| anabelisa a întrebat:

Voi credeti ca exista raiul sau iadul? Eu personal, nu cred.
Nu a venit nimeni din lumea de dincolo sa confirme faptul ca ar exista.

Răspuns Câştigător
| i86e2 a răspuns:

Nu există vreo dovadă pentru sufletul etern. Știința indică spre faptul că moartea e sfărșitul corpului și a minții, doar atomii supraviețuiesc descompunerii noastre. Nu există vreo dovadă rezonabilă pentru viața după moarte, nici măcar cei cu experiențele cu moartea clinică nu se pot împăca, unul îl vede pe Isus, altul pe Buddha altul pe Allah, altul pe Brahma etc.

41 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Stiu dragul meu, dar daca dupa aceste experiente rezulta o pocainta autentica, este ok. Bunicul meu a vazut raiul si iadul si in urma acelor viziuni s-au pocait si el si bunica.

| aliceinchains a răspuns:

De-acord! Si la fel si cu dzau, daca mi s-ar arata acum in fata, atunci as crede, evident. Dar nu sunt dovezi care sa sprijine asta si nici raiul, iadul, ingeri, sfinti etc.

| morningstar a răspuns:

Ba da, a venit Cineva! Acum 2000 ani a venit Domnul Isus ca sa ne spuna ceea ce este dincolo de moarte. Ca nu Il recunosti tu, asta este problema ta si a multora, probabil. Daca nu venea chiar nimeni de acolo, ai fi fost indreptatita sa gandesti astfel, dar in cazul asta nu inteleg ce alt semn mai asteapta cei care gandesc ca tine.

| Kremlin a răspuns (pentru morningstar):

Slab...

| morningstar a răspuns (pentru Kremlin):

Argumenteaza.

| anonim4565 a răspuns:

Daca esti crestin cu adevarat crezi pentru ca e scris in Biblie

| RAY a răspuns:

Isi recomand sa vezi documentarele clah of gods sa vezi de ce a inventat omul raiul si iadul, isi fac eu un rezumat
in orice mitoogie aparea 3 lumii ca in lord of the rings cea de sus -mijloc-jos
omul mereu si-a dorit ceva sa existe dupa moarte desigur asa zesle dovezii sunt basme, asa zisi oamenii aflati in mortii clinice imaginare ei de fapt erau in coma sub efectul medicamentelor care le provocau halucinatii nici de cum calatorii in alte lumii, isi recomand sa intri pe blogul meu, profil-blog nu uita sa pui totul la indoiala si zeul barbos evreu

| Miauti a răspuns:

Si daca ar veni cineva, l-ai crede?

| EmaS a răspuns (pentru Miauti):

Este scris ca tot nu ar crede.

| reihiuke a răspuns:

Daca faptul ca nu a venit nimeni din lumea de dincolo sa confirme, e un argument pentru care raiul si iadul nu ar exista, inseamna ca admiti ca oamenii, la momentul actual, pot confirma si vedea si intelege tot ce exista in universul asta, sunt orice forma ar fi. Ceea ce inseamna ca 1) esti ignorant 2) te crezi prea destept. Avand in vedere ca stiinta si-a schimbat opinia de mii de ori cu privire la "ceea ce au descoperit" si ca mereu afla ceva nou, asta ar trebui sa te aduca cu picioarele pe pamant si sa iti dai seama ca pot exista anumite lucruri pe care nimeni sa nu le poata confirma (pentru ca nu au cu ce). Deci nici macar dpdv stiintific, vazand cum lucreaza stiinta, nu poti aduce un astfel de argument (cum ca daca nu ti-a aratat cineva, sau nu a descoperit cineva ceva, acel ceva 100% nu exista).

| reihiuke a răspuns (pentru reihiuke):

Sub orice forma ar fi*

| reihiuke a răspuns:

Tot dpdv stiintific, microbii nu existau acum cativa ani si cand a venit unu care a zis ca existau, toata lumea radea de el, pentru ca nu a vazut nimeni asa ceva si nu au cum sa existe. Poate asa o fi si cu asta, de ce nu?happy

| Silviuloan a răspuns:

Fericiti cei ce nu au vazut si au crezut Logic, daca nu s-a intors nimeni inseamna ca e mult mai bine ...decat aici.

| RAY a răspuns (pentru Silviuloan):

Ce argument prost rau

| Silviuloan a răspuns (pentru RAY):

Adica? daca mai deschideai o carte sigur vedeai si tu chestia pe care am spus-o...

| RAY a răspuns (pentru Silviuloan):

Sigur cartea aia primitiva de ce nu citesti cartea lui zeus?

| Silviuloan a răspuns (pentru RAY):

Sigur cartea lui zeus, de ce nu citesti cartea aia primitiva?

| RAY a răspuns (pentru Silviuloan):

Tu de ce nu o citesti cartea lui zeus?

| Silviuloan a răspuns (pentru RAY):

Mai bine citesc Harap Alb decat prostii. laughing

| Silviuloan a răspuns (pentru RAY):

Am auzit ca daca ai un bob de fasole in gura in timp ce raspunzi esti mai inteligent...incearca sa vezi daca merge.

| RAY a răspuns (pentru Silviuloan):

Si eu spun la fel despre basemele tale

| RAY a răspuns (pentru Silviuloan):

Silviu tu te crezi inteligent?

| Silviuloan a răspuns:

Asa este.

| ReadAllAboutMe a răspuns:

Ei bine, eu nu prea cred... Poate unele persoane cred asa ceva. laughing Dar. cum ai spus tu nu a venit nimeni de acolo sa confirme ca chiar ar existalaughing

| crissa20 a răspuns:

Exista viata dupa moarte, o confirma marturiile celor care au fost in moarte clinica! Dar mai bine incearca link-urile propuse de EmaS

Răspuns utilizator avertizat
| crissa20 a răspuns (pentru lolosaurus):

Nu ma intereseaza parerea ta, eu cred in ce vreau! Tu crezi in ce vreiwinking

Răspuns utilizator avertizat
| crissa20 a răspuns (pentru lolosaurus):

Asta e doar parerea tatongue

Răspuns utilizator avertizat
| crissa20 a răspuns (pentru lolosaurus):

Ti-am mai zis ca fiecare are dreptul sa faca ce vrea, aici include si credinta daca tu nu crezi ca dupa moarte mai exista viata si eu cred, e alegerea mea!winking

Răspuns utilizator avertizat
| crissa20 a răspuns (pentru lolosaurus):

Vad ca ai chef de discutii in contradictoriu si eu nu sunt de acord cu asta! Oricum se spune ca cel mai bun cedeaza! Asa ca sa ai o seara placuta!

| monstrulet a răspuns (pentru crissa20):

Ignorance is bliss happy

Răspuns utilizator avertizat
| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns:

Raiul se refera la gradina edenului de la inceputul creatiei si era aici pe pamant(el va fi restabilit)deoarece nu a mai fost extins deoarece Adam si Eva au fost scosi in afara lui. Iadul e denumit de oameni ca chin vesnic in foc un loc infricosator.Acesta nu e un loc nici fizic nici spiritula, asa ca nu trebuie sa iti fie frica de iad.Viata de dupa moarte, logic ca nu, insa cei care au murit vor fi readusi la viata aici pe pamant, iar un numar limitat v-a invia in cer ca fiinte spirituale.Nu stiu daca ai pe cineva care ti-a murit dar poti avea sansa sa revezi acea persona la timpul potrivit, aici pe pamant, deoarece pamantul se va schimba in paradis (raiul de la inceputul creatiei), cei rai nu vor mai fi cei care asculta de Dumnezeu vor trai vesnic(pentru totdeauna pe pamant)in conditii perfecte de viata.

| Djasters a răspuns:

In Biblie scrie "Imparatia lui Dumnezeu este inauntrul vostru" In Biblie nu scrie imparatia si infernul este inauntrul vostru. Deci este clar Raiul este o dimensiune interioara a omului. Iadul este mai degraba o proiectie a omului,o iluzie,ci nu un loc vesnic de suferinta. Iadul este iluzoriu,deci temporar,iar Raiul este Adevarat-Absolut,deci etern. Iadul etern n-are nici un sens,biblia a fost denaturata dealungul istoriei. Este imposibil ca Raiul si Iadul sa coexiste in om ca adevaruri. De aceea iadul este o doar o iluzie. "In orice tip de creatie trebuie sa existe iluzia de separatie" conceptul de iad vesnic este unul diabolic, promovat, din pacate, de religia crestina. Daca noi suntem creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu si posedam calitatea de parinte care este iubirea neconditionata - Asta inseamna, printr-o analogie foarte usoara, ca si Dumnezeu iubeste neconditionat. Cum ar putea un parinte sa-si pedepseasca o vesnicie un copil? Cum ar putea Dumnezeu sa pedepseasca o vesnicie niste suflete? Unii ar spune: "pai nu Dumnezeu ii pedepseste, ci ei si-au facut-o cu mana lor" Ok, atunci reformulez intrebarea: Cum ar putea Dumnezeu sa-si lase copii sa sufere pe vecie? Tot in acelasi punct ajungem. Si se spune ca Dumnezeu e Just. Pai daca este just cum poate sa pedepseasca un suflet pe veci care a pacatuit sa zicem 1 an, 20 de ani, 50 de ani, 1000 de ani, un milion de ani, miliarde si miliarde de ani. Atentie este vorba de pedeapsa-Chin-Suferinta-Foc pe VECI - in care timpul nu se opreste NICIODATA. Esti uitat TOTAL de Dumnezeu! Nu ca nu ai scapare o perioda de timp (mii si mii de ani) ci nu mai ai scpare NICIODATA. Pai cum este Dumnnezeu just daca tu ai pacatuit o perioada de timp si esti pedepsit pentru ETERNITATE? De ce pedeapsa nu se raporteaza la perioada de timp in care ai pacatuit? Esti pedepsit 20 de ani pentru ca ai pacatuit 20 de ani - Asta inseamna justitie. Chiar nu are LOGICA aceasta pedeapsa vesnica. Cu toate astea Dumnezeu este atat de Maret, sau cum ii spun credinciosii,Sfant,Sfant prea Sfant,incat atunci cand dai ochii cu "El" sti si recunosti sincer ca nu esti demn de a locui langa "El" din cauza tuturor relelor pe care le-ai cauzat. Cand esti in fata ABSOLUTULUI recunosti sincer ca iadul vesnic este cel pe care il meriti. Este vorba de o traire sincera care au avut-o oamenii spiirtuali care l-au intalnit pe Dumnezeu,dar si cei care au trecut prin moarte clinica. Un om care a trecut printr-o astfel de experienta(moarte clinica) a declarat ca atunci cand a stat in fata lui Dumnezeu si a simtit cum il invaluie iubirea emanata de Dumnezeu, a inceput sa planga si sa spuna: De ce Doamne imi oferi aceasta iubire extraordinara, mie care am pacatuit atat de mult, eu care am fost un om rau, eu nu merit aceasta iubire calda si extraordinara. Iar in acel moment omul a simtit cum aceasta iubire s-a intensificat si mai mult. Pina la urma acesta a inteles ca de fapt acesta era modul in care " lucra" Dumnezeu. Cu cat acesta isi destainuia mai mult pacatele, cu atat mai mult se intensifica iubirea stralucitoare a lui Dumnezeu. Dumnezeu i-a aratat ca il iubeste neconditionat chiar daca a facut nu stiu ce orori in viata lui. In acest fel omul s-a TREZIT. Avem foarte multe de invatat din exemplul de mai sus si anume ca Dumnezeu nu reactioneaza precum oamenii limitiati, ci ACTIONEAZA!

| KidaBaa4 a răspuns:

Mama ce intrebari mai puneti doamneee....bai fratele meu tie ti s-a intamplat vreodata sa visezi pe cineva care e deja mort si sa vorbeasca cu tine? Uite de exemplu Dumnezeu sa o ierte pe bunica mea, mama mea vorbete in fiecare seara cand doarme vorbeste cu mama ei prin vis si mereu mama ei o indruma peste tot ii spune cand vine un pericol si nu..Cand eram mica aveam tumoare la plamani erau sanse sa nu mai traiesc.dar, mama a adormit multumita Lui Dumnezeu.Mama a visat-o pe bunica mea.Eu cazusem intr-un canal iar bunica mea m-a salvat iar atunci in momentul ala cand bunica mea m-a salvat eu am iesit cu bine din operatie.iar doctorul a trezito pe mama si i-a spus ca sunt sanaoasa ce explicatie ai pentru asta? Bunica mea nu mai e in viata si logic ca bunica mea ii spune mamei fiecare prostie pe care o fac in fiecare zi si app am 14 ani si gandesc la varsta asta si tot ce am zis este real

| robyrdv a răspuns (pentru KidaBaa4):

Da asa mi s-a intamplat si mie mama mea a visato pe bunica ei care a crescuto adica eu zic ca in vis ti se arata cineva lka care tii mult si mama era insarcinata cu mine si i-a zis ca ziua urmatoare mama va naste dar mama nu a ascultat-o fiindca eu eram doar de 7 luni in burta mamei si totusi mama a nascut mama era pe drum spre casa de la piscina sau cand crescusem eram sa am pneomonie si in vis bunica mamei mele sa arat in zis si am prevenit pneomonia

| robyrdv a răspuns:

De ex niste oameni care au pacatuit mult au fost mariamagdalenasi hotul de pe cruce de langa Iisus ce sa pocait cand l-a vazut in fata ochilor sau omul ce a fost atat de rau si zgarcit incat a dat in viata lui numai un praz si el s-a rugat Dumnezeu sal duca in rai si Dumnezeu i-a dat un praz pe care sa re urce dar cand si ceilalti oameni au vrut sa se urce el a rupt prazul si toti au ramas in iad numai din cauza lacomiei de care a dat parte