| Konata a întrebat:

Voi in ce credeti? In faptul ca omul descinde din maimuta sau ca omul s-a inmultit de la Adam si Eva? Adica pe scurt: credeti in teoria stiintifica sau religioasa? Argumentati.

70 răspunsuri:
| Inferno a răspuns (pentru TheBlackEmo):

Noapte buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scriesc.deci traiesc.asta conteaza. teoriile ca teoriile.da practica ni omoara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 - Voi chiar nu va obositi sa cautati pentru voi? Omul NU se trage din maimulta. Cauta ca gasesti pe guagal date despre evolutie. Te poti documenta cu adevarat. Foloseste internetul asa cum trebuie. Stiu ca o sa ignori ca ti-am zis "omul NU se trage din maimuta" iar in viitor o sa pui aceeasi intrebare. Macar am incercat.
2 - NU exista "TEORIA creationista". exista doar "varianta creationista" sau "parerea creationista". Pentru a ajunge la rangul de TEORIE, acea idiotenie trebuie sustinuta de dovezi. Nu exista absolut nici macar o dovada cu adevarat buna pentru creationism. Singura "dovada" pentru creationism este : "scrie intr-o carte ca e corect deci e corect".
3 - "argumentati"... ce sa argumentez? Niste intrebari complet gresite? Pana si prima este gresita daca o aplici stiintei. Si de ce ai bagat doar varianta crestina? Mai sunt si alte religii cu propriile lor versiuni ale creatiei omului. Ce faci tu acum tine de favoritism.

Citeste urmatoarele link-uri inainte de a mai pune asemenea intrebari :
http://en.wikipedia.org/wiki/Human
http://en.wikipedia.org/wiki/Hominidae
http://en.wikipedia.org/wiki/Human_evolution

http://rationalwiki.org/wiki/Evolution

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Lasa-ma sa ghicesc : din toate miliardele de zei, al tau este cel real si "proiectantul" pentru ca... asa scrie intr-o carte. Si tot ce scrie in acea carte este corect pentru ca este "cuvantul" zeului tau iar el nu minte pentru ca... scrie in acea carte.

| Konata explică (pentru anonim_4396):

Dar ce are intrebarea mea?

| Dumitru73 a răspuns:

Cred in teoria evolutiei. Si daca imi ingadui o mica corectie: omul nu se trage din maimuta, ci are un stramos comun cu aceasta.
Teoria creatiei nu are nici o dovada in sprijinul ei.
Teoria evolutiei este sprijinita si dovedita de biologie, genetica, anropologie, geologie, etc.

| TheBlackEmo a răspuns (pentru Thunderstruck):

Orice ai spune eu cred în Dumnezeu, arata-mi o dovada ca ne tragem din maimute, nu în scris, arata sa vad eu! Bafta! O sa arzi în iad!

| Chester1 a răspuns:

Teoria evolutionismului..mult mai plauzibila decat creationismul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Konata):

Tocmai ti-am explicat la P1 si la P2 ce are intrebarea ta. Daca ma apuc sa scriu iar o sa ma intrebi "de ce e gresita".

3 in "pana" mea.

In stiinta si in evolutie nu ai cum sa CREZI, cel putin nu cand ai dovezi. Poate la inceput gen "eu cred ca pamantul se roteste in jurul soarelui", ia sa caut sa vad daca am dreptate. Termenul CRED are 2 sensuri si multi le confunda. In cazul exemplului meu cu pamantul, CRED nu tine de religie. Daca el tine de religie, atunci tocmai am inventat miliarde de religii gen : cred ca maine primesc bani sau cred ca maine ploua sau altele de genul. Ce zici, in acest caz, CRED tine de religie?

Ba mai mult, tu CREZI in gravitatie sau STII? CREZI ca pamantul se roteste in jurul soarelui sau STII? La fel e si cu evolutia. Spre deosebire de "parerea creationista", pentru evolutie sunt multe DOVEZI. Asta face o diferenta uriasa intre cele 2. Daca eu iti arat un pix, tu nu ai cum sa CREZI ca el este real.Multi o sa faca afirmatia eronata cum ca "pentru evolutie nu exista dovezi" sau idiotenia cum ca "in prezent nu evolueaza nimic".

Ti-am oferit cateva link-uri, daca stii engleza citeste-le. Nu e complicat. O sa intelegi de ce intrebarile tale sunt gresite.

Mai mult de atat, gasesti documentare, carti, articole si multe altele de genul pentru evolutie, big bang ...etc. Trebuie doar sa vrei sa cauti.

Ti-am explicat si de ce creationismul nu merita titlul de "Teorie". Singura dovada adusa este "scrie intr-o carte deci e corect". Asta nu-i o dovada valida pentru cineva care vrea cu adevarat sa caute raspunsurile. E pentru cei lenesi care se multumesc cu ce li se ofera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumitru73):

"Teoria creatiei nu are nici o dovada"... dar vai, cum poti sa spui asa ceva? Dovada pentru creationism este "scrie intr-o carte deci e corect". Tot ce scrie in acea carte este corect pentru ca este "cuvantul" lui dumnezeu iar el nu minte pentru ca...asa scrie acolo.

Nu ti se pare asta ca fiind Dovada Suprema? Ce vrei mai mult de atat.

* laughing

| Zenicide a răspuns (pentru Mădă0611):

"Nu exista teoria creatiei."
Hit her with this stick :)) http://www.karatesupply.com/......_stick.jpg

| kira30 a răspuns:

Cred in versiunea religioasa.De ce pentru ca n-a vazut nimeni o mai muta nascand un om si astept momentul cand se va inampla--cand vor zbura porcii.Si "EmaS" are o mare dreptate.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha!

| EmaS a răspuns (pentru Dandanache):

Nu esti nici in car nici in caruta! laughing

| Dandanache a răspuns (pentru EmaS):

Nu pot sa te contrazic.

| 2handsUp a răspuns:

Eu cred ca adevarata teorie este cea religioasa. Maimute exista si acum, de ce nu le inchid oamenii de stiinta sa vada daca se transforma dupa un timp in oameni?

| LegionarulRoman a răspuns:

Iti recomad: Partea a doua din cartea "Cartea Facerii, Crearea lumii si omul inceputurilor" de ieromonah Serafim Rose(prefata cartii arata cine a fost acest om, al carui inteligenta era peste medie, probabil si peste Maria Voastra) care contine:

Filosofia evolutiei
Capitol intai:Siinta si sfintii parinti
1.Adevarat teologie si cunoasterea seculara
2.Stiinta si filosofia crestina
3.Deosebirea fanteziilor materialiste de adevaru; l stiintific
4.Stiinta-forma de cunoastere interioara
5.Un sistem de gandire strain
6.Lipsa culturii filosofice printre crestinii ortodocsi
7.Filosofia Sfintilor Parinti

Capitol 2: Scurta critica a modelului evolutionist

1.Introducere
2.Cadrul istoric
3."Dovezile" evolutiei
4. Teoria evolutiei este inteligibila filosofic
5.Conflictul dintre Adevarul crestin si filosofia evolutionista

Capitol 3:"Evolutionismul crestin"

1.introducere
2.Lecomte du Nouy
3.Parintele Antonie Kosturos
4. Karl Rahner
5.Stephanus Trooster
6.Conceptia romano-catolica despre Omul Originar
7.Theodosius Dobzhansky
8. Teilhard de Chardin
9.Hilianismul lui Teilhard de Chardin
10. Teilhardismul in lumina Ortodoxiei
11.Adepti "ortodocsi" ai lui Teilhard de Chardin

Spor la pusul maini pe carte. Asta ca sa vezi parera mea despre evolutionism.

Singura modalitate este de a citi aceasta carte.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti recomad: Partea a doua din cartea "Cartea Facerii, Crearea lumii si omul inceputurilor" de ieromonah Serafim Rose(prefata cartii arata cine a fost acest om, al carui inteligenta era peste medie, probabil si peste Maria Voastra) care contine:

Filosofia evolutiei
Capitol intai:Siinta si sfintii parinti
1.Adevarat teologie si cunoasterea seculara
2.Stiinta si filosofia crestina
3.Deosebirea fanteziilor materialiste de adevaru; l stiintific
4.Stiinta-forma de cunoastere interioara
5.Un sistem de gandire strain
6.Lipsa culturii filosofice printre crestinii ortodocsi
7.Filosofia Sfintilor Parinti

Capitol 2: Scurta critica a modelului evolutionist

1.Introducere
2.Cadrul istoric
3."Dovezile" evolutiei
4. Teoria evolutiei este inteligibila filosofic
5.Conflictul dintre Adevarul crestin si filosofia evolutionista

Capitol 3:"Evolutionismul crestin"

1.introducere
2.Lecomte du Nouy
3.Parintele Antonie Kosturos
4. Karl Rahner
5.Stephanus Trooster
6.Conceptia romano-catolica despre Omul Originar
7.Theodosius Dobzhansky
8. Teilhard de Chardin
9.Hilianismul lui Teilhard de Chardin
10. Teilhardismul in lumina Ortodoxiei
11.Adepti "ortodocsi" ai lui Teilhard de Chardin

Spor la pusul maini pe carte. Asta ca sa vezi parera mea despre evolutionism.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru cooldreams):

Vezi ultimul meu comment.Si citeste cartea.

| Thunderstruck a răspuns (pentru TheBlackEmo):

Ori esti troll...Ori nu stiu, probabil ai un IQ sub 80 si asta explica multe. Oricum, merg pe varianta ca esti troll, mai ales propozitia de la sfarsit nu cred ca o poate spune un individ din specia homo sapiens sapiens, cel putin fara sa aiba grave probleme mintale.

| EmaS a răspuns (pentru Dandanache):

Si asta nu pentru ca nu ti-ar placea sa o faci! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

"Asta ca sa vezi parera mea despre evolutionism."... scrie pe tricoul meu ca-mi pasa de parerea ta? Iti dau un indiciu : NU.

Doar pentru ca apar niste cuvinte intr-o carte si ca acea carte a fost scrisa de "un nene" pe care tu il consideri miezul din fanta nu inseamna ca ce spune el este automat corect. Sunt niste pasi pe care trebuie sa ii urmezi. Daca te bagi in domeniul stiintei, acei pasi devin si mai importanti. Daca esti un autor care o arde stiintific si scrie chestii in carti dar nu te baga nimeni in seamna, inseamna ca exista un motiv bun pentru asta. Inseamna ca esti penibil si nu meriti bagat in seama.

Deci... ofera-mi date despre autor, despre carte, spune-mi ce premii/titluri/chestii de genul a luat el, ce credibilitate are in stiinta si altele de genul.

"Spor la pusul maini pe carte"... nu merge sa fi tupeist si sa o arzi cu "sa vezi parera mea despre evolutionism" cand esti praf la capitolul stiinta si cel mai important, nu stii nimic despre evolutie.

E foarte simplu : poti sa dovedesti ca zeul tau exista? DA sau NU? Daca poti, prezinta dovezile. Daca nu poti atunci "stai in banca ta". Din moment ce nu exista absolut nici o dovada cu adevarat buna pentru zeul tau, ce mi-ai dat acum e o carte inutila. Sunt doar parerile unui nene, pareri care nu sunt sustinute de dovezi.

| Chαяtreux a răspuns:

Combina-le si vezi ce iese tongue

| LegionarulRoman a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://en.wikipedia.org/wiki/Seraphim_Rose

http://ebookbrowse.com/......d368105244 -aicea ai cartea

Spor la cautat si ciocul mic, micule ateu.Ce cercetari ai facut tu? Ai facut vreo facultate sau esti un ateu de unica folosinta?

Evolutionismul este criticat si nu mai este considerat plauzibil in zilele noastre, deorece multe din punctele sale forte, de fapt sunt chestii instabile si imposibile.

| tasmania a răspuns (pentru Thunderstruck):

Buna comparatie. Mi-a placut. Dar nu e indestulatoare. Din mai multe motive. In special pentru ca nu poate raspunde nevoii de a sti cum a facut omul saltul de la creatura ne-constienta de sine la fiinta constienta. Mai sunt si alte chestiuni la mijloc - bunaoara de ce s-a oprit evolutia si nu mai ies oameni din jungla. Sau care ar fi motivele pentru care o ramura a antropoidelor ar fi evoluat, iar celelalte ar fi ramas tot in stadiul acela.

| tasmania a răspuns:

Prefer Scriptura. Cu lacunele ei cu tot. Decat stiinta cu lacunele ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

"micule ateu"... laughing

"Evolutionismul este criticat si nu mai este considerat plauzibil in zilele noastre bla bla bla"... bai militecticus, inainte sa o arzi inteligent si sa te bagi in capitolul stiinta/evolutie, asigura-te ca stii despre ce vorbesti. In plus de asta, observ ca ai mai pus o intrebare (idioata) la RELIGIE incercand sa demonstrezi ca EVOLUTIA e gresita (cata inteligenta).

Ba mai mult de atat, oferi "parerile" unor dubiosi care se baga in domeniul stiintei zicand "eu am dovezi ca e gresita evolutia". Spune-mi ce credibilitate au ei in stiinta, spune-mi ce premii au luat, ce mentiuni, unde sunt ei publicati, si alte chestii de genul acesta. Sunt niste detalii foarte importante. Pana acum nu ai prezentat asa ceva. Si ghici ce... nu o sa poti. E un motiv pentru care acele persoane care o ard cu "evolutia e gresita iar eu am dovezi" nu au credibilitate in stiinta si nu sunt bagati in seama.

Acum partea cea mai importata : DOVEDESTE CA ZEUL TAU EXISTA. Pana nu o faci, varianta cu creationismul pica din start.

| Dumitru73 a răspuns (pentru anonim_4396):

Argumentul circular nu este o dovada.

| DenisIonut01 a răspuns:

Adam si Eva!

| Zuzazozo a răspuns:

Eu cred in ambele teorii pentru ca sunt si realista dar si credincioasa. Pana si oamenii de stiinta cred in ambele teorii.