| anonim_4396 a întrebat:

Voi credeti in Dumnezu? Ca acum Craciunul ne duce mai iute cu gandul la Mos Craciun, brad si alte alea si uitam ca de fapt Craciunul semnifica Nasterea Domnului. Va traiti viata decent sau considerati ca totul este permis? Va rog sa raspundeti pornind de la premisa: "Daca Dumnezeu nu exista si eu cred in El nu am pierdut nimic; dar daca El exista si eu nu cred am pierdut TOTUL".

Răspuns Câştigător
| Roxy_9262 a răspuns:

1. Depinde si de credinta oamenilor. Daca peste tot ar fi bine. cum am putea invata anumite lucruri?
2.De undes stii tu ca Dumnezeu pe mine ma tine in puf? Parintii mei s-au despartit. am suferit destul de mult in aceasta viata dar cu ajutorul lui Dumnezeu nu am fost doborata si am mers mai departe. Eu cred in El pentru ca de multe ori cand aveam necazuri prin rugaciune il rugam sa ma ajute si mi-a oferit ajutorul si mi-a fost mereu cel mai bun prieten. Cu El stiu ca nu voi fi niciodata singura si am o siguranta deplina. Eu nu Il vad, dar il simt. La fel e si vantul. noi nu-l vedem dar il simtim. De multe ori m-am indoit si eu de Dumnezeu dar mi-am dat seama ca gresesc. Acum te rog raspunde-mi si mie la intrebarile pe care ti le-am adresat mai sus.

19 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Azi oamenii respecta mai mult traditii decat ce zice Biblia. De exemplu termenul craciun nici nu apare in Biblie.

| mODIN a răspuns:

Nu.Eu nu cred in Dumnezeu.Si oricum nu e normal sa tratezi ziua asta ca fiind nasterea lui deoarece nu scrie nicaieri in Biblie ca s-a nascut pe 25 dec.

| RAY a răspuns:

Nu,nu cred in nimic, cred ca voi muri si atat restul sunt chesti assa provizori

| milan9 a răspuns:

Denumirea oficială şi lipsită de confuzii a Bisericii este "NAŞTEREA DOMNULUI"!

Denumirea populară "Craciun" poate fi foarte bine evitata. Poate fi folosita mai mult la studiul elementelor ce tin de folclor...

| milan9 a răspuns:

Nu trebuie scăpat din vedere faptul că unele obiceiuri nu au nici o valoare crestină, nu au fost NICIODATĂ ÎNFIATE de Biserică si nu au nici semnificatie creştină. Este cazul obiceiurilor POPULARE, a celor ce tin de FOLCLOR: mersul cu ursul, cu capra, măstile populare, ş.a.

Nu trebuie să surprindă pe nimeni faptul că ele nu au dispărut. Simplu Biserica nu şi-a propus să elimine inchizitorial, cu forţa, elemente ce tin de cultura populara. NU conţin elemente păgâne (venerare de zei sau ceva asemănător), fac parte doar dintr-o cultură inofensivă transmisă în popor.

Tot la fel, în limba engleză denumirile pentru zilele săptămânii sunt nume ale ZEITĂŢILOR SCANDINAVE, iar în latină şi română sunt nume ale zeităţilor din PANTEONUL ROMAN! Şi lunile anului la fel... "Deyamorsate" de pericolul lor păgân, acele denumiri nu au mai reprezentat nici un pericol şi au rămas păstrate în continuare.

| sublime89 a răspuns:

Eu nu cred in d-zeu, dar asta nu inseamna ca nu pot trai decent. Trebuie neaparat sa consider ca orice este permis daca nu cred in d-zeu?

Premisa e cel mai bun exemplu de lasitate care exista, si reprezinta crestinismul cel mai bine. E un citat care arata ca voi credeti doar din frica de a nu ajunge in iad. Chiar daca ati vedea toate dovezile din lume ca d-zeu nu exista, voi tot ati crede, ca sunteti prea fricosi. "Daca d-zeu nu exista si eu cred in el n-am peridut nimic" E cat se poate de fals. Ai pierdut o viata crezand in ceva inexistent. Sa-ti irosesti singura viata pe care o ai crezand intr-o fantezie ti se pare ok? Si daca crezi in el doar asa ca o masura de precautie, crezi ca el nu si-ar da seama? Crezi ca te-ar primi in rai? : ))

| M25M a răspuns:

Incerc sa traiesc in fiecare zi in asa fel incat actiunile mele sa nu influenteze negativ pe nimeni. Nu am nevoie de niste porunci (mai mult decat evidente) pentru a fi bun, sau de o zi sau o perioada de timp in care "trebuie sa fiu mai bun" (cliseul verbal prezent la majoritatea in aceasta perioda). Daca imi iese tot timpul. Nu, am decenta sa recunosc ca nu, pentru ca sunt om si dau rateuri, dar incerc fara a ma lega de o pedeapsa eterna sau de o recompensa.
Si citatul ala...off Doamne, nu se intelege clar ca se bazeaza pe ipocrizie, a crede in Dumnezeu pentru ati urmari interesul personal?

| Lizzu a răspuns:

Buna.
M-am saturat de citatul acesta, eu una.
Deja mi s-a acrit.

--Din punctul meu de vedere, Craciunul nu e decat o zi ca oricare, cu nimic special.
Nu simt nimic special in aceasta zi.
Nu mai cred in dzeu.
Nu in cel prezentat biblic si nu in cel in care cred toti crestinii.

Traiesc decent pentru ca asa simt sa o fac si pot s-o fac chiar daca nu am ceva care sa ma inspaimante si sa ma conditioneze asa cum iadul si pacatele ii inspaimanta si conditioneaza pe credinciosi.

Poti fi bun, decent, cu bun-simt si altruist sau tolerant fara a crede in dzeu neaparat.

Nu stiu ce exista si ce nu exista acolo undeva, daca exista sau nu ceva, dar nu simt sa mai cred.
-Nu-mi mai spune nimic si nu mai primesc vreun feed-back.
Feed -back-ul era doar in mintea mea.
Poti trai cu limite chiar daca nu crezi in dzeu.

Credinciosii nu stiu asta si e pacat. Nu o cred posibila. Pana nu simt pe pielea lor, atunci cand poate unii din ei devin atei.

| Roxy_9262 a răspuns (pentru Lizzu):

Dumnezeu e ca un tata si ca o mama... daca tu pana acum. de cand te-ai nascut nu ascultai de parintii tai si faceai doar ceea ce simteai, crezi ca aveai un comportament mai bun? Si tu, necrezand in Dumnezeu, crezi ca esti fericit? Eu am 14 ani si de mica mi-a placut sa ascult de Dumnezeu si crede-ma ca nu am regretat. Voi, cei care nu credeti in Dumnezeu pur si simplu L-ati indepartat. Dumnezeu nu este rau. ci foarte bun si nu a facut nimanui rau. nu stiu de ce il urati. Daca El nu exista. cine a creat lumea? Cine te-a creat pe tine?

| Lizzu a răspuns (pentru Roxy_9262):

Te rog,nu ma determina sa iau de la capat intrebarile,poate penibile pentru voi,in legatura cu "dragostea lui dzeu" pentru oameni.
--Spune-mi,daca stii, de ce nu-si revarsa iubirea peste TOTI oamenii daca e asa de bun? unde e bunatatea lui cand exista oameni chinuiti,fara adapost,bolnavi,sau pe moarte? unde e bunatatea de care vorbesti si in care crezi?

-Cum poti crede in ceva care te tine doar pe tine in puf iar pe milioane de oameni, ii lasa de izbeliste? Cum mai poti continua cu asta, cand toti ar trebui sa fie egali? si nu-mi spune ca toate acele milioane de oameni nu cred in dzeu, pentru ca nu e asa.

Vei mai creste si iti vei da seama ca nu exista nimic. Incearca sa citesti, sa te intrebi si sa gandesti cu propria minte, fa legaturi si nu mai lua toate informatiile cum iti vin pe tava chiar daca ele vin de la apropiati.

| Lizzu a răspuns (pentru Roxy_9262):

Daca exista o fiinta atotputernica, nu avea nevoie sa creeze o lume.
Nu avea nevoie de omuleti care sa-l slaveasca cum faceti voi.
Nu avea nevoie de "sclavi".

Citeste despre teoriile demonstrate in stiinta, despre felul cum se formeaza planetele,iti recomand.
--Nu putem continua cu credinta asta fara capatai unde iei totul de-a gata,gandit de altii inaintea ta.
Cerceteaza. Gandeste singura. Afla informatii noi, citeste, ai net, foloseste-l sa afli lucruri noi.
--E un sfat bun, dat tie fara vreo rautate ascunsa. Ti-l dau sincer.
Invata, esti la scoala, fii atenta la geografie, la biologie. Sunt importante.
Mai tarziu vei face legaturi si iti vei forma o parere despre tot.

Nimeni nu uraste ceva ce nu exista. Nu -l poti ura macar. Nu ai acest sentiment de ura contra ceva in care nu crezi.

| Roxy_9262 a răspuns (pentru Lizzu):

Nu inteleg de ce va complicati. Dumnezeu vrea sa ne faca noua bine. ne-a dat o viata si totul pentru noi. pentru ca ne-a iubit si inca ne iubeste. Nu v-a facut niciun rau si nu stiu de ce Il judecati. Daca tot nu credeti macar nu Il BATJOCORITI!

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Lizzu):

Dumnezeu inseamna numai lucruri bune, iubire si dragoste. Dar cine ar respinge asemenea lucruri? Doar niste oameni rai. Crestinii spun nu : injuraturilor, alcoolului, fumatului, uite vicii care ne fac rau. Ne indeamna sa nu preacurvim sa avem grija de apropiati nostri. Daca ne-ar invata lucruri rele ar fi de inteles. Dar nimic nu este rau in asta. Ba chiar ar fi o lume mai buna daca toti am respecta macar 50% din acceste invataturi.

| Lizzu a răspuns (pentru Roxy_9262):

"1. Depinde si de credinta oamenilor. Daca peste tot ar fi bine. cum am putea invata anumite lucruri?"
-- nu am putea invata, ai dreptate. Din greseli invatam, problema e ca le repetam cam des si uitam ce-am invatat si o luam iar de la capat, poate de o mie de ori in aceeasi viata. Unii mor si nu invata nimic.
La ce credinta te referi?

"2.De undes stii tu ca Dumnezeu pe mine ma tine in puf?"
-- cand spun ca te tine in puf ma refer la faptul ca oamenii care au un adapost deasupra capului, o casa, care au ce manca, care traiesc decent si care nu sunt singuri, aceia afirma ca dzeu e bun si ca vrea binele omenirii.
Afirma asta pentru ca au impresia ca sunt favorizati intr-un fel pentru ca au fapte bune la activ sau ca sunt ascultatori astfel ca pe ei dzeu nu-i loveste cu nenorociri.

-Intreaba despre iubirea lui dzeu pe cei care au fost loviti de uragane, carora le-au fost luate casele si tot ce aveau, care au fost loviti de inundatii. Cu toate ca si unii din aceia cred ca dzeu ii incearca.
Pe bune? astea sunt incercari? adica, fiind o fiinta atotputernica ai dreptul sa te joci asa cu vietile oamenilor? doar pentru a-i trece teste de credinta?
Nu -mi dau seama cum unii pot gandi asemenea lucruri si pot avea asemenea conceptii despre acea fiinta.
-Tu ai mai crede ca dzeu te iubeste daca ti s-ar lua intr-o secunda tot ce ai? ce iubire e asta?

Viata e a ta si ti-o faci cum vrei si simti, din punctul meu de vedere.Cu sau fara o fiinta in cer.

"Eu nu Il vad, dar il simt. La fel e si vantul. noi nu-l vedem dar il simtim"
---spune-mi si mie de ce nu se arata? de ce cineva care se presupune ca te iubeste si a creat lumea, nu se arata lumii si sta ascuns? ne jucam cumva de-a v-ati ascunselea? trebuie sa ne petrecem o viata intreaga sa cautam ce? ca eu nu-nteleg. Ce sa cautam? sa cautam o fiinta care prefera sa stea pitita?

Acum raspunde-mi si tu, te rog.

| Lizzu a răspuns (pentru Roxy_9262):

"Nu inteleg de ce va complicati."
--nu e complicatie. Dimpotriva.
E o simplificare enorma a tuturor lucrusoarelor care-ti intuneca mintea, adica demoni, spirite rele, monstri sub pat, lupta bine-rau, stresul si presiunea asupra ta ca daca faci rau vei ajunge la cazan iar daca faci bine in paradisul suprem, sufletul furat de diavol, posedare etc.

Toate astea iti fac existenta un calvar daca esti prea infundat in ele ca si credincios.

Din moment ce nu mai crezi in ele, imaginea si influenta lor asupra psihicului tau dispare si te simti eliberat cu adevarat.

| Lizzu a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Cu a doua parte ai dreptate.

Cu prima, te inseli.
De ce generalizezi?
Fiecare respinge ceva sau nu accepta ceva din motive personale, pentru ca fiecare face ceea ce simte si il indruma sentimentele.

Daca te referi la faptul ca ateii sunt oameni rai, te inseli. Mai gandeste-te un pic.
Credinciosii nu sunt toti ingerasi, nu sunt toti buni asa cum ateii nu sunt toti buni.
--Fereste-te de generalizari. In fiecare categorie de oameni exista oameni "buni" si "rai". Bunatatea sau rautatea sunt lucruri relative in functie de fiecare experienta de viata a omului, care il determina sa fie asa.
Nimeni nu e rau poate fara motiv.

--Pentru simplul fapt ca crezi intr-o fiinta atotputernica nu te face o persoana mai buna neaparat.Nu e o regula asta.
Asa cum pentru faptul ca NU crezi in dzeu nu te face o persoana rea.
Intelegi?

| Roxy_9262 a răspuns (pentru Lizzu):

Fiecare cu parerea lui. Daca tu asta crezi bine.

| Lizzu a răspuns (pentru Roxy_9262):

Eu ti-am raspuns la intrebari. Te-am rugat sa-mi raspunzi si tu sa fie egalitate.

| Roxy_9262 a răspuns (pentru Lizzu):

1. Depinde si de credinta oamenilor. Daca peste tot ar fi bine. cum am putea invata anumite lucruri?
2.De undes stii tu ca Dumnezeu pe mine ma tine in puf? Parintii mei s-au despartit. am suferit destul de mult in aceasta viata dar cu ajutorul lui Dumnezeu nu am fost doborata si am mers mai departe. Eu cred in El pentru ca de multe ori cand aveam necazuri prin rugaciune il rugam sa ma ajute si mi-a oferit ajutorul si mi-a fost mereu cel mai bun prieten. Cu El stiu ca nu voi fi niciodata singura si am o siguranta deplina. Eu nu Il vad, dar il simt. La fel e si vantul. noi nu-l vedem dar il simtim. De multe ori m-am indoit si eu de Dumnezeu dar mi-am dat seama ca gresesc. Acum te rog raspunde-mi si mie la intrebarile pe care ti le-am adresat mai sus.

| Marius511 a răspuns:

De tine depinde sa fii un bun crestin.