| DarkShina5566 a întrebat:

Voi credeti in Taina Casatoriei? Eu personal, nu.

30 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Casatoria nu e importanta, un inel pe nas sau unul pe deget nu determina iubirea eterna a unor indivizi.
Iubirea leaga 2 fiinte, nu cateva harti sau legi.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu da. Credeam si inainte, dar dupa ce m-am cununat in biserica cred si mai atre, fiindca am simtit efectiv cum toata relatia nosatra s-a schimbat din temelii in acea clipa (in bine).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

In aceasta viata, atat de frenetica, cand totul se intampla aproape fara niciun sens, in care suntem ghidati de forte pe care nici noi nu le intelegem, in care banul, dictatura societatii si minimalismul vietii noastre ne ghideaza imaginatia, casatoria este un ajutor legislativ impotriva singuratatii oamenilor mediocri.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Numai daca ne declaram sclavii vremurilor si traim "bietii oameni sub vremuri". Din fericire, unii reusesc sa se ridice deasupra masei mediocre de sclavi ai vremurilor si sa traisca cum vor. Si eu vreau sa simt in fiecare zi a vietii mele acea emotie extraordinara pe care am simtit-o in timpul slujbei mele de cununie. Cred ca nu poti intelege, dar crede-ma pe cuvant ac atunci cand nu mai esti sclavul vietii frenetice, cand nu te mai lasi dus orbeste de forte necunoscute, ci iti decizi singur drumul, lucrurile astea devin importante.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Desi m-am chinuit nu pot intelege nicio ratiune in replica ta, sunt doar conflicte intre fraze si paradoxuri.

| Earthroot a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate se refera la faptul ca in ziua de azi ajungem sa fim orbiti de norma sociala si nu mai gandim pentru noi insine.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu prea am cum sa-ti explic, daca nu intelegi, va trebui sa ne multumim fiecare cu starea lui. Insa, daca te ajuta cu ceva, eu inteleg perfect ce zici tu si imi pare foarte rau de tine ca simt/gandesti asta, dar inteleg ca nu e vina ta si ca nu poti schimba nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu vreau sa-mi explici am inteles ce ai vrut sa zici, nedumerirea mea este alta, probabil ca din cauza varstei diferite pe care o avem pornesc ideile diferite si gandirea opusa, dar nu putem da vina tot pe varsta atunci cand vine vorba de exprimarea lor, o scriere corecta nu este doar cea gramaticala ci si ordine de aranjare a cuvintelor in propozitie a propozitiilor in fraza si a frazelor in context pe care tu le faci fara glamour.
Vreau doar sa-ti fac o observatie ca aneantizezi literatura romana care este destul de sarmanta.
Esti cel mai vechi user de pe acest site, cel mai respectat si cel mai cunoscut, ar fi trebuit sa fii un model pentru ceilalti.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Presupun ca te referi la faptul ca am testat gresit "ac" in loc de "ca". Ai dreptate, imi cer scuze si multumesc pentru atentionare. In rest, textul este corect si gramatical si ca topica, doar ac este o topica usor mai elevata, mai literara, dar inteligibila. Oricum, imi pare rau daca acea greseala te-a incuract atat de mult si iti multumesc pentru atentionare.
daca te refereai la altceva, incearca sa citesti inca o data cu mai multa atentie. Sunt convinsa ca vei intelege, daca nu esti rau-voitor.
Cat despre a fi model pentru cineva, din pacate nu ma simt capabila, nu sunt decat un om normal, nu un exemplu.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu a instituit casatoria si daca cei doi respecta principile biblice sunt fericiti.Deci cred in casatorie.

| lpavel a răspuns:

Sincer, nici pe mine nu ma incanta dar numai asa se poate mentine un echilibru intr-un cuplu! Si cu casatoria dovedesti persoanei iubite cat de mult o/il iubesti si l-ai ales pentru o viata intreaga si nu ai sa-l parasesti la greu, indiferent de obstacole... happy

| Lizzu a răspuns:

Buna happy

Nu, nu cred in asa ceva. Un simplu act in fata oamenilor, o simpla harite nu are nici o valoare.
Si crezi ca daca nu te casatoresti religios, Dumnezeu te va considera o pacatoasa /pacatos de moarte si te va pedepsi ...nu, nicidecum.
Iubirea nu are nevoie de slujbe si acte ...astea sunt doar in mintea umana, in conceptia colectiva care ne mananca de vii in zilele acestea, daca nu te casatoresti toti te vad urat, se uita urat pe tine sau te barfesc..ASA SI?
Care e problema? Ne casatorim pentru a sustine parera altora sau pentru ca asa simtim noi? Si daca te casatoresti in regula si dupa 3-4-5 ani se strica tot? happy cunosc o gramada de cazuri aici. Exista o presiune invizibila ce-si face aparitia intre cei doi de indata ce exista un act sau o slujba incheiata. Ti se ia libertatea din minte si suflet. Si dispar si sentimentele intr-un sfarsit ....si e trist.

Deci nu, nu cred.

| ania a răspuns (pentru Lizzu):

Sentimentele variază oricum și cu act și fără act.De aceea e bine să ai și o hârtie și martori, ca dovadă atunci când sentimentele variază.Mi-a plăcut cum definea cineva dragostea. Dragoste înseamnă să rămâi lângă cuvântul pe care ți l-ai dat.

| Lizzu a răspuns (pentru ania):

Da, dar "cuvantul" conditioneaza si limiteaza iubirea dintre ei
Asta cred eu

| ania a răspuns (pentru Lizzu):

Dacă crezi că cuvântul limitează iubirea, probabil ai șanse să-ți împlinești propria profeție.Am citit că și psihologii au ajuns la concluzia că sentimentele de îndrăgostire durează în general până la 2 ani sau mai mult dacă există obstacole eterne.Așa că dacă vrei să fii tot timpul fidel sentimentelor, măcar tot la la 2 ar trebui să te desparți, fără să ții cont de copii, de cît de rănit rămâne cineva în urmă.Eu cred că Dumnezeu ne-a creat capabili de o fidelitate care să dureze o viață întreagă în sensul de a hotări să rămâi lângă partenerul pe care l-ai ales și a nu sta tot timpul cu termometru lângă sentimente ci a te focaliza să cauți binele și fericirea celuilalt, a comunica deschis a construi permanent și a aprofunda o relație.

| Lizzu a răspuns (pentru ania):

Da,in ultima parte din comentariul tau sunt toal de acod cu tine happy fericirea si binele celuilalt

| xBya a răspuns:

Eu personal, nu cred in minciuni de 2 bani gauriti. Dar minciunile astea au ceva in plus. Sunt niste minciuni tampite pentru oameni tampiti.
Ce nevoie ai tu sa stii ca ai semnat acolo 2, 3 hartioare ca sa stie tot poporu` ca tu esti cu x? Daca esti sanatos si zdravan la cap, poti trai in cuplu foarte bine(poate chiar mai bine) si fara 'taina casatoriei'. Sau orice fel de taina.

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Eu personal, da! happy

Răspuns utilizator avertizat
| ManStrong a răspuns:

Dar de la Adam pina la ortodocsi de ce nu a fost casatoria o taina?
Numai protii ortodocsi pricep tainele lui Dumnezeu?
Eu am vazut ca orice prost sti sa descifreze taina aia.
Sau popa vrea s o descifreze el si apoi sa ti o dea tie gata rezolvata?

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Daca ne indoim de ceva biblic, chiar de o Sfanta Taina, incepem usor-usor sa ne indoim si de cat mai multe, pana ajungel sa ne indoim de Dumnezeu, desigur, fiind ispititi, in acest Sfant Post, de catre diavol, pentru incercarea credintei.

| raluca0306 a răspuns:

Da,doar sa exista iubire, fidelitate si respect pe toata durata casniciei.

| sitărescu a răspuns:

Doamnă știți de ce nu se mai respectă cuvântul de Sfântă Taină?

Pentru că omul, nu mai are dorința și sinceritatea, de a se înălța la înălțimea Tainei.

Multe cupluri, preferă mai degrabă, să se preocupe de impresionarea rudelor cu rochia de mireasă, mese, săli imense și țambalagii, decât de propriile suflete.

Ca dovadă că, intră într-o căsătorie cu păcate nemărturisite, cu eventuale curvii nemărturisite în care și-au legat sufletul de alte persoane și sunt orbiți de pompa aceasta de moment.

Sau și mai rău intră în căsătorie nesinceri, pentru oportunitatea de a specula pecuniar de pe urma unei instituții pe care ei o concep pur lumească, nădăjduind amarnic la bunăstare fără efort.

Dar, după ce trece mirajul dulceții, începe să iasă la suprafață otrava nemărturisită și apar tensiunile și neînțelegerile.

Asta pentru că atunci când crești șerpi în sân Dumnezeu îi lasă să te muște.

| Jackul336 a răspuns:

Daca unul e mai tepar, cu actele de casatorie ii poate lua dupa 10 ani, celulalt din averea muncita doar de ea/el insasi/insusi
casatoriile pot fi din interes insa cuplurile de regula stau daca exista ceva intre ei (bine nuantele sunt mai diversificate insa)

conchid prin faptul ca e mai bine dragoste fara casatorie decat casatorie fara dragoste

in cuvantul dragoste regasim compatibilitate si fidelitate

| Earthroot a răspuns:

Eu cred in taina sexului.

| AleX199506 a răspuns:

Eu credbig grin!

| sMoKeandrei a răspuns:

Oameni buni taina casatoriei se refera la a fi casatorit in fata Domnului nu in fata legii

| 1Inspiratia2a a răspuns:

Nici eu. tongue

| Ceuşan_Carla_1999 a răspuns:

Sincer nici eu...laughinglaughing nu prea pot sa iti spun mai multe...nu ar fi ceva la care sa ai prea mult de comentat laughinglaughing

| bogbog97 a răspuns:

Generati de astazi nu mai crede in asa ceva, e de asteptat, in ultimile zile, femeile sunt o bucate de care pentru placeri, o bicicleta care continu sa fi folosita de probe si nu este cumparata si asa mai deperata, judecata va veni, in iad pentru o vesnicie unde va fi plansul etern, durere, pentru ca nu va intoarceti de la pactul vostru.