| Konata a întrebat:

Voi in ce credeti? In faptul ca omul descinde din maimuta sau ca omul s-a inmultit de la Adam si Eva? Adica pe scurt: credeti in teoria stiintifica sau religioasa? Argumentati.

70 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cred in teoria creatiei. Orice plan are un proiectant.,, Cerurile spun slava lui Dumnezeu, şi întinderea lor vesteşte lucrarea mâinilor Lui.,, Universul are un plan foarte complex.Prin urmare, universul a avut un proiectant.

| Zenit313 a răspuns (pentru EmaS):

Orice are nevoie de un proiectant.
Dumnezeu a proiectat universul.

Dar pe Dumnezeu cine l-a proiectat!?

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Nu exista teoria creatiei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Lasa-ma sa ghicesc : din toate miliardele de zei, al tau este cel real si "proiectantul" pentru ca... asa scrie intr-o carte. Si tot ce scrie in acea carte este corect pentru ca este "cuvantul" zeului tau iar el nu minte pentru ca... scrie in acea carte.

| Zenicide a răspuns (pentru Mădă0611):

"Nu exista teoria creatiei."
Hit her with this stick :)) http://www.karatesupply.com/......_stick.jpg

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha!

| FucktheSystem a răspuns:

Evoluționistă. În primul rând este genetic dovedit că nu e prea ok să faci copii cu sora/mama ta, ori mor ori ies handicapați. În plus incestul este un mare păcat, cum de ar lăsa Dumnezeu să se întâmple așa ceva?

| Dumitru73 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Incestul apare in Biblie de cateva ori, desi neexplicit.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru FucktheSystem):

Suntem liberi arbitri.Asa a spus el.Dar cine-ar face copii cu maica-sa? laughing Cat m-ai putut face sa rad laughing Dupa cum spuneam, Dumnezeu viata asta ne-a lasat-o 9 si noi decidem ce facem. Avem alegerile naostre la disopizitie.Si vom plati pe lumea cealalta.

| FucktheSystem a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Păi practic toți o să ardem în iad, bine, toți oamenii care fac sex pentru că toți suntem rude deci automat facem incest.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Evolutionism, fara dubii. Logica stiintei mi se pare mult mai posibila decat povestile de adormit copiii din teoria creationista.

| valentingb a răspuns:

Teoria creatiei: ar insemna ca Abel si Cain sa se fi culcat cu Eva, ca sa aparem noi. Deci, o prefer pe cea a evolutiei. Dovezile stiintifice sunt mai puternice, genetica este explicatia perfecta.

| Dandanache a răspuns:

Cred in amandoua si am dubii cu privire la amandoua.

| EmaS a răspuns (pentru Dandanache):

Nu esti nici in car nici in caruta! laughing

| Dandanache a răspuns (pentru EmaS):

Nu pot sa te contrazic.

| EmaS a răspuns (pentru Dandanache):

Si asta nu pentru ca nu ti-ar placea sa o faci! big grin

| Silyca a răspuns:

Cum sa crezi ca omul s-a inmultit prin incest? rolling on the floor

| DenisIonut01 a răspuns:

Adam si Eva!

| RAY a răspuns:

Te rog nu compara maimuta cu omul, omul la cat de rau e nul compora cu nici un animal, suntem maimute al naibi de diabolice

| Mădă0611 a răspuns:

Creationism, omul l-a creat pe dumnezeu, asta dupa ce a evoluat "din maimuta". tongue
Evolutia e un fapt.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Sunt evolutionist.

| dragos9234 a răspuns:

Èvolutionista.

| WR104 a răspuns:

Cel mai probabil am evoluat din maimuta dupa care am involuat in om, urmeaza sa evoluam din nou.

| HueyFreeman a răspuns:

Omul ESTE o maimuta.

| Zenit313 a răspuns:

Teoria evolutiei sustine ca omul are un stramos comun cu maimuta,nu ca am evoluat din maimute!
Crestinopatii sau Crestinofilii,astia care cred in Mos Craciun, Bau-Bau, Sarpele Vorbitor, Tamplarul Paranormal, nu stiu nici macar ceea ce sustine teoria evolutiei, nu au citi o carte in viata lor, dar ei isi dau cu parerea, au nesimntirea sa contrazica oamenii care si-au dedicat viata in studiul biologiei, geologiei, stiintei..etc.
Nu trebuie sa crezi, toate dovezile pe care le avem sustin aceasta teorie, sunt incontestabile, impartiale si logice!

| LegionarulRoman a răspuns:

Creationista.Nu neg stiinta si folosele ei.Omul nu se trage din maimuta, au ajuns la concluzie mari specialisti, care nu faceau parte din institutii biologice.

| GRs a răspuns (pentru LegionarulRoman):

"au ajuns la concluzie mari specialisti, care nu faceau parte din institutii biologice."
Atunci e clar cum de au ajuns la concluzia asta laughing. Cu siguranta acei oameni sunt "mari specialisti"

| LegionarulRoman a răspuns:

Iti recomad: Partea a doua din cartea "Cartea Facerii, Crearea lumii si omul inceputurilor" de ieromonah Serafim Rose(prefata cartii arata cine a fost acest om, al carui inteligenta era peste medie, probabil si peste Maria Voastra) care contine:

Filosofia evolutiei
Capitol intai:Siinta si sfintii parinti
1.Adevarat teologie si cunoasterea seculara
2.Stiinta si filosofia crestina
3.Deosebirea fanteziilor materialiste de adevaru; l stiintific
4.Stiinta-forma de cunoastere interioara
5.Un sistem de gandire strain
6.Lipsa culturii filosofice printre crestinii ortodocsi
7.Filosofia Sfintilor Parinti

Capitol 2: Scurta critica a modelului evolutionist

1.Introducere
2.Cadrul istoric
3."Dovezile" evolutiei
4. Teoria evolutiei este inteligibila filosofic
5.Conflictul dintre Adevarul crestin si filosofia evolutionista

Capitol 3:"Evolutionismul crestin"

1.introducere
2.Lecomte du Nouy
3.Parintele Antonie Kosturos
4. Karl Rahner
5.Stephanus Trooster
6.Conceptia romano-catolica despre Omul Originar
7.Theodosius Dobzhansky
8. Teilhard de Chardin
9.Hilianismul lui Teilhard de Chardin
10. Teilhardismul in lumina Ortodoxiei
11.Adepti "ortodocsi" ai lui Teilhard de Chardin

Spor la pusul maini pe carte. Asta ca sa vezi parera mea despre evolutionism.

Singura modalitate este de a citi aceasta carte.

| Chαяtreux a răspuns:

Combina-le si vezi ce iese tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scriesc.deci traiesc.asta conteaza. teoriile ca teoriile.da practica ni omoara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 - Voi chiar nu va obositi sa cautati pentru voi? Omul NU se trage din maimulta. Cauta ca gasesti pe guagal date despre evolutie. Te poti documenta cu adevarat. Foloseste internetul asa cum trebuie. Stiu ca o sa ignori ca ti-am zis "omul NU se trage din maimuta" iar in viitor o sa pui aceeasi intrebare. Macar am incercat.
2 - NU exista "TEORIA creationista". exista doar "varianta creationista" sau "parerea creationista". Pentru a ajunge la rangul de TEORIE, acea idiotenie trebuie sustinuta de dovezi. Nu exista absolut nici macar o dovada cu adevarat buna pentru creationism. Singura "dovada" pentru creationism este : "scrie intr-o carte ca e corect deci e corect".
3 - "argumentati"... ce sa argumentez? Niste intrebari complet gresite? Pana si prima este gresita daca o aplici stiintei. Si de ce ai bagat doar varianta crestina? Mai sunt si alte religii cu propriile lor versiuni ale creatiei omului. Ce faci tu acum tine de favoritism.

Citeste urmatoarele link-uri inainte de a mai pune asemenea intrebari :
http://en.wikipedia.org/wiki/Human
http://en.wikipedia.org/wiki/Hominidae
http://en.wikipedia.org/wiki/Human_evolution

http://rationalwiki.org/wiki/Evolution

| Konata explică (pentru anonim_4396):

Dar ce are intrebarea mea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Konata):

Tocmai ti-am explicat la P1 si la P2 ce are intrebarea ta. Daca ma apuc sa scriu iar o sa ma intrebi "de ce e gresita".

3 in "pana" mea.

In stiinta si in evolutie nu ai cum sa CREZI, cel putin nu cand ai dovezi. Poate la inceput gen "eu cred ca pamantul se roteste in jurul soarelui", ia sa caut sa vad daca am dreptate. Termenul CRED are 2 sensuri si multi le confunda. In cazul exemplului meu cu pamantul, CRED nu tine de religie. Daca el tine de religie, atunci tocmai am inventat miliarde de religii gen : cred ca maine primesc bani sau cred ca maine ploua sau altele de genul. Ce zici, in acest caz, CRED tine de religie?

Ba mai mult, tu CREZI in gravitatie sau STII? CREZI ca pamantul se roteste in jurul soarelui sau STII? La fel e si cu evolutia. Spre deosebire de "parerea creationista", pentru evolutie sunt multe DOVEZI. Asta face o diferenta uriasa intre cele 2. Daca eu iti arat un pix, tu nu ai cum sa CREZI ca el este real.Multi o sa faca afirmatia eronata cum ca "pentru evolutie nu exista dovezi" sau idiotenia cum ca "in prezent nu evolueaza nimic".

Ti-am oferit cateva link-uri, daca stii engleza citeste-le. Nu e complicat. O sa intelegi de ce intrebarile tale sunt gresite.

Mai mult de atat, gasesti documentare, carti, articole si multe altele de genul pentru evolutie, big bang ...etc. Trebuie doar sa vrei sa cauti.

Ti-am explicat si de ce creationismul nu merita titlul de "Teorie". Singura dovada adusa este "scrie intr-o carte deci e corect". Asta nu-i o dovada valida pentru cineva care vrea cu adevarat sa caute raspunsurile. E pentru cei lenesi care se multumesc cu ce li se ofera.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti recomad: Partea a doua din cartea "Cartea Facerii, Crearea lumii si omul inceputurilor" de ieromonah Serafim Rose(prefata cartii arata cine a fost acest om, al carui inteligenta era peste medie, probabil si peste Maria Voastra) care contine:

Filosofia evolutiei
Capitol intai:Siinta si sfintii parinti
1.Adevarat teologie si cunoasterea seculara
2.Stiinta si filosofia crestina
3.Deosebirea fanteziilor materialiste de adevaru; l stiintific
4.Stiinta-forma de cunoastere interioara
5.Un sistem de gandire strain
6.Lipsa culturii filosofice printre crestinii ortodocsi
7.Filosofia Sfintilor Parinti

Capitol 2: Scurta critica a modelului evolutionist

1.Introducere
2.Cadrul istoric
3."Dovezile" evolutiei
4. Teoria evolutiei este inteligibila filosofic
5.Conflictul dintre Adevarul crestin si filosofia evolutionista

Capitol 3:"Evolutionismul crestin"

1.introducere
2.Lecomte du Nouy
3.Parintele Antonie Kosturos
4. Karl Rahner
5.Stephanus Trooster
6.Conceptia romano-catolica despre Omul Originar
7.Theodosius Dobzhansky
8. Teilhard de Chardin
9.Hilianismul lui Teilhard de Chardin
10. Teilhardismul in lumina Ortodoxiei
11.Adepti "ortodocsi" ai lui Teilhard de Chardin

Spor la pusul maini pe carte. Asta ca sa vezi parera mea despre evolutionism.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

"Asta ca sa vezi parera mea despre evolutionism."... scrie pe tricoul meu ca-mi pasa de parerea ta? Iti dau un indiciu : NU.

Doar pentru ca apar niste cuvinte intr-o carte si ca acea carte a fost scrisa de "un nene" pe care tu il consideri miezul din fanta nu inseamna ca ce spune el este automat corect. Sunt niste pasi pe care trebuie sa ii urmezi. Daca te bagi in domeniul stiintei, acei pasi devin si mai importanti. Daca esti un autor care o arde stiintific si scrie chestii in carti dar nu te baga nimeni in seamna, inseamna ca exista un motiv bun pentru asta. Inseamna ca esti penibil si nu meriti bagat in seama.

Deci... ofera-mi date despre autor, despre carte, spune-mi ce premii/titluri/chestii de genul a luat el, ce credibilitate are in stiinta si altele de genul.

"Spor la pusul maini pe carte"... nu merge sa fi tupeist si sa o arzi cu "sa vezi parera mea despre evolutionism" cand esti praf la capitolul stiinta si cel mai important, nu stii nimic despre evolutie.

E foarte simplu : poti sa dovedesti ca zeul tau exista? DA sau NU? Daca poti, prezinta dovezile. Daca nu poti atunci "stai in banca ta". Din moment ce nu exista absolut nici o dovada cu adevarat buna pentru zeul tau, ce mi-ai dat acum e o carte inutila. Sunt doar parerile unui nene, pareri care nu sunt sustinute de dovezi.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://en.wikipedia.org/wiki/Seraphim_Rose

http://ebookbrowse.com/......d368105244 -aicea ai cartea

Spor la cautat si ciocul mic, micule ateu.Ce cercetari ai facut tu? Ai facut vreo facultate sau esti un ateu de unica folosinta?

Evolutionismul este criticat si nu mai este considerat plauzibil in zilele noastre, deorece multe din punctele sale forte, de fapt sunt chestii instabile si imposibile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

"micule ateu"... laughing

"Evolutionismul este criticat si nu mai este considerat plauzibil in zilele noastre bla bla bla"... bai militecticus, inainte sa o arzi inteligent si sa te bagi in capitolul stiinta/evolutie, asigura-te ca stii despre ce vorbesti. In plus de asta, observ ca ai mai pus o intrebare (idioata) la RELIGIE incercand sa demonstrezi ca EVOLUTIA e gresita (cata inteligenta).

Ba mai mult de atat, oferi "parerile" unor dubiosi care se baga in domeniul stiintei zicand "eu am dovezi ca e gresita evolutia". Spune-mi ce credibilitate au ei in stiinta, spune-mi ce premii au luat, ce mentiuni, unde sunt ei publicati, si alte chestii de genul acesta. Sunt niste detalii foarte importante. Pana acum nu ai prezentat asa ceva. Si ghici ce... nu o sa poti. E un motiv pentru care acele persoane care o ard cu "evolutia e gresita iar eu am dovezi" nu au credibilitate in stiinta si nu sunt bagati in seama.

Acum partea cea mai importata : DOVEDESTE CA ZEUL TAU EXISTA. Pana nu o faci, varianta cu creationismul pica din start.

| Pufoshenia a răspuns:

Buna.Eu cred in teoria religioasa. Dumnezeu a creat universul si oameni.Natura,animalele nu pot aparea asa din senin doar daca le creaza cineva deci cine le-a creat este Dumnezeu si el a creat omul dupa chipul lui.Pa,pa

| Generalul a răspuns:

Stiinta din ziua de azi poate explica foarte clar majoritatea fenomenelor care acum mii de ani erau atribuite zeilor. Biblia e doar o carte de povesti fantastice si atat, nu ofera nici un fel de explicatie corecta cu privire la originea vietii. Pe de alta parte stiinta iti arata dovezi clare ale evolutiei, nu iti spune "crede si nu cerceta!". In secolul 21, cand avem acces liber la informatie, nu mai e cazul sa credem in explicatii supranaturale pentru lumea din jurul nostru sau aparitia vietii.

| CryChristiAN a răspuns (pentru Generalul):

Wow! Daca stiinta a explicat lucrurile clar si indetaliat ( si nu se inseala), crezi oare ca omul a aflat asa nitam-nisam? Nu dragule. Crede-ma ca Cineva a contribuit la progresul stiintei.
Stiinta si religia lucreaza mana-n mana.

| HueyFreeman a răspuns (pentru CryChristiAN):

Cineva? Da, acel cineva este omul.

| Generalul a răspuns (pentru CryChristiAN):

Acel Cineva care in cartea scrisa sub spiritului duhului sau dadea explicatii detaliate despre cum sa faci sacrificii, iar despre "facerea lumii" scria o pagina- doua? La progresul stiintei au contribuit oameni neindoctrinati, care pas cu pas au formulat teorii pe care apoi le-au testat pas cu pas. Religia de care vorbesti ii ardea pe rug pe cei care indrazneau sa zica ca Pamantul e rotund sau ca nu ne aflam in centrul universului si contraziceau Biserica, asa ca e raspunzatoare pentru stagnarea stiintei timp de sute de ani.

| Thunderstruck a răspuns (pentru CryChristiAN):

Esti amuzant, vorbesti sa te aflii in treaba.Ti se pare prea putin timpul in care am ajuns la astfel de cunostinte? Oricum, si daca ar exista umanitatea de-o zi, tot n-ai nici o dovada ca a fost ajutata...Nu stiu, ce parere ti-ai face despre mine daca as zice ca exista Inorogul Roz si as sustine asta in continuu, fara sa-ti prezint dovezi.

| cooldreams a răspuns:

Stiintifica. nu sunt ateista sau ceva de genul, dar hai sa fim seriosi! e mult mai plauzibila! macar are dovezi! a, si vezi ca parca nu ne tragem din maimuta, ci avem doar un stramos cu ele!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru cooldreams):

Vezi ultimul meu comment.Si citeste cartea.

| Zuzazozo a răspuns:

Eu cred in ambele teorii pentru ca sunt si realista dar si credincioasa. Pana si oamenii de stiinta cred in ambele teorii.

Răspuns utilizator avertizat
| kira30 a răspuns:

Cred in versiunea religioasa.De ce pentru ca n-a vazut nimeni o mai muta nascand un om si astept momentul cand se va inampla--cand vor zbura porcii.Si "EmaS" are o mare dreptate.

| tasmania a răspuns:

Prefer Scriptura. Cu lacunele ei cu tot. Decat stiinta cu lacunele ei.

| IonelaaaS a răspuns:

In cea religioasa pentru ca tot Dumnezeu a facut si maimuta asa ca.

| alexclaudiu2003 a răspuns:

Din maimuta, dovezile sunt clare, nu mai intru in amanunte

| JockerStoica a răspuns:

Teoria Stiintifica mai mult ca sigur s-a dovedit de multe ori.

| TheBlackEmo a răspuns:

Dumnezeu ne-a creat! Daca am fi evoluat din maimute înseamna ca si azi ar trebui ca maimutele sa evolueze, dar nu o mai fac! Și în plus pe maimute cine le-a creat? S-au format din celule? Celulele de unde au aparut? Din univers nu? Universul cine l-a creat? S-a creat prin Big-Bang nu? Si Big-Bangul cine l-a creat? Raspunsul e cert Dumnezeu! "CRED ÎNTR-UNUL DUMNEZEU SI TATAL ATOTSTIUTORUL"

| Thunderstruck a răspuns (pentru TheBlackEmo):

Esti un ignorant, habar n-ai ce presupune T. Evolutiei sau T.Big-bang si iti dai si tu cu parerea...Na, ca tot crestinul.Inlocuieste cuvantul "Dumnezeu" din raspunsul tau cu orice alt zeu si tot aceleasi dovezi o sa ai.Noi nu am evoluat din maimute, avem un stramos comun cu ele, dar nici din ala n-am evoluat, am evoluat din acelasi stramos cu cimpanzeii.Dovada ca habar n-ai ce presupune T. Evolutiei este prima afirmatie "Daca am fi evoluat din maimute înseamna ca si azi ar trebui ca maimutele sa evolueze"...Culmea, Am ajuns la oameni dupa 3, 7 miliarde de ani de evolutie, de la prima celula si tu vrei ca maimutele sa evolueze in 100 de ani cat traiesti tu? Maimutele cine le-a creat? Au evoluat asa ca si noi."S-au format din celule?"Uite, o sa-ti spun un secret, sper sa nu te afecteze prea tare.Toate fiintele sunt formate din celule.In clasa a 5-a ar fi trebuit sa inveti "Celula este unitatea de baza functionala si structurala a tuturor fiintelor vii". Celulele de unde au aparut? Cauta despre abiogeneza.Nu, nu au aparut din Univers. Universul de unde a aparut? Sa lasam T.Big-Bang-ului la o parte.Sa-ti explic, asa cum tu poti crede ca zeul tau este vesnic, n-a aparut nici-o data, n-a avut un creator, asa pot crede si eu de Univers, intelesi? Si eu cred in Inorogul Roz si Calaretul din Guma atotstiutorul.Si?

| Inferno a răspuns (pentru TheBlackEmo):

Noapte buna.

| TheBlackEmo a răspuns (pentru Thunderstruck):

Orice ai spune eu cred în Dumnezeu, arata-mi o dovada ca ne tragem din maimute, nu în scris, arata sa vad eu! Bafta! O sa arzi în iad!

| Thunderstruck a răspuns (pentru TheBlackEmo):

Ori esti troll...Ori nu stiu, probabil ai un IQ sub 80 si asta explica multe. Oricum, merg pe varianta ca esti troll, mai ales propozitia de la sfarsit nu cred ca o poate spune un individ din specia homo sapiens sapiens, cel putin fara sa aiba grave probleme mintale.