| madalina2222 a întrebat:

Voi nu credeti in Dumnezeu ca nu l-ati vazut? Ca nu lati simtit? Ca nu lati mirosit? si altelele raspundeti-mi la intrebari si la 10 raspunsuri va voi spune cv

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Primul motiv: daca ai ajunge sa Il cunosti ca persoana, ai descoperi cit de bun si iubitor e El de fapt cu tine. Chestia cu razboaiele, e alta poveste, El nu se baga acolo unde omul Il da la o parte, si de aceea exista atita rau in lume.
Al doilea motiv: Dumnezeu se poate indura de cei din Africa. Problema e insa ca, daca ai ajunge sa Il cunosti, ai descoperi ca El lucreaza cel mai mult prin oameni, deci oamenii ar trebui sa aiba grija de semenii lor, El asa a vrut sa fie dela inceput, sa nu fim singulari, egoisti, ci o societate careia sa ii pese de necazurilor celor din jur atit de mult incit sa ii ajutam.
Al treilea motiv: de unde sti ca nu te asculta cind te rogi? Rugaciunea, atunci cind e facuta cum trebuie, e de fapt un dialog, vorbesti, si simti ca esit ascultat, ba chiar mai mult, mai apoi poti vedea ca intr-adevar ai fost ascultat, caci adesea primesti raspuns la rugaciune. Desigur ca si aici trebuie sa ai o cunoastere minima despre El, sa stii ce Ii place si displace, caci nu poti sa ii ceri ceva ce ii displace, si sa iti dea. Mie daca mi-ai cere o tigara, nu ti-as da, stiind cit rau poate face, la fel e si cu El, nu iti poate raspunde chiar la orice rugaciune, ci doar la cele ce sunt in conformitate cu caracterul Sau. Mereu zimbesc cind imi aduc aminte ca, in perioada cind nu credeam, dar vroiam sa stiu care e realitatea, ma rugam sa pot iesi cu o anume fata la discoteca (ea nu vroia). Desigur ca nu am primit raspuns, pe Dumnezeu nu Il vei gasi nicidecum la discoteca. Insa cind mi-am pierdut portofelul cu toate actele in el, si nu mai aveam nici o speranta sa il gasesc, m-am rugat seara, si a doua zi l-am si gasit!
Al patrulea motiv: cine ti-a zis ca doar la crestini vine Apocalipsa? Va veni pe intreg pamintul
Al cincilea motiv: e usor sa imi fac eu zeii mei in care sa cred. Asta e esenta religiei - cautarea omului dupa Dumnezeu. Poti crede in unul sau in mai multi. Insa o singura religie se poate "lauda" ca la ea nu e vorba de cautarea omului, ci de revelarea lui Dumnezeu fata de om, adica Dumnezeu se arata omului, si aceea e crestinismul. Si desigur ca daca ajungi sa ti se reveleze Dumnezeu, descoperi ca de fapt El e unul singur, asa cum dupa un lung calcul matematic al carui rezultat e unu, descoperi acel rezultat.
Al saselea motiv: exista doctori pentru ca noi nu putem intotdeauna sa credem ca Dumnezeu ne poate vindeca. Sau pentru ca exista probleme ce le avem cu Dumnezeu, si care nu ii permit sa vina si sa ne vindece. Daca eu luam o nota mica la scoala, si tatal meu afla cind venea acasa de la servici, puteam sa zic adio de la cei 5 lei pe care uneori ii mai primeam atunci de la el. Vindecarea e conditionata, si sunt multe lucruri de care trebuie sa tii seama ca Dumnezeu sa vina si sa te vindece, lucurile nu sunt chiar atit de simple. Eu am apelat si la medici, dar au fost multe cazuri cind am indeplinit acele conditii, si am experimentat vindecarea din partea lui Dumnezeu. O data, chiar am fost pe moarte, medicii nici nu stiau ce am, dar am scapat, si asta numai datorita lui Dumnezeu.
Al saptelea motiv: Dumnezeu s-a aratat. In Isus Hristos. Noi trebuie doar sa credem. Crezind, ni se va arata si noua. A, daca vrei sa Il vezi asa cum e, mai ai putina rabdare, sa se termine piesa de teatru a acestei lumi. Autorul piesei de regula peseste pe scena abia la sfirsitul piesei. Dar mai e pina atunci. Ma intreb cum vei reactiona tu atunci, cind pentru unii va fi o splendoare, iar pentru altii va fi ceva de groaza, functie de cum si-au trait vietile?

103 răspunsuri:
| Holocaust a răspuns:

Să-l vezi? Să-l simţi? Să-l miroşi?
Ce naiba e ăsta? Sezon de împerechere?

| DragosConstantin a răspuns:

Iti zic eu de ce nu cred in existenta Lui...
-primul motiv e ca toti crestinii spun e ca bun, milostiv, binevoitor si altele, dar luand-o in mod logic atuncea cand au avut loc razboaie si au murit foarte multi oameni de ce nu a intervenit Dumnezeu, daca tot ne iubeste atat de mult?
-al doilea motiv iti da un exemplu ca sa intelegi mai bine in Africa majoritatea dintre oameni rabda foame da? pai de ce Dumnezeu nu se indura de ei? ce au putut face atat de grav incat sa nu primesca macar putin ajutor de la Dansul?
-al treilea motiv este acela de exemplu cand te rogi la El, de ce nu-ti raspunde inapoi? iti place sa vorbesti singur?
-al patrulea motiv e acela legat de Apocalipsa crestina si de Antichrist, pai de ce numai la crestini se presupune ca va sosii acel moment? de ce nu si la budisti sau la alte religii care mai exista?
-al cincilea motiv de ce nu are fiecare religie un singur zeu? de ce indienii cred in mai multi, iar voi doar in unul?
-al saselea motiv de ce mai exista doctori ca sa vindece unele boli? de ce nu va rugati la Dumnezeu sa va faca bine sa vedem, daca se va intampla, desii nu cred...
-al saptelea motiv de ce nu se arata Dumnezeu? asta ca noi nu suntem demni sa-l vedem e o aberatie dupa parerea mea.

| DragosConstantin a răspuns (pentru cristi202):

-la al 4 lea motiv de ce sa vina Apocalipsa pe intreg Pamantul? doar pentru. ca spune crestinismul? pai la budisti sau la alte religii de ce nu este precizata Apocalipsa? tu crezi ca crestinismul e religie dreapta doar pentru ca faci partea din ea si pentru ca te-ai nascut in aceasta (sau poate nu te-ai nascut in aceasta n-am de unde sa stiu lucrul acesta), dar daca faceai parte din alta religie spuneai ca aceia e cea dreapta.
-la al 6 lea motiv chiar crezi ca Dumnezeu te-a salvat? ai luat tu ceva medicamente care pana la urma au ajutat sistemul imunitar sa invinga boala.
-la al 7 lea motiv da am vazut cum s-a aratat Dumnezeu in Iisus Hristos, a trebuit sa moara alti copii pentru ca Iisus sa traiasca pai asta e treaba? voi spuneti ca acei copii au ajuns in rai, dar aveau dreptul sa si traiasca viata nu sa moara ei pentru Iisus.

| madalina2222 explică (pentru DragosConstantin):

Nu stiu ce vorbiti voi acol n-am citi ce a scris creisti202 dar eu stiu ca Iisus a murit pentru noi toti sa ne mantuiasca.

| DragosConstantin a răspuns (pentru madalina2222):

Deci nu stii ce a scris cristi, dar i-ai dat fundita pai cum vine asta? cata ditamai logica poti avea in tine raman uimit la asemenea lucruri.

| madalina2222 explică (pentru DragosConstantin):

Nu acela cu funda si inainte de funda ce ati vorbit ca a scris cuvintele acelea intelepte

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru cristi202):

Voi crestinii toti veti merge in rai ce frumos de aia coruptia din Romania e peste tot ca e avem o tara plina de crestinii eu vb de realitate nu de viata de apoi inca nu a venit nimeni de acolo asa ca filozofia ta e nula, raul din lume il facem noi chiar Iisus spune raul din inima oamenilor nu este venita de afara

| cristi202 a răspuns (pentru DragosConstantin):

Daca eu nu iti spun ca saptamana viitoare merg la Timisoara, asta nu inseamna ca nu ma duc. La fel e si cu Apocalipsa. Daca budistii sau alte religii nu mentioneaza nimic despre ea, nu inseamna ca nu ii va afecta si pe ei, e doar o lipsa de metionare. Prin aceasta lipsa, tu nu vei putea dovedi niciodata ca Apocalipsa ii va afecta doar pe crestini. Si nu sunt crestin
din nastere, am fost ateu, si am cautat raspunsuri, si le-am gasit. Dumnezeu ne-a dat minte sa gindim, sa cercetam, sa cautam raspunsuri, si daca o facem sincer, vom da de El. Eu asta am facut, am pornit de la zero, si am cautat sa vad care e adevarul.
Interesant e ca nu am luat pe atunci nici un medicament, absolut nicunul. Odata ce stiam ce zic doctorii, am zis ca nu vreau sa fiu cobaiul lor, mai ales ca era viata mea in joc, si cu toate insistentele mamei mele, tot nu am luat nimic! Inainte fusesem de multe ori pus in situatii imposibile, si cind Dumnezeu m-a scos din ele, gaseam eu o explicatie naturala caci nu accept asa de usor minunile (intii caut sa vad daca ce se intimpla are vreo explicatie naturala, si abia apoi accept, daca nu gasesc una), insa pentru ce a fost atunci, nu am cum sa mai gasesc una, a fost ce a fost, si e clar (pentru mine) ca a fost interventia divina.
Cum adica a trebuit sa moara alti copii ca Isus sa traiasca? Isus ar fi trait si daca ei nu mureau. Daca cineva rau ca Irod (presupun ca te referi la moartea copiilor de la nasterea lui Isus) a decis sa ii moare, ce vina are Isus in asta? El a dat libertate fiecaruia sa decida ce e bine si ce e rau, daca unii decid raul, El nu are nici o vina, ci cei ce l-au comis

| cristi202 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Eu nu cred ca tara asta e plina de crestini. De asa zisi crestini, da. Insa multi doar se cred. Chiar si Isus a zis ca putini sunt cei ce afla calea catre Dumnezeu, calea catre cer.
Pai vezi, odata vii cu chestia cu copiii din Africa, apoi cu raul din inima noastra. Da, raul din lume il facem noi, e din inima noastra, si copiii din Africa tocmai de asta sufera. Pentru ca noi suntem rai.

| DangerLove a răspuns (pentru cristi202):

Cred ca ai spus singurul raspuns logic, nu te-ai confruntat cu altii, ai spus doar ce ai crezut tu ca trebuie spus. Ai un raspuns exceptional, atat de frumos, si explicit love struck.

| cristi202 a răspuns (pentru DangerLove):

Multumesc pentru apreciere. Eu asta incerc sa fac - sa explic ce cred si de ce cred, si asta fara a-i afecta pe ceilalti, mai ales pe cei ce cred diferit de mine. Suntem liberi sa credem ce vrem, si desigur, fiecare va avea parte de consecintele de rigoare cu privire la ce crede, si de aceea cred ca se poate ca fiecare sa expuna ce crede intr-un mod cit mai frumos. Ca nu se si face asa, e trist. Ar trebui sa avem mai multa girja unii fata de ceilalti, la urma urmei, nu ce credem sau stim noi conteaza, ci cit de mult iubim, cit de mult acceptam, iertam, ajutam.

| Alextrick a răspuns (pentru DragosConstantin):

Dumnezeu nu a intervenit in razboaie pentru ca nu Dumnezeu ne controleaza pe noi
El ne-a creat ca sa avem o viata si ca sa ne-o croim noi
Nu el decide pentru noi/pentru prietenii nostri
Noi decidem. De aia ne-a facut:Ca sa ne traim noi viata si noi sa decidem pentru noi!

| cristi202 a răspuns (pentru DragosConstantin):

Primul motiv: daca ai ajunge sa Il cunosti ca persoana, ai descoperi cit de bun si iubitor e El de fapt cu tine. Chestia cu razboaiele, e alta poveste, El nu se baga acolo unde omul Il da la o parte, si de aceea exista atita rau in lume.
Al doilea motiv: Dumnezeu se poate indura de cei din Africa. Problema e insa ca, daca ai ajunge sa Il cunosti, ai descoperi ca El lucreaza cel mai mult prin oameni, deci oamenii ar trebui sa aiba grija de semenii lor, El asa a vrut sa fie dela inceput, sa nu fim singulari, egoisti, ci o societate careia sa ii pese de necazurilor celor din jur atit de mult incit sa ii ajutam.
Al treilea motiv: de unde sti ca nu te asculta cind te rogi? Rugaciunea, atunci cind e facuta cum trebuie, e de fapt un dialog, vorbesti, si simti ca esit ascultat, ba chiar mai mult, mai apoi poti vedea ca intr-adevar ai fost ascultat, caci adesea primesti raspuns la rugaciune. Desigur ca si aici trebuie sa ai o cunoastere minima despre El, sa stii ce Ii place si displace, caci nu poti sa ii ceri ceva ce ii displace, si sa iti dea. Mie daca mi-ai cere o tigara, nu ti-as da, stiind cit rau poate face, la fel e si cu El, nu iti poate raspunde chiar la orice rugaciune, ci doar la cele ce sunt in conformitate cu caracterul Sau. Mereu zimbesc cind imi aduc aminte ca, in perioada cind nu credeam, dar vroiam sa stiu care e realitatea, ma rugam sa pot iesi cu o anume fata la discoteca (ea nu vroia). Desigur ca nu am primit raspuns, pe Dumnezeu nu Il vei gasi nicidecum la discoteca. Insa cind mi-am pierdut portofelul cu toate actele in el, si nu mai aveam nici o speranta sa il gasesc, m-am rugat seara, si a doua zi l-am si gasit!
Al patrulea motiv: cine ti-a zis ca doar la crestini vine Apocalipsa? Va veni pe intreg pamintul
Al cincilea motiv: e usor sa imi fac eu zeii mei in care sa cred. Asta e esenta religiei - cautarea omului dupa Dumnezeu. Poti crede in unul sau in mai multi. Insa o singura religie se poate "lauda" ca la ea nu e vorba de cautarea omului, ci de revelarea lui Dumnezeu fata de om, adica Dumnezeu se arata omului, si aceea e crestinismul. Si desigur ca daca ajungi sa ti se reveleze Dumnezeu, descoperi ca de fapt El e unul singur, asa cum dupa un lung calcul matematic al carui rezultat e unu, descoperi acel rezultat.
Al saselea motiv: exista doctori pentru ca noi nu putem intotdeauna sa credem ca Dumnezeu ne poate vindeca. Sau pentru ca exista probleme ce le avem cu Dumnezeu, si care nu ii permit sa vina si sa ne vindece. Daca eu luam o nota mica la scoala, si tatal meu afla cind venea acasa de la servici, puteam sa zic adio de la cei 5 lei pe care uneori ii mai primeam atunci de la el. Vindecarea e conditionata, si sunt multe lucruri de care trebuie sa tii seama ca Dumnezeu sa vina si sa te vindece, lucurile nu sunt chiar atit de simple. Eu am apelat si la medici, dar au fost multe cazuri cind am indeplinit acele conditii, si am experimentat vindecarea din partea lui Dumnezeu. O data, chiar am fost pe moarte, medicii nici nu stiau ce am, dar am scapat, si asta numai datorita lui Dumnezeu.
Al saptelea motiv: Dumnezeu s-a aratat. In Isus Hristos. Noi trebuie doar sa credem. Crezind, ni se va arata si noua. A, daca vrei sa Il vezi asa cum e, mai ai putina rabdare, sa se termine piesa de teatru a acestei lumi. Autorul piesei de regula peseste pe scena abia la sfirsitul piesei. Dar mai e pina atunci. Ma intreb cum vei reactiona tu atunci, cind pentru unii va fi o splendoare, iar pentru altii va fi ceva de groaza, functie de cum si-au trait vietile?

| Evanna a răspuns:

Nu cred deoarece mi-am găsit răspunsurile la întrebări fără El. Poate există, poate nu. Îmi place să mă bazez pe propriile puteri şi să nu dau crezare unei cărţi modificate de-a lungul anilor, scrisă de un om genial care a ştiut să manipuleze excelent.

| ZK a răspuns:

Eu nu cred deoarece: Dacă voi, crestinii ii sunteți asa de credinciosi, de ce nu vi se arată? Dacă el ar exista, de ce nu face minuni mai credibile si mai dese, pentru mai mulți oameni? De biblie nici nu mai spun. Dacă exista de ce a privit atâtea războaie, nenorociri, cutremure si catastrofe, fara sa faca nimic? Și ultimul, daca el stie tot si vede tot, de ce a lasat oamenii sa faca atâtea crime, de ce nu i-a oprit?

| 1Mihai1 a răspuns (pentru ZK):

Razboaiele, nenorocirile, cutremurele si catastrofele, sunt date de El, pentru ca, noi oamenii, sa invatam ceva din ele...

| DragosConstantin a răspuns (pentru 1Mihai1):

Deci Dumnezeu este Creatorul nostru care ne iubeste atat de mult, dar nu-l opreste nimic ca sa omoare o parte din oamenii pe care ii iubeste sau pe care i-a creat... wow sunt uimit laughing

| 1Mihai1 a răspuns (pentru DragosConstantin):

Da...am deviat putin...

| ZK a răspuns (pentru 1Mihai1):

Aha...

| DragosConstantin a răspuns (pentru 1Mihai1):

Pai vezi Biblia care ziceti voi ca e lasata de Dansul se contraataca singura in unele cazuri nu crezi?

| 1Mihai1 a răspuns (pentru DragosConstantin):

Cum ar fi?

| 1Mihai1 a răspuns (pentru DragosConstantin):

Http://dumnezeuexista.com/ pun accent pe clipuri, sa te uiti la ele...

| DragosConstantin a răspuns (pentru 1Mihai1):

-numa un miracol putea sa faca acele icoane sa straluceasca mult mai tare dupa parerea ta?
-cu privire si la al doilea video si eu m-am rugat la Dumnezeu si nu l-am intalnit si cum sa-l intalnesc in mod real, daca pana la urma El e doar un duh?
-eu raman de parerea ca nu exista niciun DUmnezeu. happy

| 1Mihai1 a răspuns (pentru DragosConstantin):

Ti se pare normal ca, TOATE icoanele sa straluceasca? Cum explici tu acest fenomen?

| DragosConstantin a răspuns (pentru 1Mihai1):

Poate au folosit asa ceva :D http://www.chemicalguys.ro/......lant-.html sau bine poate alta solutie pentru stralucire.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru DragosConstantin):

Bine...credeam ca, vorbim lucruri serioase...

| DragosConstantin a răspuns (pentru 1Mihai1):

Pai vorbim lucruri serioase... ce varianta mea nu se putea?

| 1Mihai1 a răspuns (pentru DragosConstantin):

Nu!

| CharlieHarper a răspuns:

Dacă Dumnezeu îi pedepsește pe cei răi, atunci pe săracii Japonezi de ce nu i-a ajutat cu incidentul de la Fukushima?

| XtremePWN a răspuns:

Dumnezeu nu exista. Sa te certi cu un crestin e ca si cum i-ai explica unui copil de 5 ani ca Mos Craciun nu exista.

| itscloudyoutside a răspuns:

Eu nu cred din mai multe motive. Unul din ele ar fi că singura dovadă a existenţei lui este biblia, care mie sincer mi se pare o carte fără sens, şi pe alocuri chiar macabră. Pe lângă asta, dacă ar exista dumnezeu poţi fi sigură că nu ar exista atâtea crime, răutăţi, tsunamiuri, cutremure, copii cu malformaţii, etc. Ar face el ceva în legătură cu asta, că doar e "atotputernic".

| madalina2222 explică (pentru itscloudyoutside):

Dar nu il crezi si ca nu l-ai vazut simtit etc nu?

| itscloudyoutside a răspuns (pentru madalina2222):

Să presupunem că există. Tot nu l-am simţi, mirosi, etc. pentru că ar fi un fel de "spirit", nu? Deci nu, nu ăsta e motivul.

| Pantera2012 a răspuns (pentru madalina2222):

Nu pentru ca e Reptilian Yahwe citeste vechiul Testament si iti vei da seama ca e Reptilian Yahwe care e insetat de sange si de sacrificii umane pentru Jertfe

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pantera2012):

Esti doar un fraier care nu e in stare sa inteleaga Biblia.

| DragosConstantin a răspuns (pentru anonim_4396):

Frumos vorbesti crestine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DragosConstantin):

Multumesc

| Inferno a răspuns (pentru DragosConstantin):

Parca si tu erai tot crestin. Ma insel cumva?

| DragosConstantin a răspuns (pentru Inferno):

Am fost, dar nu mai sunt.

| AnaMaria12 a răspuns (pentru itscloudyoutside):

Bai copile Dumnezeu exista fica daca nu are exista tu nu aveai o viata nu era planeta doar faptul ca nu l-ai vazut inseamna ca nu exisata.

| itscloudyoutside a răspuns (pentru AnaMaria12):

Poţi să-mi spui chestiile astea până mâine, pentru că nu poţi face o persoană să creadă în ceva la comandă.

| pwp a răspuns:

Cred in Dumnezeu happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, ci deoarece cei care cred sunt la fel ca si tine.

| ateuNEGATIV a răspuns:

1 eu nu cred ca pentru ca prin ratiune nu l-am gasit
2 nu cred pentru ca nu exista dovezii ca ar exista asa ceva
3complexitatea universului stelele din univers, animale nu putea cineva sa le creeze este imposibil sa creezi 200 de mld de stele doar in galaxia noastra
4 teoria evolutiei ofera un raspuns bazat pe dovezi reale fosile si adn cine nu crede in aceste dovezi inseamna ca testul adn ar trebui sa nu fie dovada suprema intr-un proces si multi ar scapa
5 dorinta omului de a crede in basme am studiat mitologiile in istoria lumii omul a avut nevoie de un raspuns iar biblia a fost raspunsul
6raul din lume un creator bun nu lasa copii din afirca sa moara de foame nu lasa boli care ucid atatea bolii virusii, microbi de ce i lasa?
7 biblia chiar ea daca citesti vechiul testament devi ateu

| anonim_4396 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Daca nu intelegi vechiul testament pe intregime normal ca devii ateu
am mai spus cum sta faza cu copiii din africa de vreo 2 ori si chiar m-as simti prost sa repet merew acelasi lucru-nu are sens

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce sa inteleg ca e plin de crime

| anonim_4396 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Dar oare sunt crime facute asa fara niciun motiv si fara nici o ratiune?

| DragosConstantin a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu inteleg ceva de ce Dumnezeu in vechiul testament pare un criminal, iar in noul testament pare asa iubitor si binevoitor?

| anonim_4396 a răspuns (pentru DragosConstantin):

El este iubitor si binevoitor. In vechiul testament el nu a facut acele crime degeaba. El i-a pedepsit pe cei care nu il ascultau si pacatuiau grav impotriva sa.

| DragosConstantin a răspuns (pentru anonim_4396):

Si acum lumea nu mai face crime toata lumea e buna acum la sufletel? sau toata lumea asculta de Biblia Lui si de aceea nu mai e asa dur?

| anonim_4396 a răspuns (pentru DragosConstantin):

Pai El era dur cu cei care ii batjocoreau pe cei din cadrul poporului ales..Adica poporul lui Israel. Sau in cazul acelor orase pedepsite cu totul nu mai exista nici macar un credincios de aceea s-a ajuns la asa zisa "crima". lucrurile s-au schimbat de atunci cu mult

| DragosConstantin a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca iar o sa-L apuce nebunia o sa-si trimita crestinii sa ma asasineze pentru ca nu cred in El?laughing.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

1 - Parca aveai liberul arbitru nu? Din moment ce liberul arbitru se refera la " cu mine sau mori", acesta se anuleaza. Cu ce pacatuiau atat de grav incat au meritat sa moara?
2 - Cum ramane cu acele foarte multe persoane si animale nevinovate care au fost ucise de dumnezeu pentru a se razbuna pe cei "rai"?
3 - De ce ai urma un zeu ca asta? Eu nu vad un alt motiv decat frica.
4 - O crima este tot o crima. Pentru un zeu care o arde "iubitor si iertator" cam pica testul la categoria iertare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DragosConstantin):

Exagerezi prea tare

| DragosConstantin a răspuns (pentru anonim_4396):

Mnda...Biblia e cam suspecta in vechiul testament e descris un Dumnezeu razboinic caruia nu ii pasa de alegerea oamenilor, iar in noul testement e un Dumnezeu care ne lasa sa alegem ce vrem noi si e iubitor... e cam dubios, dar mno crestinii nu isi dau seama.

| Preotul a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Istoria antică susţine acurateţea Bibliei ca înregistrare/document istoric.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Parranoh, din raspunsurile tale deduc: 1.esti sarac cu duhul; sau 2.iti lipseste logica elementara; sau 3.ne crezi pe noi, cei care-ti citim elucubratiile, prosti. Daca mai exista o alta varianta, prezint-o.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrianta 2 si cea adevarata. Tu esti lipsit de logica, de ratiune dar si de informatiewinking

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Preotul):

Ai dovezi cand afirmi asa ceva?

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru anonim_4396):

Majoritatea crimelor sunt facute de pers religioase uitatea la america de sud la violenta din ea apoi la suedia, Germania tarii atee

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru anonim_4396):

Da sunt Dumnezeu a omorat 42 de copii pentru ca au jignit un chelios:
2Imparati 2:23-24~
23De acolo s-a suit la Betel. Si pe cînd mergea pe drum, niste baietasi au iesit din cetate, si si-au batut joc de el. Ei îi ziceau:,, Suie-te, plesuvule! Suie-te, plesuvule!``
24El s-a întors sa -i priveasca, si i -a blestemat în Numele Domnului. Atunci au iesit doi ursi din padure, si au sfîsiat patruzeci si doi din acesti copii.

| Preotul a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Acel chelios facea parte din poporul lui Dumnezeu a lui Israel nu era orice chel. o meritau

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Preotul):

42 de copii omorati o meritau ce crestin poti fi

| madalina2222 explică (pentru ateuNEGATIV):

De unde sti ca acel urs sau fiara ce era nu era diavolul er face orice ca sa ispiteasca si ca sa faca oameni sa creada ca Dumnezeu e rau.

| 1Mihai1 a răspuns:

La felul cum ai formulat intrebarea ar trebui sa-ti raspunda doar cei care nu cred, ceea ce nu e bine. Ca să fie mai pe inteles, iţi spun doar atat: "Crede si nu cerceta."

| 1Mihai1 a răspuns:

Madalina2222, spune-ne!

| unbaiatanonim a răspuns:

Nu cred deoarece nu exista nici o dovada clara ca exista dumnezeu.

| Preotul a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Biblia in antichiate a fost considerata ca fiind un izvor istoric. Deci putem trage concluzia ca e ste cea mai in masura dovada. Istoricii seculari au înregistrat datele generale din viaţa lui Iisus, dar apropiaţii Săi au scris relatări mai detaliate, pe baza declaraţiilor martorilor oculari. Acestea sunt numite cele patru Evanghelii, primele patru cărţi ale Noului Testament. Cum putem fi siguri că aceste biografii ale lui Iisus sunt precise?

Atunci când istoricii încearcă să stabilească dacă o biografie este demnă de încredere, ei pun întrebarea: „Câte alte surse relatează aceleaşi detalii despre această persoană?" Iată cum funcţionează acest lucru. Imaginează-ţi că aduni biografii ale preşedintelui John F. Kennedy. Găseşti multe care descriu familia sa, perioada cât a fost preşedinte, modul în care a gestionat criza rachetelor cubaneze şi aproape toate biografiile înregistrează date similare. Dar dacă ai găsi o biografie în care se spune că John F. Kennedy a trăit zece ani ca preot în Africa de Sud? Celelalte biografii susţin că el era în Statele Unite la acea vreme. Un istoric inteligent ar accepta relatările care sunt în acord una cu cealaltă.

În ceea ce-L priveşte pe Iisus din Nazaret, găsim noi mai multe biografii care să relateze aceleaşi evenimente din viaţa Sa? Da. Cu toate că nu conţin în totalitate aceleaşi informaţii, cele patru Evanghelii relatează în esenţă aceeaşi poveste

| Spitz10 a răspuns:

Ati cazut in cap cand erati mici?laughing

| Bris a răspuns:

De ce nu as crede, dar cand spun ca cred in El nu spun ca merg non-stop la biserica si pup icoanele(asta e scarbos deoarece daca vine o peroiana cu o boala incurabila care se transmite prin contact su sangele si saliva si vine si isi lasa saliva pe icoana iar eu merg sa pup icoana ) eu cred numai in Iisus si Dunmezeu, atat in altceva nimic, nici macar in preoti.

| somlly a răspuns (pentru Bris):

Sa zicem daca ar veni nu ai lua boala pentru ca sunt sfintite, cu ajutorul si credinta in Dumnezeu, nu ai pati nimic rau!

| Bris a răspuns (pentru somlly):

BIne.

| Dan10079 a răspuns:

Dumnezeu nu se arata pentru ca El vrea sa vada daca chiar credem in El si dovezi ca exista sunt sute.

| acvilasurprinzatoare112 a răspuns:

Eu cand mam facut musulmana am simtit cum ceva se ridica dupa mine, si apoi am ametit, oricum mam facut iar crestina, dar cred in Dumnezeu insa nu cred ca e asa "milostiv" si "bun si bland" precum zice aproape toata lume

| Regizorul a răspuns:

Cei care inca mai cred in religie sunt prosti....no offence
Exista peste 10000 de dovezi ca religia este o forma de manipulare
Uitativa la serialul ''The Ancient Aliens'' daca vreti mai multe detalii

| madalina2222 explică:

Ati scris deja mai mult de 10 raspunsuri:va intreb exista caldura? voi sigur ziceti da eu va intreb exista frig voi ziceto da Dar...eu va contrazic DE ce? Poate exista multa caldura, mai multa caldura, super-caldura, mega-caldura, caldura nelimitata, caldurica sau deloc caldura, dar nu avem nimic numit "frig". Putem ajunge pana la 458 de grade sub zero, ceea ce nu inseamna caldura, dar nu putem merge mai departe. Nu exista frig – daca ar exista, am avea temperature mai scazute decat minimul absolut de -458 de grade. Fiecare corp sau obiect este demn de studiat daca are sau transmite energie, si caldura este cea care face ca un
corp sau material sa aiba sau sa transmita energie. Zero absolut (-458
F) inseamna absenta totala a caldurii.
vedeti frigul este cuvantul care il descriem la absenta calduri.Nu putem masura frigul. Caldura poate fi masurata in unitati termice, deoarece caldura este energie. Frigul nu este opusul caldurii, domnule, ci doar absenta ei.
Va rog comentati asta si va mai zic ceva.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru madalina2222):

Caldura exista e o energie termica, frigul e o lipsa a caldurii ca si noaptea lipsa luimini e un fenomen, nu putem masura frigul serios astia iarna la meteo cum stiu?

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru madalina2222):

Prin asta demonstrezi ca exista dumnezeu? cu argumente de astea hai sa afirmam existenta tuturor zeiilor celor 2700 ai creier ai ratiune sa gandesti

| DragosConstantin a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Da prin asta vrea sa demonstreze ea ca exista Dumnezeu. Uita-te aicea: http://www.tpu.ro/......-http-www/ nu e prima care incearca sa foloseasca "manevra" aceasta sa demonstreze existenta lui Dumnezeu, dar fara prea mult succes.

| madalina2222 explică (pentru ateuNEGATIV):

Sustin ca exista viata si apoi ca exista moarte; un Dumnezeu bun si un Dumnezeu rau. Considerati conceptul de Dumnezeu drept ceva finit, ceva ce putem masura. Domnule, stiinta nu poate explica nici macar ce este acela un gand. Foloseste electricitatea si magnetismul, dar nimeni nu a vazut sau nu a inteles pe deplin vreuna din acestea doua. Sa consideri ca moartea este opusul vietii inseamna sa ignori ca moartea nu exista ca lucru substantial. Moartea nu este opusul vietii, ci doar absenta ei. Voi sustinet ca omul a evoluat din primata nu? Din moment ce nimeni nu a observat procesul evolutiei in desfasurare si nimeni nu poate demonstra ca el are loc. Voi ne ziceti noua ceea ce credeti nu?

| madalina2222 explică (pentru DragosConstantin):

Dar daca va bazati atat pe stinta uitati un om de stinta care afirim aexistenta lui Dumnezeu in mod stintific...

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru madalina2222):

Ceva dovezi ai inseamna ca daca tu crezi exista?

| madalina2222 explică (pentru ateuNEGATIV):

Eu cred tu nu deci eu iti explic de ce cred.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru madalina2222):

Nu am auzit de acel asa zis ateu, un ateu nu face declarati de astea e un crestin, nu stiu ce a produs acel fenomen asa cum nu se stia acum o suta de anul ce anume a fost la inceput si uite acum stim desi evoluat stiinta e de 300 de ani religia de 2000 de ce nu-i intrebi pe ei de ce nu au explicat natura, timp de 2000 de ani au fost inchizicti, crime, violuri, sclavie etc de biserica catolica, daca ar fi fost lasata stiinta sa fi evoluat din grecia antica avuma stiam si asta acum ce sa facem sa credem in zeii ca nu putem explica un lucru? religia e pentru cei ce se multumesc cu putin cu explicati irationale ca de exemplu el a creat universul dar pe el cine la creat?

| madalina2222 explică (pentru ateuNEGATIV):

Cautal pe google si sigur i gasesti. el a zis ce nu a descoperit stinta nu a afirmat ca a creat cineva...

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru madalina2222):

L-am gasit e agnostic adica nu poate trage concluzi deloc desi nu-i ateu, stiinta nu a creat ce sa creeze stiinta? stiinta cerceteaza, cauta, descopera nu revendica adevarul absolut

| unbaiatanonim a răspuns (pentru madalina2222):

Raspunzi tu in locul nostru?
"eu va intreb exista frig voi ziceti da". Esti sigura ca eu as fi zis da?

| madalina2222 explică:

Atunci sa va intreb eu pe toti ateiibig grine unde provine acest punct cosmic care apoi a explodat formand big beng?

| madalina2222 explică:

Si uitati ce declara fizicianul Robert Jastrow un ateist convins:''Exista o mare problema.Stinata a demonstrat ca universul a explodat intr-un anumit moment. Dar se pune problemasadsi la urmatoarele intrebar va rog raspundeti voi)1)Ce a cauzat producerea acestui efect? 2)Cine sau ce a pus materia si energia in Univers? 3)Universul a fost creat din nimic sau a existat inainte anumite materiale?"

| madalina2222 explică:

Nu aia ci inainte de aia cu funda

| zZAlexandruZz a răspuns:

Pentru mine nu exista terminati cu prostiile.

| Alextrick a răspuns:

Mai oameni buni
Dumnezeu nu ne-a facut ca sa stea intruna dupa noi
El ne-a facut ca sa fim fericiti
Sa ne traim viata, Sa ne croim viata
Nu el decide TOT
El decide doar ce este nevoie
Daca voi nu credeti in Dumnezeu
Asta nu inseamna ca nu exista
Daca nu exista, nu se mai intamplau atatea lucruri bune!
Eu de exemplu, cand imi este rau ma rog la El si imi indeplineste dorinta si imediat imi trece raul!
Cand mai fac cate o prostie, Ma rog la El si imi indeplineste dorinta si nu se mai intampla nimic rau
Deci... El chiar exista!
Este real
Unde credeti ca se duc oamenii care fac lucruri bune si sunt buni in viata?
Se duc in Rai, Nu in Iad
Adica, Daca in Dumnezeu nu credeti, In Necuratul credeti? Acolo se duc oamenii rai..In Iad!
Deci Dumnezeu chiar exista, El este printre oameni si ne veghiaza in ceruri
Ne ajuta
Ne vede
Ne aude
Sa stiti ca eu chiar cred in el!

| JellyHeartYOU a răspuns:

Eu nu cred in Dumnezeu pentru ca nu exista.
L-ai mirosit tu? Ce aftershave foloseste?

| UnderLife a răspuns:

''Fericiti cei care cred in ceea ce nu vad''

| MichelleI a răspuns:

1.nu credeti ca sunteti cam nesimtiti sa spuneti ca Dumnezeu nu exista?
adica cine va credeti voi a si apropo ca sa va raspund la milionele de intrebari ale domniilor vostre care nu sunteti nimic fara DANSUL 1 lasa omeni sa sufere mult pentru ca acestia nu cred in EL si fac pacte mari si prin aceste dezastre amri DANSUL vrea sa ne invete sa fim mai buni. DA bine exista doctori dar far ajutorul lui Dumnezu acestia nu ar mai putea sa faca nimic ca sa stiti si voi. da pote ai drepte noi nu suntem demni sal vedem pe Dumnezeu pentru ca tot omeni lau rastignit pe cruce asa ca... ma rogg nu inteleg cum puteti pune intrebari ca astea si sa raspundeti asa urat. adica uni dintre voi nu crede ce spun si de ce se intampla ataea dezastere dar un om nu intelege tainele lui Dumnezeu. acesta nea lasta sa alegem intre bine si rau. voi credeti in asa anumita stiinta. acum sa fim sinceri dac omeni astia de stiinta sunt asa de destepti cum de ei nu pot intelege cum a fost creat omul sau tainele lui Dumnezeu? asta pentru ca ei nu au sufletul si nici inteligenta credinta etc ma rog acesti ca voi cre nu cred in DUMNEZE sunt un nimic

| JwcFree a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu pentru ca El ma ajuta in fiecare zi, si orice ar fi nu imi voi pierde credinta pentru nicio prostie!

| SynergyBoy a răspuns:

Mai este un mit ca dumnezeu cu satana impreuna au creat omul. 1.Satana a creat Trupul care e flamand dupa pofte, mancare, apa, sex, putere, bani. 2. Dumnezeu a creat sufletul care e prins in trup care nu face prea multe in viata asta sau cam ceva de genu. 3.Astai pentru cel care a creat topicul, logic Dumnezeu intervine pentru ce a creat el adica sufletul, deci pentru trup ai treaba cu celalalt asa ca lupta e intre trup si suflet... si foamea, razboaiele nu iti omoara sufletul, deci nu se distruge ce el a creat ci ce a creat satana deci nu are de ce sa se bage.

| monica_6072 a răspuns:

Dumnezeu exista in multe feluri in milostenie in fapte bune in daruire. Cei ce trec pe langa El nu au gustat din viata lor niciodata