| soimos a întrebat:

Vi se pare normala atitudinea unor tineri "crestini" traitori in era informaticii, sa fie orientati cu fata catre o religie periculoasa, si cu fundu catre stiinta bazata pe cunoastere rationala ?

Oare nu este religia un mare pericol pentru. societatea romaneasca, pentru ca orientand tinerii cu fundul catre Stiinta, ii abat de pe calea corecta a cunoasterii rationale, chiar in vremurile in care ar trebui sa fie foarte bine pregatiti pentru viata si competia cu alte tari,?

Gasiti pozitiv faptul ca tinerii sa fie prostiti inca din scoli prin religie ?

9 răspunsuri:
| NoChanceForUs a răspuns:

Eu aș propune religia ca materie de BAC și rostirea unui jurământ de credință veșnică la înscrierea la grădiniță.
Poți gândi și tu ce ai întrebat aici, deci dacă e să facem conversație atunci pot răspunde:
Nu-mi plac întrebările formulate cu „vi se pare normal să?"

| soimos explică (pentru NoChanceForUs):

Mda, asta inseamna ca nu iti ajunge faptul ca esti membru al ultimei si celei mai retrograde societati din UE, ci vrei sa avansezi sa fi primul (de la coada) pe plan mondial!

Indiferent de ce iti place tie sau nu, in societate avansata a occidentului "retrograd", tinerilor nu li se mai baga cu forta religia in cap, pentru ca pretentiile societatii de la tineri s-a schimbat, si nu li se mai pretinde sa CREADA, ci sa STIE!
Pentru ca prin credinta a proasta bazata pe irationalitate nu poate veni progresul, si nici capacitatea de a fi competitiv si performant intr-o lume ca cea in care traim, care bazata total pe performanta si competitivitate!
Capisci?

| NoChanceForUs a răspuns (pentru soimos):

Nu-mi spui nimic din ce nu știu deja.Ce ar trebui să știi tu este că nu poți îndrepta un copac strâmb.Lumea e deja educată așa. Vrei să ai societate educată, educă-i din naștere, nu de la 20-30 de ani,când sinapsele lor nu mai acceptă schimbări.
Renunță la altruismul ipocrit și trăiește-ți viața cum vrei,educă-ți copiii,dar nu-i educa pe ai altora.În definitoriu,viața e proprie, nu te mai băga în planurile altcuiva.
Vrei să faci ceva bun, intră în minister și convinge alți 200 de parlamentari să voteze legi utile societății, nu să întrebi pe tup dacă e normal sau nu.

| soimos explică (pentru NoChanceForUs):

Vad ca le incurci si faci ghiveci!
Ar trebui sa cunosti ca proptele pentru crestere dreapta si indreptare nu se pun decat copacilor tineri!
Cum ar fi sa le pretinzi si preotilor sa nu-ti "educe" copii, pentru ca prin minciuni, sarlatanie si SANTAJ-ul cu fiinta supranaturala, nici vorba nu poate fi de o educatie corecta!
In plus de asta ar trebui sa intelegem ca traim intr-o lume in continua schimbare, si ca atare noi trebuie sa ne adaptam schimbarilor, ceea ce presupune sa acceptam principiul "L.L.L." (Long Life Learning).
In parlamentul din Ro, nu intra decat gunoaiele si hotii, oamenii normali si cinstiti nu sunt acceptati si nici nu au ce cauta in banda lui Ali-Baba si cei 4000 de hoti!
Asa ca puneti tu mai intai prioritatile in ordinea lor logica si rationala si nu te mai autoblama dind "sfaturi" strambe, pentru ca singurul rezultat pe calea pe care o indici tu, este exact cel din nickul pe care ti l-ai luat!

| NoChanceForUs a răspuns (pentru soimos):

Ok,te las să citești printre rânduri și să conversezi cu frustrarea ta.
(Ori ai citit ce am zis gândindu-te la mâncare, ori n-ai citit deloc.Sau există și a 3-a variantă:ești bătut în cap)

| soimos explică (pentru NoChanceForUs):

In mod sigur ca asa pare, atunci cand nu te duce mintea sa intelegi ceea ce citesti!

| doctorandus a răspuns:

Crestinismul corect inteles nu este contra stiintei.

| soimos explică (pentru doctorandus):

Ceeeee?
Crestinismul a fost inca de la inceputuri cel mai mare dusman al stiintei!
Chiar Biblia sustine acest fapt vezi: 1 Timotei 6.20

| doctorandus a răspuns (pentru soimos):

Crestinismul este dupa cum crede si il aplica fiecare crestin. Exista o puzderie de culte care fac parte din crestinism, unele dintre ele au teologii rudimentare, altele, dimpotriva, considera ca stiinta nu face decat sa descopere planul dupa care a fost creata lumea de Dumnezeu. Pentru ele, orice descoperire stiintifica sporeste cunoasterea pe care oamenii o au asupra creatiei. Iar cum Dumnezeu nu se poate contrazice prin ceea ce a creat, atunci cand apare o discordanta intre Biblie si faptele stiintifice inseamna ca interpretarea data Bibliei in acea problema este eronata.