| gerila a întrebat:

Verisoara mea s-a sinucis!. De 2 ani a fost diagnosticata cu schizofrenie, a stat in spital, si a avut de urmat un tratament. Parintii ei au dus-o la biserica, si acolo preotii le-a zis sa nu ia medicamentele ca ea e sanatoasa, doar ca e posedata. A lasat-o acolo la biserica vreo cateva zile ....cand a ajuns acasa s-a aruncat de la etaju 4. si nu mai este! Desi mama mea ii zicea lui maica-sa sa-i dea pastilele, si doctorii la fel i-a zis, ca schizofrenia poate fi ameliorata, si bolnavul poate sa para ca un om sanatos ..ai ei au refuzat, a crezut in preoti. Acum e in mormant! Stiind ca a fost bolnava psihica, si nu e vina ei ca s-a sinucis, preotul a inmormantat-o ca un sinucigas... e normal asa? pana cand preotii astia o sa pacaleasca lumea asta grea incercata?

84 răspunsuri:
| ProjectJackpot a răspuns:

Ce instigare de 2 lei impotriva Bisericii. Esti un penibil.
Ma intreb ce maimute lobotizate te iau in serios.

| ozzy97 a răspuns:

Nu este corect ca au inmormantat-o asa, deoarece indiferent daca era bolnava sau posedata, tot a actionat fara discernamant.Totusi,cred ca ar fi putut fi posedata, insa daca ar fi fost asa, preotii trebuiau sa o ajute in timp util.

| ℑℛỉyღღ a răspuns:

Nu nu e normal delokk!

| SaveTheNature a răspuns:

Eu nu cred in povestea asta. E prea ~"cusuta"
Si sa presupunem ca prin absurd verisoara ta a ajuns la ajuns la "preoti" -deci la mai multi odata, care au declarato "posedata" ca in rastimpuri.
In prezent preotii nu fac asta, e contrar invataturilor cretine.
Au lasat-o la biserica cateva zile? si apoi cand a ajuns acasa s-a sinucis?
ce regie...
Acum sa concluzionez:
Nu cred ca e adevarat ce spui.
Insa dadaca e adevarat ce spui, acesta ar fi un caz absurd, izolat, iesit din comun, condamnabil.
Insa -repet.Nu cred ca e adevarat.

| OneGentleman a răspuns:

Pe deoparte este normal, dupa cartile bisericesti oricine face un gest sinucigas ramane un mare pacat pe umerii lui/ei nu conteaza ca a fost drogat.ametit si asa mai departe, tot cu spatele va sta la cel/cea care este in siciu...

| ozzy97 a răspuns:

Sunt de acord ca preotii ortodocsi sunt din ce in ce mai materialisti si pacatosi, insa cred ca exista oameni posedati.In orice caz, verisoara ta merita o inmormantare adevarata.In incheiere va amintesc cuvintele lui Mark Twainbig grinaca noi credem in Dumnezeu si viata de apoi nu exista, nu avem nimic de pierdut, insa daca nu credem in El si viata de apoi exista, avem totul de pierdut."

| Iulian03 a răspuns:

Pai cati ani avea versioara ta?

| NuDauNiciunNume a răspuns:

Daca era schizofrenică nu are legătură deloc cu MEDICAMENTELE! Mătuşa mea a locuit în America şi ea mi-a zis că acolo unde lucra ea la spital, nu primeau persoane de genul ăstawinking Pentru că dacă era posedată cu ce să te ajute medicamentele? Îţi pot ele face emoţiile şi stările pe care le simţi să fie schimbate? Nu straight face Oricum preotul a greşit că a înmormântat-o aşa, nu ea a făcut asta doarwinking Sper că te-am ajutat cu ceva puppy dog eyes big grin

| Paulla a răspuns (pentru ΚαςςιαnFilellinιkoς):

Mai bine nu spuneai că ai studiat psihiatrie(deşi sunt sigură că n-ai făcut-o), că mai tare te faci de râs.

| DDCC a răspuns (pentru Mădă0611):

Doar din curiozitate, tu crezi în ceva?

NOname
| NOname a răspuns:

Nu e normal. În general, în religie normalitatea e tare ciudată...

| Mădă0611 a răspuns (pentru DDCC):

"I dont' want to believe, I want to know." happy Si ce stiu, e ca nu exista suflet, de aici lucrurile sunt usor de inteles.

| DDCC a răspuns (pentru Mădă0611):

Da, foarte ușor pentru tine de înțeles. Acum mă gândesc la chestia aia cu -Crede și nu cerceta-. În trecut așa se făcea, lumea avea mai multă credință însă acum deja nimeni sau aproape nimeni nu mai crede în ceva. Partea nașpa este că suntem mereu influențați de alții în a lua o hotărâre, cea de a avea credință și cea de a gândi totul, bazându-ne pe faptul că -Hey, trebuie să existe și o explicație pentru asta-. Nu există suflet, ha? Dar diavolul de ce există și atunci sau cum explici o mulțime de chestii paranormale sau spre exemplu putem analiza voodoo? Sunt o grămadă, fiecare trebuie să creadă în ceva anume chiar dacă nu e vorba de vreo religie. Stă în caracterul nostru, al omului.

| Mădă0611 a răspuns (pentru DDCC):

Exact! Daca nu exista suflet, nu exista diavol, deci nici dumnezeu. Voodoo, vrajile, farmecele si vrajelile astea paranormale sunt doar sugestie --> autosugestie. Poti sa imi faci toate voodoo-urile din lume, daca eu nu cred in asa ceva, poate nici nu stiu ce inseamna, nu patesc nimic, dar daca cred si aflu ca imi faci, autosugestia o sa ma doboare, o sa patesc ceva rau, nu neaparat ce vrei tu, ca poate smulgi capul papusii, de exemplu, si n-are cum sa imi "sara" capul. Ai prins ideea?

| DDCC a răspuns (pentru Mădă0611):

Da, în legătură cu voodoo. Cu restul ori sunt confuz ori nu vreau să accept.

| Mădă0611 a răspuns (pentru DDCC):

"Before you say something is out of this world, first make sure that it is not in this world." :>
Mai ai de lucrat. Poti sa incepi cu asta http://www.fishink.us/......-600px.jpg si sa vezi cum functioneaza (vezi metabolismul).

| DDCC a răspuns (pentru Mădă0611):

Ai văzut Stardust - Pulbere de stele (2007)? Well, la partea cu stardust, oamenii de știință nu pot ști chiar totul. De câte ori ne-a înșelat știința, oare mai merită să o credem? Besides, I still don't wanna accept this.

| Mădă0611 a răspuns (pentru DDCC):

E metaforic spus.
:)) Tu stii cum au aparut elementele chimice? Stii cum se formeaza? Si unde? In stele :> Stii din ce e format corpul uman? Ca nu accepti tu, e treaba ta.
Am vazut filmul. Stelele nu cad pe Pamant 8-| http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cc/Star-sizes.jpg

| DDCC a răspuns (pentru Mădă0611):

Da, asta e cert. Păi eu nu accept ce nu e real, maybe should I. Thanks for the information.

| Mădă0611 a răspuns (pentru DDCC):

Daca nu cauti, o sa consideri real ce auzi de la altii/ce cred altii ca e, si "credinta inseamna sa nu vrei sa stii ce este adevarat." - Friedrich Nietzsche smug

| CeaCuMasca a răspuns (pentru ΚαςςιαnFilellinιkoς):

Greșit. Din păcate, tu ești acela care vorbește în pungă. Schizofrenia, diletantule, este în cele mai multe cazuri o boală ereditară.
Un om nu poate supraviețui cu creierul secționat, așadar nu știu ce încerci să demonstrezi. E ridicol să pretinzi că un om nu se poate naște cu creierul secționat, dar i se poate secționa pe parcurs (îți vine să crezi că unii chiar spun asta?!). Termenul de rupere este unul metaforic, tată.
Cât despre raționamentul tău putred... Iartă-mă, dar nu era nevoie să ne spui cât de bolnav ai fost, se vede cu ochiul liber.

Răspuns utilizator avertizat