| LoveToHate a întrebat:

Viata omului e hotarata de catre destin? In momentul nasterii ni se stabilesc:felul in care vom trai,durta vietii,etc? Daca da, Dumnezu poate sa ne modifice destinul pe parcursul vietii?

Răspuns Câştigător
| Dash a răspuns:

Viata omului nu e hotarata de nimeni si de nimic. Desigur sunt multe lucruri care ne influentiaza destinul dar cea mai importanta este hotararea noastra.

| casablanca40 a răspuns (pentru Dash):

Daca hotararea noastra face parte din destinul nostru? Daca destinul in sine nu poate fi afectat de nicio decizie umana, iar ideea de schimbare a destinului face parte din natura umana? Eu cred intr-un "destin" care a luat nastere odata cu Universul. Totul a fost prezis si se scrie intr-o carte odata cu trecerea timpului. Nimeni nu isi poate stii destinul iar acesta poate fii umil sau maret. Consider ca am putea prezice viitorul, astfel afland destinul fiecaruia cu o tehnologie foarte foarte avansata deoarece exista triliare de factori care trebuie luati in calcul.

7 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Tu te referi la predestinare? Pai asta implica liberul albitru care implica o intreaga filozofie!

Pe scurt: nu suntem predestinati, avem libertate deplina dovedita fizic de incertitudinea cuantica.

| RAY a răspuns:

Destinul nil facem cu mana noastra nu este scris in stele, carti etc cu fiecare pas inaintam spre viitor, noi construim viitorul prin prezent, existenta zeiilor nu s-a dovedit deci vb de ceva care nu ea fost dovedita existenta

| cornelmarius a răspuns (pentru RAY):

Nu exista liber arbitru aici! este o mare amagire! cum poti sa alegi tu intre satana si Dumnezeu, libertatea ai avut-o in starea desavarsita inainte de a veni aicii in pacat! aici ne nastem in pacat, ce libertate sa ai? predestinarea este si dovedita biblic si logic! gandeste-te ca aici venim ca urmare a ceva ce s-a intamplat de aia uni se nasc asa de aia uni sunt doctori si tu nu poti si! pentru ca nu aici a ales ci in preexistenta!

Răspuns utilizator avertizat
| charonmario a răspuns:

Nu nu este hotarata de destin pentru ca destinulnu exista felul in care traiesti tu decizi pentru el durata vietii o da Dumnezeu Dumnezeu nu modifica destine ar fi un Dumnezeu imperfect si nu e cazul

| Petras_Ionut_1973 a răspuns:

Da Dumnezeu poate orce!