| Ideea a întrebat:

Voi credeti ca e bine sa fii crestin-ortodox?
Argumentati.
De ce va place ca sunteti crestini-ortodocsi?

12 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Voi credeti ca e bine sa fii crestin-ortodox? Argumentati.
De ce va place ca sunteti crestini-ortodocsi?
Nu sunt și nu voi fi nici o dată, creștin.
Maică-mea, care era o super cretină, m-a botezat, crestin-ortodox, că i-a zis o vacă--bunica lui Mădălin Voicu-- „ copilul plânge, că este nebotezat "!
Eu plângeam, că scârba, nu avea grijă de mine și eram: ud, flămând, plin de caca șamd.
Sugarii nu au idei religioase.
Ca un sugar, să facă scandal, că nu este botezat, asta înseamnă, că are o pregătire religioasă, din viețile anterioare.
Deci, că admitem ideea de reîncarnare, care nu este acceptată, de religia creștină.

| Inferno a răspuns:

Daca pe tine acest lucru te face fericit, atunci este bine.

| Geass a răspuns:

Fiecare crede că religia lui este cea mai bună. Trebuie să ţi se potrivească religia ţie, nu să le ceri altora sfaturi, dacă zic şi eu că este bine să crezi într-o Sfufiţă Roşie cu ochii verzi.

| Romanian a răspuns:

Nu terbuie sa existe intrebarea daca iti place sa fii ortodox.Da, este cel mai corect din punct de vedere teologic sa fii ortodox, si din punct de vedere a ceea ce se oberva astazi, la nivel de clerici adevarati, deci nu din-aia cu mercedesuri, averi mari si vile de 2 etaje.Pentru aceia exista un loc special,numit Talpa Iadului.
De ce e bine? Pentru ca, dintre toate bisericile existente in ziua de astazi, majoritatea covarsitoare bazate pe erezii si interpretari proprii si nefondate ale Bibliei, Biserica Ortodoxa este singura care s-a pastrat precum a fost alcatuita, de la inceput, si pana astazi.Restul s-au modificat, s-au corupt, daca ai citi istoria papilor, nu ti-ai crede ochilor, ce fiinte au ajuns in fata bisericii catolice.Si,uita-te si acum, Vaticanul se joaca de-a liderul mondial, cand se stie prea bine ca actualul sistem este unul pre-antihristic.Noi,ortodoxii,inca mai avem sfinti in viata.Doar ortodoxilor le vine Sfanta Lumina de Pasti, la Ierusalim.Toti ceilalti care ne-au alungat si au incercat, au decazut in rusine.Din pacate, si ortodoxia are uscaciunile sale.Multi clerici,de la preoti,pana la capi ai bisericii,au decazut, prada lacomiei, sau, si mai rau, prada masonilor si altora.Dar, asa e in ziua de astazi.Adevarul trebuie distrus, pentru a pregati venirea antihristului.Caci orb trebuie sa fii sa nu vezi ca intru aceasta directie mergem, si inca cu viteza. Sper ca ti-am fost de ajutor.La revedere!

| iamy a răspuns (pentru Romanian):

Frateee tu auzi ce spui? Ce sfant in viata cunosti tu? sa fie si ortodox? FIUL, TATAL SI DUHUL SFANT! stii ce pregateste venirea anticristului? razboiul religiilor- adica exact ceea ce faceti voi acum.

| Romanian a răspuns (pentru iamy):

Eu,personal,nu cunosc sfinti in viata.Insa,fii sigura, caci precum au existat in trecut, exista si astazi.Cat despre venirea antihristului,nu numai problematica religiilor o pregateste,exista multe alte domenii,adica,aproape toate.
Revenind la razboiul religiilor,ce stii tu despre asa ceva? Ecumenistii vor sa uneasca Sfanta Biserica Ortodoxa,cu laturile eretice ale creaturilor sectante,care au aparut in ultimele sute de ani precum ciupercile dupa ploaie.Da-mi voie sa te intreb:este oare normal sa ai o femeie-episcop lesbiana? Sa ai preoti homosexuali? Preoti care dau Sfanta Liturghie la caini,in biserica lor? Sa ai cardinali pedofili? Sa manevrezi economia lumii,prin influente sociale si politice, ca orice politician mizerabil, si papusarii din spatele lor? Este oare normal sa urli precum animalele in biserica, in semn de rugaciune? Sau sa faci scheme financiare, pe baza puterii economice a adeptilor sectei tale? Sa girezi creditele bancare pe spatele lor? Sau sa vinzi "iertarea pacatelor", sub forma unei hartii scrise? Si mult mai multe.Cauta si vei gasi,in cazul de fata,vei gasi destul de mult.Ei bine, cu asa ceva se vrea unirea ortodoxilor, cu sectanti eretici miserabili, si cu catolicii aceia decazuti, care nu mai servesc de mult pe Domnul. Uita-te si la papa, se increde mai mult intr-o masina blindata(papamobilul) decat in Dumnezeu.Chiar asa nerabdator e sa-L cunoasca pe Domnul? Fii serioasa, ortodocsii adevarati nu se vor alatura in veac acestor orbi si surzi, scufundati in propria mizerie si nestiinta, despre care zic ca-i miere si lapte.Auzi tu, sa deschizi restaurant si bar in biserica, ori sa joci jocuri video pe post de slujba.Sa aduci rabini, sa pangareasca sfantul pamant al bisericii.Asta e realitatea a tot ceea ce nu este ortodox.Nu ma crezi? Cauta pe internet, si vei gasi mult mai multe.Nu graiesc minciuna.Mai degraba va vedea orbul razele soarelui, decat acestia adevarul.Mai mangaietoare e limba sarpelui pentru crestin, decat veninul ce-l varsa gurile lor murdare de pacatul ereziei, si a neascultarii cuvantului Lui Dumnezeu.Sa permiti masturbarea celor ce vin la biserica ta,pentru a nu face alte pacate.Ti se pare normal.
Eu nu as avea dreptul sa vorbesc despre toate acestea, caci nici eu nu pot, precum nu poate mai nimeni, sa ma numesc vrednic de a vorbi despre astfel de lucruri.Dar putini o fac, iar eu vorbesc intru credinta mea, in fata celor ce sustin erezia.Ai grija ce vorbesti, nu grai de nu stii, ori de nu vrei a stii, atunci nu grai. Iart-ma de te ofensez in vreun fel, dar trebuie sa reactionez in numele Bisericii Ortodoxe.Amin!

| iamy a răspuns (pentru Romanian):

Creaturile sectante de care vorbesti tu sunt creatii ale lui Dumnezeu.E bine ca ai inceput cu o blasfemie. Am citit cu atentie discursul tau si iarta-ma dar m-a facut sa rad.Crezi ca e normal ca in spatele unei manastiri de maicute ortodoxe sa se gaseasca ingropate cadavrele catorva zeci de noi nascuti? Crezi ca e normal ca popa sa vina la mine acasa sa-mi ceara bani de boboteaza cand eu nu am ce da de mancare copiilor mei? Crezi ca e normal ca staretul unei manastiri sa bea cot la cot cu ereticii ''cum le spui tu'' in vazul tuturor? Si as putea sa ma uit pe internet si sa-ti mai zic.Voi astia ce va bateti cu pumnul in piept ca sunteti in posesia adevarului absolut imi provocati....Sunteti ca si cei pe care ii judecati cu atata inversunare, poate chiar mai rau. Iarta-ma daca te ofensez dar in numele lui Isus Hristos ma simt datoare sa reactionez.

| Romanian a răspuns (pentru iamy):

Fiinte ale Lui Dumnezeu, intr-adevar, insa purtatoare ale minciunii si nestiintei.Niciodata sa nu urasti omul, ci sa urasti pacatul ce-l poarta.Nu-ti fa griji,caci pentru oricare om din randurile bisericii,ortodox sau nu,se va gasi pedeapsa,iar pentru preoti,calugari si calugarite pedeapsa va fi si mai mare, caci cei ce trebuiau sa pazeasca cuvantul Domnului, pentru a-l propavadui, de gresesc, se fac mai vinovati.Cat despre popa, asta e milogeala materiala a celor ce considera biserica afacere.Nu esti obligata sa-i dai.Dar consider ca ce am scris eu intrece inmiit o simpla milogeala a unui preot.Mai ales cand am aflat de cainele care a primit Sfanta Liturghie, intr-o biserica din Canada parca, am fost socat, si am ramas intristat zile intregi, cand am vazut pana unde s-a ajuns.Cred ca era catolic preotuul respectiv.Cat despre pruncii morti din spatele manastirii, atunci, de se face vreo maicuta vinovata de asa ceva, anatema pe capul ei.Dar sa nu le vorbim de rau, caci mai mult ca sigur nu sunt toate vinovate.Insa eu nu m-as mai duce la manastirea aia.
Spune-mi tu mie,de ce biserica apartii,de te scarbesc atat de mult ortodoxii,precum si sustinatorii lor?
Nu uita, am spus ca si la noi avem uscaturi otravitoare, ce si-au pierdut harul pe veci, si nu ar mai trebuie sa calce in biserica, decat ca simplu credincios.Mai scarba mi-i de aceia, care au tradat si inca se mai considera aparatori.Aceia,de nu se indreapta, numaidecat trebuie alungati din sanul clericilor, caci spurca pamantul pe care calca.Stiu ca si noi avem, si ma intristeaza, dar fata de ceilalti, cale lunga.

| iamy a răspuns (pentru Romanian):

Nu am afirmat eu ca ma scarbesc ortodoxii.Slabiciunea,boala,moartea.etc. sunt rezultatele caderii in pacat a stramosului nostru Adam, da? Traim intr-o lume imperfecta pe care nu o putem face perfecta dar... putem aduce o prezenta eliberatoare in sfera noastra de influenta.

| SmexyBoy a răspuns:

Eu nu cred ca a fi crestin ortodox, inseamna ceva bun, dar nici ceva rau. Eu unul am fost crestin-ortodox de mic, totusi eu merg acum la alta Biserica de alta confesiune. Totusi nu biserica si nu religia conteaza intr-un final, ci credinta.

| richarddawkins a răspuns:

Sunt 6500 de religii si 50000 de sub religii de unde poti sti ca aia e reala, e bine sa gandesti rational si bazat pe dovezii nu basme http://www.youtube.com/watch?v=n7SfmLVI55k

| Nonono a răspuns:

Datorita Sfintilor Parinti, martirilor si datorita statorniciei bisericii Ortodoxe. Ortodoxia e cea mai veche si e religia lui Dumnezeu. Vizitati manastirile, vorbiti cu duhovnici, calugari despre orice...si ve-ti simti caldura Ortodoxiei.