| Peace119 a întrebat:

Voi l-ați găsit pe Dumnezeu?
Cum ați găsit drumul vostru sau calea voastră spirituala?

5 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Da eu L -am gasit, am scris pe larg la intrebaile mele cum a fost.

| CostinAlamariu a răspuns:

Da și nu. Am găsit drumul spre Dumnezeu, dar încă n-am ajuns chiar acolo. E o luptă de-o viață până la urmă. Măcar știu pe ce drum s-o iau happy
Calea spirituală am gasit-o prin studiu, în special studiul filozofiei, a teologiei, a diverselor curente spirituale și intelectuale, a studiului istoriei și așa mai departe. Și cel mai important... am iubit adevărul. Iubesc adevărul atat de mult încât prefer să sufăr în adevăr decât să găsesc comfort într-o minciună. Dacă ești și tu 100% onest cu tine și iubești adevărul și studiul atunci și tu te vei apropia. Doamne ajută! happy

| Peace119 explică (pentru CostinAlamariu):

Imi poți spune și mie ce sa studiez și să citesc in acest sens? câteva recomandări măcar.
Multumesc

| Seba2013 a răspuns:

Prima data trebuie sa il cunoastem ca sa ne ilumineze sau impacteze aceasta lumina cum l-a lovit pe John Travolta (Phenomenon). Dupa aceea sa te imbraci in Domnul Iisus Hristos (Romani 13; 14). Nu mai trebuie cautate lucrurile de pe pamant ci cele din ceruri. https://www.youtube.com/watch?v=KhmtIvun2i0

Sfintii cu marturisirea si faptele lor, ne ajuta. Mai ales daca am avut parinti crestini. Ei se bucura si canta cand facem fapte spirituale. Noi fiind tineri putem folosi energia si tineretea pentru a face binele. Daca ai o viata contemplativa sa vezi cum iti vine inspiratia si vei ajunge la rezultate bune (viata crestina). Si un loc spiritualizat, pentru ca daca John Travolta nu ar avea contextul aranjat, nu ar mai putea fi el. Si un stiintific pornerste tot cu o meditatie sau o ipoteza, dupa aceea Dumnezeu face sa creasca (din om fragil, om puternic). Vorbesc astia ca ei poarta barba, insa ei sufera pentru pacatele noastre. Ei se ascund pentru ca noi nu stim sa ii omagiem. Mai degraba le platim custumele si masinile la altii ca sa le schimbe in fiecare zi. Daca le-am dona toti 10% nu ar mai purta barba, si lumea s-ar schimba. Mie voi imi dati multe stelute insa nu sunt ale mele ci ale lor. De exemplu datorita voastra ca i-ati lasat sa vorbeasca si sa apara eu l-am gasit pe Dumnezeu (nu dau nume). Eu nu sunt demn ci doar un tanar energic care le intelege chemarea si le asculta sfatul. M-au lovit ca fulgerul...