| Inferno a întrebat:

Voi credeti ca o divinitate absoluta se uita la o chestie din plastic pe care noi o numim bratara, ce reflecta un tip de radiatie electromagnetica pe care noi o asociem rosului si are niste formatiuni ascutite pe margini carora noi le spunem tepi? Asta credeti voi?
Voi credeti ca Dumnezeu se uita la niste oscilatii de particule corespunzatoare unor anumite frecvente, produse de corzile noastre vocale sau de instrumente muzicale si receptate de timpan sub forma unor impulsuri vibrante, pe care noi o numim in mod banal "Muzica"?
Voi credeti ca Dumnezeu se uita la un obiect cu 5 proeminente ascutite dispuse uniform, pe care noi o numim pentagrama?
Nuu este aceasta o mentalitate mediocra, sa atribuim simturile noastre unei divinitati?
Voi uitati ca ceea ce numim culore si sunet sunt lucruri inexistente in natura, lucruri pe care le-am inventat noi, sau mai corect "evolutia."
Purtati nergru la inmormantari uitand ca el este asa doar pentru ochiul vostru.
Ascultati muzica religioasa uitand ca ea este asa numai pentru urechile voastre.
Purtati anumite obiecte de cult, dar ce reprezinta ele? Niste particule identice dispuse intr-o anumita forma. Exista diferente intre electronii ce compun o cruce si electronii ce compun o pentagrama?
Nu credeti ca toate aceste conventii primitive nu au nicio legatura cu absolutul?

15 răspunsuri:
| victoreanu a răspuns:

Coerent si cunoscator in ale bibliei. Nu cumva diavolul este cel mai bun cunoscator al bibliei?
Noi suntem doar oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru victoreanu):

Oameni inferiori si prosti, trebuie sa ne inchinam lui Dumnezeu cel invizibil si sa credem ca satana ne este superior si cunoaste biblia cu adevarat.
CE?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O fi diavolu cel mai bun cunoscator al bibliei caci pare scrisa mai mult de o entitate malefica decat de un Dumnezeu iubitor. Totusi daca diavolul a scris biblia, Dumnezeu ce face?

| victoreanu a răspuns (pentru anonim_4396):

Doamne fereste! Nu am zis ca a scris-o. Doar ca o citeste. Nu e chiar asa de destept. Uita-te la adeptii lui de pe TPU si intelegi ce vreau sa spun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru victoreanu):

Eu am interpretat ca el a scris-o. Si diavolu citeste biblia deci.
In primul post era cel mai bun cunoscator al bibliei si acum doar o citeste dar nu intelege nimic din ea ca este prost. IAR. CE?
Nu am nici un cont multiplu, inferno e alta persoana.
Parerea mea despre intrebare este ca Dumnezeu trebuie sa se aplece la nivelul nostru ca sa se faca inteles, asta daca exista.
Nu poti bate cainele ca nu vorbeste.

| victoreanu a răspuns (pentru anonim_4396):

Gresit. Noi trebuie sa ne ridicam. Exista caini care aduc batul cind este aruncat si altii care nu aduc batul. Ii iubim si pe unii si pe altii. In Biblie este explicat pe intelesul fiecaruia. Apropo de Inferno, cei mai mari satanisti stiu Biblia dupa versete ca un pastor protestant.winking
Toata ideea este ceea ce inteleg ei de acolo. La asta ma refeream cind am spus ca diavolul este cel mai bun cunoscator de Biblie. Trebuie sa-si cunoasca dusmanul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru victoreanu):

Depinde cum vezi problema. Nici exemplul meu si nici al tau nu este bun.
"Trebuie sa-si cunoasca dusmanul." L-a cunoscut in vechiul testament prin exod. Toti vor stii ca eu sunt DOMNUL dupa ce ii voi omora pe toti.
Nu am raspuns corect pentru ca majoritatea de acolo si mersul in negru la inmormantare nu reprezinta nimic ci doar un obicei.
Faza cu muzica este ca te influenteaza, dar ce naiba nu te influenteaza?
Dumnezeu trebuie fie cu omul care se tine cat mai aproape de realitate si nu deviaza pe alte cai cu candele si abureli.
"Voi uitati ca ceea ce numim culore si sunet sunt lucruri inexistente in natura, lucruri pe care le-am inventat noi, sau mai corect "evolutia.""
Daca vorbim de Dumnezeu cel crestin cel mai probabil nu exista o evolutie asa cum o intelegem noi.

| victoreanu a răspuns (pentru anonim_4396):

Inferno? Scuze nu te-am recunoscut cu noul id.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru victoreanu):

" cei mai mari satanisti stiu Biblia dupa versete ca un pastor protestant."
De ce s-ar chinui satanisti sa invete biblia pe derost?laughing

| victoreanu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici nu trebuie sa-mi spui daca esti ateu sau nu. Se vede dupa cum scrii.
Derost nu exista in limba romana.

Si daca plecam de aici chiar nu are rost sa-ti povestesc tabla adunarii pentru ca nu stii cifrele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce lapsus am si ma oftic, de drajeuri din zahar in loc de medicamente ai auzit? este un fel de placebo si acea bratara

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E cel mai usor sa -l iei pe nu in brate si sa nu ai niste valori morale

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cat ai cercetat de stii ca nu exista nimic?

| Inferno explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Nu vad legatura dintre valorile morale si intrebarea mea,cat despre a doua intrebare, o gasesc asijderea irelevanta, unde am afirmat eu ca nu exista nimic?
Eu vorbesc de culor, de sunete, lucrurile concrete.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru victoreanu):

Domnul inteligent fa te rog atac la idee nu l-a persoana.