| Denly a întrebat:

Vi se pare corect botezul crestin ortodox? Ma refer ca esti botezat fara acceptul tau de mic, mi se pare incalcarea dreptului omului de a alege liber ce religie vrea sa urmeze.
Cred ca undeva la 18/20 ani ar fi corect sa se faca botezul. Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Păi este corect, pentru ortodocși. Ei au dreptul sã primeascã ceea ce vor, așa cum alte culte au dreptul sã-și boteze copii la maturitate/adolescen, conform Evangheliei.
Referitor la „drepturile omului și libertate religioasã"...cam ai ceva dreptate (deși ai intenționat sã provoci dispute de tip RadicalismReligios).
Teoretic, are dreptul oricine sã-și aleagã de bunã voie religia, cultul sau denominația, cã doar nu trãim într-un stat Teocratic. Practic însã...intoleranța și discriminarea religioasã persistã de foarte mult timp în ortodocsie și catolicism.

75 răspunsuri:
| pacatosulBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum sa ajunga in rai datorita celui care l-a omorat? Adica ala care a vrut sa-i faca atata rau, il trimite in rai? Cain, care l-a omorat pe Abel, de fapt a vrut sa-l trimita in rai? Fractura ta logica este evidenta!
Numai Dumnezeu este Mantuitorul si numai El hotareste cine merge in rai sau in iad. Botezul iarta pacatele, asa cum spune si in Crez: "Marturisesc un botez spre iertarea pacatelor".
Tu, Irino, vrei sa inveti ceva pe-aci, sau doar faci propaganda si agitatie anti-crestina?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Abel nu era botezat si cred ca nici nu era copil atunci cand a murit. Deci, nu este ceva similar.

Tocmai, daca botezul iarta pacatele, un copil botezat care moare are sanse incomparabil mai bune sa ajunga in rai decat daca ar fi trait in continuare si ar fi murit la maturitate sau la batranete. Daca acel copil este omorat de mic, el nu apuca sa faca pacate inainte sa moara.

"Numai Dumnezeu este Mantuitorul si numai El hotareste cine merge in rai sau in iad."
Intr-adevar, doar Dumnezeu hotaraste cine ajunge in rai sau in iad. Dar, nu ti se pare ca un copil mic care a fost botezat ar avea sanse mult mai bune sa ajunga in rai decat daca ar fi murit mai tarziu in viata? Chiar daca nu putem stii sigur 100% ca acel copil va ajunge in rai. Sansele lui sunt incomparabil mai bune decat daca ar fi murit mai tarziu in viata. Ce pacate poate avea un copil mic, poate chiar bebelus?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Faptul in sine de a fi omorat de cineva, fara voia ta, nu este un pacat. Deci, acel copil nu poate fi judecat pentru faptul ca a murit, indiferent care erau gandurile sau intentiile celui care l-a omorat. Putea fi omorat intr-un accident, putea fi omorat din cruzime, putea fi omorat pentru a fi ajutat sa ajunga in rai. Indiferent de intentiile celui care l-a omorat pe acel copil, constient sau nu, el a ajutat sufletul copilului sa-si mareasca incomparabil sansele de a ajunge in rai. Mai ales in cazul in care acel copil era mic, poate chiar bebelus.
Bineinteles asta cu exceptia cazului in care copilul a cerut sa fie omorat. Atunci, in mod clar, copilul a comis un pacat. Ar fi vorba de o cu totul alta situatie.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu crezi ca cine omoara un copil ii face de fapt un serviciu ca-i "mareste considerabil sansele de a ajunge in rai", asa cum delirezi tu? Un criminal care ucide un copil, ca-i botezat sau nu, vrea sa-l desfiinteze, nu sa-i aduca vreun beneficiu, nu sa-l mantuiasca!
Bai, ce troli anticrestini nedusi pe la medic pe saitul asta!
Mai era un halucinogen anticrestin pe-aici obsedat de purici si paduchi...
"Ce pacate poate avea un copil mic, poate chiar bebelus?"
Toti ne nastem cu pacatul stramosesc. N-ai citit Psalmul 50? "Ca iata intru faradalegi m-am zamislit si in pacate m-a nascut maica mea" Psalmi 50, 6

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

"Toti ne nastem cu pacatul stramosesc."
Da, dar dupa ce este botezat, copilul nu mai poarta cu el pacatul stramosesc. Asta este scopul botezului. Tocmai de-aia am precizat ca ma refer la un copil care a fost botezat, nu la unul nebotezat.

Nu incercam sa spun ca un criminal care ar ucide un copil ar avea intentia de a-l ajuta sa se mantuiasca. Cel mai probabil nu asta ar fi intentia criminalului. Cel mai probabil criminalul l-ar ucide pe copil din cu totul alte motive. Dar, indiferent de intentiile lui si indiferent daca acel criminal este constient sau nu, il ajuta pe copilul respectiv sa-si mareasca incomparabil sansele de a ajunge in rai.

| Mayhem666 a răspuns:

Poti oricand sa te "de-botezezi".
Ai dreptul la alegarea asta. Nu fara critica, dar dreptul exista.
Pentru mine personal, botezul e ceva nesemnificativ, ca si alte ritualuri religioase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

De exemplu, exista posibilitatea ca un criminal sa omoare un copil mic din cruzime si ura. Chiar si in aceasta situatie, cand intentiile criminalului sunt groaznice, daca se nimereste ca acel copil sa fi fost botezat anterior sa fie omorat, criminalul, inconstient fiind, il ajuta sa ajunga in rai.
Adica, fara sa isi dea seama, acel criminal i-a facut un mare bine copilului. Chiar daca intentiile lui erau groaznice.

Daca stim ca o astfel de fapta i-ar putea face extrem de mult bine copilului, de ce nu ar putea cineva s-o comita si intentionat si cu ganduri bune fata de sufletul acelui copil?

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu faci apologia crimei, avand ideea gresita ca ar ajunge automat copilul in rai fiind botezat. Daca pe tine te-ar ucide cineva cu gandul ca fiind botezata oricum ajungi in rai, ti s-ar parea ceva pozitiv si bun?
Cum poti fi atat de nebuna incat sa crezi ca un criminal ii poate face vreun bine unui copil omorandu-l?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

"Daca pe tine te-ar ucide cineva cu gandul ca fiind botezata oricum ajungi in rai, ti s-ar parea ceva pozitiv si bun?"
Ar fi fost ceva pozitiv doar daca imi facea asta cand eram mica, chiar daca mie mi-ar fi facut rau pe moment sa fiu ucisa, ulterior, dupa ce as fi murit, mi-ar fi facut bine fapta lui. Mi-ar fi maximizat sansele sa ajung in rai.

"Tu faci apologia crimei, avand ideea gresita ca ar ajunge automat copilul in rai fiind botezat"
Poate ca nu este neaparat sigur 100%, dar tot are sanse INCOMPARABIL mai bune. Cum spuneam si mai sus "Ce pacate poate avea un copil mic care a fost botezat?". Daca cineva moare la maturitate devine mult mai incert daca ajunge in rai sau in iad.

"Cum poti fi atat de nebuna incat sa crezi ca un criminal ii poate face vreun bine unui copil omorandu-l?!"
Daca, in felul asta, ii maximizeaza sansele acelui copil sa ajunga in rai atunci cum poti spune ca nu i-a facut un bine copilului omorandu-l?

| Denly explică (pentru anonim_4396):

Nu cred ca i-ar face un bine copilului pentru ca ar putea trai 100 de ani cu aventuri si bucurii apoi ar merge in rai linistit. Nu inteleg, viata asta chiar nu conteaza de loc? Crestin sau de alta religie te poti bucura de viata si poti ajunge in rai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Denly):

Daca cineva trece de perioada copilariei devine extrem de incert daca va ajunge in rai sau in iad. Daca cineva moare cat inca este copil are sanse maxime sa ajunga in rai. Asta presupunand ca acel copil este mic si a fost si botezat inainte sa moara.
Cel mai important lucru este ca sufletul omului sa se mantuiasca. Lucrul asta este incomparabil mai important decat viata pe care ar fi avut-o pe pamant. Acea viata l-ar fi putut conduce spre pierzanie.

| Denly explică (pentru anonim_4396):

Hai sa zicem, din cele scrise in biblie viata de dincolo e mai importanta ca asta de aici asa ca ai dreptate. De asta religia este o nebunie din unele puncte de vedere, unul explicat acum de tine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Dacă copilul moare nebotezat nu va putea ajunge în Rai.
Unde scrie asta? Dar 1 miliard jumate de chinezi unde ajung? De unde se vede că susții o aiureală.

| MEugen a răspuns:

Omul are datoria sa-i urmeze lui Dumnezeu.
Cine nu urmeaza Lui atunci urmeaza, chiar si fara sa vrea lui satana.
Faptul ca multi traiesc in intuneric si ne ademenesc in intunericul lor nu va ramane nepedepsit.
Nu va alegeti religii ci alegeti-L pe Dumnezeu, unic si viu.
https://ciornablog.files.wordpress.com/......e-boca.pdf

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În Biblie scrie "cine va crede și se va boteza va fi mântuit", nu "cine se va boteza și va crede va fi mântuit". Deci, prima oara trebuie sa credem, după decidem dacă vrem sa ne botezam sau nu, nu trebuie sa aleagă un părinte pentru noi. Și un bebeluș cum poate crede? Cum poate el sa mărturisească ca vrea sa facă un legământ cu Dumnezeu când nici nu știe pe ce planeta trăiește?