| Inferno a întrebat:

Viata asa cum o stim se va sfarsi ,datorita unui virus extrem de periculos , un virus ce a infectat mare parte din populatie si face victime noi in fiecare zi. Acest virus este prostia si din pacate nu exista tratament singura solutie fiind eutanasierea.
Tu cum te pazesti de el?

Răspuns Câştigător
| alabalaportocala2011 a răspuns:

Acest virus este prostia si din pacate nu exista tratament singura solutie fiind eutanasierea.==câhh!

Anterior nu postai asemenea prostii!

21 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Eu nu sufera de nebunie, eu se bucura de ea in fiecare moment!

| Dumnezău a răspuns:

Ba exista tratament,fiule.Dar trebuie sa te tii serios de bolnav,ca el sa-si ia "tratamentul" fiecare zi, nu sa chiuleasca, si sa fie atacat din nou de virus.Ma pazesc de prostie,combatand-o in fiecare zi,fiind,cel putin, in mentaliatea mea, fix antonimul.Si,ca o mica paranteza,lumea nu se va sfarsi din cauza prostiei,ci din cauza a altceva,facem parte dintr-o specie proasta,dar refuz sa cred, si banuiesc ca nu suntem chiar asa de prosti, ca specie.Plus ca mult mai grav este "virusul" superficialitatii si al complacerii,ca alea n-au leac, si fac mai multe victime, sunt un fel de tulpini al dracu de patologice.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Cu cine ne-ai comparat de ai ajuns la concluzia ca suntem "o specie proasta"?, desi in continuare ne mai dai o seansa.

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am comparat rasa umana cu nicio alta.Doar daca ai fi ipocrit,ai tinde sa spui ca oamenii nu sunt,in general,prosti,pentru ca de fapt,sunt prosti de bubuie o multime de reprezentati ai speciei,dar exista o speranta de salvare pentru fiecare,destul de decenta,daca te tii de om,si chiar vrei sa il faci sa abandoneze virusul despre care vorbea si Inferno,si una extrem de mica,chiar utopica de salvare a rasei,in general, sa-i faci sa abandoneze ipocrizia, superficialismul si complacerea.Si,daca ajungi sa compari comportamentul si instinctele oamenilor cu cele ale multor animale,vei ajunge sa-ti dai seama ca de fapt,noi suntem specia inferioara, ce s-a avantajat doar prin faptul ca s-a inmultit necontrolat, exact ca un virus.Omenirea chiar este un virus, are toate proprietatile pentru a fi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Regret ca trebuie sa-ti reamintesc propriile afirmatii.La data de 15 martie, ora 18.07, ai afirmat:". facem parte dintr-o specie proasta.", deci intrebarea mea are sens.Nu poti face o afirmatie,calitativa in cazul de fata,daca nu te referi la ceva (mai bun,mai rau,sau standard). Revii cu afirmatii de genul ".in general,oamenii sunt prosti de bubuie",dar sunt convins ca nu-mi poti detalia ce presupune prostia,in ce context poate fi evidentiata, ce o deosebeste de nestiinta, etc.Am mai spus-o pe acest sait:folosim din automatism cuvinte sau expresii curente, fara a analiza in prealabil daca ele se potrivesc sau nu in contextul respectiv.In general, orice afirmatii pe care le facem, denota cunoastere numai in masura in care le putem sustine logic.

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine a zis ca intrebarea ta nu are sens? Putem insa face o afirmatie,referindu-ne la societate,in general, si la anumiti indivizi, in particular.Prostia se diferentiaza intr-un cadru avantajos fata de nestiinta, pentru ca a doua este rezultatul unor lucruri pe care nu le stii, la niste niveluri mai superioare.Toti avem nestiinta in noi,stiinta este cunoastere,iar,prin implicatie, nestiinta este lipsa cunostintei, ce se poate vindeca la toata lumea.Insa prostia,se defineste printr-un anumit caracter,printr-o inadaptare la niste legi morale de bun-simt, prin sfidarea a ce este logic, intr-o anumita situatie.Prostia se evidentiaza intr-un context simplu,intr-o problema simpla,si incepe sa duhneasca,atunci cand se vede incapacitatea, uneori mascata a individului, de a gestiona acea situatie.Cauta niste persoane,pentru a vedea niste etaloane de prostie: Shawn Kemp,Kim Kardashian,Nicole Polizii(Snooki),sau daca vrei ceva mai putin exotic,iesi putin pe strada,plimba-te vreo doua-trei ore,si poti vedea destui indivizi ce dau dovada de prostie,fie prin sfirare a moralei, sau a unor alte "legi" nescrise, fie prin incapacitatea de a se adapta.Eu cred ca expresia mea folosita fata de majoritatea oamenilor este corecta, si in acelasi timp, axiomatica.Prostia este in jurul nostru mereu, o vedem peste tot, mi se pare ca e imposibil sa nu o poti evidentia intr-un interval care sa o defineasca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Pai,tocmai asta iti reprosez, ca te referi la societate in general, fara sa-ti motivezi afirmatia.Dece insa prostia "se diferentiaza intr-un cadru mai AVANTAJOS",zau ca nu inteleg,dar in fine,s-o lasam asa.Mi-ai confirmat insa afirmatia anterioara ca abilitatea ta in folosirea acestui cuvant intr-un anumit context,este "sublima dar lipseste cu desavarsire". Gandeste-te macar ce vre sa spuna zicala:"Decat ultimul la oras, mai bine primul in sat".Sa nu crezi ca am facut vreo aluzie la tine, ci la relativitatea aprecierii fuctie de context.

| sabin89 a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa blamam atata "prostia". Pentru ca din asta transpare ideea ca "toti ceilalti sunt prosti, iar eu sunt destept". Ceea ce nu cred ca e adevarat.

| Inferno explică (pentru sabin89):

Sunt multe tipuri de prostie. Exista primul grad de prostie pe care o avem cu totii, dar nu ne afecteaza prea tare. Al 2-lea grad care poate fi tratat. Si al3-lea care nu are absolut nici-un leac.

| atoatestiitoarea a răspuns:

Einstein:
Două lucruri sunt infinite: universul și prostia omenească, și încă nu sunt sigur de primul.

| LotusRadioactiv a răspuns:

Prostia este in genere o relaxare a creierului. Eu zic ca virusul principal este lenea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LotusRadioactiv):

Ce bine ar fi sa ai dreptate! Toti am fi devenit destepti de prosti ce eram, iar metodele de relaxare ale creierului, care costa destul de mult(timp si bani) i-ar avantaja pe prosti.Si iti spun un secret(daca esti mascul):la femei este nevoie de relaxarea creierului, pentru a se transmite cat mai bine mesajul la organele genitale.

| LotusRadioactiv a răspuns (pentru anonim_4396):

Ciudat, eu stiam ca ultima informatie este legata de barbati. Se pare ca taberele "adverse" au aceleasi arme. Insa, daca ar fi sa imi dau cu parerea, acuratetea gandirii femeilor (care le determina comportamentul sau interpretarea fenomenelor din jur) este influentata de organele genitale (de aceea se naste si vorba: "e nef."), iar actiunile barbatilor se bazeaza uneori pe impulsurile acestora (de aici si denumirea de"cel de-al doilea cap").

| anonim_4396 a răspuns (pentru LotusRadioactiv):

Ultima informatie nu am scos-o din proprie experienta (desi as fi preferat), ci dn studiul unor cercetatori olandezi de la Univ. din Groningen.Tot ei spun ca la barbati trebuie stimulat organul genital pentru. transmiterea informatiei la creier. Daca ei au gresit, am gresit si eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te rog explica-te, ce intelegi tu prin prostie, dar nu definiri echivoce.

| seby4music a răspuns:

Eu i-am promis un loc in mine ascuns si caldut si ma lasa in pace...

| Inferno explică (pentru seby4music):

Nu pot avea loc relatii de simbioza cu acest virus, imi pare rau.

| seby4music a răspuns (pentru Inferno):

Eeeeee...ca stii tu tongue

| MasterT11 a răspuns:

Singurul antidot:cartea.Ea este ca un antivirus pentru prostie

| Inferno explică (pentru MasterT11):

Nu poti sa obligi pe cineva sa invete carte.

| Inferno explică (pentru MasterT11):

Ignora ultimul mesaj.