| ZoOzOLe a întrebat:

Voi credeti ca este adevarat ce se spune in "Evanghelia lui Iuda"?

18 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nu am citit decât evangheliile canonice, care sunt în biblie.
"Evanghelia lui Iuda", este una dintre evangheliile apocrife, sunt mai multe evanghelii apocrife, pe care nu le-am citit.
Evangheliile sinoptice : Matei, Marcu, Luca sunt asemănătoare, dar Evanghelia după Ioan este foarte diferită de primele 3, fiind o evanghelie gnostică, care vorbește de un Dumnezeu "Întrupat."
Cum era și firesc, Evanghelia după Iuda, dat fiind cine a fost Iuda, ar trebui să difere foarte mult de Evangheliile canonice.
La ce te referi concret, dacă tu ai citit "Evanghelia lui Iuda"?

| MMihai a răspuns:

O studiere atentă a Evangheliei după Ioan, ( traducere Cornilescu ), nu face decât să amplifice numărul de întrebări ce pot fi puse privind Iisus, și că asta este o evanghelie gnostică.

http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/ioan/1/
" Ioan 1

1. La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu.

2. El era la inceput cu Dumnezeu.

3. Toate lucrurile au fost facute prin El; si nimic din ce a fost facut, n-a fost facut fara El.

4. In El era viata, si viata era lumina oamenilor.

5. Lumina lumineaza in intuneric, si intunericul n-a biruit-o.

6. A venit un om trimis de Dumnezeu: numele lui era Ioan.

7. El a venit ca martor, ca sa marturiseasca despre Lumina, pentru ca toti sa creada prin el.

8. Nu era el Lumina, ci el a venit ca sa marturiseasca despre Lumina.

9. Lumina aceasta era adevarata Lumina, care lumineaza pe orice om, venind in lume.

10. El era in lume, si lumea a fost facuta prin El, dar lumea nu L-a cunoscut.

11. A venit la ai Sai, si ai Sai nu L-au primit. "
etc.

| MMihai a răspuns:

Am vrut să citesc evanghelia lui Iuda, ca să îți răspund la întrebare, și am găsit ceva care este text lipsă lângă text lipsă din care nu se înțelege nimic.
http://www.scribd.com/......ere-romana
Dacă tu înțelegi ceva din aceste 26 de pagini ești mare, eu nu am avut răbdare să citesc așa ceva.
http://www.scribd.com/doc/41456/Danion-VasileEvanghelia-versus-Iuda#archive
Danion-Vasile, Evanghelia-versus-Iuda, este un text de 151 de pagini care combate evanghelia lui Iuda.
Ca să scrii 151 de pagini spre a combate un text de 26 de pagini din care nimeni nu pricepe oricum, nimic, trebuie să fii minimal cretin, idiot și foarte dobitoc.
Am găsit astea :
http://www.220.ro/......SUWJVLn71/
http://www.220.ro/......mxhi8Pl9k/
http://www.220.ro/......U8cOg3Yyu/

| ZoOzOLe explică (pentru MMihai):

Nu chiar, nu inseamna ca este un mare dobitoc, el doar a vrut sa protejeze religia, pentru ca cum spui si tu desi evanghelia dupa iuda da foarte multe raspunsuri noi nu suntem capabili sa le intelege cea ce ne face sa ne punem mai multe intrebari care ar putea sa ne indeparteze de dumnezeu

| MMihai a răspuns:

Nu e așa, eu nu am putut să citesc minunea aia, de 26 de pagini, iar un creștin nu s-ar fi străduit mai mult decât mine, să citească ""minunea aia.""
Cum protejezi oamenii de ceva, care nu există, în realitate?
Cei din Elveția au reconstituit în mare parte textul, și eventual l-au tradus în Engleză, dar acel text nu a apărut încă, în limba română.

| KlaraWeiss a răspuns:

Nu, nu e adevarat catusi de putin. Citeste ""Evanghelia dupa Iuda" de Danion Vasile (se poate citi si online) si o sa vezi acolo de ce nu e adevarat si cum multe din lucrurile din Evanghelia lui Iuda nu au nimic, nicio legatura cu crestinismul.

| ZoOzOLe explică (pentru KlaraWeiss):

Cea scrisa de Danion vasile se numeste :"Evanghelia versul Iuda", eu vorbeam despre cea scrisa de insusi Iuda, care a fost partial distrusa dar a fost gasita si recunstituita...

| KlaraWeiss a răspuns (pentru ZoOzOLe):

Da, ai dreptate, asa se numeste, "Evanghelia versus Iuda", mea culpa.
Stiu la care te refereai tu; daca citesti cartea lui Danion Vasile o sa vezi ca cea asa zis scrisa de Iuda e o mare inventie; in plus, contine concepte total diferite de intreaga Biblie si restul Evangheliilor, concepte cu totul necrestine, pe care nu le mai regasesti niciunde in Biblie sau in niciuna dintre Evanghelii.
Argumentele sunt prea multe ca sa ti le insir aici si ar fi prea mult de scris, cred ca ne-am insira pe zeci de pagini.
Si Iuda cand era sa o scrie? Ca dupa cate stiu eu s-a spanzurat.

| ZoOzOLe explică (pentru KlaraWeiss):

Pai asta e ideea, eu am intrebat: credeti ca ce este scris in evanghelia lui iuda, adica in cartea care da cu totul peste cap religia, este adevarat?

| KlaraWeiss a răspuns (pentru ZoOzOLe):

Nu, nu cred ca e adevarata. Nu inteleg ce raspunsuri da aceasta asa-zisa evanghelie, care nu se potriveste cu nimic si sustine un amalgam de idei din mai multe religii.
Danion Vasile nu are de ce sa protejeze religia, ca nu cred ca o ameninta nimic; parerea mea personala e ca nu e nici cretin, nici idiot si nici dobitoc.
Iar cat despre faptul ca "da peste cap religia", de-a lungul secolelor au aparut tot felul de erezii, care mai de care mai traznite.
Daca citeai in Jurnalul convertirii si in alte carti pe care le-a scris, vedeai ca a fost apropiat de credintele orientale si necredincios si dupa ce s-a intors la crestinism a inceput sa scrie; motivele il privesc.
Nu cred ca pierzi nimic daca citesti cartile lui, chiar daca nu esti de acord poate cu ce scrie.

| Rapunzell a răspuns:

O fi scris si Iuda ceva, nu stim noi. Dar chiar daca a facut-o, a fost ca un jurnal laughing Nicidecum o Evanghelie! De ce spun asta? Pentru ca iuda si-a luat viata inainte de a se pogori peste apostoli Duhul lu Dumnezeu! Ce fel de evanghelie poate fi o scriere fara cuvantul lui Dumnezeu in ea?

Cand Hristos a inviat, i-a scos din iad pe toti! Doar Iuda a ramas acolo, fiind primul om de dupa Inviere care s-a sinucis. Si sinuciderea este fara de iertare. Asa ca va intreb: La ce folos o asa zisa evanghelie a unui om din fundul iadului?

Evanghelie inseamna Veste Buna. Ce veste buna iti poate da un sinucigas?

| wales a răspuns:

Este o carte apocrifă, nu este inspirată " canonică ". Chiar și așa, avem multe exemple unde biblia face trimiteri și la alte surse " cărți apocrife, cronicare sau istorice.

| florin1979 a răspuns:

Iti raspund cu o intrebare! daca nu sunt lucruri adevarate, atunci de ce au fost cenzurate de biserica secole la rand?

| ZoOzOLe explică (pentru florin1979):

Si nu numai, din cate am auzit toti cei 12 apostoli au avut evangheli dar numai 4 au fost favorabile.

| florin1979 a răspuns (pentru ZoOzOLe):

Asa o fi, daca zici tu, dar a iudei o fi cea mai valoroasa de asta se face atat caz pe seama asta!

| miradoniz a răspuns (pentru ZoOzOLe):

De fapt,cred că în primele zeci de ani după plecarea lui Iisus credința a fost răspândită numai pe cale orală,pentru că se aștepta întoarcerea Lui.
Scrisorile lui Pavel și a lui Petru cu învățături spre orașele,grupurile pe care le-au creștinat fac parte din Biblie.
Dar, eu mai cred și că orice discuție despre Dumnezeu, pleacă de la presupunerea Atotputerniciei Lui-deci că numai Adevărul te poate întoarce spre El.

| ionutzul31 a răspuns:

N-am citit-o si nu stiut daca am sa o fac...ce va face pe voi cei bisericosi sa aveti initiativa aia de a citi chestiile astea?(plictisitoare ce-i drept)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este adevarat ce este adevarat. Nu ce se spune pe la colturi.aia e barfa sau radiosant.