| Vizitiul a întrebat:

Ca ateu, ma inghesui si eu printre crestini, si pun o intrebare normala, zic eu: cati dintre voi atunci cand va rugati la dumnezeu cereti si minte? Cer rezonabilitate!

36 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu personal cer intelepciune de la Dumnezeu printre multe altele.

| Vizitiul explică (pentru EmaS):

"Multe altele..." Te-ai obisnuit sa ceri...

| EmaS a răspuns (pentru Vizitiul):

Asa ne invata Dumnezeu, sa cerem caci El este bun si ne da. Spunea cineva ca Cerul lui Dumnezeu este plin cu daruri care sunt pregatite pentru noi, dar pe care noi nu le-am cerut niciodata!

| Vizitiul explică (pentru EmaS):

Acel cineva, cine-i? Mai bine spune ca nu stii cum il cheama! Ok, bine, cauta si spune ca nu era important de mentionat. Dumnezeu te invata sa ceri, dar nu la infinit. Daca ar fi plin de violente in cer, te-ai mai ruga intruna?

| EmaS a răspuns (pentru Vizitiul):

Recunosc ca nu mai tin minte numele lui.Dar mai putin conteaza.

| Vizitiul explică (pentru EmaS):

Cum citesc eu gandurile oamenilor. Nu pot si eu dumnezeu?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Da,sa stii ca functioneaza.Eu am cerut lucruri mari de la Dumnezeu si le-am primit!

Răspuns utilizator avertizat
| justitiarul a răspuns (pentru EmaS):

Ema ce ai cerut de la Dumnezeu? La ce "lucruri mari"te referi?

| EmaS a răspuns (pentru justitiarul):

La mai multe.Nu mai vreau discutii contradictorii.Si am primit raspuns la aproape toate, unele le mai astept inca.

| cristi202 a răspuns (pentru justitiarul):

Ema nu a vrut sa zica, dar are un sot care a avut un accident unde lucra la turnatorie, a cazut in otel topit, si Dumnezeu l-a scos de acolo. Desigur, cu urmari, medicii nu i-au mai dat sanse de viata deloc, insa Dumnezeu i-a dat Emei sotul inapoi. Eu consider asta un lucru mare. Si mai sunt si altele, si in viata ei, si in viata mea, si in viata oricarui credincios, pentru ca avem un Dumnezeu mare si viu.

| justitiarul a răspuns (pentru cristi202):

Pai e un lucru mare!

| cristi202 a răspuns:

Biblia spune ca e bine cind ne rugam sa o facem si pentru minte, pentru intelepciune, si cu asta cred ca am spus totul. Eu de f multe ori m-am rugat pentru asta, mai ales in momentele de decizie importanta in viata mea, si niciodata nu am dat gres - Dumnezeu a fost acolo sa imi dea mintea necesara pentru a gindi corect si a lua decizia cea mai buna.

| ramona30 a răspuns:

Pai daca le-ar da minte nu ar mai crede in d-zeu laughing De-aia nici nu cer si nici nu primesc.

| Vizitiul explică (pentru ramona30):

Nu mai zic nimic rolling on the floor... Eileen_7402, daca cer moarea cuiva, clar nu mi se va da! Daca bat la usa casei de toleranta, clar nu mi se va deschide! Asa-i, esti pe langa.

Răspuns utilizator avertizat
| Vizitiul explică (pentru EllaBlackEyes):

De unde anume se subintelege? Din cauza faptului ca biblia genereaza binele? Daca prima carte era una de educatie sexuala si acum vorbeam despre d-zeu, ce se intampla, eram pe langa cu interpretarile? Vezi cat de pe langa esti?

Răspuns utilizator avertizat
| Bia_8599 a răspuns:

Da, la fel cum zicea Ema, printre altele cer si minte, intelepciune, pricepere.
Iacov 1:5-8. ¨Dacă vreunuia dintre voi îi lipseşte înţelepciunea, s-o ceară de la Dumnezeu, care dă tuturor cu mână largă şi fără mustrare şi ea îi va fi dată. Dar s-o ceară cu credinţă, fără să se îndoiască deloc: pentru că cine se îndoieşte, seamănă cu valul mării, turburat şi împins de vânt încoace şi încolo. Un astfel de om să nu se aştepte să primească ceva de la Domnul, căci este un om nehotărât şi nestatornic in toate căile sale.¨
¨Cereţi, şi vi se va da; căutaţi şi veţi găsi; bateţi, şi vi se va deschide. Căci oricine cere capătă; cine caută găseşte; şi celui ce bate i se deschide. ¨(Matei 7:7)
¨Cereti si nu primiti, pentru ca cereti rau, ca voi sa risipiti in placeri." (Iacob 4, 2-3)

| RXN a răspuns:

Felicitari pentru intrebare! Ma inclin.

| WhiteWolf7 a răspuns:

Asta-i problema, ca ne-am invatat sa cerem, dar cand e vorba sa dam...dam din parti, injuram, blestemam, plecam mai departe si continuam sa cerem.

| JeSa a răspuns:

Permite-mi la intrebarea ta sa: rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor!
Imi cer scuze dar nu-s asa de credula, ilogica, in asa fel incat sa cer ''minte'' lui asa-zisul ''Dumnezeu''.
Ok. Ca sa pricepeti de ce zic asta, in primul rand: ca sa ai o minte sanatoasa, sa spun asa - asta inseamna (pe langa cu ceea ce te-a inzestrat natura, sa zicem cu un IQ ridicat sau mai putin ridicat) - sa poti da randament, investand in propria-ti persoana, si anume: facand, urmand scoli; meditand, si asa mai departe..., nicidecum sa astepti ceva, nefacand nimic, de la Dumnezeu. Singur trebuie sa lupti, sa te adaptezi la viata, urnand ceva din loc si nu asteptand sa ti se bage/toarne (in cap) cu palnia minte.

| Maariiaa a răspuns:

Dumnezeu nu îți oferă ceva doar prin rugăciune. Mă rog pentru că eu cred în Dumnezeu. Dacă ești ateu nu judeca pe nimeni. Niciodată nu veți reuși să faceți creștinii,atei. Dumnezeu este un ajutor,un spirit/ființă unică. Nu are rost să îți spun toate astea din moment ce nu crezi în absolut nimic. Având în vedere că oamenii de pe Pământ sunt de mai multe religii,iar alții nu cred în nimic,ateii,nu poți dovedi cu nimic că Dumnezeu nu există.
Poate că am sărit puțin de la subiectul întrebării, aștept votul stupid sau nefolositor, dar oricum mi-am spus părerea și asta e cel mai important. Încă un lucru de adăugat. Dumnezeu ne învață să cerem!

| Vizitiul explică (pentru Maariiaa):

La ce raspuns ai dat, nu stiu daca merita sa ma deranjez pentru a te vota cu stupid, desi-l meriti. Nu incerc sa impun nimanui ideile mele, am pus o simpla intrebare, da' tu cam ai probeme cu perceptia si asta-mi da senzatia ca te arunci aiurea in polemici. Mi-am zis si eu parerea, si nu-i nimic important in treaba asta. Daca dzo te invata sa ceri, cere multa minte, ca se aude ecoul din lipsa ego-ului.

| Maariiaa a răspuns (pentru Vizitiul):

Suferi de încrezanie. Ești prea plin de tine, dar în final mintișoara aia a ta are capacități foarte mici. Nu știam că poți să citești oamenii. Mă rog.Îmi pierd foooarte mult timp cu tine.

| Vizitiul explică (pentru Maariiaa):

Mintisoara asta a mea, cu lipsurile ei pregnante, va agaseaza la culme, va frustreaza, faceti spume la gura (sper ca doar la gura) si tot voi doriti sa iesiti deasupra. Una peste alta, hai pa.

| YoYoLicious a răspuns:

Intrebarea ta este ironica? Eu, ca ortodoxa, Ii multumesc ca m-a ajutat sa trec peste toate, Ii multumesc ca sunt sanatoasa si, Il ROG, nu Ii cer, sa aiba grija de familia mea, sa nu ni se intample ceva rau. Mintea, daca te referi la cunostinte, se dobandeste prin munca si timp. Nu iti pica din cer. Daca intrebarea e ironica si, subtil, vrei sa spui ca noi, cei care credem in Dumnezeu, nu avem minte, adica suntem prosti, eu zic sa iei legatura cu mai multi crestini si sa vezi daca au intr-adevar ceva in cap sau nu. Poate ne numim naivi sau ignoranti, dar nu prosti. Religia nu poate raspunde la multe intrebari, dar nici stiinta.

| Rafadavid a răspuns:

Nu trebuie sa te inghesui, pentru ca este loc pentru toti.
Mintea trebuie sa fie una dintre primele rugaminti. Caci cu mintea faci toate celelalte. Multi nu au "minte", insa nu pot constata aceasta pentru ca nu au "minte". Si aici incadrez inclusiv intelectuali.
Mintea este ceva aparte, e revelatie. Pentru asta trebuie sa te rogi.

| Vizitiul explică (pentru Rafadavid):

Deci, daca ai minte, il poti avea si pastra pe dumnezeu aproape. Fain raspuns.

| DSGline a răspuns:

CA si tine sunt si eu ateist si nici pana in ziua de azi nu am putut intelege cum exista oameni asa creduli de exemplu Bibilia a fost scrisa de niste Oameni iar omu ce nu face... poate ca a scris-o dupa capul lui. Iar religia a fost utila multa vreme pentru a imblanzi oameni ca daca fac rau vor ajunge in iad...si daca asa putea sa vad toti credinciosi ca in final vor vedea ca sa-u inselat si sperand la o viata dupa moarte au risipit ani eu fiind ateu folosesc fiecare clipa din viata mea pentru ca si asa este foarte scurt timpul in care putem fi impreuna happy

| thepunusher a răspuns:

Eu nu-i cer nimic.Mi se pare absurd sa crezi ca Dumnezeu asteapta sa te rogi de el ca sa-ti dea nu stiu ce.

| Vizitiul explică (pentru thepunusher):

Interesant raspuns, sa stii. Ti-o spun sincer, desi nu cred in ceea ce crezi si tu. happy

| thepunusher a răspuns:

Observ ca e plin de habotnici pe aici.Prin orice fel de implicare a lui Dumnezeu in viata oamenilor, acesta incalca principiul liberului arbitru.Cred ca singurul lucru rezonabil pe care il poti cere lui Dumnezeu este mantuirea.Restul sunt mai mult sau mai putin cereri egoiste.Sunt mai multe nuante aici, dar nu stau stau sa-mi bat capu'.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pierdere de timp categoria asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu minte, ci intelepciune pentru a iesi cu bine din anumite probleme ale vietii.toti stim sa ne rezilvam problemele dar nu in modul crestinesc, sau potrivit moralei crestine.genul ala de intelepciune il cer domnului pentru ca facand binele, sa nu fac rau fara voia mea altuia sau sa duc in ratacire pe altii, cu gandul, cu vorba sau cu fapta.la fel ca solomon dealtfel, care a cerut doar intelepciune pentru a putea conduce poporul ales.