așa ceva a fost predicat de către Isus și implementat de apostoli[2], ceea ce alți creștini neagă că așa ar fi fost.

La origine, Liga Comuniștilor, fondată la Londra în 1836 sub numele de Liga Celor Drepți, a fost o organizație comunist-creștină. Karl Marx, membru al acestei organizații, a apostaziat de la caracterul creștin al organizației, transformând-o prin Manifestul comunist într-o organizație cu ideologie materialist-atee.

Probabil cel mai cunoscut principiu al unei societăți comuniste este: De la fiecare după posibilități, fiecăruia după necesități.[3] Sintagma a fost preluată (aproape literal) din Noul Testament.[4][5] Comunismul are astfel o istorie străveche: după ce a fost propus în Republica lui Platon, el a fost adoptat de apostolii creștinismului, ei întemeind o societate comunistă, obligatorie pentru toți creștinii primari din Israel.[6][7][8] Această idee le-a fost dată de Isus.[9] De exemplu, în creștinismul primar, Anania și Safira au fost pedepsiți

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru lolosaurus):

Bai eu am citit Biblia si ar fi culmea sa neg ca comunismul nu se intilneste in Biblie insa sa fim serios cu toate ca este o ideologie buna pusa in practica este un rahat total.

| Alikke a răspuns:

Nu religia e de vina. Preotii sunt de vina. Pentru ca au profitat de pe urma religiei. Ei sunt uneori niste adevarati caini.
Profita de puterea pe care o au.
Sa nu te simti vinovata. Crede ca ea inca mai este vie, in inima si sufletul tau. Cu siguranta nici ea nu te-a uitat.
Nu ura, este risipa de energie si de timp. Si iti faci rau singura.
Fii sigura ca roata se intoarce pentru toti.
Si toti or sa plateasca de relele facu-te.
Este vorba si mana destinului.
Si in momentul ala, toti ce ti-au gresit isi vor amintii de tine.

"Gasesc speranta in cele mai negre dintre zile, si ma concentrez in cele mai fericite. Eu nu judec universul." - Dalai Lama

Pace.

| RAY a răspuns (pentru lolosaurus):

Corect asa e

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru lolosaurus):

Ai dreptatate, nu este o ideologie buna desi pentru uni parea buna in teorie. Omul este prea diferit pentru o asfel de ideologie cu toate ca originile comunismului se afla in Biblie acele erau alte vremuri si nimeni nu era numai pentru el insa in ce costa acum comunismul este guvernat de egoism nu de altruism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fatuca sau putica verde, se moare si aruncandu-se de la geamurile spitalelor.din cauza diagnosticelor gresite sau tratamentelor date dupa ureche, sau lipsei de supraveghere.dar nu am auzit nimic despre asta de la tine.de ce? tatal meu are 80 de ani, face tratamente de 10 ani, e din ce in ce mai rau, dar nu crede nici ca l-a prostit popa nici ca l-a pacalit de bani doctorul. popa ii trateaza sufletul, doctorul trupul si Dumnezeu cel bun pe amandoua dupa a noastra credinta.dar dupa viata mai e si moarte.si nu putem face nimic.de ce sa dam vina pe cineva? daca unul greseste o sticla si in loc de apa bea otrava si moare, cine e de vina? popa sau doctorul? ia mai gandeste-te.

| Zeflemitoarea a răspuns (pentru RAY):

Deci,uite de ce România e considerată de rahat. Din cauza celor ca tine. Ok. Eşti ateu,crezi că ştii secretele lumii şi la fiecare comentariu îi ceri Emei să demonstreze că nu există un zeu din,, Legendele Olimpului", doar ca să faci să pară că adepţii ateismului sunt o rasă cu mult superioară celor care cred într-un dumnezeu. Creştinii din multe fac un nimic? laughing În caz că nu observi, eşti obsedat. Obsedat de demonstrarea faptului că nu există un zeu, când ai putea să-ţi mănânci grişul fără să îi strigi pe geam Vioricăi că cel care a descoperit electricitatea era ateu.

| hellchild a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce vrei sa spui prin asta?

| doctorandus a răspuns:

Preotul ala e caz penal, parintii ei la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau pentru verisoara ta, insa daca era posedata se putea face o rugaciune ca demonii ce o poseda sa o lase dar nu sa-i intrerupa tratamentul caci stindu-i boala era ceva riscant. Daca i-au intrerupt tratamentul atunci si parintii se fac vinovatii. Daca era posibilitatea sa fie posedata de demonii atuncii era nevoie de rugaciunii, insa avand in vedere si boala atuncii NU trebuia sa-i i-se intrerupa tratamentul sau sa o ia acasa de sub ochii medicilor.

| doctorandus a răspuns (pentru ΚαςςιαnFilellinιkoς):

Lol. Daca schizofrenia inseamna creier sectionat, ai studiat psihiatria la scoala ajutatoare.

Schizofrenia este un efect al dezechilibrului neurotransmitatorilor iar delirurile si halucinatiile se trateaza cu antipsihotice. Simptomele pozitive sunt destul de usor de tratat, daca bolnavul isi ia medicamentele.

Studiul adevarat al bolilor psihice poti sa-l incepi cu articolul http://ro.wikipedia.org/wiki/Schizofrenie

Răspuns utilizator avertizat
| marius1937 a răspuns:

Nu judeca sa nu fii judecat, Dumnezeu poarta de grija fiecaruia, dar la lasat si liber ca sa isi aleaga el drumul pe care merge.Pacatul il desparte pe om de dumnezeu, daca verisoara ta sa sinucis fiind bolnava psihic, atunci fii sigura ca sa mantuit. unii dintre noi avem pacate mai mari si ca sa ne mantuim trebuie sa patimim mai mult, asta nu inseamna ca dumnezeu nu ne iubeste.Scopul omului pe pamant este mantuirea.Iar despre preoti nu avem noi dreptul sa-i judecam, nu sunt toti la fel, cum nici oamenii nu sunt toti buni, sa cautam preoti mai buni, nu ne obliga nimeni sa mergem la cutare preot.Scuze de deranj

| doctorandus a răspuns (pentru ΚαςςιαnFilellinιkoς):

Ce etimologie de doi bani. phrēn inseamna minte, nu creier! E o deosebire intre minte si creier. Citat de pe Wikipedia (la nivelul contribuitorilor careia dumneata nu te ridici de nicio culoare):

Cuvântul schizofrenie — care se traduce drept „scindare a minții" și provine din rădăcinile grecești schizein (σχίζειν, „a scinda") și phrēn, phren- (φρήν, φρεν-, „minte") — a fost inventat de Eugen Bleuler în anul 1908 și era menit să descrie separarea funcțiilor între personalitate, gândire și percepție.

Scuza cu pe Wikipedia poate scrie oricine e patetica. N-ai citit dumneata in toata viata ta atatea articole cu peer-review cate sunt citate in articolul mentionat.

Eu creier pane am mancat, dar minte pane n-am mancat niciodata.

| Pitzipoanca a răspuns (pentru ΚαςςιαnFilellinιkoς):

Schizofrenia e o afectiune. Daca un apropiat al tau ar avea cancer, l-ai duce la preoti si i-ai interzice tratamentul pentru ca e posedat? Dar un cardiac? Poate un tbc-ist?

| Pitzipoanca a răspuns:

Nu vreau sa fiu naspa, dar cu asemenea parinti, mai bine moarta. Nimeni nu i-a obligat sa puna botul la ce spun preotii.

| andrey663 a răspuns (pentru DyNo):

Apropo,voi credeti ca preotii inseala oameni? Ca sa devii preot trebuie sa fi credincios.Voi cum credeti ca a ajuns ala preot.Am mai auzit pe la oameni ca preotii cer bani si etc etc.Dar de fapt voi ii dati bani la preot. Apoi vine altu si ii d amai mult ca sa fie el mai smecher si tot asa.Nu invinuiti oameni care nu au treaba.Si normal ca preotul spune ca e posedata si medici spun altceva.De ex, oamenii de stiinta spun o teorie cu ca pamantul a aparut dintr-o roca.Preotii spun ca l-a facut Dumnezeu.Aceste doua parti mereu se ciondanesc in ele.

Spre ca te-am ajutat.tongue

| doctorandus a răspuns (pentru andrey663):

La anumite chestiuni (existenta lui Dumnezeu, daca Dumnezeu e Treime, etc.) stiinta nu are acces si nici nu si-a propus sa raspunda. Insa in medicina e deja clar ca bolile psihice apar din cauze fiziologice, chimice, infectii, etc. si ca nu sunt provocate de demoni. Ca asa ma fac si eu vindecator prin rugaciune, dati banu-ncoa, va vindecati la Sfantu' Asteapta sau cand o voi Dumnezeu!

| UnicornulVesel a răspuns (pentru ΚαςςιαnFilellinιkoς):

Era verisoaralui/ ei dar imi place rapunsul tau.Mi se pare inteligent. happy

| Mădă0611 a răspuns:

1. Eu nu consider sinuciderea ca fiind pacat, e pacat ca nu ai dreptul sa pleci cand vrei si dupa ce te "salveaza" te mai numesc si bolnav psihic, nebun, cand tu de nebuni vrei sa fugi oh go on
2. Religia e cea mai mare tampenie, daca nu te supui (robul lui x), ajungi sa ai probleme cu capul, la propriu, de la mustrari de constiinta ca nu urmezi cuvantul cuiva care ti-a fost bagat in cap.
3. Posedarea nu exista, e rezultatul mustrarii de constiinta de care ziceam mai sus.

| Mâncărici a răspuns:

Nu ai specificat de ce religie a apartinut biserica la care verisoara ta a fost lasata, preotii au avut propriu rationalism si au insistat sa o lase pe fata la biseric pe baza ca este posedata! Probabil familia este acum distrusa si nu mai poate avea incredere in Biserica si Dumnezeu, eu avand la cunostinta cazuri de deces a copiilor nevinovati! Incurazeazati familia sa aiba incontinuare in Dumnezeu si in Biserica, in caz contrar pot aparea mai multe incidente!