| AvalohAlyn a întrebat:

Viata este suferinta? Cine spunea asa? Buddha?

7 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Parca buda era "specialist" in carnea de porc de care a si murit, nu?

| gabicoo a răspuns:

Da.
Siddhartha Gautama cunoscut ca Buddha

| SG1995 a răspuns:

Da si nu, doctrina buddhista e complexa. Dar nu e diferita ceea crestina, ideeile de ansamblu sunt similare:
Radacina tuturor lucrurilor este pofta/dorinta, iar scopul tsu e sa te scapi de ea.

| Steregoi a răspuns:

Doar viata nu este suferinta ci din contra este ceva bun si un motiv de bucurie, de fericire si este un dar de la Dumnezeu. Insa evenimentele care insotesc viata pot fi rele sau bune. Moartea e mereu ceva rau. Moartea este opusul vietii. Viata este opusul mortii. Moartea a doua inseamna non-existenta datorata unei distrugeri complete.

| AvalohAlyn explică (pentru Steregoi):

Dupa moarte nu e viata de apou? Adica viata vesnica de care vorbeste Iisus? De ce crezi ca moartea e non-exustenta daca Iisus vorbeste de viata vesnica si Imparatia cerurilor sau rai/iad?

| Steregoi a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Scuze. Am rectificat raspunsul anterior cu "moartea a doua". Omul care sufera doar moartea simpla sau adamica este scris in cartea vietii desi nu traieste nicaieri cat timp este mort dar traieste in mod figurativ in memoria lui Dumnezeu care este cartea vietii. Cat timp cineva sufera moartea adamica, dpdv al lui Dumnezeu, doarme sau traieste la modul figurativ. Apocalipsa 20:13:"moartea şi iadul au dat pe morţii lor, şi judecaţi au fost, fiecare după faptele sale." Aici se poate citi clar ca moartea ( simpla sau adamica ) si iadul ( cimitirele ) au morti si nu vii. Dupa ce oamenii vor iesi din starea de moarte ( adamica sau simpla ) si vor iesi din iad ( se vor scula din pamant sau din cimitire ), pe suprafata pamantului, nu vor fi judecati imediat ci li se va da ocazia sa ia pozitie de partea lui Dumnezeu si abia apoi vor fi judecati. Cei care vor lua pozitie de partea lui Dumnezeu vor ramane scrisi in cartea vietii iar cine nu va lua pozitie de partea lui Dumnezeu va fi sters din cartea vietii si va trece in moartea a doua adica in starea de non-existenta adica va muri dublu sau de doua ori sau va muri a doua oara. Chiar si acum majoritatea oamenilor care sunt rai si nu se caiesc, si nu se indreapta catre Dumnezeu, sufera o moarte dubla in mod direct fara sa treaca prin moartea simpla sau adamica. Apocalipsa 21:8. Cand omul sufera moartea e ca si cum si-a platit pretul pentru pacatele sale si nu mai are de ce sa fie judecat in continuare. Cei care vor fi readusi la viata vor avea timp la dispozitie sa faca fapte bune sau rele si abia apoi la sfarsitul miei sau "miilor" de ani vor fi judecati. Cei care vor trece cu bine acea judecata vor ramane scrisi in cartea vietii si vor putea trai vesnic pe acest pamant cu conditia sa nu pacatuiasca pentru ca dupa trecerea in vesnicie si dupa ce Hristos va preda tatalui sau domnia valoarea jertfei lui Hristos isi va incheia scopul si pentru cine va pacatui dupa aceea dupa ce se va trece in vesnicie nu va mai exista nici o jertfa de rascumparare si nici un mijlocitor intre el si Dumnezeu si acestea pentru ca Hristos isi va fi incheiat cu succes atributiile de mare preot. Dupa ce Hristos va preda domnia lui Dumnezeu tatal, Hristos nu va mai fi preot. Abia dupa ce vor trece cu bine de judecata de la sfarsitul "miilor de ani" oamenii vor primi coroana vietii iar pana atunci vor fi considerati la modul figurativ "morti" ( pentru ca oamenii vor mai avea stigmatul pacatului adamic care va mai plana, la modul figurativ, asupra lor ) asa cum este scris la Apocalipsa 20:5a:"Iar ceilalţi morţi nu înviază până ce nu se vor sfârşi miile de ani." Cand ii va invia Dumnezeu, oamenii vor fi inviati cu stigmatul pacatului adamic in ei si asupra lor la fel cum au murit desi vor incepe sa intinereasca daca au murit batrani. Cei care sunt inviati primii sunt cei 144000 si ei vor primi, imediat dupa ce sunt inviati la viata cereasca, coroana vietii si nemurirea si moartea a doua nu are putere asupra lor asa cum este scris la Apocalipsa 20:6:"Fericit şi sfânt este cel ce are parte de învierea cea dintâi. Peste aceştia moartea cea de a doua nu are putere, ci vor fi preoţi ai lui Dumnezeu şi ai lui Hristos şi vor împărăţi cu El mii de ani." Dupa ce se vor sfarsi "miile de ani" sau mia de ani cei 144000 nu vor mai imparati cu Hristos pentru ca Hristos va preda imparatia lui Dumnezeu tatal si Hristos insusi impreuna cu cei 144000 se vor supune lui Dumnezeu tatal asa cum este scris la 1 Corinteni 15:22-28:"Căci, precum în Adam toţi mor, aşa şi în Hristos toţi vor învia.
23. Dar fiecare în rândul cetei sale: Hristos începătură, apoi cei ai lui Hristos, la venirea Lui,
24. După aceea, sfârşitul, când Domnul va preda împărăţia lui Dumnezeu şi Tatălui, când va desfiinţa orice domnie şi orice stăpânire şi orice putere.
25. Căci El trebuie să împărăţească până ce va pune pe toţi vrăjmaşii Săi sub picioarele Sale.
26. Vrăjmaşul cel din urmă, care va fi nimicit, este moartea.
27. "Căci toate le-a supus sub picioarele Lui". Dar când zice: "Că toate I-au fost supuse Lui" - învederat este că afară de Cel care I-a supus Lui toate.
28. Iar când toate vor fi supuse Lui, atunci şi Fiul însuşi Se va supune Celui ce I-a supus Lui toate, ca Dumnezeu să fie toate în toţi." Ultimul vrajmas care va fi nimicit va fi moartea simpla sau moartea adamica.

Răspuns utilizator avertizat