| Adolf8 a întrebat:

Salutare tuturor! Vin cu o întrebare legată de destin. ( Aș dori să răspundă doar cine cunoaște această acțiune sau se află în domeniu!) Nu de mult timp am contactat un clarvăzător (astrolog etc) am primit informațiile despre viitorul meu. O să se întâmple lucruri normale ca la fiecare om, familie, lucru, etc. Însă eu nu doresc familie, (motivele sunt stări sufletești) Dacă nu accept destinul ce se poate întâmpla? Pot să am suferințe mari pe parcursul vieții?

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu accept destinul ce se poate întâmpla? O să ai alt destin. Tipul clarvăzător nu are el în mână destinul tău. Destin înseamnă destinație. Ce alegi ca destinație. aia ai.

| SingleForOne a răspuns:

Vei avea suferinte in sensul ca te vei gandi la acele lucruri de des. Iti inconjori ideile dupa acele evenimente din viata pe care ti le-a spus. Ai fost tentat sa cazi in pacat de la inceput, de cand iti doreai sa vezi acel clarvazator, si ai cazut in pacat din acel moment cand ascultai ce-ti spunea, si de atunci vei suferi, pana cand te reintorci la Dumnezeu, si porti o relatie sincera cu el. De multe ori se intampla ca, cei care poarta o relatie sincera cu Dumnezeu, El insusi va aparea înaintea ta prin vise sau rareori va trimite un înger păzitor, desi nu vom sti niciodată de ce.

| NunuNini a răspuns:

Daca tu crezi in asa ceva, mereu vei avea stari sufletesti care sa te dea peste cap, suferinte pe care singur ti le provoci.
Cred ca cel mai indicat ar fi sa fii om normal.
Familia aduce mari satisfactii. Evident, daca iti alegi cu grija jumatatea. Apoi, ai cu cine sa te sfatuiesti, sa te ajuti. Singuratatea nu este sanatoasa.

| tudorvolcano a răspuns:

Destinul nu există, fiecare om își decide soarta sa.

Oare nu proorocise Dumnezeu prin Iona că Ninive avea să fie distrusă în 3 zile, dar ninivitenii s-au pocăit, și cetatea nu a mai fost distrusă decât după câteva sute de ani?
Aceasta este dovada clară că nu există destin, ci fiecare om, prin acțiunile sale, își croiește propriul drum, dacă au ajuns ninivitenii prin pocăință să nu mai facă să se întâmple o proorocie dumnezeiască.

Iar de astrologii aceștia demonici, deloc nu trebuie să le dăm crezare, căci sunt de la diavolul, tatăl minciunii. Doar Dumnezeu știe dinainte cele ce se vor întâmpla, dracii nu au cum să știe acestea.

| Radu84 a răspuns:

1. Ce folos ai să îți afli viitorul de la oameni care lucrează cu duhurile întunecate? Niciun folos.
2. Prietene, nu există niciun destin! Dacă nu vrei să îți faci o familie, nici destinul care nu există, nici Dumnezeu care este, nu îți impune nicio familie. Ești liber să faci ce vrei cu viața ta. Bine sau rău, iar apoi judecata lui Dumnezeu.

Destinul e o idee din lumea păgână a grecilor de acum 3 mii de ani, că acum 2 mii de ani au debandonat astfel de idei trăznite și au ales să creadă în Iisus Hristos că e Fiul lui Dumnezeu.

| cristi202 a răspuns (pentru Radu84):

1) Cit se poate de corect!
2) Se pare ca dai la o parte intreaga teologie calvinista...
happy

| Holiday a răspuns (pentru Radu84):

"...nici destinul care nu există, nici Dumnezeu care este..."

Culmea e ca daca destinul nu exista, nici spiridusul iudeo-crestin nu poate exista. Daca ar exista, orice folosire a "liberului arbitru" ar fi de fapt un pas catre un destin deja stabilit. Pentru ca, sa nu uitam, povestea crestina spune ca spiridusul e atotstiutor, deci stie dinainte unde "va ajunge" fiecare. Orice alta alegere, in afara de una "predestinata" il face pe spiridus sa nu mai fie atotstiutor, ceea ce contravine flagrant povestilor iudeo-crestine.

| BidenVasile a răspuns:

Daca si cu Parca se c c au in barca.
Destinul tau a fost sa te nasti fara creier.
Pana acum se pare ca esti in program.